Sürdürülebilir Turizmi Destekleyen Stil Sahibi Oteller

25 Eylül 2023

“Seyahat ederken doğayı nasıl koruyabiliriz” diye düşünen bilinçli bir gezginseniz, çevreye duyarlı otellerde konaklamak öncelliğiniz demektir! Tanzanya’dan ABD’ye, Avustralya’dan İsviçre’ye, Peru’dan Seyşeller’e sürdürülebilir turizmi benimseyen çarpıcı oteller…

the brando

The Brando, Fransız Polinezyası

Marlon Brando’ya ait olan Tetiaroa özel adası bugün süper lüks ve çevre dostu bir otele ev sahipliği yapıyor. Fransız Polinezyası’nda yer alan The Brando, dünyanın en büyüleyici ada otelleri arasında parmakla gösteriliyor. Birbirinden bağımsız, mahremiyete önem veren 35 villası doğallıktan ödün vermediğinin de altını çizelim. Tetiaroa Adası’nın doğal ihtişamını ve değerli biyolojik çeşitliliğini korumaya dayanan felsefesi ile birlikte Polinezya kültürüne ve geleneklerine sahip çıkıyor.

Six Senses Zil Pasyon, Seyşeller

Seyşeller’e bağlı olan Granitic Adaları’nın içerisinde yer alan Félicité Adası gerçek dünyadan soyutlanan bir mucizeye tanıklık ediyor: Six Senses Zil Pasyon! Six Senses Zil Pasyon 30 eşsiz villaya sahip. Bu oteli diğer lüks ada otellerinden ayıran en önemli özelliği de tasarımın sürdürülebilirliğini sağlıyor olması! Tehdit altındaki ekosistemleri destekleyen, nadir bulunan yerel bitki türlerinin çoğalmasını sağlayan, bu özel adada yaşayan canlıların devamlılığını getiren sürdürülebilir ilkeleri ile çevre dostu gezginlerin kalbini çeliyor.

Inkaterra Reserva Amazónica

Inkaterra Reserva Amazónica, Peru

17.000 hektarlık özel Tambopata Ekolojik Rezervi’nin kalbinde yer alan Inkaterra Reserva Amazonica, Cusco’ya sadece 25 dakikalık bir uçuş mesafesinde. Yerli halktan ilham alan Ese Eja stilinde tasarlanan 35 sazlık evi yemyeşil arazilere dağılmış, birbirinden bağımsız konumlanıyor. Amazon’un eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz yerden 30 metre yükseklikteki köprü sistemi ile onlarca kuş türüyle de tanışabilirsiniz. 2013 yılında National Geographic Traveler dergisi tarafından “Dünyanın En İyi 25 Eco-Lodge” listesinde yer alan otel biyolojik çeşitliliği sürdürme, ekosistem ve yerel topluluklara katkı sağlama gibi ilkeleri benimsiyor.

&Beyond Phinda Private Game Reserve

&Beyond Phinda Private Game Reserve, Güney Afrika

Güney Afrika’nın Doğu ormanlarında,bir yamaçta bulunan &Beyond Phinda Mountain Lodge, Büyük Beşli noktasında yer almasıyla safari için harika bir deneyim vaat ediyor. Sepya fotoğrafları andıran saz çatılı odaların her birinde manzaraya bakan havuz bulunuyor. Nadir hayvan türlerinin ve önemli endemik bitki çeşitlerinin yaşadığı orman içerisindeki bu safari kampında nesli tükenmekte olan beyaz ve siyah gergedan toplulukları koruma altında takip ediliyor.

Whitepod Valais

Whitepod Valais, İsviçre

İsviçre Alplerinin başlangıç kabul edilen Dents-du-Midi dağ silsilesinin eteğinde kurulan Whitepod, deniz seviyesinden 1.450 metre yükseklikte harika manzaralara sahip. Geometrik kapsül odaların her biri doğanın güzelliği ile çevrili. Bu lüks kamp deneyimini ayrıcalıklı kılan ise Whitepod’un kuruluş felsefesi. Misafirperverliğin ve çevreyi korumanın eşsiz bir deneyime dönüşebileceğini gösteren otelde enerji ve su kullanımı kontrollü yapılıyor. Atıkların geri dönüşümüne önem verilen otelde tüm malzeme ve ürünler yerel üreticilerden temin ediliyor. Motorlu taşıt kullanımının sınırlı olduğu Whitepod sürdürülebilir turizme gönül veren işletmelerin başında geliyor.

1 hotels south beach

1 Hotels Group

Çevre ve geri dönüşüm vizyonuna sahip 1 Hotels, ABD’de arka arkaya açtığı otellerle bilinçli seyahat severleri mıknatıs gibi kendine çekiyor. Keyif, konfor ve çevreye duyarlı yaklaşım ile otellerin nasıl hayatta kalacağını ve geleceğe taşınacağını bizlere kanıtlayan 1 Hotels “az daha çoktur” felsefesi ile hareket ediyor. Atıklarla yeniden üretime önem veren otel zincirinin New York’ta 2, Miami ve Los Angeles’ta ise birer oteli bulunuyor. Tüm otellerde “doğadan gelen doğaya dönüşür” yaklaşımı hakim. Bu yaklaşım oda dekorasyonundan su tüketimine kadar her şeyi etkiliyor.

The Costilla Lodge at Vermejo Park Ranch

The Costilla Lodge at Vermejo Park Ranch, ABD

Vermejo Park Ranch içerisinde yer alan Costilla Lodge, 590.000 dönümlük devasa bir orman içerisinde yer alıyor. 1915 yılında inşa edilen köşkün stiline sadık kalınarak tasarlanan Costilla Lodge yapımında bölgeden temin edilen taş ve ahşap malzemeler kullanılmış. Enerji tasarrufu sağlayan ışıklandırma sistemi ve su tasarrufu sağlayan su tesisatı ile sürdürülebilirliği sağlıyor. 2011 yılında, Enerji ve Çevre Tasarımı Liderliği’nde Gümüş ödülünü aldığını da belirtelim.

Calistoga Ranch an Auberge Resort

Calistoga Ranch an Auberge Resort, ABD

Napa Vadisi’nin en güzel otelleri arasında yer alan Calistoga Ranch ısıtmalı açık havuzu, üzüm bağları, spa merkezi, mağaza ve kütüphaneleriyle “sadece bir otel” olmanın çok ötesinde. 157 dönümlük bir alan üzerine kurulan Calistoga Ranch, 50 misafir rüstik evi ve 27 özel ev ile küçük bir köy yaşamını andırıyor. Toprak tonlarında, sıcak ve rahatlık hissini önde tutan evlerinden spa merkezine, bölgeye özgü şaraplarından doğa aktivitelerine 360 derecelik bir tecrübe yaşatıyor. Araçsız bir mülk olmasının yanı sıra temizlik uygulamalarından su kullanımına kadar sürdürülebilir ilkelere bağlı olan otel karbon ayak izinin azaltılması konusunda oldukça hassas davranıyor.

Saffire Freycinet

Saffire Freycinet, Avustralya

Yeryüzünde, nefes kesen manzaralara sahip oteller listesinde Saffire Freycinet farkı diye bir gerçek var! Avustralya’nın güneydoğusundaki Tazmanya Adası’nda konumlanan otel doğanın yalınlığının ortasında ultra lüks, şık döşenen süitlerinde çevre bilincine sahip sistemleri ile misafirlerini ve doğa tutkunlarını ağırlıyor. Leziz yemekleri ve şarapları, açık hava maceralarıyla Avustralya’nın en sevilen seyahat deneyimlerinden biri. Otelin çevresel sürdürülebilir uygulamaları ise yüksek enerji verimli sıcak su kullanımı ve aydınlatma, doğal hava akış sistemleri gibi çalışmaları kapsıyor.

turtle bay resort

Turtle Bay Resort, Hawaii

Oahu Adası’nın kuzey kıyısındaki tek resort olan Turtle Bay Resort sörf tutkunlarından doğaseverlere, golf meraklılarından deniz sevenlere kadar tüm gezginleri ağırlamayı başarıyor. 850 dönüme yayılan bu büyük resort farklı ve benzersiz stiliyle tüm konuklarına sıcak bir deneyim sunuyor. North Shore mirasının ruhunu koruyan, Hawaii kültürüne sadık bir işletme olan Turtle Bay Resort, karbon ayak izini azaltmak için geçtiğimiz yıllarda Green Committee kurdu. 10 yıldır bu çerçevede hareket eden otel enerji tüketiminden su kullanımına, geri dönüştürebilir malzemelerden lokal üretici desteğine kadar her alanda çevreyi önceliği haline getiriyor.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.