Işıltısıyla Göz Kamaştıran Avrupa’nın En Güzel 15 Noel Pazarı

17 Kasım 2022

Avrupa’nın en renkli, en ışıltılı zamanları başlıyor! Noel zamanında Avrupa’da bulunmadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte birer birer açılmaya başlayan Noel pazarları, Avrupa’da olmak için yılın şüphesiz en büyülü zamanlarından. Yeni yıl gelmeden haftalar öncesinde kurulan, Avrupa’nın şehir ve kasabalarını birer kış karnavalına çeviren, pandemi sebebi ile geçtiğimiz senelerde kurulamayan Noel pazarları bu yıl yeniden göz kamaştıracak.

Avrupa’nın en güzel zamanlarından Advent döneminde, kıtanın en küçük şehrinden en büyük şehrine kadar binlerce Noel pazarı kuruluyor. Buram buram zencefil ve tarçın kokusunu hissedip, ışıl ışıl sokaklarında dolaşacağınız büyülü bir ortamın içinde bulunmak için rotanızı Avrupa’nın birbirinden keyifli Noel pazarlarına çevirmenizin tam zamanı.

Macaristan‘dan İsviçre‘ye, Fransa‘dan Avusturya‘ya; Romanya‘dan Almanya‘ya; Portekiz‘den Belçika’ya; İtalya‘dan İskoçya‘ya; Hollanda‘dan Estonya‘ya; Çek Cumhuriyeti‘nden Birleşik Krallık‘a uzanan, yeni yıl ruhunu yaşayabileceğiniz birbirinden özel Noel pazarlarını sizler için derledik.

İşte Avrupa’nın ışıltısıyla göz kamaştıran, en güzel Noel pazarları…

Basilica Noel Pazarı – Budapeşte, Macaristan

Budapeşte’nin büyük ve görkemli kilisesi St. Stephen Bazilikası önünde kurulan, “2022 Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı” ödülünün de sahibi olan Basilica Noel Pazarı, ödülünün hakkını veren büyüleyici atmosferiyle Noel ruhunu Budapeşte’nin tarih kokan sokaklarına taşıyarak, büyüleyici bir rota oluşturuyor. Bazilika üstüne lazer projeksiyonların yansıtıldığı bu pazar, aynı zamanda doğa dostu bardak ve tabaklarıyla Avrupa’nın en sürdürülebilir pazarlarından da biri olma özelliğine sahip. Çigan müzikleri eşliğinde yöresel yemekler ve leziz kurabiyeler tadabileceğiniz pazarda, Macar geleneklerini yansıtan hediyelik eşyaların dışında, kokularıyla mest olacağınız Macar mutfağının spesiyalleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Ne Zaman: 18 Kasım 2022 – 1 Ocak 2023

Basel Noel Pazarı – Basel, İsviçre

Dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri olan İsviçre’nin üçüncü büyük kenti Basel, Noel pazarlarını görmek ve o muhteşem coşkuyu hissetmek için gidilebilecek en doğru adreslerden biri. En iyi korunan eski şehir merkezlerinden birine sahip olan Basel’deki Noel pazarı peri masallarını anımsatan atmosferi ile kesinlikle görülmeye değer.  Hem romantik hem de eğlenceli bir durak olan Basel’de özellikle Barfüsserplatz ve Münsterplatz meydanlarında kurulan Noel pazarları, Avrupa’nın en güzel Noel pazarları listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Ünlü dekoratör Johann Wanner dokunuşlarını taşıyan Münsterplatz’daki büyüleyici Noel ağacının aydınlatılmasıyla başlayan pazar, ziyaretçilerine görülmeye değer bir görsel şölen yaşatıyor.

Ne Zaman: 24 Kasım – 23 Aralık 2022

Metz Noel Pazarı – Metz, Fransa

Fransa’nın doğusunda yer alan Metz, Noel büyüsünü tam anlamıyla hissedebileceğiniz yerlerden bir diğeri. Ülkenin en görkemli Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapan şehir; Saint Etienne Katedrali’nin karşısında kurulan 66 metre yükseklikteki dönme dolaptan göreceğiniz eşsiz şehir manzarası, Place Saint – Jacques’de yer alan ışıltılı atlıkarınca ve Place Saint – Louis’de kurulan Noel piramidi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Özellikle Noel zamanında kurulan bu pazarlardan el yapımı hediyelerden satın alabilir, birbirinden lezzetli zencefilli ekmeklerin tadına bakabilirsiniz. Köklü tarihiyle göz kamaştıran şehrin Avrupa’nın en güzel Noel pazarlarını arayan gezginlerin yanı sıra tasarımcıların, yenilikçi konsept otellerin ve pek çok sanatçının yakın markajında olduğunu da ayrıca belirtelim.

Ne Zaman: 18 Kasım – 24 Aralık 2022

Viyana Noel Pazarı – Viyana, Avusturya

Her şehri ayrı güzel olsa da sanatın ve aşkın şehri Viyana‘nın Noel zamanlarında bir başka olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle Noel öncesi büyüleyici bir atmosfere bürünen şehir, Kasım ortasından Noel’e kadar devam eden ışıl ışıl pazarlarıyla adeta göz kamaştırır.  Sürprizlerle dolu bir keşif rotası olan Viyana; yılbaşı hediyeleri, şehri saran sıcacık kestane ve Noel kurabiye kokularının yanı sıra çocuklar için atlıkarınca ve Noel atölyeleriyle de sadece çocuklu ailelerin değil, herkesin deneyimlemek isteyeceği bir atmosfere sahip. Viyana’da Noel pazarı stantlarının en güzel manzaralarından biri de Schönbrunn Sarayı’nın önünde görmek mümkün. Neo-Klasik yapıdaki bu mimarinin manzarasının eşlik ettiği Noel pazarı insanı bir masalın içinde hissettirmeye yetiyor da artıyor.

Ne Zaman: 19 Kasım – 26 Aralık 2022

Montbeliard Noel Pazarı – Montbeliard, Fransa

Aydınlatmalarının güzelliği ile dünyaca ünlü olan Montbeliard özellikle Noel zamanında bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Fransa’nın şüphesiz en güzel Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapan bu sihirli kasaba, Noel’e birkaç hafta kala adeta saf bir büyüye dönüşür. Württemberg geleneğini canlandırarak, otantik ve kaliteli ürünlerle dolu 140’dan fazla tezgahın arasında dolaşırken yılbaşı ruhunu hissetmemek mümkün değil. Işıklı ağaçları ve eğlence alanlarıyla göz kamaştıran Montbeliard’da, Fransa’nın leziz gastronomi ürünlerinin tadına bakabilir, sanat ve zanaat çeşitliliğine hayran kalabilir, müzik ve koro şarkıları eşliğinde dans ederek, Noel coşkusunu doyasıya yaşayabilirsiniz.

Ne Zaman: 26 Kasım – 24 Aralık 2022

Craiova Noel Pazarı – Craiova, Romanya

Muhteşem eski binaları, yeşil alanları ve büyüleyici gastronomisi ile göz kamaştıran Craiova, şehir merkezini kış masalına çeviren Noel pazarı ile büyüleyici tatilin bir diğer adresi. Bu yıl Craiova Noel Pazarı, en önemli Rumen sanatçıların katılımıyla 11 Kasım’da başladı. Romanya’daki en iyi Noel aydınlatmasına sahip olan ve 08 Ocak 2023’e kadar sürecek olan pazar, aynı zamanda  Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Pazardaki en şaşırtıcı şey ise Romanya’nın en yetenekli sanatçıları tarafından peri masallarından esinlenilerek, farklı karakterlerle boyanarak süslenen Noel kulübeleri. Birçok zanaatkarın bulunduğu bu pazarda seramikler, el yapımı oyuncaklar, takılar, resimler, örme ürünler ve şapkalar gibi aklınıza gelebilecek çeşitli ürünleri bulabilirsiniz.

Ne Zaman: 11 Kasım 2022 – 08 Ocak 2023

Trier Noel Pazarı – Trier, Almanya

Trier Katedrali’nin heybetli fonunun önünde kurulan, seyahat organizatörleri tarafından genellikle “büyüleyici ambiyansa sahip romantik” bir Advent olarak tanımlan Trier Noel Pazarı, Avrupa’nın en iyi Noel pazarı listesinde her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Dünya çapındaki en romantik Noel pazarlarından biri olan Trier’deki bu pazar için hazırlıklara ise aylar öncesinden başlanıyor. Orta Çağ kasabasındaki romantik ve pastoral bu pazarda Noel ağacı, kukla tiyatrosu gibi çeşitli eğlenceler de yer alıyor. Birbirinden süslü ve benzersiz hediyelik eşyayı, geleneksel Alman kurabiyelerini, el yapımı oyuncakları bulabileceğiniz bu pazarı hem gündüz hem de gece ziyaret edebilirsiniz.

Ne Zaman: 18 Kasım – 22 Aralık 2022

Madeira Noel Pazarı – Madeira, Portekiz

Mutfağından kültürüne, şarabından doğasına kadar cazibe merkezi olan Portekiz’in, Atlas Okyanusu’nda yer alan, egzotik adası Madeira ve Porto Santo, Noel döneminde de oldukça keyifli. Dünyanın dört bir yanından gelen zanaatkarların sattığı birbirinden renkli el işi objeleri ve yılbaşı süslerini bulabileceğiniz göz kamaştırıcı pazar, 01 Aralık’tan 09 Ocak’a kadar büyüleyici bir Noel pazarına dönüşüyor. Meydanda kurulan Noel stantlarını gezerken sokakları saran taze zencefilli kurabiye kokusu ile kendinizden geçebilir, her köşe başından yükselen canlı müzik ile kendinizi sokağın ritmine bırakabilirsiniz.

Ne Zaman: 1 Aralık 2022 – 08 Ocak 2023

Brüksel Noel Pazarı – Brüksel, Belçika

Her yıl Aralık ayında, 200’den fazla ahşap eviyle harikalar diyarına dönüşen Brüksel Noel pazarı ya da diğer adıyla Winter Wonders‘ın en görkemlisinin Brüksel’deki Grand Place‘de gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Ghent, Antwerpen, Bruges ve Liege‘de kurulan Noel pazarlarından her zaman bir adım öne çıkan bu pazar, 2 km’lik uzunluğuyla şehrin en dikkat çekici noktalarından. Çikolata Müzesi’nin bulunduğu meydanda kurulan Noel pazarı, bu sene 25 Kasım’dan 01 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek. Bu büyüleyici pazarda Grand Place’e yansıyan ışık ve ses gösterisinden, ışıklarla süslenmiş kocaman bir ağaç, buz pisti, dönme dolap ve atlı karıncalara kadar uzanan her detay mevcut. Alanda yapılan geçit töreni boyunca Noel Baba’yla ren geyiklerini görebilir, lokal tatları deneyimleyebilir, Brüksel’in hem tarihsel hem de modern dokusunu keşfederken, çikolata kokuları eşliğinde mest olabilirsiniz.

Ne Zaman: 25 Kasım 2022 – 01 Ocak 2023

Govone ve Asti Noel Pazarı – Govone & Asti, İtalya

Yeni yıl ruhunu doyasıya eğlenerek yaşamak istiyorsanız, UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Piedmont’taki şarap bölgesi Langhe – Roero’nun tepelerindeki küçük Gonove Köyü’nde gerçekleştirilen Noel pazarı sizin için harika bir alternatif olacaktır. İtalya’daki tartışmasız en önemli etkinliklerden biri olan bu pazar, özellikle Noel zamanında Noel Baba’nın adeta sihirli bir krallığı haline dönüşüyor. 12 Kasım’da başlayıp, 18 Aralık’a kadar yalnızca hafta sonları açık olacak bu pazardan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için harika dekoratif objeler ve hediyelik eşyalar satın alabilir, sıcak şarap eşliğinde Noel pazarı gezme ayrıcalığını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Ne Zaman: 12 Kasım 2022 – 18 Aralık 2022

Edinburgh Noel Pazarı – Edinburgh, İskoçya

Yılın son ayı, İskoçya’nın tarihi başkenti Edinburgh’u keşfetmek için rüya gibi bir zamandır. Hele bir de Noel coşkusuna denk gelirseniz değmeyin keyfinize! Kendine has küçük ama sevimli Noel pazarlarının kurulduğu şehrin kendisi her ne kadar soğuk olsa da Noel zamanında cıvıl cıvıl sokakları ve pazarları ile sıcacık. Her yıl Kasım ayı sonundan Ocak ayının ilk haftasına kadar ışıl ışıl olan Edinburgh sokakları ziyaretçilerine Noel ruhunu yaşatırken, bu dönemi gerçek bir peri masalına dönüştürüyor.

Ne Zaman: 25 Kasım 2022 – 03 Ocak 2023

Valkenburg Noel Pazarı – Valkenburg, Hollanda

Bir rivayete göre Noel Baba aslında Güney Hollanda’da bulunan Valkenburg aan de Geul’dan gelmektedir. Zuid Limburg’daki Geul Nehri üzerinde yer alan küçük Valkenburg kasabasında kurulan Noel Pazarı, büyüleyici atmosferiyle göz kamaştırıyor. Özellikle Noel zamanı adeta masallardan çıkmış gibi bir manzaraya bürünen bu sevimli kasaba, ışıl ışıl görüntüsüyle hem yetişkinleri hem de çocukları büyüleyici bir deneyime davet ediyor. Titizlikle hazırlanan ahşap tezgahlarda birbirinden farklı Noel süsleri, yılbaşı ağaçları için dekorlar ve ahşap figürler gibi hediyelik eşyaları görebilirsiniz.

Ne Zaman: 18 Kasım 2022 – 08 Ocak 2023

Tallinn Noel Pazarı – Tallinn, Estonya

Avrupa’da Noel pazarlarının en meşhurlarından bir diğeri de Estonya’nın başkenti Tallinn‘deki Noel pazarı. 2019 yılında Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı ödülünü alan Tallinn Noel Pazarı, bir Noel pazarından beklediklerinizin çok daha fazlasını vadediyor. İlk defa 1441’de Town Hall Square’de kurulan Noel ağacı, Avrupa’da sergilenen ilk Noel ağacı olduğu için Estonya, Noel pazarlarının yıldızı sayılabilir. Klasik yiyecek ve içeceklerin yanı sıra Estonya’ya özel ekşi lahana, zencefilli ve sıcak alkol gibi geleneksel yiyecek ve içeceklerin bulunduğu bu Noel pazarı, Estonya Noel mutfağının tadını çıkarmak için oldukça ideal. Noel pazarının kurulduğu tarihler olan 25 Kasım ile 08 Ocak arası günler, Estonya’da kış tatili yapmak için iyi bir seçim olabilir.

Ne Zaman: 25 Kasım 2022 – 08 Ocak 2023

Prag Noel Pazarı – Prag, Çek Cumhuriyeti

Kartpostal görünümlü şehir Prag’ın tarihi geçmişiyle ve gotik mimarisiyle gören herkesi büyüleyen meydanı Old Town Square, 26 Kasım’dan 06 Ocak’a kadar göz kamaştırıcı bir Noel pazarına dönüşüyor. Parlak ışıklarıyla Noel zamanı bambaşka bir havaya bürünen şehir; kocaman bir yılbaşı ağacı, yerel içkiler ve soğuk havasına rağmen içinizi ısıtan sıcacık yeni yıl ruhu ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatil deneyimi vadediyor. Meydandaki 12 saat dilimiyle 12 burcun sembolünü taşıyan Astronomik Saat Kulesi’nin tepesine çıktığınızda şehir tam anlamıyla ayaklarınızın altında kalırken, küçük dükkanlarla süslenmiş ışıklı meydanın büyüsü de birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Birbirinden süslü ve benzersiz hediyelik eşyayı, geleneksel Prag kurabiyelerini, el yapımı oyuncakları bulabileceğiniz bu pazarı hem gündüz hem de gece ziyaret edebilirsiniz.

Ne Zaman: 26 Kasım 2022 – 06 Ocak 2023

Manchester Noel Pazarı – Manchester, Birleşik Krallık

İngiltere’nin futbol takımıyla ünlü şehri Manchester, Noel pazarıyla da bir hayli iddialı. Tüm dünyadan el sanatları ve lezzetler sunan 300’den fazla tezgaha sahip Manchester Noel pazarları, şehrin pek çok farklı yerinde kuruluyor olmasına rağmen merkezinde Albert Meydanı yer alıyor. Tüm bir kentin Noel ruhuna ve ışıltısına büründüğü bu dönemde şehir adeta harikalar diyarına dönüşüyor. En büyüğü Albert Square’de olmak üzere şehrin değişik bölgelerinde kurulan Noel pazarı, hem alışveriş yapmak hem de İngiltere havasını koklamak isteyenler için birebir. Pazarda mücevherden oyuncağa her türlü hediyelik eşyayı bulabileceğiniz gibi pek çok Avrupa lezzetini de yine burada bir arada görebilirsiniz. 

Ne Zaman: 12 Kasım – 22 Aralık 2022

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.