Yaz Sıcaklarında Serinleten Rotalar!

23 Ağustos 2023

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklar ülkemizi ve çoğu ülkeyi etkisi altına almış durumda. Sıcak hava ve güneş ışığı altında gezmenin ötesine geçip, sıcağın sizi bunaltmadığı daha serin rotalara seyahat etmeye ne dersiniz?

Norveç’ten İzlanda’ya; Danimarka’dan İrlanda’ya; İsviçre’den İskoçya’ya; Slovenya’dan Cape Town’a; Amsterdam’dan Patagonya ve Paskalya Adası’na kadar uzanan serinleten rotalar…

Norveç

“Geceyarısı Güneşi Ülkesi” olarak da bilinen Norveç, tam da kavurucu sıcaklardan kaçıp, serinleyebileceğiniz yerlerden biri. Mayıs ayından Temmuz’a kadar güneş neredeyse ülkede hiç batmıyor olsa da, doğal güzellikleriyle ünlü bu İskandinav ülkesinin uzun yaz günlerine aldanmamanızda yarar var. Yaz sıcaklıklarının yaklaşık 20 dereceleri bulduğu ülkede ikonik mavi fiyortların keyfini ter dökmeden yaşayabilirsiniz.

İsviçre

Büyüleyici doğası ile Batı Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ve en güzel ülkelerinden olan İsviçre; birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyası ile göz kamaştırıyor. Sıcaklara dayanamayanlar için biçilmiş bir kaftan olan ülke, yazın sıcaklarından kaçmak isteyenler için çok doğru bir adres. Pitoresk ama hareketli Zürih şehrini, buzullar ve buz mağaralarıyla yakından ilgilenebileceğiniz İsviçre Alpleri’ni keşfedebileceğiniz bu büyüleyici ülke, size huzur dolu bir tatil fırsatı sunuyor.

İzlanda

Sıcaklardan bunaldığımız şu günlerde İrlanda için çölde bir vaha diyebiliriz. Sessiz ve huzurlu bir doğa tatili arayanlar için İzlanda, şüphesiz Kuzey Avrupa’nın gözde rotalarından bir tanesi. Ülkenin güney kesiminde başkent Reykjavik dahil 10 ila 15 derece arasında değişen ortalama Temmuz sıcaklıklarıyla yıl boyunca oldukça hoş bir havaya sahip olan İzlanda, kesinlikle bu dönemde keşfedilmesi gereken yerlerden. Jeotermal kaynakları ile ünlü İzlanda’da yer alan butik oteller, size kendinizi doğanın kucağında hissettirecek. İzlanda deyince, kutu kutu renkli evlerinin ve benzersiz doğasının yanı sıra insanın aklına ilk gelenlerden birisi de müzikleri. Nihayetinde Björk , Emilíana Torrini, Sigur Rós gibi önemli sanatçıları çıkarmış bir kent burası. İzlanda’da sizi büyüleyecek çok şey var. Bunlardan mutlaka görmeniz gerekenler ise Mavi Lagün, , Hallgrímskirkja Kilisesi, Leif Erikson’un heykeli ve İzlanda’nın güneyindeki Vik Yolu, Vik plajı…

Danimarka

Vikingler’den bu yana yüzlerce yıllık tarihi olan Danimarka’nın renkli kenti Kopenhag, yaz sıcaklarından uzaklaşmak isteyenler için önerebileceğimiz benzersiz bir şehir. Masal şehri diye tabir edilen çok şehir var ama kitaplarını en çok okuduğumuz masal yazarı Hans Christian Andersen’ın şehri Kopenhag, doğal olarak ‘’ Masal Şehri ’’ tabirini en çok hak eden kent. Buraya seyahat etmek Andersen masallarında gezinmek gibi bir şey. Ayrıca 20. yüzyıl İskandinav tasarımlarını görmek, dünyanın en iyi şeflerinden yemek yemek, 80 dakikalık bir tren yolculuğu ile İsveç-Danimarka arasındaki Tisvildeleje’nin beyaz kumlarla kaplı, berrak sularında yüzmek, mimari ve sanatın en iyileri ile karşılaşmanız mümkün burada.

Chamonix-Mont Blanc, Fransa

Tüm yurtta sıcak hava dalgaları etkiliyken gidilebilecek en iyi yerlerden biri de tabii ki Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Mont Blanc’taki konumu ile göz kamaştıran ünlü kayak merkezi Chamonix. 1821 yılından beri dağcılık sporunun başkenti olarak kabul gören Chamonix’in hem dağcılar hem de kayak tutkunları arasında bu kadar popüler olmasının sebebi ise geç eriyen karları, iyi derece kayak yapanları heyecanlandıran off-pistleri ve harika manzaraları! Mont Blanc’ın eteğindeki bu tatil bölgesi; Chamonix Vadisi’nde yürüyüş yapmak, açık havada bir Fransız şarabının tadını çıkarmak ve en yakın Aiguille de Midi tepesine çıkmak için de oldukça ideal.

İrlanda

Yemyeşil ovaları, göz alıcı yamaçları, muhteşem sahili ve temiz havası ile kuzeyin yükselen yıldızı İrlanda, kavurucu sıcaklardan kaçıp serinleyebileceğiniz eşsiz yerlerden de bir diğeri. 1000 yıllık zenginliğini tarihi binaları ile gözler önüne seren Dublin’de en sıcak ay olan Temmuz’da görülen en yüksek sıcaklık ortalaması 18 derece. Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen görkemli tarihi, doğal güzellikleri, canlı kültürü ve tabii ki eğlence dolu olmasıyla şaşırtan İrlanda, bu nedenle sıcak yaz günlerinde serin bir tatilin de en cazip adreslerinden biri. Dramatik manzaralar sunan kayalıkları, bakir koyları, Dublin’in içinizi kaynatan yaşamı, masallardan fırlamış gibi duran şatolarıyla siz de bu hikayeye kesinlikle ortak olmalısınız.

İskoçya

Yaz aylarında serin bir dağ havasını deneyimlemek isteyenler için İskoçya, harika bir seçenek. İskoçya’da Haziran’dan Ağustos’a kadar olan maksimum yaz sıcaklıkları ise ortalama 17 derece. Kuzeydoğu’daki İskandinav komşuları gibi yazın çok uzun günler yaşayan İskoçya’da Edinburgh’un tarihi manzaralarını görebilir, gizemli Loch Ness’i keşfedebilir, Isle of Skype’daki ikonik kalelere hayran kalıp, Moray Speyside kıyılarında oynaşan yunuslara tanık olabilirsiniz. Doğal güzellikleriyle göz kamaştıran The Highlands’ı keşfetmek için geç kalmayın, bizden söylemesi!

Slovenya

Yaz aylarında serin bir dağ havasını deneyimlemek isteyenler için Slovenya, harika seçeneklerden bir diğeri. Özellikle yaz aylarında bölgeyi serin tutan muhteşem dağları ve mağaraları ile göz kamaştıran bu büyüleyici ülke, yamaçlarından taşan kaleleri ve karla kaplı dağları yansıtan berrak gölleri ile kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden.

Cape Town, Güney Afrika

Güney Afrika’nın en canlı şehirlerinden biri olan Cape Town, yaz sıcaklıklarından kaçmak isteyenler için doğru bir adres. Cape Town’un eşsiz şehir manzarası ve günbatımına tanıklık etmek için teleferikle Masa Dağı’na çıkmalı, ödüllü “My Octopus Teacher” belgeselinin çekildiği yosun ormanlarında ise rüya gibi bir okyanus gezisine katılmalısınız.

Amsterdam, Hollanda

Hollanda’da tatil yapma planlarınız varsa sıcaklardan bunaldığınız anlarda özgürlükler şehri Amsterdam’ın yolunu tutabilirsiniz. Sıcaklarla baş etmekten yorulduğunuz bu günlerde Amsterdam’da bir anda 22 derece daha az sıcaklık karşısında serinleyebilirsiniz. Böylesi güzel bir havada şehirle özdeşleşmiş olan bisiklete binebilir veya deniz taşıtlarıyla kanallarda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Patagonya, Arjantin

Arjantin ve Şili arasında kalan, dünyanın en güney noktası Patagonya’nın büyüleyici güzelliklerini yaşamak için Arjantin’e gitmeye ne dersiniz? Güney yarımkürenin en zarif ve çekici şehirlerinin başında gelen, tango ateşinin dört bir yanı sardığı Buenos Aires’ten biraz daha güneye yolculuk yapacağınız bu büyüleyici rota, size eşsiz bir doğa deneyimi yaşatacak.

Paskalya Adası, Şili

Bunaltıcı sıcaklıklardan kaçınmanız için size önerebileceğimiz bir diğer nokta ise Şili’nin bir bölgesi olan Paskalya Adası. Oradayken, adanın “moai” adı verilen ve 900’den fazla olan uzun yüzlü heykellerine yakından bakarken, Paskalya Adası’nın yerli halkı olan Rapanui’nin büyüleyici tarihini öğrenebilirsiniz.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.