Türkiye’nin En Güzel Ekolojik Otelleri & Çiftlikleri

25 Mayıs 2023

Şehir hayatının kaosundan kaçıp huzur bulmak için alışılagelmiş tatil anlayışı yerine doğanın kucağında, toprağa dokunarak, doğal tatlarla sağlıklı beslenebilecekleri ekolojik tatil yerlerini seçen pek çok seyahatsever, doğa ile baş başa olmanın ayrıcalığını yaşamayı tercih ediyor.

“Ekolojiye dair bir şeyler öğrenmeliyim ama bu konuda neler yapabilirim” sorusu sizin de aklınızı zaman zamanda olsa meşgul ediyorsa artık doğaya karışmak için birbirinden yenilikçi alternatifler mevcut. Kocaeli’den Bozcaada’ya, Göcek’ten Uludağ ve Kazdağları’na, Sakarya’dan Kapadokya ve Antalya’ya kadar uzanan birbirinden güzel ekolojik çiftliklerde konaklayarak, veya günübirlik ziyaret ederek doğanın içinde keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Şehir yaşantısından uzakta, doğayla iç içe, huzurlu bir ortamda organik beslenerek tatil yapmak isteyenler için işte Türkiye’nin birbirinden güzel ekolojik tatil yerleri…

Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi – Kocaeli

“Küresel düşün, yöresel hareket et” felsefesiyle hayata geçirilen Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi; İstanbul’a iki saat mesafede yer alan Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki Türkiye’nin ilk “Eko-Eğitim Oteli”. 100 dönümü aşan doğal bir alan üzerinde; ekolojik yönetimden organik tarıma, aromatik bitkiler toplamadan peynir ve yoğurt atölyesine kadar sürdürülebilirlik kapsamında eğitimlerin verildiği Narköy, misafirlerine alışılmışın dışında bir tatil deneyimi yaşatıyor.

Deneyimsel ve keyifli eğitim süreçleri tasarlamak isteyen yeni nesil eğitim sektörünün gözde mekanı tesis; misafirlerine doğal yaşamla iç içe geçme seçeneği sunarak, sürdürülebilir yaşam için de yeni tecrübeler edinme fırsatı yaşatıyor. 1000’in üzerindeki atalık tohumuyla dünyanın en önemli tohum bankalarından birine sahip olan Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi; 14 oda, aile ve grup konaklama üniteleri, yörük çadırı, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği restoran ve organik tarım çiftliği ile misafirlerine rüya gibi bir tatil vadediyor.

Aral Tatil Çiftliği – Bozcaada

Turkuaz renkli denizi ve görkemli doğasıyla öne çıkan Bozcaada’nın doğal güzellikleri içerisinde huzur ve sakinliği bir arada sunan Aral Tatil Çiftliği; kendi bahçesinde yetiştirilen sebze ve meyvelerle hazırladıkları yemeklerle misafirlerine rüya gibi bir tatilin kapısını açıyor. Rum Mahallesi’nde yer alan tesis; geniş bahçesi ve dikkat çeken taş odalarının yanı sıra yan yana dizilmiş 9 Evler ve 5 Evler’den oluşan mimari yapısıyla da göz kamaştırıyor. Bozcaada’nın kalbinde olmasına rağmen korunaklı konumu ile sizi gerçek dünyadan soyutlayan, misafirlerini şehrin gürültü ve kalabalığından uzak, huzurlu bir ortamda muhteşem bir tatile davet eden Aral Tatil Çiftliği, bölge dokusuna uygun mimarisi ile rüya gibi bir tatil için sizleri bekliyor.

Ataol Tatil Çiftliği – Bozcaada

Ekolojik yaşam, organik tarım ve tatil konseptlerini bir araya getirerek misafirlerine doğayla bütünleştikleri özel bir deneyim yaşatmayı amaçlayan Ataol Tatil Çiftliği; Bozcaada’daki üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrili vadinin ortasındaki 40 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor. Ekolojik mimari ile tasarlanmış taş evlerden oluşan çiftlikte doğa dostu yöntemlerle yetiştirilen meyve ve sebzelerin yanı sıra pek çok çiftlik hayvanıyla karşılaşabilmeniz de mümkün. Ataol Tatil Çiftliği; içinizdeki çocuğu beslemek, toprağı ve tarımı öğrenip, yeşilin tonlarına hayran kalmak için de oldukça ideal bir yer.

Dalya Life / Göcek

Eşi benzeri bulunmayan bir doğa ve kuş cennetinin içinde yer alan Dalya Life, dünya yatçılığının gözdesi Göcek’te bölgenin doğal yapısı korunarak yapılmış bir otel. Doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için oldukça ideal yerlerden biri olan Dalya Life; 11 standart 6 süit odası, huzur dolu ortamı, leziz ve sağlık dolu yemekleriyle konuklarını ağırlıyor. Doğal yaşam konseptinde tatil isteyenlerin gözde adresi Dalya Life’de tarihi bölgeleri ziyaret edebilir, bölgenin en güzel koylarında denize girebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ya da bisiklet kiralayıp arkadaş ve ailenizle birlikte gezebilirsiniz. “Tarladan sofraya” felsefesi ile mutfağında Göcek’in doğal malzemelerine yer veren Dalya Life’de yemek yemek başlı başına bir deneyim!

Belentepe Permakültür Çiftliği – Uludağ

Bursa Uludağ eteklerinde, 740 metre rakımlı bir tepede kurulu olan Belentepe Permakültür Çiftliği, permakültür prensipleriyle tasarlanmış bir tesis. Sürdürülebilir yaşama dönüşüm için örnek gösterilen çiftlik; elektrik enerjisi ve tarım ürünlerini kendisi üreten, doğa ile uyumlu, sürdürülebilir bir yaşam anlayışının mümkün olduğunu herkese göstermek isteyen ve uygulamalı eğitimlere ağırlık veren bir yönetim anlayışına sahip. Sürdürülebilir yaşama dair merak ettiğiniz her türlü bilgiyi yerinde uygulayarak öğrenebileceğiniz Belentepe Permakültür Çiftliği’nde unutamayacağınız bir tatil sizleri bekliyor.

Hızır Kamp – Kazdağları

Kazdağları’nın el değmemiş doğasında ziyaretçilerine unutulmaz bir kamp macerası sunan Hızır Kamp, Zeytinli Çayı’nın serin sularında serinlerken doğa yürüyüşleri de yapabileceğiniz bir ekoturizm destinasyonu. Kaz Dağları Milli Parkı’na yürüyüş mesafesinde bulunan kamp alanında çadırda konaklama dışında ağaç, taş ve ahşap evlerde konaklama seçenekleri de mevcut. Kampta yiyeceğiniz sebze ve meyvelerin çoğu tesisin iki dönüme yayılan bahçesinde ekolojik prensiplere uygun şekilde yetiştirilmektedir.

Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği – Kazdağları

Kazdağları eteklerinde bulunan Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği, Çanakkale ile Küçükkuyu arasında yer alıyor. Zeytinyağı üretimi ile bilinen çiftlik, misafir evleri ve yayla çadırlı kamp alanları gibi konaklama seçeneklerine sahip. Doğayla iç içe olan bu çiftlikte her an farklı bir aktivite yapılıyor. Zeytin yetiştirme ve zeytinyağı üretmeyi öğrenebileceğiniz çiftlikte yürüyüşlere ve dağ bisikleti turlarına katılabilir; bitki gözlem noktaları ve yürüyüş parkurlarında hem hareketli hem de mükemmel deneyim uyumunu yakalayabilirsiniz.

Jade Çiftliği – Maksudiye, Sakarya

Sebze ağırlıklı ekolojik tarımsal üretim yapan Jade Çiftliği, organik tarım sertifikalı bir ekoloji çiftliği. 12 kişilik konaklama alanı bulunan çiftlikte Mart  – Ekim ayları arasında gönüllü olarak çalışarak konaklayabilirsiniz. Kendi yemeklerini kendi topladığı mahsullerle pişirmek ve doğallığın lezzetine doymak isteyenler İstanbul’a 2 saat mesafede bulunan bu harika çiftliği ziyaret edebilirler.

Kapor Organik Çiftlik Evi – Avanos, Nevşehir

Kapadokya’nın Avanos ilçesine çok yakın bir konumda yer alan Kapor Organik Çiftlik Evi, çevresinde yer alan ekolojik alanıyla doğa ile baş başa kalmanızı sağlıyor. Bahçesinde yetişen sebze ve meyvelerle hazırlanan yemeklerle misafirlerini mest eden çiftlik evi, Kapadokya manzarasıyla birleşince bambaşka bir tatil atmosferi yaşatıyor. Organik tarım sertifikalı nadir çiftliklerden biri olma özelliği taşıyan Kapor Organik Çiftlik Evi, kendi bahçesinde yetişen ürünlerle yapılmış lezzetli yemekler ve yemyeşil bahçesiyle ziyaretçilerine doğa ile iç içe bir tatil geçirme fırsatı sunuyor.

TaTuTa (WWOOF) Ekoloji Çiftlikleri

Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine hem mali hem de gönüllü işgücü veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla geliştirilen TaTuTa (Tarım – Turizm – Takas) projeleri ile toprağa değerek, negatif enerjiden kurtulmanız mümkün. Ekolojik turizmin gelişmesine katkıda bulunan TaTuTa projeleri ile konuklar tarıma katkıda bulunarak yepyeni bir deneyim yaşama imkanı buluyor. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için ilginç bir seçenek olarak TaTuTa projeleri ile kendinizi yararlı hissederek, yepyeni bilgiler deneyimleyebilirsiniz.

Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği – Fethiye

Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde bulunan Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, doğadan gelen huzur ve sağlığı deneyimlemek isteyen konuklarına rüya gibi bir tatilin kapısını açıyor. Ekolojik yöntemlerle domatesten patlıcana, bezelyeden çileğe sebze ve meyveler yetiştiren, her alanda sağlıklı ve geri dönüşümlü malzemelerin kullanımına önem veren Pastoral Vadi, ekolojik mimari yaklaşımıyla da öne çıkıyor. Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği; birçok çiftlik hayvanıyla bir arada vakit geçireceğiniz, günlük hayatın koşturmasına dur deyip, ruhunuzu dinlendirmeniz için birebir.

Akdeniz Bahçesi Küçük Otel / Çıralı – Antalya

Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama alanı olan Çıralı sahiline 5 dakika mesafede bulunan Akdeniz Bahçesi Küçük Otel, yöre taşlarından inşa edilmiş 6 tatil evi ile misafirlerine farklı bir deneyim yaşatıyor. Ekolojik tarım yöntemleri kullanarak yetiştirilen meyvelerin tamamı organik sertifikalı ve doğal. Sessiz ve sakin tatil isteyenler için ideal bir seçim olan bu ekolojik köy, sahile yakın olması nedeniyle denize girmek isteyenler için de oldukça uygun.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.