Mezopotamya’da ‘Sözden Öte’ Mardin Bienali

15 Mayıs 2018

1-3 Haziran 2018

2 Gece – 3 Gün

Mardin

Kuzey Mezopotamya’da uçsuz bucaksız uzanan El Cezire düzlüklerine bakan zarif ve etkileyici taş şehir Mardin, 4. Uluslararası Bienaliyle “Sözden Öte” diyor, sizi dünyaya ve sanata bakışta sözün ötesindeki anlam üretme biçimlerinde buluşmaya çağırıyor. 

mardin

Mezopotamya… Kadim uygarlıkların beşiği, her şeyin başladığı topraklar, ilklerin bölgesi, insanoğlunun binlerce yıl güneşe taptığı coğrafya. Güneş bu topraklara can verir, karanlıktan sonraki ışıktır, iyinin kötüye galibiyetinin simgesidir, yol gösterir ve toprağın bağrını cayır cayır yakarken bereketi de getirir. 

Sanatın dili bizleri “sözün” ötesinde çok çeşitli yollarla üretilen anlamlarda buluşturabilir inancını taşıyan 4. Uluslararası Mardin Bienali, sizi dünyaya ve sanata bakışta sözün ötesindeki anlam üretme biçimlerinde buluşmaya çağırıyor. 

midyat

Güneydoğu Anadolu’nun masallar kenti Mardin’in karakteristik sokaklarında gezerken zamandan kopacak; Mezopotamya’nın insanın ruhuna işleyen cazibesini asla unutamayacaksınız.

PROGRAM

1 Haziran Cuma/ Mardin 

10.30   Sabiha Gökçen Havalimanında buluşma . Anadolujet  TK7208 tarifeli seferi ile 12.10 ‘da  hareket  . Yaklaşık 1 saat – 50 dk sürecek uçuş sonrası 14.00’de Mardin’e varış.

14.30  Havalimanında  araç ve rehber ile buluşma sonrası  gezi için hareket.  İlk olarak yaklaşık 30 dk. sürecek yolculuk ile Mardin’in  4 km doğusundaki son 3500 yıllık tarihine tanıklık etmiş ve bir dönem Dünya Süryanilerinin patriklik merkezi olan Dayr-ül Zaferan Manastırı’na gidiş .M.S. 5. Yüzyılda inşa edilen ve Süryani Cemaati için çok önemli olan bu manastırda daha önceki dönemden kalan Güneş Tapınağı ve sonra değişik tarihlerde yapılmış Azizler Evi, Mor Hananyo Kilisesi (Kubbeli Kilise), Meryem Ana Kilisesi gibi tarihi eserler gezilecek. Gezi  sonrası Mardin’e dönüş tarihi  sokaklarında yürüyüş, şehir hakkında genel bilgiler . 

Dayrül Zarefan Manastırı

18.30   Konaklama yapılacak İzala Hotel’e  gidiş. Check in işlemleri, kısa bir dinlenme .

20.30   Akşam yemeği dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir’in işlettiği,  otelinize 10 dk. yürüyüş mesafesinde Cercis Murat Konağı’nda.

2 Haziran Cumartesi / Mardin             

09.00- Kahvaltı sonrası ilk olarak Muhteşem Mezopotamya manzarası ile Kasımiye  Medresesi . Gezi sonrası “Sözden Öte” temasıyla Bienal Mekanları ve şehir  gezisi .

Bienalin 4.edisyonu da, tıpkı öncekiler gibi, Mardin kentinin tarihi mekanlarını, müşterek bir alanın ve ortak bir dilin üretimini araştıran platformlara dönüştürmeyi amaçlamış. Birinci Cadde ve Cumhuriyet Caddesi ağırlıklı olmak üzere, eski kentin ara sokaklarına da taşan bienal, Mor Efrem Manastırı, Mardin Müzesi ve civarı, Meryem Ana Kilisesi, Yıldız Hamamı, Alman Karargâhı, Revaklı Çarşı, Marangozlar Kahvesi, Ferhat Salman atölyesi ve Mardin Sinema Derneği ile Mardin Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) gibi noktalarda yer alıyor. Ayrıca Bienal gezisi sırasında  Mor  Behnam Kırklar Kilisesi, Zinciriye Medresesi , Eski Postane Binası, Ulu Cami, Mardin Çarşısı, Eski Kız Meslek Lisesi,  Sabancı Müzesi,  görülecek  yerler arasında. Gezi  sonrası otele dönüş. 

Kasimiye_medresesi

19.00   Gezi  sonrası otele dönüş. 

20.30   Akşam yemeği – Bağdadi Restaurant 

3 Haziran Pazar / Mardin

08.30   Kahvaltı  sonrası otelden ayrılış.  

Yaklaşık 1 saat , 20 dk. sürecek yolculukla Kadim Süryani Cemaatinin belki de en önemli yapısı olan Mor Gabriel Manastırı’na gidiş. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından MS.397’ yılında atılmış olup 615 ve 1049’da Metropolitlik Merkezi olmuş. Manastırda, Kral Arcadius  zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmış.

Mor_Gabriel

Gezi sonrası Midyat’a gidiş. Panoramik  gezi sonrası öğle yemeği yol üzerinde Midyat’a yaklaşık 30 dk. mesafe’de Beyaz Su’da. Yemek sonrası yakaşık 45 dk. sürecek yolculukla İpek Yolu üzerinde, antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınan Dara Antik Kenti’ne gidiş.

midyat

Dara Antik Kenti Mardin’in 30 km. güneydoğusunda bulunan Oğuz köyünde yer almaktadır. Tarihte Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara, İmparator Anastasius’un (491-518) girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğunun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kurulmuştur. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kentinin çevresi 4 kilometrelik bir surla korunmuştur. İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 m. yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir . 

Dara_antik_kenti

Gezi sonrası Mardin Havalimanı’na gidiş. 

18.20  Türk Hava Yolları’nın TK 2677 tarifeli seferi ile hareket ve yaklaşık 2 saat – 15 dk sürecek uçuş sonrası 20.35’de İstanbul Atatürk Hava Limanına varış. 

izala_teras

Gezi Ücreti :  1500 TL  (Single Farkı : 400 TL )

Ücrete dahil olan hizmetler :

 • Izala Boutique Hotel’de 2 gece konaklama
 • 3 gün programda belirtilen tüm ulaşımlar 
 • 3 gün Türkçe rehberlik hizmeti 
 • 2 Kahvaltı 
 • 2 Öğle yemeği 
 • 2 Akşam yemeği  
 • Programda adı geçen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Seyahat Sigortası 

Ücrete dahil olmayan hizmetler

 • Uçak bileti 
 • Yemeklerde alınacak içecekler. 
 • Şahsi harcamalar

*Gezimiz minimum 8 kişinin katılımı ile gerçekleşecektir.

izala_teras

Detaylı program bilgisi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 137

 

 

    

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.