Hırvatistan Seyahat Rehberi

27 Temmuz 2023

Yıllara meydan okuyan sahil kasabaları, birbirinden özel adaları ve eşsiz plajlarıyla Adriyatik’in incisi Hırvatistan; birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyası ile ziyaretçilerine büyüleyici bir dünyanın kapılarını açıyor. Dalmaçya kıyı tipine sahip olan ülkede 1000’e yakın ada ve adacık bulunuyor. Adriyatik Denizi’nin masmavi sularından Dinari Alpleri’ne uzanan coğrafyada Orta Çağ kasabaları, kartpostal gibi duran adaları, tarih ve kültür kokan şehirleri ile Hırvatistan son yıllarda en popüler destinasyonlardan!

Balkanlar’ın Akdeniz’deki güzel ülkesi Hırvatistan, şehirlerinin birbiriyle yarışan cazibe noktalarıyla da hayranlık uyandırıyor. Kirlenmemiş denizi, birçok doğal rezervi, mavi bayraklı plajları ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eserleri ile Hırvatistan’da gezip görecek çok yer, keşfedecek çok şey var.

Hırvatistan’da Nereler Görülmeli?

Barok mimarisi, tertemiz ve düzenli sokakları ile başkent olmanın hakkını veren Zagreb; Dalmaçya Kıyıları’nın güneyinde Adriyatik’in incisi unvanını tam anlamıyla hak eden Dubrovnik; antik duvarları, tapınakları ile özellikle tarih ve kültür meraklılarının vazgeçilmez adresi Split; Dalmaçya kıyılarının en sevilen ve özgünlüğünü koruyan adası Hvar; bugüne kadar birçok seyahat dergisi tarafından ‘En Güzel Sahil Kenti’ seçilen Rovinj; balıkçı köyü ruhunu koruyan Solta; Akdeniz’e özgü güzelliği, zeytin ağaçları, üzüm bağları, antik kalıntıları ve ıssız kumsalları ile Vis; nereye bakması gerektiğini bilen gezginler için yaz aylarının en tatlı sığınaklarından Losinj; Orta Çağ manastırları, Roma döneminden kalan antik kalıntıları, su sporlarına imkan veren rüzgar ve plajlarıyla tam bir yaz destinasyonu olan Brac; Hırvatistan’ın en romantik ve büyüleyici adalarından Korčula; Dubrovnik’in kuzeybatısında 6 adadan oluşan Elafiti Adaları; turkuaz mavi bir koy etrafında, yemyeşil ağaçların arasına kondurulan evleriyle gerçek bir yaz rüyası Cavtat ve Elaphiti Adaları’nın en büyüğü olan Šipan Adası mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Hırvatistan’ın Görülmeye Değer Şehirleri & Adaları

Zagreb

Başkent Zagreb; barok mimarisi, tertemiz ve düzenli sokakları ile başkent olmanın hakkını veren tipik bir Avusturya – Macaristan İmparatorluğu kenti. Şehirde kültür sanattan eğlenceye, yeme içmeden spora kadar pek çok şey yapabilirsiniz. Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında; Jelacic Meydanı, Orta Çağ’dan kalma görkemli Zagreb Katedrali, kentin en büyük açık pazarı Dolac Market ve kentin hip kafe ve butiklerle dolu Tkalciceva Caddesi geliyor.

Dubrovnik

Dalmaçya Kıyıları’nın güneyinde Adriyatik’in incisi unvanını tam anlamıyla hak eden Dubrovnik; narin, güleryüzlü ve davetkar bir şehir. 12 – 17. Yüzyıllar arasında inşa edilen, 194 metre uzunluğunda görkemli surlarla çevrili olan tarihi şehrin içerisine girdiğinizde, gerçek dünyayı kısa süreliğine de olsa unutuyorsunuz. Tarihi şehir Stari Grad’ın sokaklarında dolaşıp, Rönesans ve Barok mimarilerine ait göz alıcı yapıları saatlerce izleyebilirsiniz. Sponza Sarayı, Prensin Sarayı, Fransisken Manastırı ve kemerli yoluyla Dominikien Manastırı görmeniz gereken başlıca mimari eserler.

Split

Hırvatistan’ın ikinci büyük şehri, eski bir Roma kenti olan Split, Dalmaçya kültürü ve yaşam tarzını deneyimleyebileceğiniz; antik duvarları, tapınakları ile özellikle tarih ve kültür meraklılarının vazgeçilmez adresi. Küçük bir yarımada üzerinde kurulan şehir, marinaları, alışveriş olanakları, kafeleri ve restoranlarıyla kesinlikle keşfe değer. Split’te müzeler, kiliseler ve katedrallerde şehrin zengin kültürel geçmişine tanık olabilirsiniz. Split Limanı’ndan günübirlik tekne turlarıyla Brac, Solta, Hvar, Vis, Lastovo ve Korcula gibi Hırvatistan’ın diğer güzel yerlerine gidebilirsiniz.

Hvar

Dalmaçya kıyılarının en sevilen ve özgünlüğünü koruyan adası Hvar; doğal güzellikleriyle ünlü bir ada… Split’ten 2 saatlik bir feribot yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bu masalsı ada; taş sokaklarında duran taş evleri, turkuaz rengi denizi ve lavanta kokulu rüzgarı ile baş döndürecek kadar güzel. Tarihi köyleri, otantik atmosferi, plajları ve dünyaya nam salan gece hayatıyla Hvar çok renkli bir ada kültürüne sahip, adeta bir açık hava müzesi!

Adanın çevresinde birçok küçük bakir ada bulunuyor. Bu adaların en önemlileri arasında çıplaklar plajı ve muhteşem koylarıyla ünlü Jerolim; doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Marinkovac; sessiz, sakin ve huzur dolu olmasıyla ünlü Planikovac ve yüzmek için oldukça güzel bakir sahillere sahip Borovac’ı sayabiliriz. Günübirlik tekne turlarına katılarak bu adaları da ziyaret edebilirsiniz.

Rovinj

Hırvatistan’ın kuzeybatısında bulunan Istria Yarımadası güzel kasabaları ile tanınsa da Rovinj’in yeri bambaşka! Bugüne kadar birçok seyahat dergisi tarafından “En Güzel Sahil Kenti” seçilen Rovinj, tepede bulunan bir kilise ve bu kiliseye çıkan daracık patikalar boyunca rengarenk evlerin olduğu şirin bir Hırvat kasabası. Adriyatik Denizi’ne hakim bir tepenin üzerine kurulan Rovinj; sıra sıra dizilen teknelerle dolu limanı, renkli kafeleri, barok kilisesiyle uzun zamandır özellikle sanatçıların radarında. Porton Biondi Plajı’na eşlik eden Adriyatik’in mavisine bayılacağınız ve kasabadaki tüm evlerin önünde fotoğraf çektireceğiniz kesin.

Hırvatistan’ın Toskona’sı olarak adlandırılan bölgenin şarap ve deniz mahsullerini de mutlaka denemelisiniz. Rovinj’in eski ve bakir halini koruyan, sadece denizin ve martıların sesini dinleyebileceğiniz pek çok mahallesi ve sokağı bulunmakta. Özellikle deniz kıyısı boyunca uzanan evler sanki 100 yıldan bu yana hiç dokunulmamış gibi.

Solta

Split’in tam karşısında ada olmasından hallice, 35 dakikada ulaşabilme konforunu da eklediğinizde Solta’yı kim, neden sevmesin? Turistlerin radarında başka adalar olduğu için Solta daha çok lokallerin hakimiyetine bırakılmış. Bu yüzden doğallığını ve özgünlüğünü doyasıya yaşayabiliyorsunuz. Balıkçı köyü ruhunu koruyan Solta; üzüm bağları, zeytin ağaçlarıyla dolu arazileri ve güzel kıyılarıyla oldukça cezbedici. Feribotların yanaştığı Rogac Köyü, Akdeniz cazibesini taşıyan, taş evleriyle ünlü Grohote plajı ve civarındaki restoranlarıyla deniz keyfi yapmak için tercih edilen Necujam, balıkçı köyünün tüm karakteristik özelliklerini taşıyan ve plajlarıyla ünlü Maslinica, konaklama ve yeme – içme olarak en zengin kasabası Stomorska adada ziyaret edeceğiniz başlıca yerler.

Vis

Split’ten 1,5 – 2 saat süren deniz yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Vis Adası, ünlü Hvar adasının arkasında, Adriyatik Denizi’nin nimetlerinden yararlanan adreslerden. “Capri kadar güzel” benzetmeleri yapılan Vis, Akdeniz’e özgü güzelliği, zeytin ağaçları ve üzüm bağları, antik kalıntıları ve ıssız kumsallarına rağmen turist radarında olmamasıyla bakir yapısını koruyor. Daha çok İtalyan ve Avusturyalı yat sahiplerinin demirlediği Vis, yaz aylarında kalabalıktan kaçmak için harika.

Losinj

Doğası, güzel plajları ve adalarıyla yaz aylarında turist akınına uğrayan Hırvatistan’da hala sakinliği bulabileceğiniz gizli hazineler varlığını korumaya devam ediyor. Ülkenin batı tarafında yer alan Losinj, nereye bakması gerektiğini bilen gezginler için yaz aylarının en tatlı sığınaklarından. Yüksek hava kalitesi, çam ormanları, dünya standartlarındaki SPA’sı ve turkuaz suların çarpıcı güzelliğiyle listenize eklemek isteyeceğiniz adalardan biri. Zadar şehrinden feribota binerek, Losinj’e gidebilirsiniz.

Brac

Split’in tam karşısındaki Brac, Hırvatistan adaları arasında ünlü olsa da Hvar ve Korcula’ya nazaran daha sakin kalmayı başarmış görünüyor. Dalmaçya Kıyıları’nda aradığınız huzurlu ve romantik ambiyansı bu adada bulacağınıza şüpheniz olmasın. Split’ten sadece 1 saatlik feribot yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Brac, ülkenin en fotojenik plajına da ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ manastırları, Roma döneminden kalan antik kalıntıları, su sporlarına imkân veren rüzgâr ve plajlarıyla tam bir yaz destinasyonu.

Korčula

Hırvatistan’ın en romantik ve büyüleyici adalarından biri Korčula! Karaçam ormanları, zeytinlikleri, harika balıkçı köyleri, muhteşem plaj ve koyları, üzüm bağları, nefis yerel beyaz şarabı, gotik katedralleri, Orta Çağ duvarları ile göz kamaştıran Korčula kesinlikle keşfe değer!

Elafiti Adaları

Dubrovnik’in kuzeybatısında yer alan ve 6 adadan oluşan Elafiti Takımadası; Hırvatistan’ın yükselen seyahat destinasyonlarından! Bu 6 ada içinden özellikle Kolocep, Lopud ve Sipan kesinlikle keşfe değer! Günlük yaşamın koşuşturmasından uzaklaşmak isteyenler için özellikle araç kullanımı olmayan Kolocep ve Lopud’u önerebiliriz. Egzotik bahçelerle çevrili taş evleri ve minik plajıyla ünlü Lopud, çam ormanları ve meyve ağaçlarıyla kaplı Kolocep, Dubrovnik aristokrasisinin gözdesi Šipan şehirden feribotla kolayca gidebileceğiniz üç mücevher!

Cavtat

Turkuaz mavi bir koy etrafında, yemyeşil ağaçların arasına kondurulan evleriyle gerçek bir yaz rüyası Cavtat… Belki adını daha önce duymadınız ama bu kasaba Dubrovnik’e sadece 20 km mesafede! Adriyatik kıyısındaki bu eşsiz kasaba, tarihi şehir cazibesini korurken deniz-güneş keyfine kültürel keşifler eklemeyi de ihmal etmiyor.

Mavi Yolculuk

Hırvatistan’da mavi yolculuğu düşünüyorsanız rotanızın sizi Dalmaçya Kıyıları’nın turkuaz sularına, çarpıcı kıyı ve koylarına götüreceğine emin olabilirsiniz. Split- Brac-Hvar-Vis-Lastovo-Mljet-Elafiti Adaları ile Dubrovnik’ten fazla uzaklaşmadan Adriyatik Denizi’ni güzelleştiren bu ayrıcalıklı rotayı keşfedebilirsiniz. Zamanın yavaş aktığı bu duraklarda geleneksel balıkçı köylerinden tarihi kalıntılara, hareketli küçük şehirlerden ulusal parklara uzanan bir yolculuk sizi bekliyor.

Size özel HIRVATİSTAN SEYAHATİ planlaması ve sorularınız için:

Travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.