Sürdürülebilir Seyahat Etmenin İpuçları!

26 Eylül 2023

Son dönemin popüler trendlerinden biri olan sürdürülebilirlik kavramı günümüzde pek çok seyahatseverin de yakın markajında.  Özellikle son zamanlarda yapılan bir Virtuoso anketi, lüks seyahat eden gezginlerin yüzde 80’inin sürdürülebilir seyahatlere öncelik verdiğini göstererek; bu değerleri paylaşan otel, tatil köyü ve tur operatörlerini tercih ettiğini gözler önüne seriyor.

Siz de yeni yerler keşfederken seyahatlerinizi çevreye zarar vermeden, iklim krizi üzerindeki etkileri minimum düzeye indirgeyerek planlamaya ne dersiniz? İşte sürdürülebilir bir seyahat için işinize yarayacak başlıca ipuçları…

Seyahatlerinizde Karbon Ayak İzini Azaltabileceğiniz Çevre Dostu Ulaşım Yöntemlerini Seçin!

Seyahat edeceğiniz destinasyona ulaşırken kullandığınız birçok ulaşım yönteminde genellikle fosil yakıt kullanılır. Dolayısıyla seyahatleriniz sırasında tercih edeceğiniz ulaşım seçeneği, seyahatinizin toplam karbon ayak izinin neredeyse yarısını oluşturduğundan, nereye gittiğinizden ziyade nasıl gittiğinizi de önemli bir hale getirmekte. Bu nedenle seyahat tercihinizi karbon emisyonunu azaltmak için çalışmalara başlayan, çevre dostu havayollarının aktarmasız rotalarından yana kullanarak, karbon ayak izinin etkilerini minimum düzeye indirgeyebilirsiniz.

Karbon Ofsetlerini Göz Önünde Bulundurun!

İklim değişikliği ile mücadelenin en etkili yöntemlerinden biri olan karbon ofset ile atmosferdeki sera gazı emisyonlarının, çevresel projeler yoluyla azaltılmasına katkıda bulunan ağaçlandırma, yenilenebilir enerji ve atık gazı gibi projelere destek verilerek, karbon ayak izinin dengelenmesi sağlanabilir.

Tren Yolculukları ile Anda Kalın!

“Yavaşlayıp, anı yaşamanın, seyahat ettiğimiz destinasyonlarda özümseyerek acele etmeden tatil yapmanın en keyifli ve en doğa dostu yollarından biri karbon ayak izini de azaltan tren yolculukları.  Trenler iki destinasyon arasında geçen yolculuğun en tadında, en “anı uzatan ”ve hayallere daldıran ulaşım aracı. Trenlerin günümüzdeki über-lüks yorumu, hareket halindeyken sağlanabilecek en üst düzey konforla, inanılmaz rotaları raylar üzerindeki saraylarda sunarak, bu düşsel seyahati bir tablodan alıp bir diğerine lüksün en yavaş haliyle taşıyor. Seyahat ve gastronomik gustonuza paralel giden bir servis anlayışıyla, rota üzerindeki duraklar, keşfi kesintisiz bir konforla birleştiriyor.  Dekorasyonları, lezzetleri ve hizmet kalitesi ile fark yaratan tren yolculukları ile dünya ayaklarınızın altında!

Paranızı Yerel Halkın Kazanması için Harcayın! 

Seyahat ettiğiniz destinasyonlardaki yerel halktan yapacağınız alışveriş ile yerel toplulukların ayakta kalmasına destek olabilirsiniz. Bölgedeki zanaatkarlardan hediyelik eşyalar satın alabilir, bölgeye özgü tur rehberlerini seçebilir veya yerel bazlı restoranları tercih edebilirsiniz.

Yaban Hayatı Koruyun!

Yaban hayatı ile ilgili araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmak, sürdürülebilir seyahat açısından dikkate alınması gereken bir konu. Örneğin yunus ve balina şovlarından ziyade, etik hayvan deneyimleri tercih edilerek, hayvanlara özenli davranan endüstri liderleri desteklenebilir. Unutmayalım ki ekoturizm hayvanlara yapılan hiçbir işkenceyi desteklemez. Bulunduğunuz bölgenin ekosistemini bozma ihtimali yaratabilecek veya bitki örtüsüne, hayvan türlerine zarar verecek her türlü hareketten sakınmak sürdürülebilirliğe destek olmak yönünden oldukça önemli.

Koruma Altındaki Denizleri Keşfedin!

Ekolojik önemlerinden dolayı koruma altına alınan deniz ve kıyı şeritleri, hem gezginler hem de yerel halk açısından kazanç sağlıyor. Araştırmalar, deniz koruma alanlarının yerel ekonomileri desteklediğini göstererek, topluluğa su yaşamının bakımı açısından ekonomik bir katkı sağladığını göz önüne seriyor.

Yerel Halkın Önderlik Etmesine İzin Verin!

Özellikle yoksul, desteğe ihtiyacı olan yerlerde gezinirken, yardım sunma dürtüsü bunaltıcı olabilir. Toplulukların en acil önceliklerini yansıtmayabilecek bağışlar yerine, bölgede etkin projelere imza atmış köklü bir yerel STK’ya yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Kültürel Mirasın Canlı Kalmasını Sağlayın!

Cava gölge kuklalarını veya Sevilla’da bir flamenko performansını izleyerek, kültürel bir mirasın canlı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Geleneklerin sonsuza kadar kaybolmaması için kültürel mirasın desteklenmesi oldukça önemlidir. Kültürel mirası desteklemek, aynı zamanda geleneksel teknikleri kullanarak çiftlikleri ziyaret etmek, sanatçı atölyelerini gezmek, bir yemek kursuna katılmak ve yerel uygulamalara dayanan bir spa deneyimi için rezervasyon yapmak anlamına da gelebilir.

İhtiyacı Olan Yerlerden Vazgeçmeyin!

Deprem ve kasırga gibi doğal afetler çoğu zaman bölgeye yapacağınız seyahat planlarının iptal edilmesine neden olabilir. Seyahat planlarınızdan vazgeçmemek; ilk tehlike geçtikten sonra tekrardan güçlenerek, ayağa kalkmak için ziyaretçilerine güvenen yöre halkı açısından oldukça önemlidir.

Yerel Halkın İsteklerine Saygı ile Yaklaşın!

Bazı yerler sadece muhteşem değil, aynı zamanda da kutsaldır. Örneğin; Avustralya’nın ruhani merkezi hakkında önemli deneyimler sunan Longitude 13, bu özel yerlerden yalnızca bir tanesi. Uluru’nun muhteşem manzarasının belirli açılardan fotoğraflanması, ilk uluslardan biri olan Anangular için oldukça önemli olduğu için istenmez. Bu nedenle yerel isteklere saygı duymak, gerçek kültürel bağlantının gerektiği güven duygusunun oluşmasına da katkı sağlar.

Tek Kullanımlık Plastiklerden Kaçının!

Günümüzde sayıları hızla artan pek çok otel ve tatil köyü, tek kullanımlık plastikleri tesislerinden çıkararak, uzun ömürlü ve doğal olanlarla değiştirmeyi tercih ediyor. Seyahatseverler bu nedenle yeniden kullanılabilir alternatifleri tercih ederek, destinasyonları geçiş yapmaya teşvik edebilirler.

Mercanları Koruyabilmek İçin Güneş Koruyucunuzun İçeriğinden Emin Olun!

Sağlıklı resifler, seyahat etmeye değer yerlerden de biridir. Ancak bazı yaygın güneş kremi bileşenleri bu canlılığı riske atar. Bu nedenle resifler için güvenli olduğu iddia edilse de, mutlaka kullandığınız güneş koruyucunuzun içeriğini kontrol etmelisiniz.

Her Durağın Tadını Çıkarın!

Seyahat edeceğiniz destinasyonlarda şartlarınızı zorlayarak daha uzun süre kalmaya çalışıp, kendinizi tek bir varış noktasına kaptırmanın lüksünü yaşayın. Bu fazladan günler, daha zengin deneyimler yaşanabilmesi için oldukça yararlıdır.

Seyahatlerinizi, Yüksek Sezon Dışında Planlayın!

Artan kalabalıklar, yerel kültürü ve sınırlı kaynakları çoğu zaman zora sokabilir. Dahası aşırı kalabalık bir turizm en hayalperest geziyi bile zorlaştırabilir. Seyahat planlarınız eğer popüler bir yerel destinasyonu içeriyorsa sorun yaşamamak için kalabalık olmayan yüksek sezon dışındaki dönemleri veya daha az ziyaret edilen yerleri tercih edebilirsiniz.

Yemekleriniz İçin Tarladan Sofraya Anlayışını Benimseyen Yerleri Seçin!

Seyahatlerin en büyük zevklerinden biri de yeni tatlar ile tanışmaktan geçer. Gezegenimizin geleceği için sürdürülebilirlik ve sıfır atık konusu giderek önemli bir konu haline gelirken, gastronomi dünyasında da bu bilinç giderek artıyor. Dünyanın dört bir yanında hem restoran işletmecileri hem de lezzet tutkunları, yiyeceklerinin nereden geldiğiyle artık çok daha fazla ilgili. Dünyanın dört bir yanında sürdürülebilirlik esaslarını baz alarak çalışan, ödül kazanmış harika restoranlar bulmak mümkün. Bunun için seyahat edeceğiniz destinasyondaki yerel bir restoranı ziyaret edebilir veya malzemelerini yakınlardaki çiftliklerden temin eden bir otele rezervasyon yapabilirsiniz.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.