İsviçre’nin En Güzel Kasabaları

16 Mayıs 2023

İsviçre Alpleri; dünyanın en heybetli dağ zirveleri ve özenle bezenmiş şirin köylerin karışımıyla ziyaretçilerine pastoral bir senfoni sunuyor. İsviçre’nin birbirinden güzel köy ve kasabaları ile bugüne kadar aşina olduğumuz gezi rotalarının dışına çıkıp, Heidi ve Peter misali koşturabileceğiniz pitoresk kasaba ve köylerine doğru keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz.

İsviçre Alpleri’nin arasında 72 tane görkemli şelale ile çevrili bir vadide yer alan Lauterbrunnen; İsviçre’nin gizli cennetlerinden Interlaken; gölün berrak sularına doğru uzanan pitoresk bir yarımadada yer alan Iseltwald; doğası, kültürü ve yemekleri ile İsviçre’deki küçük İtalya Ticino; muhteşem pitoresk köyleri ile Lavertezzo; 2016 yılında İsviçre’nin en güzel köyü seçilen Morcote; Gravyer peynirine adını veren La Gruyères; İsviçre Rivierası’nın incisi Vevey; muhteşem doğasıyla nefes kesen Luzern Gölü; etkileyici manzaralarıyla Lungern Gölü; İsviçre Alpleri’nde huzurlu, sessiz ve tam anlamıyla büyüleyici bir kasaba olan Zermatt; Alp Dağları ile çevrili turkuaz rengindeki Aare Nehri’nin kıyılarını kucaklayan modern bir Orta Çağ kasabası Thun; Bern’in araç giremeyen kasabalarından Wengen; yemyeşil kırları ve devasa zirveleriyle göz kamaştıran Grindelwald ve sualtındaki 12 metreye kadar uzanan ağaç gövdeleri ve kayaları ile ziyaretçilerini büyüleyen Blausee mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

İsviçre’nin En Güzel Kasabaları…

Lauterbrunnen

İsviçre Alplerinin arasında tam 72 tane görkemli şelale ile çevrili bir vadide yer alan Lauterbrunnen doğası ve geleneksel mimarisi ile kartpostalları aratmıyor. Interlaken’in 20 dakika güneyinde, U şeklindeki bir vadinin dibinde yer alan Lauterbrunnen, Goethe ve Lord Byron şiirlerine ilham kaynağı olan Staubbach Şelaleleri ile ünlü. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Jungfrau – Aletsch bölgesinde yer alan vadide temalı gezi rotaları var. Tabelaları takip edebilir ya da rehberli turlara katılabilirsiniz. Lauternbrunnen’e kadar gelmişken 1650 m yükseklikteki trafiğe kapalı Mürren Köyü’ne çıkın. Buradan da teleferikle Allmendhubel’e çıkıp, Alpler’in meşhur üç zirvesi Eiger, Jungfrau ve Mönch manzarası eşliğinde dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Burada çocuklar için çok güzel bir oyun parkı da var.

Interlaken

Bernese Alpleri’nin kalbinde, kristal berraklığındaki göllerle çevrili Interlaken, İsviçre’nin gizli cennetlerinden! Thun Gölü ve Brienz Gölü arasındaki dar bir arazi şeridinde yer alan Interlaken büyüleyici manzarası ile kesinlikle keşfe değer. Interlaken’de günlük cruise gezilerine mutlaka katılmalısınız.

Iseltwald

İsviçre’deki Brienz gölü kenarındaki küçük balıkçı kasabası Iseltwald doğasıyla büyülüyor! Gölün berrak sularına doğru uzanan pitoresk bir yarımadada yer alan Iseltwald; kafelerin, dağ evlerinin ve göl kenarında kümelenmiş otellerin bulunduğu harika bir manzaraya sahip. Göl kenarındaki restoran ve kafelerde oturup manzaranın keyfini çıkarabilir, leziz balık ve deniz mahsullerini tadabilirsiniz.

Sonogno

Doğası, kültürü, yemekleri ile İsviçre’deki küçük İtalya olan Ticino’nun köyleri kesinlikle görülmeye değer! İsviçre’nin İtalyanca konuşulan kantonu Ticino, Alpler’in dibinde Akdeniz havası estiriyor. İsviçreliler için Ticino’ya gitmek “güneye inmek” demek. Ticino’daki muhteşem, görülmeye değer köylerinden biri de Sonogno…

Lavertezzo

İsviçre’nin Ticino Kantonu’ndaki muhteşem pitoresk köylerden bir diğeri Lavertezzo! Köyün ortasından geçen masmavi Verzasca Nehri ve çevresindeki barok taş binalar fotoğraf çekmeyi sevenler için unutulmaz kareler sunuyor.

Morcote

2016 yılında İsviçre’nin en güzel köyü olarak seçilen, Lugano Gölü kıyısında konumlanan Morcote eski bir balıkçı köyü. Ticino Kantonu’nun en pitoresk ve en çok fotoğraflanan kasabası.

Gruyères

İsviçre’nin en güzel köylerinden biri olan, Gravyer peynirine adını veren La Gruyères, Orta Çağ karakterini günümüze kadar bozulmadan korumuş, peynirin yanı sıra çikolata fabrikası ve çikolata treniyle de çok lezzetli bir seyahat rotası. Çiçeklerle süslü evleri ve sokaklarıyla masalsı bir köy. Saane Nehri’nin kenarında, 800 m. yükseklikte bir tepede yer alan köyde araba yasak.

Vevey

İsviçre’nin Rivierası’nın incisi ile tanışmaya hazır mısınız? Cenevre Gölü kıyısında en güzel lokasyona sahip olan, tarifi zor güzelliğiyle küçük bir yerleşim olsa da kendini sevdiren Vevey’de sadece manzaraları seyrederek günlerinizi geçirebilirsiniz.

Luzern Gölü

İsviçre, birbirinden büyüleyici saklı göllere ev sahipliği yapan muhteşem doğasıyla nefes kesiyor. Luzern Gölü de güzelliği ile kesinlikle keşfe değer. Orijinal adı Vierwaldstättersee olan ve adını gölü çevreleyen 4 kantondan alan bu büyük gölü keşfetmek için en güzel yol buharlı gemi turlarına katılmak… Farklı tema ve rotalara ayrılan gezilerden bizim önerimiz 3 saat süren Lucerne-Flüelen gezisi. Gölün bilinmeyen noktalarını keşfetmek isteyen gezginler için harika bir deneyim.

Lungern Gölü

İsviçre farklı tren rotalarıyla keşfine doyum olmayacak bir ülke… Raylar üzerinde giderken göreceğiniz manzaralar tek kelimeyle “muhteşem”. Lucerne ile Interlaken’ı bağlayan Brünig Hattı’nın etkileyici manzaralarından biri de Lungern Gölü olacak.

Thun

İsviçre’nin Bern kantonuna bağlı kasabalarından biri olan Thun, Alp Dağları ile çevrili turkuaz rengindeki Aare Nehri’nin kıyılarını kucaklayan modern bir Orta Çağ kasabası. Tarihi ve doğal yapısıyla İsviçre’nin en güzel bölgelerinin başında yer alan Thun; kartpostalları aratmayacak güzelliğiyle ziyaretçilerine büyülü bir dünyanın kapılarını açıyor.

Wengen

Bern’in araba giremeyen kasabalarından Wengen’e Lauterbrunnen’den kalkan trenlerle kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Dağların altında manzaraya karşı adeta güzellik yarışmasında gibi sıra sıra dizilmiş evler ve İsviçre’nin olmazsa olmaz inekleri ile inanılmaz bir manzara sizleri bekliyor. Kışın Wengen, sade, aile dostu bir bir kayak merkezine dönüşüyor.

Grindelwald

Alpler’in kalbinde yer alan Grindelwald, İsviçre’nin görülmeye değer en güzel köylerinden bir diğeri. Yemyeşil kırları ve devasa zirveleriyle göz kamaştıran Grindelwald, Lauterbrunnen’e yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alıyor. İsviçre’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Grindelwald özellikle ilkbahar ve yaz aylarında öne çıkan trekking rotaları ile spor ve doğa tutkunu seyahatseverlerin gözdesi durumunda.

Blausee

İsviçre’nin Kanderung bölgesinde yer alan Blausee, İsviçre’nin en güzel göllerinden biri olup, sualtındaki 12 metreye kadar uzanan ağaç gövdelerini ve kayaları ile göz kamaştırıyor. Çeşitli türlerdeki alabalıklara ev sahipliği yapan Blausee’de ister tekne turu isterseniz de orman içinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Zermatt

İsviçre Alplerinde huzurlu, sessiz ve tam anlamıyla büyüleyici bir kasaba olan Zermatt özellikle usta kayakçılar ve off-pist severler için çekici bir kış rotası. Araç trafiğine kapalı kasabası, muhteşem manzaraları, hayranlık uyandıran vadisi ile masalsı bir ambiyansı olan Zermatt, kayak pistleri kadar gurme restoranları ve kültürel değerleri ile de kesinlikle keşfe değer.

Gstaad

Alplerin en şık, lüks ve kayak merkezlerinin başında yer alan Gstaad, yıllardır Avrupa sosyetesinin uğrak yeri. Gstaad, lüks otelleri, gurme restoranları, şık gece kulüpleri, pahalı butikleri ile George Clooney, Valentino, Madonna, Paris Hilton ve hatta Margaret Thatcher gibi birçok ünlü ismin de favori destinasyonlarından. Gstaad’ta kışın kayak keyfinin yanı sıra, karda golf, fayton gezisi veya husky köpekler ile kızak keyfi yapabilir veya balon ile Gstaad semalarında uçmayı deneyimleyebilirsiniz.

Size özel seyahat programı için: 

travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.