Lonely Planet’e Göre Dünyanın Sürdürülebilir 10 Seyahat Rotası

17 Kasım 2023

Lonely Planet yayımladığı son listesinde 2024 yılında mutlaka görülmesi gereken dünyanın en iyi “gezi, şehir, bölge, sürdürülebilir ve bütçe dostu” rotalarını açıkladı. Lonely Planet’in “Best in Travel 2024” içeriklerinden ilham alarak yeni yılda dünyayı keşfetmeye ne dersiniz?

Bir sonraki maceranıza ilham verecek, uzmanlar tarafından seçilmiş dünyanın en iyi sürdürülebilir rotaları ile dünyayı keşfederken doğaya da destek olabilirsiniz.

İşte Lonely Planet’e göre; Patagonya’dan İspanya’ya; Ekvador’dan Grönland’a; Portekiz Yolu’ndan Palau’ya; Estonya’dan Güney Afrika’ya; Hokkaido’dan Galler Rotaları’na kadar görülecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Dünyanın En İyi Sürdürülebilir 10 Seyahat Rotası…

Hokkaido, Japonya

Lonely Planet tarafından 2024’te sürdürülebilir seyahatin en iyi destinasyonlarından biri olarak seçilen Hokkaido, Japonya’nın kuzeyinde bulunan büyüleyici ada ve doğa harikalarından bir diğeri. Sürdürülebilir turizm ile doğal çevreyi koruma ve gelecek nesillere aktarma amacı güden Hokkaido, muhteşem doğal güzelliklere ve vahşi yaşama ev sahipliği yapıor. Daisetsuzan Dağları, Shiretoko Milli Parkı, Akan Gölü ve Shikotsu – Toya Milli Parkı gibi bölgeler adanın benzersiz doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için oldukça ideal.

Patagonya, Arjantin ve Şili

Arjantin ve Şili arasında kalan, dünyanın en güney noktası Patagonya’nın büyüleyici güzelliklerini deneyimlemeye ne dersiniz? Güney yarımkürenin en zarif ve çekici şehirlerinin başında gelen, tango ateşinin dört bir yanı sardığı Buenos Aires’ten biraz daha güneye yolculuk yapacağınız bu büyüleyici rota, size eşsiz bir doğa deneyimi yaşatmak için hazır. Şehir sadece doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda sürdürülebilirlik çabalarıyla da oldukça ilgi çekici destinasyonlardan biri. Benzersiz biyo-çeşitlilik ve vahşi yaşamıyla oldukça ünlü olan şehirdeki milli parklar ve koruma alanlarının çevresel dengenin sürdürülmesi açısından oldukça önemli bir role sahip olduğunu ayrıca belirtelim.

Grönland

Atlas Okyanusu’nda, Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olan Grönland sanıyoruz saf doğayı görebileceğiniz nadir adreslerden. Buz kaplı vahşi doğası, benzersiz kültürü ve çevresel çabalarıyla dikkatleri çeken Grönland sürdürülebilir turizmin de öncülerinden. Bu büyüleyici adada sürdürülebilirlik çabaları, doğal çevrenin ve yerel kültürün korunmasına odaklanıyor. Grönland’ı ziyaret ederek, sadece muhteşem doğasını keşfetmekle kalmayacak, aynı zamanda sürdürülebilirlik ilkelerine de katkıda bulunacaksınız.

İspanya

Muhteşem şehirleri, güçlü kültürü ve rengarenk yaşamı ile İspanya, kültür ve eğlenceyi bir arada yaşamak isteyenler için gezilebilecek en etkileyici ülkelerden biri. Nefes kesici manzaraları ve baştan çıkarıcı atmosferiyle ünlü olan şehir, yerel kültürlere katkıda bulunan yapısıyla da oldukça önemli bir ekoturizm bölgesi.

Ekvador

Köklü tarihi geçmişi, zengin kültürel değerleri ve sıcakkanlı insanlarıyla keyif dolu bir tatil sunan Ekvador, özellikle son yıllarda çoğu gezginin kaçış noktalarından bir tanesi. Tropik yağmur ormanlarıyla çevrili destinasyonların başında gelen Ekvador; doğal güzellikleri, biyo-çeşitlilik ve sürdürülebilir turizm uygulamaları ile göz kamaştırıcı. At sırtında Cotopaxi Ulusal Parkı’nı keşfedebilir, Ruhani Quilotoa Krater Gölü’nün etrafında yürüyüş yapabilir veya Amazon yağmur ormanlarında akarsu raftingine gidebilirsiniz.

Güney Afrika’nın Eco-Lodge İşletmeleri

Güney Afrika’da bulunan Eco-Lodge işletmeleri, doğa ve sürdürülebilirlikle uyumlu konaklama tesisleriyle oldukça göz kamaştırıcı. Bu işletmeler, doğal çevreyi ve yerel kültürü korurken aynı zamanda gezginlere de unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Siz de bu eşsiz konaklama seçeneklerini deneyerek, Güney Afrika’nın doğal güzelliklerini ve sürdürülebilir turizmi desteklemeye katkıda bulunabilirsiniz.

Portekiz Yolu / Caminho Português de Santiago

Bir hac rotasından çok daha fazlasına sahip olan Portekiz Yolu (Caminho Portugues de Santiago) Portekiz ve İspanya’yı yürüyerek veya bisikletle geçmek isteyen gezginler için eşsiz manzaraya sahip bir yolculuk vaad ediyor. Lizbon’u Santiago de Compostella’ya bağlayan 620 km’lik parkur boyunca sizi Romanesk kiliseler, nehir ve antik köyler karşılıyor. Buraya geldiğinizde yerel Albergue’lerde kalabilir, geleneksel restoranlarda yemek yiyebilir veya daha küçük kasabaları ziyaret edebilirsiniz.

Palau

Küçük Pasifik ülkesi Palau, sürdürülebilir seyahatin iklim değişikliğinin etkisini nasıl hafifletebileceğini gösteren ekoturizm rotalarından bir diğeri. Ol’au Palau adlı yeni bir uygulama, gezginleri resiflerde güvenli güneş kremi kullanmak veya sürdürülebilir kaynaklı malzemeler sunan restoranlarda yemek yemek gibi korumayı göz önünde bulundurarak seçimler yapmaya teşvik ediyor.

Estonya, Letonya ve Litvanya’nın Baltık Yolları

Bu yollar Avrupa’nın en uzun meditasyon pratiği sayılabilecek uygulamaları içermekte. Kum tepeleri, nehirleri ve gölleri dolaşmak, içsel benliğinizi keşfetmenizi sağlayan yollardan da biri. Buraya geldiğinizde Estonya’nın sade İskandinav manzaraları, Litvanya’daki Curonian Spit’in ince kumları ve Letonya’daki Gauja Nehri Vadisi mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Galler Rotaları

2024’te sürdürülebilir seyahatin en iyi destinasyonlarından biri olarak seçilen Galler Rotaları, doğanın güzellikleri ile tarihi ve kültürel zenginlikleri bir araya getiren bir destinasyon olarak sürdürülebilir seyahatin mükemmel örneklerinden biri. Siz de Galler Rotaları’nı ziyaret ederek doğal çevreye saygı gösterme fırsatı bulabilir, yerel kültürü deneyimleyebilir ve sürdürülebilir turizme katkıda bulunabilirsiniz.

 

Lonely Planet “Best in Travel 2024” orijinal içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Seyahat Rotalarında Size Özel Seyahat Programı İçin:
travel@julesverne.com.tr 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.