Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Yurt İçinde Gidebileceğiniz En Keyifli Sömestir Rotaları

18 Ocak 2024

22 Ocak’ta başlayacak yarıyıl tatili için geri sayım başladı! Ailelerin çocuklarıyla birlikte keyifli, verimli ve kaliteli vakit geçirmeleri açısından bulunmaz bir fırsat sunan yarıyıl tatili dönemi için henüz nereye gideceğinize karar vermediyseniz Eskişehir’den Kapadokya’ya; Çanakkale’den Ankara’ya; Antalya’dan Samsun’a uzanan, ülkemizin dört bir yanından sizin için seçtiğimiz birbirinden güzel destinasyonlara mutlaka göz atmalısınız.

İşte ailelere ilham verecek, çocuklarla yurt içinde gidebileceğiniz en keyifli sömestir rotaları…

ESKİŞEHİR

Modern yapısı, güzelliği ve genç nüfusuyla bir Avrupa kentini anımsatan Eskişehir; çocuklara özel pek çok eğlence, macera ve bilim konseptli tesisi ile sömestir döneminde tercih edilebilecek en güzel şehirlerden biri. Tarihi ve doğal güzellikleriyle bir öğrenci kentinden çok daha fazlasına sahip olan şehir, değişik mimarisi ve masalsı güzelliğiyle çocuklarla birlikte mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerden. Şehirde şato ve masal evi gibi yapılarıyla çocukları hayal dünyasına sürükleyen Sazova Parkı ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi başta olmak üzere keşfedilmeyi bekleyen pek çok şey var. Bunlardan biri de Osmanlı döneminin ruhunu sokaklara taşıyan tarihi Odunpazarı semtindeki OMM – Odunpazarı Modern Müzesi. Çocuklar kadar yetişkinler için de oldukça ufuk açıcı bir öneme sahip olan bu müzeyi emin olun sizin kadar çocuğunuz da çok sevecek. Eskişehir’de görülecek yerler bu kadar değil elbette. Cumhuriyet Tarihi Müzesi ve Kurtuluş Müzesi ile Eskişehir’in Kurtuluş Savaşı tarihindeki önemini öğrenebilir; Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde cam sanatının inceliklerine şahit olurken, Türkiye’nin ilk yerli otomobili “Devrim Arabası”nı görmek için de Tülomsas Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sahip olduğu görüntüsüyle Avrupa’nın kanallarıyla ünlü şehri Amsterdam’ı andıran Porsuk Çayı’nda gondol keyfi yapmadan şehirden ayrılmamanızı öneririz.

KAPADOKYA

Yarıyıl tatilinde çocuklarla gidilebilecek en keyifli yerlerden biri de masalsı dünyasıyla ziyaretçilerine büyülü bir dünyanın kapılarını açan Kapadokya! Tarihi kalıntıları, doğanın sunduğu güzellikleri ve hikayeleri ile unutulmayacak bir tatil vadeden bu doğa harikası bölgeyi çocuğunuzla birlikte keşfetmek ayrı bir keyif. Bölgenin en büyük açık hava müzesi olan Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya bölgesinin en büyük ve en eski kilisesi özelliğini taşıyan Çavuşin Kilisesi, peri bacaları olarak da adlandırılan Zelve Açık Hava Müzesi ve çanak çömlek atölyelerine katılabileceğiniz Avanos mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Kapadokya’da keşfedeceğiniz güzelliklerin yanı sıra masalsı balon turu ise burada yapabileceğiniz harika aktivitelerden bir diğeri.

ÇANAKKALE

Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran Çanakkale, hem eski hem de yakın geçmiş tarihiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Yeşilin ve mavinin her tonunu görebileceğiniz bu güzel şehrin binlerce yıllık tarihiyle anlatılacak pek çok hikayesi var. Kaz Dağları’ndan Gelibolu Yarımadası’na; Assos’tan Gökçeada ve Bozcaada’ya kadar sayısız güzelliği içinde barındıran Çanakkale herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken şehirlerden. 253 bin şehidimizin yattığı Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı tarihi Gelibolu Yarımadası, binlerce yıllık geçmişe sahip olan Troia ve Assos Antik Kenti, yüzlerce endemik bitkiye sahip olan Kazdağları Çanakkale’nin en önemli değerleri arasında. Şehirde bulunan en önemli müzelerden biri olan Çanakkale Deniz Müzesi, savaşın kaderini son gece döşediği mayınlarla değiştirip düşmanı bozguna uğratmasıyla tanıdığımız Nusret Mayın Gemisi’ni de kapsayan zengin koleksiyonuyla kesinlikle görülmeye değer.

ANTALYA

Zengin tarihi mirası, enfes doğal güzellikleri, muhteşem manzaraları, uçsuz bucaksız sahilleri ve dantel gibi koylarıyla göz kamaştıran Antalya, ara tatilde tercih edebileceğiniz en keyifli yerlerden bir diğeri. Ilıman iklim yapısından dolayı da tercih edilebilecek en keyifli yerler listesinde ilk sırayı alan bu büyüleyici şehir; tarih, kültür ve doğa tutkunları için tam anlamıyla bir cennet. Osmanlı dönemi eserleri, kalesi ve eski evleriyle şehir merkezinin cazibe noktası olan Kaleiçi Antalya’ya geldiğinizde şüphesiz ilk uğramanız gereken yerlerden. Kaleiçi’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken karşınıza çıkan Antalya Oyuncak Müzesi, çocuğunuzun hiç ayrılmak istemeyeceği yerlerden biri. Yaklaşık 3 bin oyuncağa ev sahipliği yapan bu müzeyi gezerken en az çocuğunuz kadar siz de keyif alabilirsiniz. Türkiye’nin en uzun tünel akvaryumuna sahip Antalya Aquarium’da sualtı dünyasının büyüleyici güzelliklerine şahit olabilir, Antalya Macera Parkı’ndaki birbirinden güzel oyun etaplarında çocuğunuzla birlikte doyasıya eğlenerek, tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Antalya’ya geldiğinizde yapabileceğiniz yalnızca bunlarla da sınırlı değil. Mavi yolculuk teknelerinin önemli duraklarından Olympos’taki Likya uygarlığına ait kalıntılara şahit olun bu rota üzerindeki doğa yürüyüşlerine katılarak; Hristiyanların haç rotasında yer alan Demre’deki St. Nicholaos Kilisesi’ne gidip, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Patara’nın çölleri anımsatan kum tepelerini görerek, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden Termessos’a çıkıp, Çıralı’daki efsanelere konu olmuş yerden ateş çıkan Yanartaş’ı gezerek çocuğunuzun unutulmaz anılar biriktirmesini sağlayabilirsiniz.

SAMSUN

Bu zamana kadar gittiğiniz tatillerden çok daha farklı, milli mücadelenin temellerinin atıldığı muhteşem bir yere doğru büyüleyici bir yolculuğa ne dersiniz? Orta Karadeniz’in en modern ve güzel, tarihte de büyük yeri olan şehri Samsun‘da yeşil ve mavinin her tonunu görmeniz mümkün. Şehir; İkiztepe Ören YeriBafra Asarkale ve Kaya Mezarları ile Samsun’un tarihine tanıklık etmek isteyenler için de oldukça iyi bir seçim. Tarihi ve doğal güzellikleriyle çok sayıda alternatife sahip olan şehirde özellikle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ve Şahinkaya Kanyonu mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı ve ilk mitingin yapılması açısından da oldukça büyük öneme sahip olan bu şehirde ailece Atatürk Yolu‘nu izleyebilir, tarihi 10 bin yıl önceye uzanan Tekkeköy‘ü ziyaret ederek tarih öncesi çağlara doğru yolculuğa çıkabilir, Şahinkaya Kanyonu‘nda tekneyle tur yapabilir, Devlet Opera ve Balesi‘nde oyun seyredebilir, Bandırma Vapuru Müzesi ve Gazi Müzesi‘ni gezebilirsiniz.

ANKARA

Bir gezi düşünün ki her ayrıntısı ile ince ince düşünülerek inşa edilmiş ve gezerken sizi 12 bin yıl öncesine götürüp gururlandıracak olsun! İşte Ankara tam da size bu hisleri yaşatacak yerlerden bir tanesi. Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi gezilecek ve keşfedilecek pek çok yeri olan başkent Ankara çocuklarla birlikte keşfedilmeye hazır! Etkileyici ve benzersiz mimariyle dikkatleri çeken, şehrin en önemli simgelerinden Anıtkabir’i ziyaret edebilir; Anıtkabir’in içindeki Atatürk Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ndeki Atatürk’ün madalya, nişan ve kişisel eşyalarını yakından inceleyebilirsiniz. Önemli yasalar, büyük ve uluslararası anlaşmalar, çok partili sistem gibi önemli olayların yaşandığı, tarihin yaşayan tanıklarından Atatürk Cumhuriyet Müzesi ve İstiklal ruhunu yeniden hissedebileceğiniz Ankara Etnografya Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Cumhuriyet’in kuruluşuna dair izler ve anılar biriktirmek için bir kez de Ankara’yı çocuklarınız ile birlikte keşfetmeye ne dersiniz?

SAPANCA

Bungalov otelleri ile son zamanların parlayan destinasyonu Sapanca, her yaştan kişiye hitap eden keyifli bir sömestr rotası. Özellikle İstanbul’da yaşayan ailelerin her daim favorisi olan Sapanca, yarıyıl tatilinde gerçek anlamda dinlenmek isteyen ailelere doğayla iç içe bir tatil olanağı sunması açısından da oldukça ideal. Toplamda 4 bin dönümlük alana yayılan dünyanın en büyük üçüncü parkı Ormanya Tabiat Parkı ve doğanın tüm güzelliklerini ziyaretçilerine sunan Sapanca Gölü mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

 

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.