Lonely Planet’e Göre 2024’de Keşfedilmesi Gereken Dünyanın En İyi Seyahat Rotaları…

17 Kasım 2023

ABD merkezli seyahat devi Lonely Planet yayımladığı son kitabında 2024 yılında mutlaka görülmesi gereken dünyanın en iyi seyahat rotalarını açıkladı. Lonely Planet’in “Best in Travel 2024” içeriklerinden ilham alarak yeni yılda dünyayı keşfetmeye ne dersiniz? Bir sonraki maceranıza ilham verecek, uzmanlar tarafından seçilmiş dünyanın en iyi 10 seyahat rotası ile planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Moğolistan’dan Hindistan’a; St. Lucia’dan Meksika’ya; Fas’tan Şili’ye; Benin’den Özbekistan’a; Pakistan’dan Hırvatistan’a kadar işte içimizde seyahat etme arzusu uyandıracak Dünyanın En İyi Seyahat Rotaları…

Moğolistan

2024’de keşfedilmesi gereken dünyanın en iyi seyahat rotaları listesinin ilk sırasında yer alan Moğolistan Asya’nın en bakir coğrafyalarından birinde kurulmuş, denize kıyısı olmayan bir ülke. Nüfusun 3’te birinden fazlasının yaşadığı başkent Ulan Batur ülkenin en hareketli ve gelişmiş noktası. Yerel kültürün korunduğu ve dünyadaki gelişmelerden görece uzak olan ülkede farklı bir deneyim yaşayacağınız garanti! Ayrıca Türk vatandaşlarının Moğolistan’a yapacakları seyahatlerde 30 güne kadar vizeden muaf olduklarını da hatırlatalım.

Hindistan

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, oldukça ilginç bir kültüre sahip olan Hindistan ise ülkeler listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Ülke; Avrupa ve ABD’den Delhi, Goa ve Kerala gibi merkezlere yapılan çok sayıda yeni uçuş sayesinde, seyahat etmek için hızla çok daha erişilebilir bir yer haline geliyor. Dünyadaki en muhteşem çeşitliliğe sahip destinasyonların başında gelen ülkede; Himalayalar‘ı seyredebilir, pazarlarda dolaşabilir, tapınakları gezebilir ve dünyanın en lezzetli yemeklerinden bazılarını tadabilirsiniz.

St. Lucia

Güneş, deniz ve macera arayan herkes için gerçek bir cennet olan Karayip Denizi’nin doğusunda, küçük bir ada üzerinde kurulan St.Lucia tropikal iklimin tüm nimetleriyle ödüllendirilmiş. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki doğa alanları, etkileyici manzaraları ve şahane plajlarıyla göz kamaştıran St. Lucia’nın çarpıcı turkuaz sularında serinlemeye ne dersiniz?

Meksika

Kuzey Amerika’nın güneyinde konumlanan Meksika, çöllere ve arkeolojik bölgelere ev sahipliği yapan mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biri. Dünyanın en büyük piramidini barındıran Meksika; sahilleri, taptaze baharatlarla hazırlanan yemekleri ve yöresel kutlamaları ile gezileri adeta eşsiz bir boyuta taşıyor. Buraya geldiğinizde antik Maya kalıntılarına gidebilir, 2024’de gerçekleşecek güneş tutulmasını Mazatlan’ın altın kumlarında izleyebilir ya da Oaxaca’nın engebeli ve güzel sahilindeki bohem sahil kasabalarında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Fas

Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen Fas mistik ve oryantal dokulara sahip bir keşif için her zaman renkli ve ilham verici! Fas dendiğinde ilk akla gelen yer ise tabii ki Marakeş oluyor. Bina cephelerinden kaldırımlarına, duvarlarından toprağına kadar kızıl rengiyle bir ateş topunu andıran şehrin “Kızıl Şehir” unvanını alan Marakeş Kuzey Afrika’nın en egzotik şehirlerinden biri. Son yıllarda yeniden gezginlerin radarına girmesindeki asıl sebep ise bu labirenti andıran şehrin otantikliğini ve kendine has renklerini kaybetmiyor olması. Yüzyıllardır sanatçıların ve yazarların ilham almak için tercih ettiği bu gizemli dünya; surlar içerisinde kalan eski şehir Medina ve modern binalardan oluşan Guéliz bölümlerinden oluşuyor.

şili

Şili

Tarihin en gizemli medeniyetlerinden İnka İmparatorluğu’nun merkezi olan Şili, doğal güzellikleri ve eşsiz manzaraları ile göz kamaştıran Güney Amerika ülkelerinden biri. Bolivya, Arjantin ve Peru gibi ülkelerle sınır komşusu olan Şili’nin başkenti ülkenin en büyük merkezi konumunda bulunan Santiago. Zengin tarihi ile göz kamaştıran ülkenin en popüler turistik yerleri ise Valle de Mai ve Iquique, Paskalya Adası, Torres del Paine Ulusal Parkı ve Macellan Bulutları.

Benin

Batı Afrika’da yer alan Benin kıtanın Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerinden biri. Uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadıktan sonra 1960 yılında bağımsızlığını kazanan ülke; tarihi açıdan önemli yapıları, el değmemiş bakir doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla keşfedilmeyi hak eden bir destinasyon. Buraya geldiğinizde dilerseniz vahşi hayvanları görebileceğiniz gezintilere çıkıp, dilerseniz de palmiye ağaçlarıyla süslü Atlas Okyanusu kıyısında denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Özbekistan

Çin ile Akdeniz arasındaki antik ticaret yolu olan İpek Yolu ile bağlantılı yapılarıyla ünlenen, eski Sovyet Cumhuriyeti’nden Özbekistan; Semerkant, Registan gibi ilgi gören şehir ve mimarileri barındıran bir Orta Asya ülkesi. Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahiplerinin Özbekistan vizesinden 90 gün boyunca muaf tutulduğunu da ayrıca belirtelim.

Pakistan

Bir yanda dağlık sınırları, diğer yanda kum tepeleriyle dolu çölleri, bir diğer tarafta ise Umman Denizi’ne olan sınırı ile Pakistan, Güney Asya’nın en ilgi çekici ülkelerinden bir diğeri. Ülke, coğrafi çeşitliliğine paralel olarak farklı etnik gruplardan kaynaklı, çok sayıda kültürü içeriyor olmasıyla da merakları üzerinde toplamayı fazlasıyla başarıyor.

Hırvatistan

Yıllara meydan okuyan sahil kasabaları, birbirinden özel adaları ve eşsiz plajlarıyla Adriyatik’in incisi Hırvatistan; birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyası ile ziyaretçilerine büyüleyici bir dünyanın kapılarını açıyor. Dalmaçya kıyı tipine sahip olan ülkede 1000’e yakın ada ve adacık bulunuyor. Adriyatik Denizi’nin masmavi sularından Dinari Alpleri’ne uzanan coğrafyada Orta Çağ kasabaları, kartpostal gibi duran adaları, tarih ve kültür kokan şehirleri ile Hırvatistan son yıllarda en popüler destinasyonlardan!

Lonely Planet “Best in Travel 2024” orijinal içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Seyahat Rotalarında Size Özel Seyahat Programı İçin:
travel@julesverne.com.tr 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.