Türkiye’nin Sakin Şehirlerinde Zamanın Ritmini Yavaşlatıp, Anın Keyfini Çıkarmaya Ne Dersiniz?

12 Şubat 2024

akyaka

Dinamikleri sürekli değişen şehir yaşamının, sosyal ilişkiler başta olmak üzere çevre ve insanların mutluluğuna olan etkisi aşikar. Bu nedenle sık sık, sakin ve huzurlu yaşam alanlarını ziyaret etme ihtiyacı duyuyor veya hayatımızın bir noktasında şehir hayatından tamamen uzaklaşma hayalleri kuruyoruz. Peki, aradığımız o sakin şehirlerin aslında çok da uzağımızda olmadığını biliyor muydunuz?

Tüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk ve huzur getirmediği, insanların farklı bir yaşam biçimi aramaları sonucu ortaya çıkan Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunuyor. Doğasını, doğallığını, sakinliğini ve kültürel değerlerini korumayı başaran, zamana yenilmeyerek zamansız kalabilen şehirlerin oluşturduğu Cittaslow listesine bu yıl Tekirdağ’ın doğal güzellikleri, mavi bayraklı plajları ve yamaç paraşütü pistleriyle ziyaretçilerini ağırlayan şirin ilçesi Şarköy’ün de dahil olmasıyla birlikte Türkiye’den tam 23 şehir yer alıyor.

Mavi bayraklı plajları ve yamaç paraşütü pistleriyle ziyaretçilerini ağırlayan Tekirdağ’ın şirin ilçesi Şarköy; daha görür görmez insanı içine çeken huzur dolu atmosferiyle ziyaretçilerinden tam not alan Antalya’nın şirin ilçesi Finike; Bursa’nın tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan gözde ilçesi İznik; ismini deniz foklarından alarak yerli halk arasında Phokaia olarak anılan Foça, tarihi ve doğal güzellikleriyle saklı bir cenneti andıran Arapgir; Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 2 gün üst üste kutlandığı tek ilçe olan Güdül; Dünya’nın en büyük Türk İslam Mezarlığına ev sahipliği yapan Ahlat; Akdeniz ve Ege’nin kesişim noktasında yer alan Muğla’nın saklı güzelliği Köyceğiz; Çoruh Vadisi’nin saklı cenneti Uzundere; Anadolu’nun güzelliklerini koruyan Mudurnu; geçmişten günümüze uzanan tarihi yapıları ile Göynük; kültürel mirasın doğa ile harmanlandığı Sinop’un sakin şehri Gerze; doğanın güzellikleri ile tarihin izlerinin buluştuğu Eğirdir; Artvin’in yemyeşil cenneti Şavşat; tarihi taş evleri ve doğal güzellikleri ile Güneydoğu’nun saklı cenneti Halfeti; geleneksel mahalle fırınları ve mutfak kültürüyle adından söz ettiren Yalvaç; Trakya’nın gözdesi Vize; 40 km’lik sahil şeridinde uzanan birbirinden güzel sualtı mağaraları ile Ordu’nun bakir güzeli Perşembe; tarihin doğa ile iç içe yaşadığı Taraklı; en fazla iki katlı evlerin olduğu Yenipazar; rüzgarı ve doğası ile özgürlüğü çağrıştıran Akyaka; adını tarım tanrısı Imbrassos’tan alan Gökçeada; mutlu ve uzun yaşamın sırrını çözen Seferihisar mutlaka seyahat rotalarınızda olmalı.

Hayatı gerçekten zevk alabileceğiniz bir hızda yaşayan Türk Cittaslow’ları daha yakından tanıyıp, bu özel yerleri görülecekler listenize eklemeye ne dersiniz?

Şarköy , Tekirdağ

Sakin bir yaşamın kapılarını aralayan Tekirdağ’ın incisi Şarköy; zengin doğal güzellikleri, zeytin bahçeleri ve üzüm bağlarıyla kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden. Sakin bir yaşamın kapılarını aralayan bu şirin ilçe, Doğu Trakya’nın güneyinde Marmara Denizi’nin hemen kıyısında yer alıyor. Sahip olduğu 60 kilometrelik plajıyla dikkatleri çeken Şarköy, dünyanın en uzun 62. sahil şeridine de ev sahipliği yapıyor. Göz alıcı üzüm bağlarına sahip olan beldenin aynı zamanda Türkiye’nin önemli şarap üretim merkezlerinden biri olduğunu da ayrıca belirtelim.

İznik, Bursa

Bursa’nın tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan gözde ilçesi İznik, tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerinden tam not alıyor. Tarihi yapılarıyla öne çıkan bu sakin şehirde birçok medeniyetin izlerini günümüzde dahi görmeniz mümkün. Yıllara meydan okuyan tarihi yapıları, İznik Gölü ve yemyeşil tabiatıyla İznik; doğanın sesini dinleyerek vakit geçirmek ve kendinizi tamamen doğanın kucağına bırakabilmeniz için eşsiz bir yer.

Foça, İzmir

İsmini deniz foklarından alarak yerli halk arasında Phokaia olarak anılan Foça; Helenistik dönemden kalma tiyatrosu, Athena Tapınağı, Pers Anıt Mezarı, Siren Kayalıkları ve İncir Adası ile göz kamaştırırken, ziyaretçilerini bambaşka bir dünyanın içine sürüklüyor. Tarihteki önemli rolünün yanında ismini aldığı Akdeniz fokları dahil, nesli tükenmekte olan birkaç türe de yuva olan bu sakin şehir; ekolojik değere sahip olması açısından da oldukça önemli. Yeşilin ve mavinin ahenkli uyumunu gözler önüne seren Foça, doğa ile iç içe bir tatil kaçamağı için son derece ideal.

Arapgir, Malatya

Tarihi ve doğal güzellikleriyle saklı bir cenneti andıran Arapgir, sakin ve huzur veren özelliğinin yanı sıra sıra dışı güzelliğiyle de göz kamaştırıyor. Köprüleri, medreseleri, kervansarayları, Osmanlı dönemi askeri ve sivil okul binaları, dergahları, keşiş konakları gibi pek çok tarihi yapısı ile görülmeye değer yerlerden. Kuruluşu MÖ. 15. yüzyıla kadar uzanan Arapgir, kayıtlara göre tarihi süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyet harmanı ile kültürel değerlerini günümüze taşımış. Kronolojik olarak Hattiler, Hititler, Persler, Urartular,  Romalılar, Bizanslılar, İslam Uygarlıkları, Anadolu Selçukluları, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemini yaşamış Arapgir, tarihin süzgecinden geçmiş, onlarca medeniyetten kalma birikimini günümüze kadar taşıyan çok özel bir şehir.

Güdül, Ankara

Geçmişten günümüze uzanan tarihi mağaraları, yemyeşil yaylaları ve sürdürülebilir tarım ürünleri ile Güdül, Ankara’nın kuzeybatısında yer alıyor. Tarihi M.Ö 3000 yılına kadar uzanan bu sakin şehir; doğası, mimarisi, kültürü ve tarihi ile huzurun cazibe merkezi olabilecek şirin bir kent. Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 2 gün üst üste kutlandığı tek ilçe olan Güdül, Cumhuriyet ilan edildiğinden bu yana bu geleneğini devam ettirmeye özen gösteriyor. Şenlik kapsamında yakılan ateş ise yeniden doğuşu ve dirilişi simgeliyor.

Ahlat, Bitlis

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Ahlat, Bitlis’te Van Gölü kenarındaki sırtlardan birine yaslanmış, doğal güzellikleri ile de dikkat çeken çok eski bir ilçe. Coğrafi konumu ile doğu ve batı uygarlıkları arasında tarih boyunca köprü durumunda olan Ahlat, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olma özelliğini taşıyan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı ile ziyaretçilerini unutamayacakları bir zaman yolculuğa çıkarıyor.

Köyceğiz, Muğla

Türkiye’nin yeni sakin şehirlerinden Köyceğiz, tarihi ve doğal güzellikleri ile “Sakin Şehir” olmayı sonuna kadar hak ediyor! Tarihi M.Ö. 3400 yıllarına kadar uzanan, Köyceğiz Gölü ve gölün sahille birleştiği bölgede kurulan Karia’nın önemli limanlarından ve ticaret merkezlerinden Kaunos Antik Şehri kesinlikle görülmeye değer! Ayrıca Sultaniye Köyü’ndeki Sıcak-Soğuk Termal Kaplıcaları, safari yapabileceğiniz Yayla Köyü ve Gökçeova, çamur banyoları ve tesisleri, huzur dolu Ekincik Koyu, Ağla Yaylası, Toparlak Şelalesi ve Yuvarlakçay görülmeye değer yerlerden bazıları. Dalaman Çayı’nda rafting ve trekking yapabilir, tarihi çok eskilere dayanan “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” denilen Sultaniye Kaplıcaları’nda şifa bulabilirsiniz. Ayrıca mutlaka bir tekne turuna da zaman ayırıp, İztuzu plajı gibi görülmeye değer birçok yeri de keşfetmelisiniz!

Uzundere, Erzurum

Üç bin yıllık tarihinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Uzundere, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini masalsı bir yolculuğa davet ediyor. Tarihi ve doğal güzellikleri ile ufkunuzu açan Erzurum’un sakin şehri Uzundere, 46 metre yüksekliğe sahip dünyanın en büyük şelalelerinden Tortum ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Mudurnu, Bolu

Bolu’ya yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan Mudurnu’da adım attığınız her yer tarih kokuyor! Mimarisiyle göz dolduran tarihi evleri ve doğal değerlerinden dolayı Kentsel Sit Alanı ilan edilen bu sakin şehir, merkezinin görüntüsü ve dar sokaklarında sıralanan evleri ile sizi unutamayacağınız bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Göynük, Bolu

Yüksek tepeler arasında, akarsuların geçtiği vadilerin eteklerine kurulmuş, yıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Göynük, geçmişten günümüze uzanan tarihi yapıları, doğanın güzellikleri ve yerine getirdiği sakin şehir kriterleriyle tipik bir Osmanlı kasabası. Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini Osmanlı’dan günümüze dek korumayı başaran “Sakin Şehir” Göynük, Anadolu’daki Türk yaşayış şeklinin hala devam ettiği ender ilçelerden biri. Özgün mimarisi, yöresel el sanatları ve geleneksel yemekleri ile kesinlikle görülmeye değer! Doğallığı bozulmamış, yapılaşmanın bulunmadığı Sünnet ve Çubuk Gölleri, Çubuk Gölü etrafında film platosu olarak yapılan yel değirmenleri, Çatak Kaplıcası, geleneksel Osmanlı mimarisinde yapılmış olan Göynük Evleri mutlaka görülmeli. Göynük’ün şeker fasulyesi, uğut marmelatı, tokalı örtüleri ve tahta oymacılık eserlerinin de çok meşhur olduğunu ekleyelim.

Gerze, Sinop

M.Ö 1400 yılına dayanan tarihi ile Gerze, kültürel mirasın korunarak doğayla harmanlandığı sakin şehirlerden bir diğeri. Yıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu bölgede tarihe tanıklık edebileceğiniz onlarca yapı, yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğal güzellikler yer alıyor. Denize doğru uzanan dantel gibi koylara ve uçsuz bucaksız bir yeşile sahip olan Gerze’de zamanı yavaşlatarak, sakin bir balıkçı kasabasının dinginliğini yaşayabilirsiniz.

Eğirdir, Isparta

Doğanın güzellikleri ile tarihin izlerinin buluştuğu Eğirdir’de ilk gezilecek yer adından da anlaşılacağı gibi Eğirdir Gölü. Türkiye’nin 4. büyük tatlı su gölü olan Eğirdir’de iki de küçük ada bulunuyor; Can Ada ve Yeşil Ada. Ahşap evleri, dar sokakları ve küçük balıkçı barınağı ile otantik özelliğini koruyan Yeşil Ada, balık lokantaları ve Ayastefanos Kilisesi ile dikkat çekiyor. Sadece piknik alanı bulunan Can Ada’nın en önemli özelliği ise Atatürk’ün Eğirdir’i ziyareti sırasında adanın kendisine hediye edilmiş olması.

Şavşat, Artvin

Yeşilin yanı sıra turuncu ve kırmızının tonlarını sergileyen ağaçlarla kaplı ormanlarıyla görenleri kendisine hayran bırakan Doğu Karadeniz’in sakin şehri Şavşat, kartpostalları aratmayacak güzelliği ile büyüleyici bir tatilin de kapısını açıyor. Masal diyarlarını andıran doğası, gölleri, ahşap mimarisi, milli parkları, tarihi eserleri, yaylaları ve yaban hayatı çeşitliliği ile misafirlerine dört mevsim farklı güzellikler sunan Şavşat; bitki örtüsündeki sarı, yeşil, kırmızı, turuncu ve kahverenginin tonlarıyla göz kamaştırıyor.

Halfeti, Şanlıurfa

Türkiye’nin sakin şehirlerinden bir diğeri de, Halfeti. Bir bölümü Birecik Barajı’nın suları altında kalan Halfeti, sakin ve huzur veren özelliğinin yanı sıra sıra dışı güzelliğiyle de göz kamaştırıyor. Eşsiz kültürel yapısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu sakin şehir, Güneydoğu bozkırının ortasında olmasına rağmen Birecik Baraj Gölü sayesinde sahil kenti görünümüne sahip. Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleri ile Güneydoğu’nun saklı cenneti Halfeti’de siz de zamanı yavaşlatarak, büyüleyici bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Yalvaç, Isparta

Sultan Dağları’nın eteklerinde bulunan Yalvaç, eşsiz güzellikteki doğası ve Neolitik döneme kadar uzanan tarihi ile kültür meraklıları için keşfedilesi bir atmosfer oluşturuyor. Geleneksel mahalle fırınları ve mutfak kültürüyle de adından söz ettiren Yalvaç’ta dericilik, keçecilik, demircilik ve halıcılık gibi unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının hala yaşadığını göreceksiniz.

Vize, Kırklareli

Trakya’nın gözdesi Vize, tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerinden tam not alıyor. Tarihi yapılarıyla öne çıkan bu sakin şehirde birçok medeniyetin izlerini günümüzde dahi görmeniz mümkün. Kültür çeşitliliğinin en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Vize; Cehennem Şelaleleri, Yenesu Mağarası ve Kıyıköy’deki bakir koyları ile keşfedilmeyi bekliyor.

Perşembe, Ordu

Tarihi dokusu ve doğal güzelliklerinin yanı sıra insanları, alt yapısı ve daha birçok özelliği ile sakin şehir olmanın hakkını sonuna kadar veren Ordu’nun Perşembe ilçesi, Kordon Tepesi adı verilen doğal bir koyun eteklerinde konumlanıyor. 40 km’lik sahil şeridinde uzanan birbirinden güzel sualtı mağaraları, kaya formasyonları ve el değmemiş koylarıyla keşfedilmeyi bekleyen Perşembe, yeşilin her tonuna şahit olacağınız eşsiz bir ambiyansa sahip.

Taraklı, Sakarya

Tarihin doğa ile iç içe yaşadığı Taraklı, 19.yüzyıldan kalma evleriyle göz kamaştırırken ziyaretçilerini bambaşka bir dünyanın içine sürüklüyor. Küçük bir kasaba olmasına rağmen gezip görebileceğiniz pek çok tarihi eserin bulunduğu bu sakin şehir, cumbalı evlerin sıralandığı sokakları ve Osmanlı mimarisi ile misafirlerini büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Yenipazar, Aydın

Aydın şehir merkezine 40 km uzakta bulunan Yenipazar, çok eski yerleşim yeri Orthosia’nın kenarında kurulmuş sakin şehirlerden bir diğeri. Birçok medeniyetin yaşandığı bu toprakların en önemli tarihi eserlerinden Orthosia Antik Kenti’nden çıkarılan mozaikler, Aydın Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. En fazla iki katlı evlerin olduğu, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Yenipazar sokaklarında gezerken içiniz sakinlik ve huzurla dolacak.

Akyaka, Muğla

Türkiye’nin en huzurlu yerlerinden biri olan Akyaka, uçsuz bucaksız çam ve sedir ormanları ile masmavi denizin kokularının birbirine karıştığı bir cennet gibi! Sırtını kızılçamlarla kaplı yemyeşil dağlara yaslayan Akyaka; çam ormanlarının kokusu, Ege’nin derin mavilikleri, Azmak Çayı’nın soğuk suları, ince kumlu plajları ve begonvillerle bezenmiş cumbalı evleri ile sessiz ve huzur dolu bir belde. Bu küçük sakin kasaba; büyükşehrin kaosundan birkaç günlüğüne uzaklaşıp, durup dinlenmek isteyenler için mükemmel kaçış yerlerinden biri.

Gökçeada, Çanakkale

Ege’nin masmavi güzelliklerinin tam ortasında yer alan Gökçeada, büyüleyici coğrafyası ve yemyeşil ağaçların arasından süzülen Rum evleri ile misafirlerine sakinliğin içerisinde rüya gibi bir tatil vadediyor. Homeros’un İlyada destanında deniz tanrısı ‘Poseidon’un Adası’ olarak geçen İmroz, bugünkü adıyla Gökçeada, Türkiye’deki sakin şehirlerden bir diğeri. Yeşilin ve mavinin ahenkli uyumunu gözler önüne seren Gökçeada, doğa ile iç içe bir tatil kaçamağı için son derece ideal. Zengin su kaynakları, nostaljik evleri, doğal yaşamı, organik ürünleri ve sörf gibi alternatif spor olanaklarıyla misafirlerine masal gibi bir tatil yaşatan Gökçeada’nın Türkiye’deki tek sualtı milli parkına sahip olduğunu da ayrıca hatırlatalım.

Seferihisar, İzmir

Binlerce yıllık tarihi ve yemyeşil doğası ile misafirlerine benzersiz bir tatil deneyimi yaşatan Seferihisar, Uluslararası Cittaslow (sakin şehir) ağının Türkiye’deki ilk üyesi olma özelliğine sahip. İzmir’e 45 km uzaklıkta bulunan Seferihisar; Sığacık gibi doğa harikasına ev sahipliği yapmasının yanı sıra; tadı damağınızda kalacak Ege mutfağının birbirinden güzel eşsiz lezzetleri eşliğinde, şehrin gürültüsünden uzakta, sakin ve dinlendirici bir tatil için sizleri bekliyor.

Türkiye’nin Birbirinden Güzel Sakin Şehirlerinde Size Özel Seyahat Programı İçin:
Travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.