Türkiye’nin Mutlaka Görülmesi Gereken Sahil Kasabaları!

16 Haziran 2023

akyaka

Türkiye’nin her yeri ayrı bir doğal güzellikle dolu! Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamamızın en büyük ödülü de gezmekle bitmeyecek sahil kasabalarına sahip olmak. Gürültü ve koşuşturmadan uzakta, keyifli bir şekilde dinlenmek için Türkiye’nin az bilinen sahil kasabaları bu yaz sizleri bekliyor.

Bodrum, Çanakkale, Marmaris, İzmir ve Antalya rotalarında bu kez daha az bilinen, daha bakir kalmayı başarmış sahil kasabalarını sizin için derledik.

Köyceğiz, Muğla

Tarihi ve doğal güzellikleri ile sakin şehir olmayı sonuna kadar hak eden Köyceğiz, hayatın basit zevklerini yeniden keşfetmek isteyen gezginlerin popüler destinasyonlarından. Tarihi M.Ö 3400 yıllarına kadar uzanan, Köyceğiz Gölü ve gölün sahille birleştiği bölgede kurulan Karia’nın önemli liman ve ticaret merkezlerinden Kaunos Antik Şehri ise kesinlikle görülmeye değer! Ayrıca Sultaniye Köyü’ndeki Sıcak – Soğuk Termal Kaplıcaları, safari yapabileceğiniz Yayla Köyü ve Gökçeova, çamur banyoları ve tesisleri, huzur dolu Ekincik Koyu, Ağla Yaylası, Toparlak Şelalesi ve Yuvarlakçay görülmeye değer yerlerden bazıları. Dalaman Çayı’nda rafting ve trekking yapabilir, tarihi çok eskilere dayanan “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” denilen Sultaniye Kaplıcaları’nda şifa bulabilirsiniz. Ayrıca mutlaka bir tekne turuna da zaman ayırıp, İztuzu Plajı gibi görülmeye değer birçok yeri de keşfetmelisiniz!

Kaleköy

Kaleköy, Kekova

Caretta carettaları, muhteşem doğası, Likya medeniyetinden miras kalan lahitleri ile yeryüzündeki cenneti andıran Kaleköy, kurduğunuz hayalin gerçeğe dönüştüğü yerlerden. Üçağız’dan teknelerle ulaşabildiğiniz Kaleköy, 30 haneli küçücük bir dünya. Kekova Adası manzarasına bakan bu şirin sahil kasabası egzoz dumanı olmadan, korna sesi duymadan, sade ve sakin bir hayatın mümkün olduğunu ziyaretçilerine hatırlatıyor.

Güzelçamlı, Kuşadası

Biyo çeşitliliği, endemik türlerin varlığı ile doğal açık hava müzesi gibi olan Dilek Yarımadası sadece Kuşadası’nın değil Türkiye’nin en etkileyici doğal bölgelerinden biri. Berraklığı, yemyeşil bir doğayla çevrili saklı koylarıyla göreni kendine âşık etmeyi başarıyor. Dilek Yarımadası Tabiat Parkı’nın hemen kıyısında yer alan Güzelçamlı ise tipik bir sahil kasabası. Yazlık sitelerin olduğu, sakin bir yaşamın hâkim olduğu Güzelçamlı’ya temiz bir nefes, temiz bir deniz keyfi için gidilmeli.

Akyaka, Muğla

Türkiye’nin en huzurlu yerlerinden biri olan Akyaka, uçsuz bucaksız çam ve sedir ormanları ile masmavi denizin kokularının birbirine karıştığı bir cennet gibi! Sırtını kızılçamlarla kaplı yemyeşil dağlara yaslayan Akyaka; çam ormanlarının kokusu, Ege’nin derin mavilikleri, Azmak Çayı’nın soğuk suları, ince kumlu plajları ve begonvillerle bezenmiş cumbalı evleri ile sessiz ve huzur dolu bir belde. Bu küçük sakin kasaba, büyükşehrin kaosundan birkaç günlüğüne uzaklaşıp, durup dinlenmek isteyenler için de mükemmel kaçış yerlerinden biri.

Gökçeada, Çanakkale

Ege’nin masmavi güzelliklerinin tam ortasında yer alan Gökçeada, büyüleyici coğrafyası ve yemyeşil ağaçların arasından süzülen Rum evleri ile misafirlerine sakinliğin içerisinde rüya gibi bir tatil vadediyor. Homeros’un İlyada destanında deniz tanrısı “Poseidon’un Adası” olarak geçen İmroz, bugünkü adıyla Gökçeada, yeşilin ve mavinin ahenkli uyumunu gözler önüne seren ender yerlerden. Türkiye’deki keşfedilmeyi bekleyen sakin şehirlerden biri olan Gökçeada, doğa ile iç içe bir tatil kaçamağı için son derece ideal. Zengin su kaynakları, nostaljik evleri, doğal yaşamı, organik ürünleri ve sörf gibi alternatif spor olanaklarıyla misafirlerine masal gibi bir tatil yaşatan Gökçeada’nın Türkiye’deki tek sualtı milli parkına sahip olduğunu da ayrıca hatırlatalım.

https://www.traditionrolex.com/26

Finike, Antalya

Toroslar’ın eteğiyle Akdeniz arasında kalmış, mavi ve yeşilin ahenk içerisinde kaynaştığı Antalya’nın şirin ilçesi Finike, daha görür görmez insanı içine çeken huzur dolu atmosferi ile ziyaretçilerinden tam not alıyor. Tarih boyunca oldukça önemli bir liman kenti olan Finike, kilometrelerce uzunluktaki kumsalları, ışıl ışıl denizi, tarihe ışık tutan antik kalıntıları ve mis kokulu portakal bahçeleri ile sizleri bekliyor. Sakin ve huzur veren özelliği ile kesinlikle görülmeye değer yerlerin başında gelen Finike’de buram buram kokan portakal çiçeklerinin eşsiz kokusu karşısında mest olmaya hazır olun!

Karaburun

Karaburun, İzmir

Bir kasaba düşünün ki bakir koyları ve mis gibi havasıyla keşfedilmemişi keşfetmek isteyen gezginlerin sığınağı olmuş olsun. El değmemiş doğası ve kendi halindeki koylarıyla göz kamaştıran Karaburun; Çeşme ve Foça’ya komşu olduğu için bu popüler destinasyonlar arasında kendini gizleyip, doğallığını ve güzelliğini korumayı günümüzde dahi korumayı başarıyor. Muhteşem manzaraları, kendine has kültürel ögelerle buluşturan Karaburun köyleri ise sakin gezintiler ve huzurlu atmosfer için tercih edilebilecek en güzel yerler arasında sayılıyor. Bu koylarda temiz ve sakin suların içinde kulak atarken rahatlayabilir ve stresinizi Ege’nin masmavi sularına bırakabilirsiniz.

Mazıköy, Bodrum

Gökova Körfezi’nin hemen yanı başında yer alan Mazıköy; heybetli ormanları, cam gibi berrak denizi ve bakir koyları ile kartpostalları aratmıyor. Bodrum’a 1 saatlik karayolu mesafesinde bulunan bu şirin kasaba, Ege’nin güzelliğini sonuna kadar hissedebileceğiniz eşsiz yerlerden. Yukarı ve Aşağı Mazı olarak iki bölümden oluşan kasaba, mavi yolculuk rotalarının da en sevilen duraklarından. İnceyalı, Çakıllıyalı, Hurma, Ilgın ve Kisebükü Koyları ile kesinlikle keşfe değer.

Özdere

Özdere, İzmir

İzmir’in sahne ışıklarıyla parlayan tatil ve parti destinasyonları arasında geçmişin yazlık tatil anlayışına bir gönderme niteliğinde olan Özdere 1800 metre uzunluğunda sahili, koyları, yazlık siteleriyle sakinliğe davet ediyor. Yaz aylarında yoğunlaşan Özdere civarındaki saklı koyları keşfederek masmavi Ege Denizi’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Söğüt, Marmaris

Marmaris’in sakinlik içindeki huzur dolu kasabası Söğüt, hem Muğla’nın hem de Marmaris’in kalabalığından uzak, saklı cennetlerinden biri! Bu saklı cennette muhteşem bir tatil geçirmenize olanak tanıyacak pek çok şey var! Tertemiz bir deniz, harika plajlar, antik kentler, birbirinden lezzetli deniz ürünleri ve elbette sakinlik bunlardan sadece bazıları… Marmaris’in yaklaşık 60 kilometre güneybatısında, Bozburun yarımadasının en uzak ucunda yer alan Söğüt’ün 1 kilometre güneybatısında bulunan Thyssanos Antik Kenti kalıntılarına rastlayabilirsiniz.

Side, Manavgat

Manavgat’ın sahil kısmında, 400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde yer alan Side; surlarla çevrili ihtişamlı kapısı, antik limanı, Apollon, Athena ve Dionysos tapınakları ve görülecek birçok yeriyle keşfedilmeyi bekliyor. Akdeniz’in en güzel tatil beldesi Side, Akdeniz’in sunduğu tüm nimetleri kendi sınırları içerisinde toplarken, sizi her köşesi ile şaşırtmayı başarıyor.

Çiftlik, Marmaris

Marmaris’in güneybatısına denk gelen Çiftlik’e gelirken size harika bir doğa eşlik ediyor. Özellikle mavi yolculukların uğrak noktası olan korunaklı koyu turkuaz mavi suları ve iri taneli kumlu sahiliyle “işte bu” dedirtiyor. Çok az yerleşimin olduğu Çiftlik; deniz-kum-güneş bana yeter diyenlere sessiz bir liman oluyor.

Güllük, Bodrum

Bodrum’un hareketli yapısından uzaklaşmak istemeyen fakat yine de sakin bir tatil geçirmek isteyenler için en ideal destinasyonlardan bir tanesi Güllük. Milas ilçesine oldukça yakın bir konumda yer alan Ege kasabası, sahip olduğu körfez ile ön plana çıkıyor. Eşsiz denizi, koyları ve plajlarının yanı sıra inanılmaz tabiatıyla da dikkatleri üzerine çeken Güllük çok keyifli.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.