İstanbul 2023 Kış Kültür Sanat Etkinlikleri Rehberi

13 Aralık 2022

İstanbul’da yaşıyorsanız ya da sık sık bu şehre seyahat ediyorsanız kesinlikle çok şanslısınız. Yepyeni bir yıla girmeye sayılı günlerin kaldığı şu günlerde şehirde gerçekleşecek kültür sanat etkinlikleri de yavaş yavaş açıklanmaya başladı.

Eğlenceli zaman geçirirken aynı zamanda hem kültür hem de sanatın bir araya geldiği etkinliklere katılmak istiyorsanız; sergilerden sezonun en yeni tiyatro oyunları ve müzikallere, klasik müzik dinletilerinden bale gösterilerine kadar İstanbul’un dört bir yanından pek çok etkinlik keşfedilmek üzere sizleri bekliyor.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yeni Sanat Sergileri

Ara Güler Müzesi: Bir Avuç Güzel İnsan

Ara Güler arşivinden çıkarılan pek çok sanatçı portresi, fotoğrafçının edebiyat ile kurduğu ilişkinin altını çiziyor. Ara Güler’in merceğine girenler Sabahattin Eyüboğlu, Fikret Adil gibi Türkiye Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinin yanı sıra James Baldwin ve Arthur Miller gibi dünya edebiyatının da değerli isimlerini içeriyor. Sergi; 18 Kasım’dan itibaren altı ay boyunca pazartesi günleri hariç ziyaret edilebiliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi: Yaşayan Piramit

Ekofeminist sanatçı Agnes Denes‘in mekana özgü eseri “Yaşayan Piramit”, 29 Ocak 2023‘e kadar Sakıp Sabancı Müzesi‘nde görülebilir. Bu dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğayla ilişkimizi canlandıran eser, Denes’in 1969’da kaleme aldığı ‘Manifesto’ da sergileniyor. Denes bu eseri ile doğanın insan uygarlığının en ikonik biçimlerinden biri olan piramit ile etkileşime girerken geçirdiği organik gelişimi gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Akbank Sanat: Dijital Sezgiler

Yeni medya sanatı ve internet kültürünün dilinde yapay sinir ağları olgusunu inceleyen Dijital Sezgiler sergisine ev sahipliği yapan Akbank Sanat; 11 Şubat 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Yapay zekanın hem bir araç hem de felsefi bir kavram olarak ele alındığı sergi; yeni medya sanatının dünya çapında önde gelen isimleriyle, sanat ve teknoloji kesişiminde deneyler yapan genç sanatçıların eserlerini seyircilerle buluşturacak.

Salt: Sahnede 90’lar

Salt‘ın üyesi olduğu Avrupa Müzeler Konfederasyonu L’Internationale’nin Our Many Europes programı kapsamında gerçekleştirilen Sahnede 90’lar; dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlıyor. Performans temelli üretimleri öne çıkaran etkinlikler ile bireysel üretimlerden kapsamlı bir seçki sunan sergi; 12 Şubat 2023’e kadar ziyaret edilebilecek.

İstanbul Sinema Müzesi: Stanley Kubrick Sergisi

Başyapıtların yaratıcısı olarak sinema tarihinde çığır açan Stanley Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi, yönetmenin tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış açısı sunuyor. Kubrick’in çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerini derinlemesine ele alan sergi, 01 Mart 2023‘e kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde görülebilecek.

Borusan Contemporary: UVA: Kaosun Eşiği & Hibrit Mekanlar

Britanyalı sanatçı kolektifi United Visual Artists‘in Julia Kaganskiy küratörlüğünde hazırlanan “UVA: kaosun Eşiği” ile Necmi Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi “Hibrit Mekanlar”, 27 Ağustos 2023‘e kadar Perili Köşk‘te ziyaret edilebilecek.

Sezonun En Yeni Tiyatro Oyunları ve Müzikaller

 • Semaver Kumpanya, Moliere’in ünlü eseri “Cimri” oyununu, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan “Harpagon” performansıyla 7 sezondur kapalı gişe sahneliyor. Belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakarak, garip rastlantılara şahit olacağınız Cimri, 16 Ocak 2023 tarihinde Zorlu PSM‘de,
 • Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan tek kişilik oyun Toz, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla 22 Ocak 2023‘de Zorlu PSM’de,

 • Selçuk Yöntem, Tansu Biçer ve Dilan Çiçek Deniz’in başrolleri paylaştığı dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesinin anlatıldığı Amadeus, 22 Ocak 2023 tarihinde Zorlu PSM‘de,
 • Lewis Carroll tarafından yazılan ve bugüne kadar 174 dile çevrilerek edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğine sahip Alice Harikalar Diyarında, 15, 16, 29 ve 30 Ocak 2023 tarihleri arasında Zorlu PSM’de,
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncularının sahnelediği Hırçın Kız adlı oyun ise Sinyor Battista’nın biri fevkalade hırçın, dik başlı; diğeri uysal ve uyumlu iki kızının evlilik maceraları çevresinde dönen hikayesini 6, 7, 8 Ocak 2023 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi‘nde seyredilebilir.

Mutlaka Seyredilmesi Gereken Bale Gösterisi

Monte-Carlo Balesi: Romeo & Juliet

Yönetmen ve koreograf Jean-Christophe Maillot’un Shakespeare’in zamana meydan okuyan eserini yeniden yorumladığı “Romeo & Juliet”, 3 ve 4 Şubat tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Ünlü koreograf Jean-Christophe Maillot’un repertuarında Monte Carlo Balesi için üretilmiş 80’in üzerinde bale bulunuyor. Bu balelerin arasında Monte Carlo Balesi’nin bugün durduğu prestijli konuma gelmesinde önemli bir yere sahip.

Oda Müziği Konserleri

BİFO & Valeriy Sokolov 

BİFO, sezonun en dikkat çekici programlarından birinde “Zorluk tanımayan kemancı” Valeriy Sokolov’u konuk ediyor. Parlak tekniği ve detayları atlamayan titiz yorumu ile başta Avrupa olmak üzere dünyanın önde gelen sahnelerinde ilgi ile izlenen Sokolov, Türkiye’yi ilk kez 2007 yılında, henüz 20 yaşında ziyaret etmiş ve dinleyicilerini büyülemişti. Aram Khachaturian’ın Re Minör keman konçertosunun seslendirileceği konserde BİFO, incelikli tekniği ile büyük beğeni toplayan Belçikalı orkestra şefi Karel Deseure’nin yönetiminde Hector Berlioz’un başyapıtı Fantastik Senfoni ile 09 Şubat 2023‘de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde huzurlarınızda olacak.

BİFO’nun Şubat ve Mart konserlerinin konukları arasında;

 • Müzikseverlerin Amerika’nın en bilinen orkestralarından biri olan Seattle Senfoni Orkestrası’nın müzik direktörü ve şefi olarak tanıdığı ve orkestrayla beş Grammy ödülüne layık görülen Ludovic Morlot ve “büyüleyici bir ses ustası” olarak tanınan solist kemancı Alena Baeva, 16 Şubat 2023‘te,
 • İspanyol Ulusal Orkestrası’nın trompet sanatçısı Manuel Blanco’yu, 02 Mart 2023‘te,
 • Klasik ve romantik dönem repertuvarındaki ustalığıyla Gewandhaus’tan Wigmore Hall’a uzanan turne programında üstün başarılar sergileyerek kariyerini Geneva ve Busoni yarışmaları birinciliğiyle taçlandıran Chloe Ji-Yeong Mun‘u 09 Mart 2023‘te seyredilebilecek.

Size özel seyahat tasarımı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.