Sonbaharın En Keyifli Rotaları

18 Eylül 2017

Seyahat etmek hep güzel, hep heyecan verici. Seyahatin mevsimi olmaz ama sonbaharın büyüsü bir başka… Doğanın güz renklerine büründüğü bu mevsimi seyahatlerle kutlamanın doğru olacağını düşünüp, dünyanın dört bir yanından özel rotalar hazırladık. İtalya’dan Japonya’ya; İskoçya’dan Amerika’ya; Fransa’dan Kanada’ya uzanan sonbahar gezileriniz için hazırlıklara başlayın!

Bavyera, Almanya

Neuschwanstein Castle

Güney Almanya, Avrupa’nın en güzel manzaralarından birini sunan coğrafyası ve mimarisiyle gezginlerin radarında hep! Sonsuz gibi gelen Alp ormanları, zirveleri karla kaplı dağ görüntüleri, keşfedilmeyi bekleyen saray ve kaleleri, Bavyera’nın lokal şarapları ve elbette her yıl birbirinden renkli görüntülere sahne olan Oktoberfest sonbaharın en güzel ritüelleri… Masal diyarını andıran Neuschwanstein Castle, Linderhof Palace, Nuremberg Castle ve Burghausen Castle ise Bavyera”nın fantastik dünyasının kapılarını aralıyor.

Perthshire, İskoçya

Dunkeld

Büyük Ağaçlar Ülkesi olarak anılan İskoçya’nın Perthshire bölgesi, nefes kesen doğal güzellikleriyle özellikle Avrupa’nın en güzel sonbahar rotalarından biri. Ağaçlarla kaplı yamaçların güz renklerini ayna gibi yansıtan göl ve nehirleri hem doğa sporları için hem de muazzam doğa fotoğrafları için eşsiz bir ortam sunuyor. Bölgedeki en çarpıcı manzaraları Loch Tummel ve Knock Hill civarında bulabilirsiniz. Ormanlık yollardan yürüyerek Knock Hill’e doğru yürüdüğünüzde Highlands’in güzel görüntüsünü seyredebilirsiniz.

Piemonte, İtalya

İtalya’nın kuzeybatısında konumlanan Piemonte bölgesi, Toskana’nın biraz gölgesinde kalmış olsa da aslında uzun yıllardır gurmelerin keşfettiği, ziyaretten vazgeçemediği bir cennet. Doğanın, tarihin, şarabın, slow food’un mükemmel bir karışımı olan Piemonte özgünlüğünden asla ödün ermeyen, göterişten uzak bir yaşam felsefesine sahip. İtalya’nın asiller bölgesi denen Piemonte’de birçok köy ve kasabanın adı kontlardan geliyor. Yeme-içme kültürünün hayranlık uyandırıcı derecede zengin olduğu bölge ünlü şarapları, trüf mantarı avı, peynir ve fındık üretimiyle ünlü.

Loire Vadisi, Fransa

Azay-le-Rideau castle

Fransa’nın Bahçesi olarak bilinen Loire Vadisi, Loire Nehri’nin orta bölümünü kaplıyor. Ortaçağ ve Rönesans mimarisinin görkemini yansıtan şatolarıyla UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınan Loire Vadisi, tarih kitaplarını aratmıyor.  Yeşili, yağışı bol, verimli toprakların ve yaşamda acelesi olmayan insanların vatanı. Sonbaharla birlikte bağlarının altın gibi parlaması, turuncu ve ateş kırmızısı yaprakların her yerde karşınıza çıkması, bahçeler arasında inci gibi duran şatoların heybeti kesinlikle burayı görülmeye değer kılıyor. Fransa’nın “New England’ı” olarak şöhreti gün geçtikçe giderek yayılıyor.

New England, ABD

stowe new england

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan New England özellikle sonbaharda doğanın renklerinin dansına sahne oluyor. Boston’ı da içine alan bu bölgede Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island ve Vermont eyaletleri sonbaharın en yakıştığı doğal manzaralara sahne oluyor. Sonbaharın gelişi ile birlikte ağaç yaprakları yeşilden kırmızıya, kırmızıdan turuncuya, turuncudan sarıya onlarca ton ve desende kısa bir süreliğine değişimler yaşıyor.

Budapeşte, Macaristan

Sonbaharda bile sıcakların bir türlü düşmediği destinasyonlar yerine gerçekten ılıman bir iklim ve yanında şehir hareketi istiyorsanız Budapeşte sadece 2 saat uçuş uzaklığınızda. Ulusal içeceklerin ve yemeklerin tanıtıldığı gurme festivalleri sonbahar aylarını oldukça canlı kılıyor.  “Doğu’nun Paris’i” Budapeşte sanatçıların ve düşünürlerin ilham aldığı zengin tarih ve mimarisiyle cezbediyor. Şehre yakın konumlanan Eger, Tokaj veya Villany bölgelerinde bağ ziyareti ve şarap tadımı yapabilirsiniz.

Lugano, İsviçre

İsviçre’nin güneyinde ve İtalya sınırına yakın bir konumda yer alan Lugano, Lugano Gölü kıyısında olmasının görsel ayrıcalığını yaşatıyor. Alplerin hemen güneyinde yer almasıyla cezbedici dağ manzaralarının gölgesinde olan Lugano aslında yılın her dönemi pitoresk manzaralar sunuyor. Ancak seyahatinizi sonbahara denk getirirseniz mükemmel bir sonbahar renk uyumuyla karşılaşabilirsiniz. Ekim aynının ilk haftasında düzenlenen Sonbahar Festivali’ne katılabilirsiniz şarabın ve dansların kutlandığı renkli görüntülere de tanık olabilirsiniz.

Douro Valley, Portekiz

Tarihi bağlar ve şaraphanelerin arasından geçerek Porto’da okyanusa dökülen Douro Nehri’nin iki yakasında yükselen dik yamaçlar dünyanın en önemli bağların yaşam yeri.  Taraça taraça inen bağlar ile kaplı yamaçlar Portekiz’in en dağlık ve engebeli şarap bölgesini oluşturuyor. Kış aylarında fazlasıyla soğuk olan ve yaz aylarında termometreyi şaşırtan sıcaklıklara erişen Douro Vadisi ziyareti için en iyi zaman bahar ayları. 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Douro bağları ve bölgesini araç kiralayıp gezmek çok keyifli. Sonbahar renklerine bürünen yollarında kıvrılıp özgün köylerini, ünlü bağlarını ve bağ evlerini, yerel müzelerini gezebilirsiniz.

Kyoto, Japonya

Bin yılı aşkın süre Japonya’nın başkenti olan Kyoto’nun köklü tarihi, özenle korunan şehir dokusu, geisha okulları ve ne kadar betimlenirse betimlensin eksik kalacak bahçe ve parklarıyla bu dünyaya ait değilmiş gibi duruyor.  Feng-Shui felsefesine göre planlanan şehirde sakinlik ve huzur sizi adım atmaz kendi içine çekiyor. Masallardaki sonbaharı yaşayacağınız Kyoto, geleneklerin şehri. “Onbin Tapınak şehri” Kyoto’da aslı özenle korunan Budist ve Shinto tapınakları pitoresk bahçeler içerisinde yer alıyor. Bu şehri sonbaharda görmenizi istememizin en büyük sebebi ise ağaç yapraklarının yeşilden sarı, turuncu, kırmızı renklere dönüş yolculuğuna tanıklık etmeniz.

Montréal, Kanada

Sonbaharın en yakıştığı şehirlerinden birini Kanada’da bulduk: Montéal… Kanada’nın Fransız ekolü kanatları altındaki Quebec eyaletinin en büyük şehri Avrupa kültürünün etkisinde mimarisi, sanatı, zengin mutfağı kısaca “hayattan zevk almayı bilen” duruşuyla gezginleri heyecanlandırıyor. Bu ülkenin en farklı metropolünde doğa, kültür,  zarafet kusursuz bir uyum içerisinde. Kanada’nın sert soğukları başlamadan önceki son dönemine girmişken bu sonbahar Montréal’i keşfe çıkmalısınız. Mount Royal Park, Mount Royal Cemetery, Montreal Botanical Garden, Bois-de-Liesse Park ve Old Port gibi şehrin önemli adreslerinde doğanın yeşilden sarıya; turuncudan kırmızıya bürünen renk dalgalanmasını görebilirsiniz.

Bonus: Fas

Bu sonbahar kısa bir uçuşla ulaşacağınız egzotik ve mistik bir rota arayışındaysanız bugüne kadar birçok gezginden onlarca yorum duyduğunuz Fas farklı ve renkli bir tercih olabilir. Doğaya ve doğa sporlarına ilginiz varsa Atlas Dağları’nda yürüyüş için yüksek sezonun sonbaharda olduğunu hemen söyleyelim. Kavurucu sıcakların bittiği, kış soğuğunun henüz sınırlara giriş yapmadığı bu ara dönemde iyi bir rehber eşliğinde dolaşabilir, rustik köyleri keşfedebilirsiniz. Yılın her dönemi sörfçüler için ilgi çeken Essaouira, sonbaharda hem sörf hem de güneşlenmek için cazip. Eğer sadece Marakeş’te kalmak istiyorsanız birbirinden özel ve lüks tasarıma sahip riadlardan birinin avlusunda nane çayınızı yudumlamanın keyfini çıkarın.

Daha detaylı bilgi için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.