Kadınlar her yerde! Dünyanın tüm ülkelerini gören ilk kadın gezgin Cassie De Pecol

06 Mart 2018

Cassie De Pecol

İçinde bulunduğumuz çağda, bir ülkeden bir diğerine gitmek elbette çok büyütülecek bir şey değil. Ancak iş “Dünya üzerinde ayak basılmadık ülke bırakmadım” demeye gelince, bunu yapabilen çok az gezgin olduğu herkesçe malum.

Gezmeyi seven herkesin rüyası olan bu hedefi gerçekleştirmiş bir avuç insan içinde biri var ki, hem 27 yaşına bastığında tüm dünyayı gezmiş olmasıyla hem de yalnız seyahat eden bir kadın olarak bunu başaran ilk kadın unvanını almasıyla dikkatleri üstüne çekiyor.

İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bize bir kez daha ilham veren genç gezgin Cassie De Pecol’un etkileyici hikayesi:

Kimdir bu cesur kadın?

Cassie De Pecol

Aslına bakarsanız Cassie De Pool için sadece “gezgin” demek çok da doğru değil. Çünkü Cassie kendisini “iflah olmaz ve meraklı bir girişimci” olarak tanımlamayı tercih ediyor. Aynı zamanda kadın hakları ve çevre aktivisti olan Cassie, ABD’nin Connecticut eyaletinde büyüyen orta halli bir ailenin kızı.

Fakat “orta halli” derken Cassie’nin ailesinin vizyonundan değil, sadece sosyo-ekonomik durumundan bahsettiğimizi belirtelim. Çünkü Cassie’nin ailesi, mevcut eğitim sistemini son derece ezberci ve tek tipleştirici bulduğu için çocuklarını 12 yaşına kadar, doğayla iç içe ve kalıplardan uzak bir sistemle eğitmeyi seçmiş bilinçli bir aile.

Cassie’nin mevcut hayat görüşünün en büyük mimarı olan ailesi sayesinde; spordan, sanattan ve doğadan beslenmekten hiç vazgeçmeyen Cassie, yeryüzü bilimleri okuduğu üniversite yılları boyunca dünya coğrafyasını ve farklı kültürleri keşfetmeye tutkusuna karşı koyamadığını fark etmiş ve o yıllarda yarı zamanlı bir gezgin olarak yollara düşmüş.

576 günde devr-i alem: Expedition 196

www.youtube.com/watch:

Cassie De Pecol

Üniversite yıllarında her ne kadar gezse ve farklı coğrafyaları görse de, Cassie’nin gerçekten istediği şeyin ne olduğunu fark etmesi çok uzun sürmemiş. Staj yaptığı Bolivya Amazonları’ndan dönüşte Washington DC’de klasik bir beyaz yakalı yaşantısına geçen Cassie, daha önce pek çok hikayeden de aşina olduğumuz gibi 9-5 çalıştığı işini bırakıp; hem kişisel hayalini gerçekleştirmek hem de solo seyahat eden kadınlar gezginlerle ilgili farkındalık yaratmak için Temmuz 2015’de Expedition 196 ismini verdiği projesine başlamış.

Toplam 576 günün sonunda dünya üzerindeki 196 ülkeyi gören Cassie’nin seyahatine dair unutmadıklarından biri şu: Seyahatinin son ayağı ve son ülkesi olan Yemen’de yerel bir ailenin yanında kalan Cassie, Ortadoğu’da yaşayan kadınların aslında ne kadar güçlü olduklarını gördüğünde çok duygulandığını ve bir batılı olarak bakış açısının tamamen değiştiğini belirtiyor.

Toplam 4 pasaport defterinin tüm sayfalarını doldurduğu 576 günün sonunda, 2 Şubat 2017 günü Expedition 196 projesini tamamlayan ve resmen Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Cassie, bugünlerde yalnız bir kadın olarak tamamladığı dünya turunda çektiği görüntüleri ve edindiği tecrübeleri içeren bir belgesel film hazırlıyor.

Son olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bizlere bir kez daha “Kadınlar her yerde!” dedirten ve yalnız seyahat etmek isteyen kadınlara cesaret veren Cassie’ye “İyi varsın! İyi ki yaptın!”diyoruz.

Kaynak: Jabiroo

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.