Sular Altındaki Masal Şehir: Halfeti

18 Ekim 2018

Suyun gücüne ve zamanın hızına direnen bir masal şehri Halfeti… Şanlıurfa ve Gaziantep arasında, bir yandan etkileyici ve köklü bir yandan hüzünlü bir hikâyenin başkahramanı Halfeti’nin ilk izleri Romalılar döneminde atılıyor. Fırat Nehri’nin doğu yakasında, ‘Ekamia’ adıyla kurulan günümüzün Halfeti şehrinde binlerce yıldır yaşam devam ediyor. 

Yavuz Sultan Selim hükümdarlığında Osmanlı topraklarına katılan Halfeti’de bir kültür mozaiği yatıyor. Pencerelerinden sütunlarına, bahçelerinden duvarlarına kadar fark yaratan, büyüleyici bir mimari saklı suların altında.

Roma, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan şehir 1996 yılında adını yüksek sesle duyurdu. Birecik Baraj inşaatı projesi ile sular altında kalacağı bilgisi ile tanınan ve 2000 yılında büyük bir bölümü baraj suları altında kalan efsaneler şehrinin karada kalan bölümlerini ancak tekne yolculuğu gezmek mümkün.

Bir zamanlar her meyvenin yetiştiği bereketli topraklarıyla anılan Halfeti’de dolaşırken her yapının bir efsanesi olduğunu hayranlıkla dinleyebilir insan.

En yaygın efsane ise Nergis çiçeği efsanesi… Bir zamanlar Rum Kale Beyi’nin Nergis adında bir oğlu varmış. Rum Kalesi’ndeki sekiz metrelik kuyuda kendini sürekli kendini seyreden Nergis, her kendi yansımasına bakışında görüntüsünü daha çok beğenir olmuş. Günlerden bir gün yine kendini seyretmek için suya eğildiğinde Fırat’ın soğuk sularında kaybolmuş. Nergis’in tam kaybolduğu noktada ise kimselerin o güne kadar görmediği güzellikte bir çiçek açmış… Adı da nergis olmuş. 

Karagülün Hikayesi

Nergis çiçeği efsanesi kadar güçlü, bugün adını dünyaya duyuran bir başka çiçek efsanesi ise “karagül”. 

Sadece Halfeti’de yetişen “karagül”  şeytanın gülü olarak tarihte bahsediliyor. Şeytanın gülü olduğu için hiç kimsenin dokunmaya cesaret edemediği bu gül, bir gün bir kıza madalyon şeklinde görünmüş. Madalyonu gerçek sahibine götürmek için güle dokunmuş. Şeytanın gülüne dokunan kız, halk tarafından cadı olarak ilan edilmiş ve çarmıha girilmiş. Şeytanın bile kurtaramadığı kız gül uğruna canından olmuş. Herkes için aşkı simgeleyen kırmızı gül dünyanın her köşesinde yetişebileceğini söyleyen şeytan, hayatını kaybeden kızın anısına “kar gül” ün sadece bu topraklarda yetişeceğini, kızın masumiyeti arından acı bir iz olarak kalacağını belirtmiş.

Karagül efsanesi ne kadar doğrudur bilinmez ama bu gül çeşidinin sadece Halfeti’de yetiştiği bir gerçek. Bölgenin mikro klima iklimi sayesinde sadece bu topraklarda hayat bulan karagül, genelde açıldıktan sonra koyu kırmızı renk alırken bu topraklarda yetişen türü ise hem gonca halindeyken hem de açıldıktan sonra siyah rengini koruyor. 

Gaziantep-Halfeti Gezi Programı ve Rezervasyon için Tıklayın!

Özel gezi programlarımız ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 137

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.