Ruhumuza İyi Gelecek Dünyanın En Renkli 10 Yeri

22 August 2023

Dünyanın dört bir yanı gökkuşağı gibi renkli yerlerle dolu. Ruhumuzu ve zihnimizi aydınlatacak destinasyonlara yolculuğa ne dersiniz? Gelecek seyahatlerinize ilham verecek “Dünyanın en renkli 10 yeri”…

Unutmayın gezginler “Her kışın bir baharı vardır.”

1- Jardin Majorelle, Marakeş | Fas

Seslerin birbirine karıştığı, Medina Pazarı’nın kaosunun çekici bir hal aldığı, nereye varacağını bilmediğiniz labirenti andıran sokaklarında kaybolma hissi uyandıran Marakeş katman katman renkler içerisinde. Şehrin birçok köşesi yeni bir renk barındırıyor. Bir de Jardin Majorelle var ki renklerin canlılığı başınızı döndürecek türden! Fransız ressam Jacques Majorelle’in yarattığı bir vaha olan Jardin Majorelle, yaratıcısından sonra uzun yıllar kendi haline terk edilmiş ve bir otele dönüştürülmekten Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé sayesinde kurtarılmış. Büyük bir ilham kaynağı olmuş bu cennet köşesindeki renkler gözlerinizi kamaştırıyor.

2- Symi | Yunanistan

Denizin üzerinden sakin sakin Symi karasına yaklaşırken “şu anın fotoğrafını zihnime saklamalıyım” düşüncesi sarıyor. Rodos’un kuzeyinde yer alan ve On İki Ada’ya bağlı olan Symi, Türkiye’ye yakınlığıyla da en çok ziyaret edilen Yunan Adaları’ndan. Nasıl olmasın? Turkuaz sularla çevrilen ve selvi ağaçlarıyla kuşatılmış ada pastel renklerdeki birkaç katlı geleneksel Yunan evleriyle kusursuz bir tabloyu anımsatıyor. Minik limanları ve sempatik balıkçı köyleriyle bir romandan fırlayan sayfalar gibi.

3- Procida | İtalya

Napoli’den feribotla kolaylıkla ulaşılan, Tiren Denizi üzerindeki en karakteristik ada – hatta adacık Procida… Pastel boyalarla boyanmış bir resim gibi duran ada dünyanın en renkli yerlerinden biri. Kendine has ada mimarisini tamamlayan cephesi renkli pitoresk evleri size neşe saçıyor. 1994 yılında çekilen Il Positano filminden hatırlayacağımız Procida’yı gezmek için 3 tekerlikli minibüs taksilere binmek bu adanın geleneklerinden.

4- Arashiyama Bamboo Forest, Kyoto | Japonya

Kyoto’nun cenneti Arashiyama Bamboo Forest… Gökyüzüne uzanan 5-10 hatta 20 metreye kadar yükselen bambu ağaçlarıyla kaplı orman size doğanın mucizelerini hatırlatıyor. 200 metre uzunluğundaki yürüyüş yolunda yürürken bambu gövdelerinin arasından sızan gün ışığı muazzam bir manzara yaratıyor. Metrelerce yükselen yeşil bambuları takip ettiğinizde masmavi gökyüzünün görüş açınıza girmesi bambaşka bir deneyim!

5- Júzcar | İspanya

Sevilla’nın yaklaşık iki saat güneyinde bulunan bu küçük Endülüs kasabasının hikâyesi ilginç… 2011 yılında Şirinler filminin tanıtım çalışmaları için tüm kasabanın maviye boyanmasıyla Şirinler Köyü’ne dönüştürülmüş. Film yapımcıları tanıtımdan sonra köy evlerini orijinal beyaz rengine geri boyayacağı taahhüdünü verse de kasaba halkı mavi rengiyle kalması yönünde oy kullanmış.

6- Chiang Mai | Tayland

Kuzey Tayland’ın parlayan yıldızı olan Chiang Mai tapınakları, renkli sokaklarıyla gerçekten parıldıyor. “Bir milyon pirinç tarlasının ülkesi” anlamına gelen eski Lanna Krallığı’nın merkezi kurulduğu 1296 yılına uzanan tapınaklarıyla renk paletinden bir seçki sunuyor gibi. Yaklaşık 300 tapınağının mistik ve görsel etkisi kadar hareketli ve canlı gece pazarı, sokak yemekleri sizi Doğu’nun Lunaparkı’na davet ediyor.

7- Boracay | Filipinler

Mavinin her tonuna sahip bir okyanus kıyısı, beyaz kumlarla kaplı sahil, yemyeşil palmiyelerle örtülü tepeler… Filipinler’in popüler adası Boracay bir oyuncak gibi görünüyor, haklısınız. Doğanın renkleri öyle güzel bir harmoni oluşturuyor ki gün doğumu ve gün batımında bu güzel manzaraların tadını çıkarmak özel bir deneyime dönüşüyor.

8- Havana | Küba

Rengini insanlarından alan Havana, bir film platosu kadar gerçeküstü bir his uyandırıyor. Dünyanın geneline kıyasla seçilen farklı yaşam kodları, Latin kültürünün sönmeyen enerjisi, İspanyol koloni mimarisi binaları, Art-Deco evleri, Belle Epoque köşkleri bu şehri özellikli kılıyor. Bakımsız kalan binaların rastgele boyanmış dış cepheleri, uyumsuzluğun şaşırtıcı bir şekilde bir uyum yarattğı benzersiz evleri, sokaklardan geçen eski Amerikan arabaları bu şehrin tamamlayıcı parçaları.

9- Ubud, Bali | Endonezya

Spiritüalizme bulanmış, renk renk bungalowların ormanların arasından sürpriz bir şekilde karşınıza çıktığı, tütsü kokusunun eksik olmadığı, hayranlık uyandıran tapınakları ile Bali Adası “ne ararsan O’sun” öğretisinin yeryüzündeki adası. Romantizm, içe dönüş, meditasyon, inanç, doğa, sanat, spor, kültür, eğlence hepsi bu adada mevcut. Adanın mistik, yemyeşil tarlalarla bezenmiş kasabası Ubud ise gerçek olamayacak kadar güzel bir doğaya sahip. Pirinç tarlaları ile görsel şöleni en üst seviyeye taşıyan kasaba gökkuşağına bulanmış gibi.

10- Roussillon | Fransa

Ünlü Fransız sanatçılar Jean Cocteau ve Pierre Ambrogiani’ye ilham olmuş Roussillon’u gördüğünüzde “neden ilham veren” bir yer olduğunu anlıyorsunuz. Plateau de Vaucluse’un güney ucunda bulunan Roussillon, Provence Bölgesi’nin hazinelerinden biri. “Fransa’nın En Güzel Köyleri” listesinde yer alan kasaba toprak tonlarında boyanan evleriyle bir suluboya tablosunu anımsatıyor.

Gelecek Seyahat Planlamalarınız için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE TRAVEL

How Can We Help You?

How Can We Help You?

  Among the data you have conveyed to us within the scope of your message; Since there are no data on race, ethnicity, political thought, philosophical belief, religion, sect or other beliefs, clothing, membership in associations, foundations or trade unions, health, sexual life, criminal convictions and security measures, biometric and genetic data Please make sure.
  *Required fields
  Your information security is important to us, so we offer 100% privacy.

  Explicit Consent Text Regarding the Processing of Personal Data

  If you have given your consent, your personal data will be transferred to ABH Tourism Representative and Trade Inc.- (by JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL);

  We offer our products and services according to your tastes, usage habits and needs. customized and recommended to you; conducting analysis, segmentation or targeting studies; special product or service offers, new product announcements, campaigns, promotions execution of presentation and other marketing activities; survey and customer satisfaction measurement carrying out the works and communicating with you electronically within this scope with our third party suppliers that can be processed for the purposes of can be shared.