Mutluluğun Sırrı Bu Felsefede Saklı: “Friluftsliv”

26 Eylül 2019

İlk olarak 1859 yılında Norveçli şair Henrik Ibsen’in “Yükselerde” adını taşıyan şiirinde bahsedilen Friluftsliv kelimesi bugün bizi doğaya döndüren bir felsefe olarak karşımızda. Temiz hava, oksijen ve sessizliğin zihnimizi berraklaştırmasını ifade eden “friluftsliv” kelimesini özetle “açık hava yaşamı” olarak tanımlayabiliriz.

Dışarıda zaman geçirmek ve doğayla iletişime geçmek anlamlarına gelen “friluftsliv” (free-loofts-liv) telaffuzu zor ama enerjisi güçlü bir tanım. Bu felsefe doğada olmaya, insanların doğa ile kurdukları ilişkiye odaklanıyor.

Peki, Friluftsliv felsefesini nasıl hayata geçirebilirsiniz? Cevap aslında çok basit… Doğada zaman geçirin, doğayla etkileşime geçin. İster Belgrad Ormanı’nda yürüyüş yapın, ister parkta dolaşın, ister sırt çantanızla kamp kurun isterseniz lüks kamp yerlerinde konaklayın. Seçim size kalmış…

Doğanın içerisinde konforunuzdan ödün vermeden konaklayacağınız ve Friluftsliv felsefesini uygulayabileceğiniz önerilerimiz: 

Kakslauttanen Arctic Resort, Finlandiya 

Kuzey Işıklarını görmekten daha güzel bir şey varsa o da bu ışıkları yattığınız yataktan görebilmenizdir! Finlandiya Laponyası’nda yer alan Kakslauttanen Arctic Resort bir masal diyarı gibi. Kütük kabinler ve cam igloo tipi odaları, köy yerleşkesi şeklindeki dağılımı ile size Noel Baba hikâyesini aratmıyor. Ormanda ren geyiği safarisi yapmak, kar motorları ile gezmek, buzkıran teknesinde balık tutmak, ateş başında sıcak çikolatanızı içmek, hava karardığında Kuzey Işıkları avına çıkmak ve daha fazlasını burada deneyimlemek mümkün.

Garden Village Bled, Slovenya

Bled Gölü’ne 500 metre mesafede, bir masal kahramanı gibi hissedeceğiniz Garden Village Bled, doğa içerisinde size sonsuz dinginlik vaat ediyor. Farklı konaklama talebi olan misafirlerine sunduğu ağaç evleri, çadır tipi odaları ve daireleriyle bir film platosundan farksız. Çarpıcı göl manzaraları, doğanın sessizliği, yemyeşil bahçeler, organik bahçede yetişen sebze ve meyveler… Şirinler Köyü gibi bir dünyaya adım atmaya ne dersiniz?

Avalon Steppes, Türkiye

Kaleköy, Fethiye’de yeşillikler içerisinde bir glamping adresi:  Avalon Steppes… Kaleköy’ün pastoral ortamında konumlanan Avalon Steppes macera, doğa ve romantizm dolu bir deneyime davet ediyor. Unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatmanın heyecanıyla misafirlerini ağırlayan bu sevimli glamping alanı her gününüzü farklı tecrübelerle geçirmenizi sağlıyor.

Playa Viva, Meksika

Zihuatanejo şehrine yarım saat uzaklıkta, koruma altında olan arazide bir inci: Playa Viva… Ulaşması biraz zorlu ama güzel olanı deneyimlemek için bizce değer. Kitle turizmine dair bugüne kadar tecrübe ettiklerinizi unutturan bu otel doğayla iç içe. Robinson Crusoe’yu anımsatan ağaç evleri, yoga ve meditasyon sınıfları, SPA hizmetleri, doğa aktiviteleriyle sizi hem kendinizle hem de doğayla baş başa bırakıyor.

Bonjuk Bay, Türkiye

Ege Denizi’nin büyüleyici koylarından birini kendine mesken edinen Bonjuk Bay hem yalnız kalabileceğiniz hem de kolektif olarak huzur bulabileceğiniz bir glamping adresi. Marmaris’te gözlerden uzak olan Bonjuk Bay sadece lüks bir kamp alanı değil. Çiftlik hayatını aratmayan bahçeleri, hayvanları, taze sütü, yumurtasıyla doğanın tüm nimetlerine kucak açıyor. Sanatçılara sunduğu atölyeler, yoga ve meditasyon dersleri, spor aktiviteleriyle başka bir dünyaya davet ediyor.

&Beyond Ngala Tented Camp, Güney Afrika

Timbavati Nehri’nin kıyısında yer alan & Beyond Ngala Tented Camp, Afrika serüvenini unutulmaz kılmak üzere tasarlanmış. Ngala Private Game Reserve’ün kalbinde yer alan ve Kruger National Park, Orpen kapısına sadece 3 km mesafede konumlanan safari kampı doğanın mucizeleriyle dolu bir deneyim yaşatıyor. 9 süiti de çevreye duyarlı bir anlayışla dekore edilmiş. Kampın en cazip tarafı da tabi ki vahşi yaşamı gözlemleyebileceğiniz safari gezileri…

Bensley Collection Shinta Mani Wild, Kamboçya

Kamboçya’nın yağmur ormanlarının kalbinde yer alan Shinta Mani Wild nehir kenarına kurulan bir kamptan çok daha fazlası! Bu lüks kamp, ev konforunda sizi macera dolu aktivitelere davet ediyor. Bill Bensley’s koleksiyonuna ait olan Shinta Mani Wild gün boyu aktivitelerle yorulan maceraperestleri sofistike çadır tipi odalarında misafir ediyor.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 179

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.