Türkiye’nin Paha Biçilemez Yürüyüş Rotaları

11 Haziran 2021

Türkiye'nin Paha Biçilemez Yürüyüş Rotaları

Arabayla geçerken göremeyeceğiniz güzellikleri kendinize zaman yaratarak keşfetmeye ne dersiniz? Türkiye’nin dört bir yanından sizi heyecanlandıracak yürüyüş yolları ile tarihi, mimari, doğal güzellikleriyle tanışma zamanı. Kimi zaman antik kentleri ziyaret edecek, kimi zaman masmavi suların kenarında yürüyerek manzaraya dalacak, kimi zaman yemyeşil patikalardan geçecek kimi zaman eski uygarlıkların izini süreceksiniz. Frig Yolu’ndan Kaz Dağları Rotası’na; Çamlıhemşin Yayla Rotası’ndan Likya Yolu’na Türkiye’nin doğayla bütünleşen paha biçilemez yürüyüş rotaları….

Likya Yolu

Likya Yürüyüş Yolu

Türkiye’nin en güzel ve en uzun yürüyüş parkurlarından biri Likya Yolu. Muhteşem bir doğa ve antik kentlerle çevrili bu rota aslında 555 km uzunluğunda. Fethiye’ye bağlı Ovacık (Hisarönü) Mevkii’nden başlayan Antalya, Gelikbayırı Köyü’nde sonra eren rota adını da Likyalılardan alıyor. Likya Birliği’nin en önemli merkezlerini kapsayan Likya Yolu üç ana kola ayrılıyor. Batı, Orta, Doğu Likya yolları toplamda 30’a yakın parkuru kapsıyor. Antik Likya’nın zenginliğini yaşatan her parkur farklı yollara çıkarıyor sizi. Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Patara, Olimpos Dağı, Çıralı, Göynük Kanyonu gibi harika noktalardan geçen Likya Yolu kimi zaman sahilden kimi zaman sarp yamaçlardan devam ediyor.

Likya Yolu boyunca 20’den fazla antik kenti ziyaret etmek de mümkün. Grande Randonnée işaret sistemiyle belirlenen parkurlarda keskin dönemeçlerde ve yoğun bitki olan noktalarda kırmızı-beyaz çizgiler izlemeniz gereken rotaları gösteriliyor. Size uygun zorluk derecesinde olan ve yürüyüş yapmak istediğiniz süreye uygun olarak parkur seçmeniz mümkün. Tüm Likya Yolu’nu tamamlamak ise 25-40 gün civarında zaman gerektiriyor. Likya Yolu yürüyüş rotası rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Hitit Yolu

Hitit Yolu

“Süper güç” olarak anılan dönemin en güçlü devletlerinden biri olan Hititler’in antik kentleri Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva‘nın dâhil olduğu Hitit Yolu eski kervan ve göç yollarından geçiyor. Alternatif güzergâhlarıyla birlikte 385 kilometreyi bulan yürüyüş yolu ve 406 kilometre olan bisiklet rotası doğa tutkunları için heyecan verici. Hitit Yolu’nda günübirlik ve uzun süreli parkur alternatifleri mevcut. 7-15 km uzunluğunda değişen günlük parkurlar arasında Alacahöyük-Kalehisar-Mahmudiye; Çatak-Sultanköy-Kızılhamza Göleti; İbikçam-Boğazkale-Hattuşa; İncesu-Kanyon-Kale; Karakaya-Alacahöyük ve Şapinuva-İncesu Kanyonu rotaları var. Uzun parkurlardan ise 32 km uzunluğundaki Alacahöyük-Boğazkale ve 23 km uzunluğundaki Yazılıkaya-Boğazkale Göleti-Hattuşa popüler!

Kaz Dağları

Kaz Dağları Yürüyüş Rotası

Oksijeni, yemyeşil ormanları, ormanlar arasına birer sığınak gibi kurulan ve özgünlüğünü koruyan köyler ile Kaz Dağları rotası doğaseverleri, şehirden uzaklaşmak isteyenleri mıknatıs gibi kendine çekiyor. Edremit’ten Sarıkız’a kadar uzanan 21 bin hektarlık alana yayılan Kaz Dağları Milli Parkı doğayı yeniden keşfedeceğiniz yürüyüş rotalarıyla dolu. Sizi zorlamayacak yürüyüş rotaları için Yayla – Ayı Deresi Parkuru, iki aşamadan oluşan Şahindere Parkurları ve orta zorluk derecesi olan Tozlu-Çeyizdere Parkuru tercih edilebilir. Zorlu parkurlara alışkınsanız Tahtakuşlar-Kapaklı-Dumanlı-Tavşanoynağı-Sarıkız Tepe rotasını mutlaka yapmalısınız.

https://www.traditionrolex.com/40

Çamlıhemşin Yayla Rotası

Çamlıhemşin Yayla Rotası

Karadeniz’in coğrafyasını anlatmaya kelimeler yetmez biliyoruz. Karadeniz yaylalarında kendinizi onlarca farklı rota çıkarabilirsiniz. Çamlıhemşin yaylalarını kapsayan bir yürüyüş rotasıyla ise yaklaşık 1 haftada doğallığını koruyan yemyeşil tepeleri ve köyleri keşfetmek mümkün. Günlük 3-4 saatlik yürüyüşleri kapsayan rota kimi zaman zorlayıcı olabiliyor bu yüzden daha önce yürüyüş tecrübesi olanlar ve kondisyonuna güvenenler için uygun olabileceğini belirtelim. Bu rotada manzaraları ile ünlü olan Sal Yaylası, Pokut Yaylası; az bilinen Samistal ve Hazindak Yaylaları; Trovit, Karunç, Elevit gibi keşfedilmeyi bekleyen muhteşem yaylaları görebilirsiniz. Bölgeyi iyi tanıyan rehberle gezmenizi tavsiye ederiz.

Frig Yolu

Firg Yolu

Antik dönemde Friglerin yaşadığı; bugün Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya arasındaki bölgeyi içine alan Frig Yolu, dönemin antik kalıntılarını kapsayan rotaları kapsıyor. Diğer yürüyüş rotalarından farklı olarak tek bir hat üzerinde ilerlemeyen Frig Yolu’nun 3 farklı parkuru bulunuyor. Bu rotaların kesişme noktası ise Friglerin dini merkezi olarak kabul edilen Midas şehri.  Toplam uzunluğu 506 km olan rotalar ise şöyle sıralanıyor:

 • Seydiler-Yazılıkaya (Afyonkarahisar) Rotası 140 km uzunluğunda bir parkura sahip.
 • Yenice – Yazılıkaya (Kütahya) Rotası 147 km uzunluğunda bir parkura sahip.
 • Yazılıkaya-Gordion (Eskişehir-Ankara) Rotası 219 km uzunluğunda bir parkura sahip.

Efes-Mimas Yolu, İzmir

Efes-Mimas Yolu

Ege’nin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini gözler önüne seren 709 km uzunluğundaki Efes-Mimas Yolu her adımında etkileyici deneyimlerle dolu. Efes Antik Kenti, Selçuk‘tan başlayan ve tarihteki adı Mimas olan Karaburun‘da sona eren rota Karaburun, Çeşme, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes ve Selçuk ilçelerini kapsıyor. Güzergâh üzerinde İyonya Uygarlığı’na ait 6 antik kent yer alıyor. Ephesus (Efes-Selçuk), Kolophon (Değirmendere-Menderes), Lebedos (Ürkmez-Seferihisar), Teos (Sığacık-Seferihisar), Klazomenai (İskele-Urla), Erythrai (Ildırı-Çeşme) ve Phokaia (Foça).

Hemen ekleyelim Phokaia’yı görmek istiyorsanız bu uzun parkurdaki Mavi Rota’yı izlemeniz gerekiyor. 49 parkurdan oluşan Yarımada Gezi Rotaları yürüyüş, bisiklet, zeytin, bağ ve mavi rota olarak bölümlere ayrılmış. Her rota Ege’nin farklı bir zenginliğine açılıyor. Rotalar üzerinde belirlenen kamp alanları olduğu gibi rotanızı otellerde konaklayacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Trans Kaçkar

Karadeniz’in yemyeşil yaylalarında doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için en iyi rotalardan biri Trans Kaçkar yani Kaçkar Dağları trekking parkuru. Dünyanın bitki örtüsü açısından en zengin yerlerinden biri olmasının yanı sıra kayalıkların içine gizlenmiş manastır ve kaleleri, buz gölleri her mevsim yeşil ormanlarıyla bölgeyi yürüyerek gezen herkesi büyülüyor. Yaklaşık 4 bin metre yüksekliğe uzanan parkur Hopa’dan başlayıp; Artvin, Yusufeli, Barhal, Amanesket Yaylası, Karagöl, Satibe Sırtı, Olgunlar Yaylası, Nastaf Yaylası ve Dilberdüzü Ana Kamp alanından Kaçkar Dağları’nın zirvesine uzanıyor.

İstanbul ve Çevresindeki En İyi 5 Trekking Rotası

Doğanın sunduğu sonsuz güzellik, dünyanın her coğrafyasında farklı renk ve manzaralara bürünerek, görenleri kendisine hayran bırakıyor. İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşayanlar için en pratik doğaya kaçma etkinliklerinden biri olan trekking; hem yeni insanlar tanıyıp hem de spor yapmak için mükemmel bir seçenek.

Haftanın stresini ve sıkıntısını atıp, temiz hava depolayabileceğiniz İstanbul ve çevresindeki en iyi trekking rotalarını sizler için derledik. Usta bir ressam fırçasından tuvale dökülmüş hissi yaratan birbirinden güzel trekking rotaları eşliğinde yola çıkıp, doğanın güzelliklerine şahit olmaya ne dersiniz? İstanbul ve Çevresindeki En İyi 5 Trekking Rotası’na buradan ulaşabilirsiniz.

 

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.