Jules Verne Blog’da Sanat Var: Leyla Pekin’in Kaleminden Merak Edilen Sergiler ve Sanat Etkinlikleri

10 Haziran 2024

Leyla Pekin ile Jules Verne Blog’da sanat dolu bir macera sizleri bekliyor!

Yıllardır sanatın tutkulu takipçisi olan, sanat dünyasının nabzını tutan Leyla Pekin, Jules Verne Blog’da yepyeni bir sanat köşesiyle bizlerle!

İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir yanındaki sanat olaylarını keyifle gözlemleyip yorumlayan Leyla Pekin, gezdiği sergileri, katıldığı sanat etkinliklerini ve beğenilerini bizlerle paylaşacak. Sanatın farklı yönlerini keşfetmemizi sağlayacak keyifli bir sanat yolculuğu bizleri bekliyor.

Mardin Bienali’nde Sanat ve Tarih Arasında Bir Yolculuk

Geçtiğimiz haftalarda Ali Akay’ın küratörlüğünde 6’ncısı gerçekleşen Mardin Bienali’nin açılışındaydım. Bienal’in bu seneki ana teması “Daha Uzaklara” olarak belirlenmiş. Mezopotamya Ovası’na doğru bakarken, durgun bir deniz dinginliğindeki manzara sizi düşüncelere sürüklüyor. Uzaklara, daha uzaklara bakıyorsunuz, ümit ediyorsunuz ve içinizi tarif edemeyeceğim güzel bir dinginlik kaplıyor. Mardin, enerjisi yüksek bir yer. İyi duygularla gelip, iyi duygularla ayrılıyorsunuz. Uzaklara bakıp geçmişten gelenlerle hayallerde ve hayaletlerde buluşuyorsunuz. Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Beyoğlu’nda Sanat Dolu Bir Gün

Yapı Kredi Sanat Galerisi’nde “Bugünü Resmetmek” adlı karma bir sergi başladı. Her şeyin hızla dijitalleştiği bu günlerde, son dönemlerde yapılmış resim sanatına dair bir seçki izlemek beni çok mutlu etti. Burcu Çimen ve Didem Yazıcı’nın bir araya getirdiği seçki, güzel bir sergi oluşturmuş. Çeşitli yaş gruplarından ve farklı tarzlardan sanatçılar seçmeye özen göstermişler. Aşırı yoğunluk oluşturmadan, gözümüzü yormadan, mekanın elverdiği imkanları kullanarak bir sergi hazırlamışlar. Pek çok eser, uzun uzun önünde durup seyretmek isteyeceğiniz nitelikte. Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Arter’de Keşfedilecek Sergiler

Bu sene Arter’de açılan Ömer Koç’un koleksiyon sergisi oldukça ilgi çekti ve ses getirdi. Pek çoğunuzun ziyaret ettiğini düşünüyorum. Eğer gitmediyseniz, Dolapdere’ye uğramanızı ve mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Selen Ansen küratörlüğünde hazırlanan sergi, gerçekten Ömer Bey’in sanata bakışını, koleksiyon için seçtiği eserleri ve bunları bizimle paylaşma rahatlığını güzel bir şekilde yansıtıyor. Arter’de ayrıca üç ayrı sergi daha bulunuyor. Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Leyla Pekin Hakkında

Amerika’da iç mimarlık eğitimi aldıktan sonra İstanbul’a döndü. Kısa bir süre tanınmış bir giysi firmasında stilist olarak çalıştıktan sonra, eşi Şevki Pekin ile birlikte mimarlık ofisinde çalışmaya başladı. Uzun yıllar beraber çalıştıktan sonra zamanını kendine ayırarak sanatla, bir sanatsever olarak ilgilenmeye başladı. Amatör bir ruhla eserler satın alarak sanatçılar ve galerilerle yakın ilişkiler kurdu. Sanat oluşumlarına ve sanatçılara destek veren SAHA Derneği’ne üye oldu. Yıllardır keyifle, hem dünyada hem de ülkemizde olan sanat olaylarını gözlemleyip yorumluyor.

 

 

 

 

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.