Kasım Ayının En Keyifli Destinasyonları

21 Ekim 2022

Sonbahar mevsiminin son ayına yaklaştık! Havalar serinlemeye başladı ama kim demiş tatil hep güneşli ve sıcak havalarda yapılır diye? Kasım ayının en keyifli destinasyonlarında deniz ve güneş tatilinden kültür sanat tatiline kadar uzanan pek çok seçeneği sizin için derledik.

Sanat ve sanatın içerisinde yer almaktan her daim keyif alan sanatseverler için yüzyıllar boyunca pek çok sanatçıya ilham olan Venedik; şarapları kadar iyi olan tapas lezzetleri ile damak zevkine düşkün gezginler için La Rioja; kültür ve tarih odaklı seyahat düşleyenler için tropikal iklim kuşağında yer alan Tayland; sanat ve gastronomi tutkunları için rüya gibi bir deneyimin kapısını açan San Miguel de Allende, tarih meraklıları için 3400 yıllık tarihi ile Atina, kültür ve doğa meraklıları için Marakeş’ten Ürdün’e, Kahire’den Umman’a, Abu Dhabi’den Hong Kong’a uzanan pek çok rota rüya gibi bir tatil için sizleri bekliyor.

Büyüleyici atmosferleri, tarihe tanıklık eden hikayeleriyle her gezginin gönlünü fethedecek, Kasım ayının en keyifli destinasyonlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Marakeş

Afrika’nın ilk kültür başkenti seçilen Fas’ın en ikonik şehirlerinden biri olan Marakeş’te tüm duyularınızı harekete geçirecek bir seyahate hazır mısınız? Mimari, sanatsal ve kültürel mirası nedeniyle 2020 Afrika Kültür başkenti seçilen Marakeş; doğu ritimleri ve mistisizmiyle sizi hemen etkisi altına alırken, riyad denilen avlulu evleri, tarihi şehir bölümü ve modern hayata adapte olan yeni şehir bölümüyle tüm duyguları bir arada yaşatmayı başarıyor.

Eski bir imparatorluk başkenti olan Marakeş’te İslam mimarisinin en güzel örneklerini görebilir, Yahudi Mahallesi’nde Yahudi kültürünün zenginliğini keşfedebilir, Souq Semmarine ve Souq El Kebir ile geleneksel alışverişin keyfini yaşayabilirsiniz. Birbiri ardına açılan tasarım mağazaları ile şehrin çağdaş dünyasına adım atabilir, hamam ve spa deneyim keyfini lüks riyad tipi otellerde sürebilirsiniz.

Ürdün

Küçük bir ülke olmasına rağmen büyüleyici tarihi, çöl manzaraları ve sualtı yaşamıyla her köşesinde sizi farklı bir deneyimle buluşturan Ürdün’ü yeniden keşfetmenin tam zamanı! Dünya’nın 7 yeni harikasından biri kabul edilen Petra, Bedevi kültürünü yaşatan bir macera: Wadi Rum Çölü, sahil sayfiye kasabası Akabe ve sualtı zenginliği, Tevrat’a göre Hz. Musa’nın vaat edilen toprakları gördüğü ve yaşamını yitirdiği Nebo Dağı, “Mozaikler Şehri” Madaba bu ülkenin zenginliklerinden sadece birkaçı.

La Rioja, İspanya

İspanya’nın kuzeyinde yer alan La Rioja, her ne kadar Bask Bölgesi’ne yakın olsa da yeşil doğası ve enerjisiyle daha çok Akdeniz hissini veriyor. La Rioja aynı zamanda şarap bölgelerinin de yıldızı konumunda. İspanya’nın en büyük  ve etkili şarap bölgesi olmasında ülkenin en iyi kırmızı şaraplarının buradan çıkmasının payı oldukça büyük. Yılda 280 ile 300 milyon litre arası üretim yapılan La  Rioja’da yaklaşık 64.000 hektar alan bağlarla çevrili.

Buraya seyahat etmeniz için tek motivasyonunuz elbette şarap olmak zorunda değil! Karakteristik köyleri, dini ve tarihi yapıları, kasaba manzaralarıyla da görülmeyi hak eden bir bölge. Briones, Logroño, San Millán de la Cogolla ve Nájera kasabaları bölgenin mutlaka ziyaret edilmesi gereken köylerinden. Tabi, bir de La Rioja’nın mutfağından bahsedelim. Şarapları kadar iyi olan tapas lezzetleri damak zevkine düşkün gezginler için adeta yeni bir heyecan! La Rioja Bölgesi’ni ziyaret etmek için en rahat ulaşım yolu Bilbao’ya uçmak ve buradan araç kiralayarak bölgeyi gezmek.

Venedik, İtalya

İmparatorluk hikayelerinin güçlü kahramanı Venedik, okumaktan asla sıkılmayacağınız bir tarih kitabı, izlemeye doyamayacağınız bir belgesel, dinlemekten bıkmayacağınız bir müzik gibi. Bu yüzden Venedik’e yapılan her seyahat bir keşif tadında oluyor. Yüzyıllar boyunca nice sanatçılara, ustalar ilham olan Venedik sanat etkinlikleriyle bugün de başı başına bir başyapıt.

Her ne kadar turistik olsa da etrafında olmaktan mutlu olacağınız San Marco, merkezin en eski yerleşim yerlerinden Castello, sanatın merkezi sayılan ve farklı bir aurası olan Dorsoduro, otantik Cannaregio, kentten biraz uzaklaşmak isteyenlerin tercihi Guidecca Adası, Burano ve Murano adalarıyla Venedik hep bildiğiniz gibi ama bir yandan da sürprizli. 27 Kasım 2022’ye kadar devam edecek 59. Venedik Bienali de Kasım ayında Venedik’e gitmek için çok geçerli bir sebep.

Kahire, Mısır

Sahip olduğu köklü tarihi geçmişiyle dünyanın en özel bölgelerinden biri olma özelliğini barındıran Mısır’ın başkenti Kahire sonbahar ile en güzel mevsime giriş yaparken, keşfedilmek için sizi bekliyor. Krallar Vadisi Luxor’da yer alan Tutankamon’un mezarında 3 oda dolusu eşya, altın, para ve 400 Uşepti altın bebek yani mezar bekçisi bulunmuş. İngiliz arkeologun Tutankamon’un mezarından çıkardığı 2019 parça değerli eşya Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergileniyor. Tarihin neredeyse her köşeden sızdığı bu topraklarda binlerce yıllık geleneklere ve tarihe doğru hiç düşünmeden yolculuğa çıkın.

mascat

Umman

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Umman, on binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile günümüzde hala ayakta kalmayı başaran eşsiz yerlerden bir tanesi. Topraklarının büyük bir kısmı volkanik patlamalar sonucunda meydana gelmesinden dolayı “Ateşin Anası” olarak da bilinen bu gizemli ülke; eşsiz kıyı güzellikleri ve tarihi yapıları ile adeta çölün ortasındaki bir cennet olarak ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor. Dünyanın en uzun zipline hattına sahip olmasına rağmen Umman daha çok Bedevi kültürünü koruyan kasabaları ile öne çıkıyor. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Umman’ın uçsuz bucaksız çöllerinde kamp kurup develer ile seyahat edebilir, muhteşem kanyonlarını keşfedip bembeyaz kumsallara sahip denizinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Tayland

Tropikal iklim kuşağında yer alan Tayland için en güzel seyahat zamanı başlıyor. Ekim sonu itibariyle en uygun havaların başladığı Kasım ayı, Tayland’ın büyüleyici ormanlarına ve plajlarına gitmek için harika bir zaman. Daha çok kültür ve tarih odaklı bir seyahat düşünüyorsanız Laos, Myanmar ve Tayland sınırlarının buluştuğu Altın Üçgen’e (Golden Triangle) seyahat planı oluşturabilirsiniz. Altın Üçgen’in bir zamanlar erişilemeyen Kuzey Tayland bölümünde Chiang Rai ve Chiang Mai şehirlerini görebilirsiniz. Tarihte Lan Na Krallığı’nın başkentliğini yapmış olan Chiang Rai görkemli tapınakları ve mimari zarafetiyle duyularınızı harekete geçiriyor. Golden Triangle sınırına bir adım uzan olan Chang Mai ise 13. Yüzyılda kurulan bir tapınaklar şehri. 300’den fazla tapınağın yer aldığı şehir mimarisi, doğası ve yaşamıyla göz kamaştırıcı.

Phuket, Ko Samui adalarının popülerliğini ve cazibesini tartışmaya gerek yok! Ancak bu Kasım ayı için denizle buluşacağınız bambaşka bir adadan bahsetmek istiyoruz. Bangkok’a 403 km uzaklıkta bulunan Trat’tan hızlı feribotla 1 saatte ulaşabileceğiniz Koh Kood Adası ülkenin 4. Büyük adası. Ko Samui’nin eski sakin ve popülerleşmeyen zamanlarını anımsatan Koh Kood hamakta sallanıp, geniş ormanlık alanlarını keşfedip, denizin tadını çıkarabilirsiniz.

San Miguel de Allende, Mexico

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, rengarenk kemerli mimarisi, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla çok şirin bir köy görüntüsü taşıyan San Miguel de Allende büyük sanatçı nüfusu, sanat ve gastronomi etkinlikleri ile de bambaşka bir dünya sunuyor. Travel+Leisure’ın Dünya’nın En İyi Şehirleri’nden biri olan Neo-Gotik mimarisiyle göz kamaştıran bu dünya mirası şehir, Arnavut kaldırımlı sokakları ve sanat galerilerine dönüştürülmüş kolonyel evleri ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatil vadediyor.

Atina

Kalabalıktan uzak, keşfetmek için çok daha fazla yere sahip bir yere kaçmak istiyorsanız, Kasım ayında Avrupa’da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri, Atina. 3400 yıllık bir tarihe; felsefe, demokrasi, tiyatro ve olimpiyatlar gibi insanlık tarihinin seyrini değiştiren gelişmelere ev sahipliği yapmış bu efsane kent, sıcak atmosferi, misafirperver insanları ve sofralarıyla yaşanması gereken bir şehir. Başkent Atina, Akropolis’ten Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne kadar uzanan tarihi yerleri ile tatilinizi mükemmel bir kaçamak haline getirmek için her şeye sahip.

Abu Dhabi

Dünyanın en büyük el halısı, en hızlı roller coaster’ı, en iyi eğime sahip kulesi, 21. yüzyılın en büyük kültürel binaları derken dünya rekorlarına kafa tutmaya devam eden Abu Dhabi… Yoktan var etmenin ne demek olduğunu bu yüzyıl koşullarıyla tüm dünyaya gösteren Abu Dhabi kültürel yatırımlarıyla da iddiasını sürdürüyor. Dünyanın en büyük camilerini ziyaret edip, mimarisi ve koleksiyonlarıyla büyüleyen Louvre Müzesi’nde kendinizi sanata ve mimariye teslim edebilirsiniz.

Dünyanın en büyük çölü Rub Al Khali’de çöl yürüyüşleri ve deve ile gezinti yapıp, uçsuz bucaksız manzaralara karşı günü batırabilirsiniz. Plaj voleybolu, su sporları, şnorkel ile dalış, paddle boarding, deniz kayağı, 4×4 sürüş gibi farklı seçenekler sunan Sir Bani Yas Adası’nda zamanı unutabilirsiniz. Yas Waterworld ile dünyanın görkemli su parklarından birinde eğlenceye doyabilirsiniz.

Hong Kong

Hong Kong yoğun şekilde paketlenmiş gökdelenlerin ve yemyeşil zirvelerin anında tanınabilir silueti ve benzersiz Doğu – Batı buluşma hissi ile her zaman göz kamaştırır. Victoria Peak, Star Feribotu ve Lantau Adası’ndaki Big Buddha’ya giden teleferiği işaretleyin, ardından Hong Kong Adası’nın batı yakasındaki havalı Sai Ying Pun’a gidin.

Size özel seyahat tasarımı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.