Kışın Tadını Çıkarabileceğiniz Aralık Ayının En Keyifli Destinasyonları

30 Kasım 2023

Yılın en sihirli aylarından biri olan Aralık ayını büyüleyici bir seyahatle sonlandırmak ister misiniz? 2023’ün son günleri  seyahat için bizi yollara düşürecek kadar heyecan verici seçimlerle dolu! Pek çok şehir, Noel ve yılbaşı kutlamalarının ışıltısına bürünmüşken kendinizi bir kış masalının içindeymiş gibi hissedebileceğiniz birbirinden güzel destinasyon var. Büyülü Noel zamanında kışın tadını çıkarabileceğiniz dünyanın dört bir yanından heyecan veren rotaları sizler için hazırladık. İşte her seyahatseverin gönlünü fethedecek Aralık ayının en keyifli destinasyonları…

Bergen, Norveç

Masallarda anlatılan hikayelerden birini yaşamak istiyorsanız rotanızı hiç düşünmeden Norveç’in sevimli şehri Bergen’e çevirmelisiniz. İskandinav yaşam kültürünün  benzersiz bir örneği ile karşı karşıya olacağınız bu şehir, yaklaşık 300.000 nüfusuyla Norveç’in ikinci büyük şehri durumunda. Renk renk boyanan liman kıyısındaki evleriyle çizgi romanları aratmayan Bergen, küçük balıkçı kasabası ruhunu korumayı başarırken, Kuzey Işıkları için de uygun konum ve iklimi sunuyor. Kış aylarında keşfedebileceğiniz Bergen’de Norveç fiyortlarının efsane manzarasının yanı sıra, doğanın da tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Quebec City, Kanada

Fransız – Kanadalı kimliği ile çok kültürlü, çok renkli bir yaşam alışkanlığının hüküm sürdüğü Quebec City aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Town, bu köklü tarihin ve çok kültürlü geçmişin bir tablosu gibi karşımıza çıkıyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, 17. ve 18. yüzyılda inşa edilen evleri ve evler arasında yükselen kilise kuleleriyle kartpostallardan farksız. Hele bir de bu sevimli sokaklar karlarla kaplanıp, Noel için süslenince çocukluğumuzda dinlemekten hiç sıkılmadığımız masalları anımsatıyor.

Viyana, Avusturya

Soğuğa aldırış etmeden Aralık ayında yapacağınız bir Viyana seyahati, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyime dönüştürülebilir. Şehir; büyülü Noel pazarları, klasik müzik konserleri ve süslü saraylarla gerçeküstü bir atmosfer sunuyor. Yeni yıl coşkusu ile yılın bu döneminde daha da görkemli bir hal alan Viyana özellikle Aralık’ta mutlaka deneyimlenmesi gereken bir destinasyon. Tüm şehri saran Noel pazarları arasından keyfinize göre seçerek, gezme lüksünüzün olması da çabası.

thy Rovaniemi

Rovaniemi, Finlandiya

Noel Baba Köyü ve Kuzey Işıkları ile özdeşleşen Rovaniemi, kesinlikle kış deyince akla gelen ilk şehirlerden biri. Kuzey Kutup Dairesi’nin 6 km yakınında yer alan Rovaniemi, gökyüzündeki şöleni izleyebileceğiniz en iyi yerlerden de bir tanesi. Gündüzleri Husky kızağına binerek, buzda balık tutarak ya da kar aracıyla safariye çıkarak destansı Kuzey Işıkları gecesine hazırlanabilirsiniz. Eğer Kuzey ışıklarını izlemek dışında başka aktivitelerle ilgileniyorsanız, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı da uğrayabileceğiniz başlıca yerler arasında.

Hokkaido, Japonya

Japonya’nın kuzeyindeki doğa harikalarından biri olan Hokkaido Japonya’nın en güzel kış manzaralarına sahip. Adanın dağları, karla kaplı ormanları ve buzulları, kış aylarında nefes kesici manzaralar sunuyor. Kış tatilleri için popüler bir rota haline gelen bu büyüleyici destinasyon, muhteşem doğal güzelliklere ve vahşi yaşama ev sahipliği yapması açısından da oldukça önemli. Burada lezzetli yemekleri ve sıcak kaplıcaları keşfedebilir, eşsiz bir Japon kar kültürüne tanık olabilirsiniz.

Amsterdam, Hollanda

Amsterdam’a büyük ihtimalle hep yazın gittiniz. Peki, kışın nasıl bir yere dönüştüğünü biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise özellikle yılbaşı zamanında Amsterdam’ın 16. Yüzyıldan kalma masalsı evlerinin rengarenk süsler ve ışıklarla süslenip, görsel bir şölen haline getirildiğini hemen söyleyelim. Şehrin pek çok bölgesinde kurulan yılbaşı pazarlarından yılbaşı kurabiyesi olan Spreculass’ı, Hollanda peynirlerini ve aynı zamanda küçük pankek Poffertjes’i tatmayı ihmal etmeyin. Pazarlarda bütün bunların yanı sıra bölgenin meşhur tahta ayakkabıları, lale soğanları ve porselenlerini bulmanız da mümkün. Özellikle yılbaşı zamanı Amsterdam’ın farklı bölgelerinde kurulan açık hava buz pistlerinde buz pateni keyfi yaşayabileceğinizi de ayrıca belirtelim.

Montepulciano, İtalya

Yılın herhangi bir zamanında ziyaret etmek için büyüleyici ve tarihi bir şehir olan Montepulciano, Aralık ayında daha şenlikli bir hal alıyor. Toskana bölgesinin tepelerine kurulmuş küçük bir Orta Çağ kenti olan bu şehir, kalabalıktan uzak sakin bir kış tatili geçirmek isteyenler için doğru bir adres. İtalya’nın bu tarihi kasabası; ünlü şarapları, tarihi yapıları ve muhteşem manzarasıyla kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden.

Tallinn, Estonya

Göz alıcı surlarla ve kulelerle çevrili bir Orta Çağ kenti olan Estonya’nın başkenti Tallin tam bir kış masalı yaşatıyor. Tarihi şehir meydanının kuleleri, Arnavut kaldırımlı sokakları beyaz içerisinde harika bir manzara oluşturuyor. Orta Çağ’dan Sovyet Dönemi’ne uzanan tarihi sayesinde kültürel, sanatsal ve mimari olarak şehir farklı birçok güzelliğe kavuşmuş. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş olan Tallinn özellikle kışın karlar altında size yüzlerce fotoğraf çektirecek kadar güzelleşiyor. Şehir panoraması için Toompea Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşması, tarih kokan evlerini tek tek incelemesi pek keyifli. Karın keyfini parklarında çıkarabilir ve Vana Tallinn likörünü deneyip, ısınabilirsiniz.

Reykjavik, İzlanda

Bir balıkçı köyü olarak kurulan; saflığını kaybetmeden hızla Avrupa’nın modern şehirler listesine giren Reykjavik! Avrupa’nın en soğuk noktalarından biri olsa da kış mevsiminde Reykjavik’e gitmek için sebebiniz çok. Öncelikle kar yağdığında tam bir kartpostala dönüşen şehir manzarası için bu yolculuğa değer. İkinci olarak az yerleşimi sayesinde kış gecelerinde fazla ışığın olmaması Kuzey ışıklarını görebilmeniz için harika bir ortam hazırlıyor. Hava soğuk olsa da sizi ısıtacak kaplıcaları ise karla kaplı manzarada sıcacık sularda keyif yapma şansı veriyor.

prag

Prag, Çek Cumhuriyeti

Soğuğa aldırış etmeden gerçek bir masalın içinde olmak istiyorsanız Prag, kesinlikle bu listenin başında olmalı. Özellikle kış aylarında güzelliğine güzellik katan Prag, Avrupa’nın en güzel ve gotik şehirlerinden de bir tanesi. Tarihi şehir merkezini renklendiren Noel ışıkları, kurulan Noel pazarları ile soğukta içinizi ısıtan görüntüler sunuyor. Prag’da en güzel kış panoramasını seyretmek için Prag Kalesi’ne veya Letna Beer Bahçeleri’ne gitmenizi öneririz.

Avrupa’nın En Renkli, En Işıltılı Zamanları Başladı! 2023’ün En Güzel Noel Pazarları

Noel pazarları, Avrupa’da olmak için yılın şüphesiz en büyülü zamanlarından. Renkli tezgâhlar arasında dolaşıp Noel’in gelenekselleşen lezzetlerini tatmanın tam zamanı! Yan yana dizilen ahşap stantlarda sevdiklerinize hediyeler almak, sıcak şarap ve waffle eşliğinde dolaşmak, renkli gösterilere tanık olmak için bu kış rotanızı Avrupa’nın güzel şehirlerine çevirin!

Fransa’dan Almanya’ya; Belçika’dan İskoçya’ya; İsviçre’den Danimarka’ya; Almanya’dan Avusturya’ya; Estonya’dan Çek Cumhuriyeti’ne; Macaristan’dan Polonya’ya; İspanya’dan Birleşik Krallık ve Hollanda’ya kadar uzanan unutulmaz anılarla dolu bir yılbaşı tatili geçirmek için geleneklerin en renkli halini  yaşatan Avrupa’nın en güzel Noel pazarlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.