Likya Yolu Yürüyüş Rotası Rehberi

26 Temmuz 2021

Akdeniz manzaraları, antik kentleri, dağ yerleşkeleri ile dünyanın en uzun mesafeli yürüyüş yollarından biri kabul edilen Likya Yolu sahip olduğu kültürel, doğal ve tarihi unsurlarıyla bir yürüyüş rotasından çok daha fazlasını temsil ediyor. Likya Yolu; yaşayan bir tarih, hem bir açık hava müzesi hem de doğa ve muhteşem deniz manzaralarının sihirli bir karışımı aslında. Ölüdeniz‘den GeyikbayırıAntalya‘ya uzanan 540 km uzunluğundaki Likya Yolu adını, “Işıklar Ülkesi” anlamına gelen Likyalılardan alıyor. Hikayesine, yol boyunca göreceğiniz tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri düşündüğünüzde ışıklar ülkesinin yolu olarak hafızalarınızda yer etmesi işten bile değil!

Tüm yolun 29 günde tamamlandığı 540 km uzunluğundaki Likya Yolu farklı parkurları ile Akdeniz’in birbirinden özel noktalarını kapsıyor. Fethiye’ye bağlı Ovacık (Hisarönü) Mevkii’nden başlayan ve Antalya, Gelikbayırı Köyü’nde sonra eren, Likya Birliği’nin en önemli merkezlerini kapsayan Likya Yolu üzerinde Antik Likya’nın tarihi zenginliğine tanıklık edebileceğimiz 30 farklı parkur bulunuyor.

Antalya ile Fethiye körfezleri arasındaki Akdeniz’e uzanan, bugün Teke Yarımadası olarak adlandırdığımız bölgeyi kapsayan Likya binlerce yıllık bir tarihe sahip. M.Ö. 167 yılında bağımsızlığını ilan eden ve 23 şehrin bir araya gelmesiyle oluşan Likya Birliği’nin en önemli kentleri arasında Santhos, Patara, Pınara, Olympos, Myra ve Tlos gösteriliyor. Yerleşim yerlerinin güzergah ve mesafelerinin yazıldığı Likya Yol Kılavuz Anıtı ile dünyanın bilinen en eski ve tek karayolları haritasının oluşturduğu Likya Yolu üzerinde yer alan kalıntıların büyük çoğunluğu ise Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini taşıyor.

Likya Birliği’nin en önemli merkezlerini kapsayan Likya Yolu üç ana kola ayrılıyor. Batı, Orta, Doğu Likya yolları toplamda 30’a yakın parkuru kapsıyor. Antik Likya’nın zenginliğini yaşatan her parkur farklı yollara çıkarıyor sizi. Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Patara, Olimpos Dağı, Çıralı, Göynük Kanyonu gibi harika noktalardan geçen Likya Yolu kimi zaman sahilden kimi zaman sarp yamaçlardan devam ediyor.

Likya Yolu boyunca 20’den fazla antik kenti ziyaret etmek de mümkün. Grande Randonnée işaret sistemiyle belirlenen parkurlarda keskin dönemeçlerde ve yoğun bitki olan noktalarda kırmızı-beyaz çizgiler izlemeniz gereken rotaları gösteriliyor. Size uygun zorluk derecesinde olan ve yürüyüş yapmak istediğiniz süreye uygun olarak parkur seçmeniz mümkün. Tüm Likya Yolu’nu tamamlamak ise 25-40 gün civarında zaman gerektiriyor.

Likya Yolu’nun 1999 yılında ortaya çıkarılmasında büyük bir emeği olan, amatör tarihçi ve yazar Kate Clow’a ayrı bir parantez açalım. Tüm dünyaya bu güzel yürüyüş yolunu armağan ederken; yaşadığı deneyimleri ve Likya Yolu’nu kaleme aldığı kitabıyla da tanınan Kate Clow Türkiye’de neredeyse her dağın ardından bir antik yol bulabilecek kadar tarihsel bir zenginliğe sahip olduğumuzun altını her fırsatta çiziyor.

Likya Yolu’nun en güzel parkurlarından biri olan Ölüdeniz – Kayaköy rotasını, bu rotanın kaşifi Kate Clow ile birlikte keşfetmeye ne dersiniz?

Kate Clow ile Likya Yolu 1. Etap Özel Gezisi

6 – 10 Eylül 2021 tarihleri arasında Kate Clow eşliğinde çok özel bir Likya Yolu Programı hazırladık.

Phaselis, Xanthos, Patara, Antiphellos başta olmak üzere 20’den fazla antik kente ev sahipliği yapan; Fethiye, Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz, Yediburunlar, Patara, Çıralı, İztuzu gibi doğal güzellikleri kapsayan bu yolculuğu konforumuzu bozmadan yaşayabileceğimiz şekilde planladık. Kabak Koyu – Yediburun – Sidyma Antik Kenti – Bel Köyü – Kalabantia Antik Kenti – Gey Köyü – Kayaköy rotamızda birbirinden özel otellerde kalacak, harika manzaralar eşliğinde yolculuk yapacak, eşsiz parkurları tamamlayacağız. Her gün ortalama 5-6 saat sürecek yürüyüşlerimiz sırasında kimi zaman bir keçi sürüsüne denk gelecek, kimi zaman nefes kesici deniz manzaralarıyla buluşacak, kimi zaman mis gibi çiçek kokuları eşliğinde yolumuza devam edeceğiz. Doğa, tarih, manzara ile iç içe olacağımız 5 günlük 1. Etap Likya Yolu özel gezimizde gün boyu sunacağımız leziz ikramlar ile enerjimiz hep yüksek kalacak!

“An’ı yaşamak” dediğimiz, kulağa büyülü gelen ama çoğu zaman nasıl yapacağımızı bilemediğimiz bu önerinin nasıl gerçeğe dönüştüğüne gelin birlikte şahit olalım!

Kate Clow ile Likya Yolu 1. Etap Özel Gezimiz ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi ve Rezervasyon:

Travel@julesverne.com.tr

 

 

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.