Kayakla yetinmeyen maceraperestler için sıra dışı 10 aktivite

10 Ocak 2019

izlanda kuzey ışıkları kar motosikleti

Bu kış yeni maceralara atılmaya ne dersiniz? Kayak ve snowboard kış tatillerinin vazgeçilmezi olsa da kayak sporlarıyla birlikte yeni deneyimler yaşamak heyecan verici olabilir. Yılın beyazlara bürünen bu pitoresk zamanında buz dalışından Heliski sporuna, buz tırmanışından karlar üzerinde kızak keyfine, Kuzey Işıkları avından buzul mağaralarına kadar macera dolu 10 aktiviteyi sizler için hazırladık.

Köpek Kızağı 

köpek kızağı

Ormanların bembeyaz karlarla örtüldüğü kış manzaralarını seyretmenin en keyifli yolu da kızağa atlayıp, pürüzsüz yollarda sadece kızakların sesiyle yolculuk yapmak. Grönland’den Lapland’e, Minesota’dan İzlanda’ya bu maceraya ortak olabilirsiniz.

Heliski

heliski

Sınırları zorlayarak işaretli pistlerin dışına çıkıp, uzaktaki dağlık yamaçlardan kaymak ister misiniz? Kayakçıları helikopter ile tepelere bırakıp oradan kaymalarını sağlayan bir spor türü olan heliski sporunda hiç bozulmamış karlı alanlarda, hiç kayak yapılmayan yerlerde kayabilirsiniz. Son yıllarda oldukça popülerleşen heliski için Arjantin, Kanada ve Yeni Zelanda’daki kayak bölgeleri yükselişte.

Buz Tırmanışı

buz tırmanışı

Tırmanışla ilgilenen bir maceraperestseniz, şimdi o görüntüye kar ve buz ekleyin! Ani hava sıcaklığı düşüşüne bağlı olarak, dere yataklarının döküldüğü yüksek yamaçlarda, suyun donması ile oluşan büyük buz kütleleri üzerinde yapılan ekstrem spor türü olan buz tırmanışı aslında Alp tarzı dağcıların buzlu yüzeylerde kullandıkları ekipmanlar sayesinde ortaya çıkmış. Buz tırmanışı için Rjukan/Norveç, Otztal Vadisi/Avusturya, Los Glaciares Ulusal Parkı/Arjantin, Highlands/İskoçya, Ouray/Colorado, Kandersteg/İsviçre en popüler adresler.

Buz Pateni

buz pateni

Buz pateni her zaman kulağa eğlenceli geliyor. Bu kez, New York’ta Rockefeller Center önündeki buz pateninden veya Londra Kalesi’nde kurulan pistten bahsetmiyoruz. Donan göller üzerine kaymaya ne dersiniz? New York bölgesinin ünlü gölü Mirror Lake, Hollanda’nın Friesland eyaletindeki on bir şehrinden geçen ve toplamda 200 km’lik bir yolu kaplayan Elfstedentocht, Oslo yakınlarındaki Bogstadvannet Gölü, Avusturya’daki Weissensee Gölü, Moskova’da yer alan Sokolniki Park, İsveç’in en büyük gölü Vanern, Kanada’nın incisi Louise Gölü buz pateni için sizi çağırıyor.

Buz Dalışı

buz dalışı

Gerçek bir maceraperest de olsanız, korkusuz bir ekstrem spor tutkunu da olsanız mutlaka rehber eşliğinde yapmanız gereken bir spor: buz dalışı! Donmuş bir göl veya nehirde yüzeyi kırarak özel korunaklı dalgıç kıyafetleriyle yapacağınız bu dalışta en önemlisi yer ve zaman kaybına engel olmak için aynı delikten yüzeye geri çıkabilmek. Yüzeyin altında saklı kalan sualtı yaşamına tanık olmak oldukça heyecan verici! İzlanda’da Thingvellir Ulusal Parkı, Rusya’da Baykal Gölü, Doğu Grönland ve Kanada’da Conception Bay en tercih edilen adresler.

Su Kanosu ( Yoksa buz kanosu mu demeliyiz?)

kayaking

Doğanın en saf haliyle, sonsuz sessizlikle ve hareket özgürlüğüyle maceraperstleri içine çeken deniz kanosunu kış aylarında yapmanın güzelliği ise karlarla kaplı dağ manzaraları eşliğinde ilerlemek, donmuş buzulların çevresinde dolaşmak ve büyüleyici bir kış görüntüsüyle yol almak… Antartika, Lofoten Adaları, Aucland, Baffin Adası/Kanada bu macera için tercih edebileceğiniz bölgeler.

Kuzeybatı Geçidi’nde Deniz Yolculuğu

Kuzeybatı Geçidi'nde Deniz Yolculuğu

Arktik Okyanusu’ndan Büyük Okyanus’a, Kuzey Amerika’nın kuzey kıyılarına, Kanada Arktik Adaları üzerindeki su yollarından oluşan bir deniz yolu rotası olan Kuzeybatı Geçidi birçok kâşife ilham veren bir rota. Bu rota üzerinde yelkenli yolculuğuna çıkmak ise gerçek bir macera! Su üzerinde sakince ilerlerken kutup ayılarını izleyebilir,  çoğunluğu Kanada’nın kuzeyinde yaşayan aborjin toplulukları olan ve nadiren görülen Inuit’leri görebilirsiniz.

Kar Motorsikleti

kar motorsikleti

Sadece kayakla değil motorsikletle de karların ve buzların keyfini çıkarmak mümkün! İzlanda’da Akureyri ve civarında, Fin Laponyası’nda, Japonya’da Hokkaido Bölgesi’nde, Yeni Zelanda’da Queenstown kar motosikletleriyle gerçek bir maceraya atılabileceğiniz adrenalin yüklü destinasyonlar…

Blue Lagoon’un Termal Suları

blue lagoon

Jeotermal Güç Santralinin atık sularının toplandığı bir göl iken bölge halkının bu suların iyileştirici gücü olduğuna inanmasıyla tesisleşen Blue Lagoon, dışarıda hava – derecelerdeyken içerisinde hem ısınacağınız hem de eşsiz İzlanda coğrafyasını izleyeceğiniz bir deneyim sunuyor.

Yaban Hayatı Gözlemi

yaban hayat gözlemi

Birçok hayvan türü, soğuk geçen kış aylarını sıcak yaz günlerine tercih ediyor. Bu nedenle, nadir görülen hayvan türlerini kış aylarında gözlemlemek ve fotoğraflamak daha mümkün oluyor. Gerçek bir doğa aşığım diyorsanız, maceraya asla hayır demem diyorsanız yaban hayatı takibine dünyanın benzersiz noktalarından başlayabilirsiniz. Antartika’da penguenleri, Hindistan’ın Ladakh Bölgesi’nde leoparları, Moğolistan’da kartalları, Norveç’in Svalbard takımadalarında kutup ayılarını, Japonya’nın Nagano şehrinde Japon maymunlarını görebilirsiniz.

Bonus

Vatnajökull Buzul Mağaraları

vatnajökull

Vatnajökull Bölgesi, İzlanda’nın doğal harikalarından biri olan buzul mağaralarını ziyaret etmek için harika bir yer! Buradaki buz mağaraların çoğu buzulun içinden veya dibinden geçen su kanalları şeklinde oluşuyor. Mutlaka profesyonel rehber eşliğinde katılmanız gereken bu keşiflerde buzulların aldığı farklı renkleri de hayranlıkla seyredeceksiniz.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.