Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla İstanbul’un Renkli Dünyasını Keşfedin!

18 Ocak 2024

Öğrencilerin sınav ve ödev stresini geride bıraktığı, kışın soğuk günlerine renk katacak sömestr tatili dönemi başlıyor. Bu yıl 22 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan sömestr tatilinde şehir etkinliklerle dolu! Sömestr tatilini İstanbul’da geçirecek aileler için, her semtinde ayrı bir güzellikle karşılaşabileceğiniz, şehrin çocuklarla birlikte gezilebilecek tarih, sanat, keşif ve eğlence ile dolu etkinliklerini sizler için derledik.

İşte yarıyıl tatilinde çocuklarınızla İstanbul’un renkli dünyasını keşfedip, eğlenceli hale getirebileceğiniz başlıca yerler…

AKM Çocuk Sanat Merkezi

348 m2 alana sahip AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde 4 – 6 yaş arası çocuklar için özel olarak tasarlanmış dört sınıf ve bir ortak etkinlik alanı bulunuyor. İstanbul’un bu gözde sanat merkezinde çocuklar hem sosyal hem de sanatsal etkinliklerle buluşurken, akustik konfor şartları da göz önünde bulundurularak düzenlenmiş dört sınıf birimi, bağımsız görsel ve işitsel sanatlara hizmet vermek üzere akıllı tahtalar ile desteklenmekte. 23 Ocak – 04 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek yarıyıl tatili boyunca AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde; İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği “Hayal” adlı çocuk oyunu, çocukların aileleriyle izleyebileceği “Odadaki Sihirbaz” gösterisi, eğlenceli kazı oyunu “Çocuk Arkeologlar Kazıda”, “Bez Kalemlik Tasarımı”, Ritim Atölyesi”, “Piyano Kaşifleri”, “Mini Bale Atölyesi” ve “Kar Küresi Yapımı” gibi birbirinden renkli etkinlikler var. Detaylı bilgi ve programa buradan ulaşabilirsiniz.

Arter

Yarıyıl tatili boyunca farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik atölyeleriyle çocukları, çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve yaratıcı süreçleri kendi açılarıyla deneyimlemeye davet eden Arter, 20 Ocak – 02 Şubat 2024 tarihleri arasında çocukları unutulmaz bir sanat serüvenine davet ediyor. Arter’in yarıyıl tatili boyunca gerçekleştireceği çocuk atölyeleri arasında ise “Kent Gezginiyle Bir Gün”, “Açık Atölye”, “Tepetaklak Renkler”, “Ağacın Hikayesi: Resimli Kitap Atölyesi”, “Kağıttan Kolaj”, “Gez, Bak, Çiz”, “Keşfet, Tasarla, Öğren” ve “Motifler Kaybolmuş” bulunuyor. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Aslanpark Tuzla

Nesli tükenme tehdidi altında olan yırtıcı kedilerin hayat bulduğu Ex-situ Koruma Merkezi durumunda olan Aslanpark’da uygunsa yavru aslanların beslenme saatine katılabilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz.

Barış Manço Müzesi

Türkiye ve dünyada sanatçı duruşu ve ürettikleriyle unutulmaz olan Barış Manço’nun evi günümüzde müze olarak yaşamaya devam ediyor. Müzede; Barış Manço’nun farklı ülkelerden topladığı cam eşyalar, aldığı ödüller, giysi ve yemek odaları ile kışlık ve yazlık bahçeler yer alıyor. Yetişkinlerde nostalji, çocuklarda ise merak uyandıran Barış Manço Müzesi bu yarıyıl tatilinde de mutlaka listenizde olması gereken yerlerden.

Bilim Üsküdar

Yarıyıl tatili boyunca çocuklarını  bilimin ve dinozorların büyülü dünyasıyla buluşturmak isteyen ebeveynler için en doğru adres Bilim Üsküdar’daki Dinozorlar Devri Sergisi olmalı. Sergi, 3 yaş üstü herkese açık olup, ziyaretçilere gerçek boyutlarıyla dinozorları keşfetme imkanı sağlıyor. 09.00 – 17.45 saatleri arasında ziyarete açık olan sergi alanında Dinozorlar Devri’nin büyüleyici dünyasına dalabilir, çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve öğretici anlar yaşayabilirsiniz.

Çamlıca Kulesi – Seyyah 360

Bu yarıyıl tatilinde çocuklarınızı eşsiz bir deneyimler buluşturmak ister misiniz?  İstanbul’un en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi, 587 metre yüksekliğiyle sadece manzarasıyla değil, aynı zamanda Seyyah 360 projesi ile sunduğu interaktif sinema deneyimiyle de büyüleyici bir atmosfere sahip. Bu yarıyıl tatilini eşsiz bir manzara ve teknolojik bir yolculukla değerlendirmek için Çamlıca Kulesi’ndeki Seyir Terası en doğru adreslerden biri.

Highlights in İstanbul

Türk kültürünü dünyaya tanıtmak ve misafirlerine unutulmaz deneyimler yaşatmak amacıyla 2022 yılında Galata’da kurulan Highlights in İstanbul’da uzman moderatörler eşliğinde mozaik lambaların tarihi ve işçiliğini keşfederken, eviniz için çocuğunuzla beraber lamba tasarımı yapabilirsiniz.

House of Fellas

House of Fellas’da 4 yaş ve üzeri çocukların yeteneklerini ortaya çıkartıp eğlenceli atölyelerle dolu keyifli vakit geçirebilecekleri mükemmel bir etkinliğe hazır olun. Restoran şefi eşliğinde gerçekleşen pizza, kurabiye, muffin ve waffle gibi etkinlikler ile çocuklar kendi içlerindeki mutfak yeteneklerini keşfederken; sabun, Ebru ve seramik gibi etkinliklerle de içlerindeki sanat ruhunu ortaya çıkarabilecekler.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın 40’ı aşkın ülkedeki antikacı ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, bu yarıyıl tatilinde ailece gidilebilecek en keyifli adreslerden bir tanesi. Dünya tarihini eğlenceli bir yolla öğreten müzede; çocukların kendi oyuncaklarını yapma ve boyama imkanlarının yanı sıra çeşitli tiyatro oyunları da bulunuyor. Öne çıkan çocuk oyunlarından bazıları ise şu şekilde: “Bir Bavul Masal”, “Evvel Zaman İçinde”, “Kartopu Buzul Macerası”, “Masal Fabrikası”, “Bremen Mızıkacıları Mutfakta”, “Kutudan Pinokyo Çıktı”, “Kağıt Geminin Yolculuğu”, “Ejderha Koca Ağız”. Atölye ve çocuklar için gerçekleştirilecek tiyatro oyunları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, hem modern ve çağdaş sanat sergilerini görmek hem de keyifli vakit geçirmek isteyenler için en ideal yerlerden biri. 22 Ocak – 2 Şubat 2024 tarihleri arasında çocuklara sanat dolu bir program sunan İstanbul Modern; 10.30 – 12.30 ve 13.30 – 15.30 saatleri arasında 7 – 10 yaş grubu çocuklara yönelik düzenlediği atölye çalışmaları ile dopdolu. Detaylı bilgi ve program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kalyon Kültür

Her ay yenilenen ücretsiz eğitim atölyeleri, workshopları ve panelleri ile İstanbulluların uğrak noktası olan Kalyon Kültür, ocak ayında başlayacak yarıyıl tatilinde çocukları dopdolu ve öğretici etkinlikleri ile keyifli zaman geçirmeye davet ediyor. Sömestr tatilindeki çocuklar, Kalyon Kültür’ün Nişantaşı’ndaki yerleşkesi Taş Konak’ta “Ebru”, “Seramik” ve “Biyomimikri” atölyelerinde keyifli bir öğrenme deneyimi yaşayacaklar. Değerli eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilecek atölyelerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kalamış Buzzfest

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen ve büyük bir ilgiyle karşılanan Kalamış Buzzfest, 24 Aralık’tan itibaren kapılarını açtı. 4 yaş üzeri herkesin katılabileceği bu etkinlik, buz pateni deneyimi yaşamamış olanlara bile kapılarını ardına kadar açıyor. Kalamış Buzzfest, buz pateni yapmayı sevenler için mükemmel bir fırsat sunarken, bu sporu denemeyi düşünenlere de profesyonel eğitmenler eşliğinde temel becerileri kazandırmak için şans veriyor. Siz de sevdiklerinizle birlikte buz pateni yapmanın keyfini çıkarmak istiyorsanız, Kalamış Buzzfest tam size göre!

Kidzania İstanbul

Karnesini alan çocuklar, hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek meslekleri deneyimleyip, seçim yapma özgürlüğünü elde ettiği  “Çocuklar Ülkesi” Kidzania’da gönlünce eğlenerek keyifli bir gün geçirebilirler.

Madame Tussauds

Bal mumu heykelleriyle ünlü bir müze olan Madame Tussauds; sanat, spor, siyaset ve tarih dünyasından 60’a yakın ismi bünyesinde barındırıyor. Müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yapabilir, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızlarıyla tanışabilirsiniz.

Miniatürk

Haliç kıyısında birbirinden değerli mimari yapıların maketlerinin yer aldığı Miniatürk çocuklarla birlikte İstanbul’da gezilecek en keyifli adreslerden. Antik Çağ’dan Roma ve Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiren Miniatürk, tarihte yolculuğa çıkmak isteyen çocukları ağırlamayı bekliyor. Ülkemiz topraklarındaki egemenliği boyunca izini bırakmış kültürlerden geriye kalan zengin mimarilerin maketleri ile kısa bir Türkiye turu atabileceğiniz  Miniatürk’te çocuğunuzla birlikte keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Museum of Illusions – İllüzyon Müzesi

Büyüleyici illüzyonların yer aldığı, dünyanın büyük ilgi gören markalarından Museum of Illusions – İllüzyon Müzesi; aklınızı başınızdan alacak optik illüzyonları, hologramları ve sıra dışı sergileri ile ziyaretçilerine fantastik bir dünyanın kapılarını açıyor. İstanbul’un her iki yakasında da hizmet veren İllüzyon Müzesi’nde doyasıya eğlenebilir, çektireceğiniz fotoğraflarla anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Çocuklarınızın kendini özgür hissedeceği bu müzede Infinity Room, Tepetaklak Ev, Ames Odası ve Vortex Tüneli gibi birçok illüzyonu mutlaka deneyimlemesiniz. İllüzyon Müzesi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Mission Moon İstanbul

Geleceğin vizyonunu içeren interaktif uzay macerasıyla dolu bir evren Mission Moon İstanbul’un büyüleyici atmosferinde çocukları uzak diyarlara doğru keşif dolu bir maceraya çıkarıyor. 2081 yılında Ay’da keşfedilen NZC-35 madeninin işlenmesi ve kullanım alanlarının belirlenmesi için çalışmalar yürüten Mission Moon İstanbul’da evrenin kapılarını açmaya hazır olun. Mission Moon ile çocuklarınız, yarıyıl tatillerini unutulmaz bir uzay macerasıyla değerlendirirken, eğlencenin ve öğrenmenin tadını doyasıya çıkarabilecekler.

Museum of Selfies

Sömestir tatilini ailecek eğlenerek geçirmenin en ‘fotojenik’ adresi Museum of Selfies! Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan dünyaca ünlü selfie müzesi Museum of Selfies, herkesin bilip içinde olmak istediği dünyaca ünlü temaları ve eserleri fotoğraf çekimleri için ziyaretçilerinin ayağına getirirken, onlara en çok like alacak selfie’lerini çekme fırsatı sunuyor. Museum of Selfies’de; çocuğunuzla birlikte dünyaya tersinden bakarken, altın banyosunda keyif yaparken, emoji havuzunda yüzerken ya da Game of Thrones tahtında otururken sınırsız fotoğraf çekebilir, birlikte her anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Haliç kıyısında konumlanan Rahmi Koç Müzesi; denizcilik, havacılık, karayolu ulaşımı, iletişim, bilimsel aletler, makineler, model ve oyuncaklar gibi pek çok alanı kapsayan bölümleriyle ziyaretçileri geçmişten günümüze uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Çevirmeli telefonlar, klasik otomobiller ve uçak modelleri gibi pek çok objenin yer aldığı müzede; 3 – 14 yaş arası çocuklar için hafta sonu eğitim atölyeleri de düzenleniyor. Müzede yer alan Atatürk Koleksiyonu ise tek kelimeyle harika. 22 Ocak – 2 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek çevrim içi ve yüz yüze öğrenim programları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Robot Müzesi

İnsanlığa ve bilime hizmet etmeyi amaçlayan Akın Robotics’in %100 yerli üretim gayesiyle kendi bünyesinde ürettiği robotlar, robot prototipleri ve robotların üretiminde kullanılan ekipmanların sergilendiği Robot Müzesi’nde ülkemizdeki robotik çalışmaları görebilir ve Türkiye’nin en ünlü robotu Mini Ada ile tanışabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı Ailesi’ne ait Atlı Köşk’te yer alan Sakıp Sabancı Müzesi, zengin bir hat ve resim koleksiyonunu bünyesinde barındırmasının yanı sıra çocuklar için düzenlenen atölye programlarıyla da oldukça ilgi çekici. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Öğrenme Programları kapsamında “Toprak Anadan Palete: Osman Hamdi’nin Renkleri”, “Eserleri Koruyorum: Konservasyon Atölyesi”, “Müzede An’da: Resimlerle Ebeveyn – Çocuk Diyaloğu”, “Müze Girişi Hızlı Şerit”, “Arkki ile Gelecekteki Yaşam” ve “Arkki ile Gelecek Canlanıyor” bu yarıyıl tatilini sanatla dolu bir şekilde geçirmek isteyenler için çok keyifli. Detaylı bilgi ve programlara buradan ulaşabilirsiniz.

Trump Art Gallery

Yaratıcı atölye çalışmaları ile çocukları sanatın büyülü dünyası ile buluşturan Trump Art Gallery, 20 Ocak Cumartesi ve 21 Ocak Pazar günü, çocukların yarıyıl tatilinde kültür ve sanatla buluşmasına imkan sağlayacak. Sanatçı Ağıt Uğur Uludağ, Trump Art Gallery’deki “Rüyaların Gündoğumu” isimli sergisi kapsamında, çocuklarla “Gökyüzündeki Gemiler Resim Atölyesi” gerçekleştirecek. Atölye, 20 Ocak Cumartesi ve 21 Ocak Pazar günü saat 15.00’te başlayacak.

Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından 2005 yılında açılan Pera Müzesi’nde vakfa ait güncel ve koleksiyon sergilerinin yer aldığı müze katları, çok amaçlı sergi salonları, oditoryum ve eğitim odaları bulunuyor. Yaklaşık 17 yıldır İstanbul’da sanata öncülük eden müze; koleksiyonları kadar 4-6, 7-12 ve 13-17 yaş gruplarına yönelik düzenlenen atölyeleriyle de oldukça ilgi çekici. Yarıyıl tatili süresince düzenlenecek atölyelerde katılımcılar “ahşap baskı”, “heykel”, “çivi yazısı”, “stop-motion animasyon”, “kintsugi”, “papier-mâché (kağıt hamuru)” gibi farklı teknikleri deneyimleme fırsatı bulacaklar. Detaylı bilgi ve program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Zeytinburnu Buz Adası

Avrupa’nın en büyük buz pisti olan Zeytinburnu Buz Adası’nda eğlence dolu bir yarıyıl tatiline hazır mısınız? Cevabınız evet ise uluslararası standartlara sahip Zeytinburnu Buz Adası, karnelerini alan çocukları buzda eğlencenin keyfini doyasıya çıkarmaya davet ediyor.

Akvaryumlar ve Eğlence Merkezleri

Sea Life

Forum İstanbul içerisinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük akvaryumu olan Sea Life Akvaryum, 15 binden fazla sualtı canlısı ve tematik alanlarıyla görülmeye değer. Akvaryumda görecekleriniz yalnızca balıklardan ibaret değil. Beslenme saatine denk gelirseniz köpekbalıklarının beslenmelerini izleyebilir, sualtı dünyasına özel küçük bir alışveriş yapabilir, dalgıçların sualtında yapmış oldukları gösterileri izleyebilir ya da köpekbalıkları ile dalabilirsiniz. Sea Life Akvaryum ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Akvaryum

Barındırdığı 17 bin deniz canlısı, gezi güzergahı, yağmur ormanı ve yeni nesil teknolojileriyle oldukça iddialı yerlerden biri olan İstanbul Akvaryum; dünyanın en büyük tematik akvaryumlarından bir tanesi. Temaya özel ses ve ışıklandırma sistemleri sayesinde görsel ve işitsel bir deneyim sunan İstanbul Akvaryum, ara tatili değerlendirmek için gidebileceğiniz en doğru yerlerden. İstanbul Akvaryum ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi

Anadolu yakasındaki Emaar AVM içerisinde yer alan; 200 türden 20 binin üzerinde deniz canlısı ve amfibiye ev sahipliği yapan Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde unutulmaz anlar yaşayıp, eğlencenin tadını çıkaracağınız bir keşif sizi bekliyor. Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde eşsiz bir deneyime hazır olun!

ViaSea Akvaryum

Dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu ViaSea, binlerce deniz altı canlısını bir arada gözlemleyebileceğiniz büyüleyici yerlerden bir tanesi. 12 binin üzerindeki deniz canlısı ve 47 farklı temadan oluşan sergileri ile ViaSea Akvaryum’da eğlenceli ve eğitici saatler geçireceğiniz garanti.

Legoland Discovery Centre

Forum İstanbul içerisinde yer alan bir diğer çekim merkezi ise Legoland Discovery Centre. Çocuklar Legoland’de Lego yapım uzmanlarından uygulamalı derslerle kendi modellerini oluşturabilir ya da Miniland’e giderek Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Sultanahmet Camii ve Ayasofya gibi hem İstanbul’un hem de dünyanın simgesi haline gelmiş pek çok yapının Lego parçalarından yapılmış hallerini görebilirler. Legoland Discovery Centre ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi

Birbirinden özel eğlence üniteleriyle donatılmış, Eyüpsultan’daki 120 bin m2’lik alan üzerinde bulunan İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi, ara tatilde sınırsız eğlence için en keyifli adreslerden. Yerli Disneyland olarak da bilinen Türkiye’nin ilk tema park konseptine sahip İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi’nde; 3 saniyede 110 km hıza ulaşan dünyanın en iyi 4’üncü roller coaster’ı “Nefeskesen”, 50 metreden adrenalin dolu iniş yaşatan “Adalet Kulesi”, macera severlerin ilgi odağı “Viking”, efsanevi “King Kong” ve 20 milyon dolarlık yatırımla 4 bin metrekarelik bir alana kurulan, İstanbul’un fethini insansı robotlarla anlatan “Fatih’in Rüyası” parkın en sevilen üniteleri arasında yer alıyor.

Çocuklarınızla birlikte size özel seyahat programı için:
travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.