Hırvatistan’ın En Güzel 15 Adası

27 Temmuz 2023

Hırvatistan‘ın hazinelerinden biri de kirlenmemiş denizi, birçok doğal rezervi, mavi bayraklı plajları ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eserleri ile  göz kamaştıran birbirinden güzel adaları. Dalmaçya kıyı tipine sahip olan ülkede 1000’e yakın ada ve adacık bulunuyor. Sizin için seçtiğimiz Hırvatistan adalarında büyüleyici kasabaları ve arkeolojik simge yapıları keşfedebilir, muhteşem yiyecek ve şaraplarla kendinizi şımartabilir veya günlerinizi yüzerek geçirebilirsiniz.

Krk’den Hvar’a, Dugi Otok’tan Brač’a, Vis’ten Rab’a, Korčula’dan Šipan’a, Mljet’ten Obonjan’a, Kornati Adaları’ndan Losinj’e, Sveti Klement’ten Pag ve Veliki Brijun’a  Hırvatistan’ın en güzel 15 Adası…

Korčula

Hırvatistan’ın en romantik ve büyüleyici adalarından biri olan Korčula; karaçam ormanları, zeytinlikleri, harika balıkçı köyleri, muhteşem plaj ve koyları, üzüm bağları, nefis yerel beyaz şarabı, gotik katedralleri, Orta Çağ duvarları ile kesinlikle keşfe değer! Adaya geldiğinizde alacakaranlıkta moreška kılıç dansının performansını izleyebilir, ev ürünlerinden yapılan ada spesiyaliteleri ile ünlü Konoba Maha ve Konoba Mate’nin birbirinden güzel lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Krk

Romanesk kiliseler, duvarlarla çevrili manastırlar, yemyeşil üzüm bağları ve şirin balıkçı köyleri… Adriyatik Denizi’nin incisi Hırvatistan’ın gözde adalarından Krk; yemyeşil doğası, tertemiz denizi,  kendine has mimarisi ve mutfak kültürüyle seyahat etme arzusunu uyandırıyor. Anakaraya etkileyici bir köprüyle bağlanan Krk; gözden uzak koyları ve kalabalık şehir plajları ile farklı profildeki gezginleri aynı anda memnun eden bir çeşitliliğe sahip. Adanın toprakları yoğun ormanlar, zeytinlikler ve üzüm bağları ile kaplı. El yapımı bir makarna çeşidi olan šurlice ve Kvarner karidesleri gibi yerel spesiyaliteler sunan muhteşem tavernalarıyla çok keyifli. Biserujka Marağası’nın yeraltı mağaralarını keşfedip, Vrbnik tepe köyündeki Žlahtina beyaz şarabını tadabilir veya Baška’da yüzme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Yerel Plominka zeytinlerinden yapılan sızma zeytinyağını tatmak için Malinska yakınlarındaki aile işletmesi Utla da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Hvar

Dalmaçya kıyılarının en sevilen ve özgünlüğünü koruyan adası Hvar; doğal güzellikleriyle ünlü bir ada… Split’ten 2 saatlik bir feribot yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bu masalsı ada; taş sokaklarında duran taş evleri, turkuaz rengi denizi ve lavanta kokulu rüzgarı ile baş döndürecek kadar güzel. Tarihi köyleri otantik atmosferi, plajları ve dünyaya nam salann gece hayatıyla Hvar çok renkli bir ada kültürüne sahip, adeta bir açık hava müzesi!

Adanın çevresinde birçok küçük bakir ada bulunuyor. Bu adaların en önemlileri arasında çıplaklar plajı ve muhteşem koylarıyla ünlü Jerolim; doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Marinkovac; sessiz, sakin ve huzur dolu olmasıyla ünlü Planikovac ve yüzmek için oldukça güzel bakir sahillere sahip Borovac’ı sayabiliriz. Günübirlik tekne turlarına katılarak bu adaları da ziyaret edebilirsiniz.

Dugi Otok

Adı Hırvatça’da ‘uzun ada’ anlamına gelen Dugi Otok, Dalmaçya’nın sunduğu tüm nimetleri kendi sınırları içerisinde toplayarak her köşesinde şaşırtmayı başarıyor. Güzel mimarisi, dağları, plajları, parkları ve kasabalarıyla bir kitabın sayfalarını çevirir gibi heyecanlı ve sürprizli bir adadan bahsediyoruz. Dragove’deki mezralar sıcak ve puslu havada sulu boya gibi parıldarken, Sali ve Božava gibi balıkçı köyleri bambaşka bir güzelliğe sahip. Adanın güney bölümünü kaplayan ve 13 adet ıssız adacıktan oluşan Telascica Tabiat Parkı kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Pitoresk stilin uyumu ve birliği adına dünyada benzersiz bir panorama sunan Mir’e de gitmeyi unutmayın.  Mir’in iyileştirici çamur özelliğine sahip bir tuz gölü olduğunu da ayrıca belirtelim.

Brač

Split’in tam karşısındaki Brac, Hırvatistan’ın en iyi rüzgar sörfü destinasyonu olan liman kasabası Bol’daki muhteşem Zlatni Rat plajıyla kutsanmış. Hvar ve Korcula’ya nazaran daha sakin kalmayı başaran ada; mükemmel su sporları tesisleri ve işaretlenmiş yürüyüş ve bisiklet yollarıyla kesinlikle görülmeye değer. Dalmaçya Kıyıları’nda aradığınız huzurlu ve romantik ambiyansı bu adada bulacağınıza şüpheniz olmasın. Split’ten sadece 1 saatlik feribot yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Brac, ülkenin en fotojenik plajına da ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ manastırları, Roma döneminden kalan antik kalıntıları, su sporlarına imkan veren rüzgar ve plajlarıyla tam bir yaz destinasyonu.

vis hırvatistan

Vis

“Capri kadar güzel” benzetmeleri yapılan Vis, ünlü Hvar adasının arkasında, Adriyatik Denizi’nin nimetlerinden yararlanan adreslerden. Split’ten yaklaşık 1 buçuk saat süren ada; Akdeniz’e özgü güzelliği, zeytin ağaçları ve üzüm bağları, antik kalıntıları ve ıssız kumsallarına rağmen turist radarında olmamasından dolayı da bakir yapısını korumayı başaran yerlerden. Daha çok İtalyan ve Avusturyalı yat sahiplerinin demirlediği Vis, yaz aylarında kalabalıktan kaçmak için harika.

Šipan

Dubrovnik aristokrasisinin gözdesi Šipan, Akdeniz’in iltimas geçtiği doğasının içinde yer alan villaları ve yatlarla dolu korunaklı koyları ile zengin bir görünüme sahip. Işıl ışıl sokaklarından zarif butiklere doğru salınırken, kendinizi güzel bir hikayenin kahramanı gibi hissedebilirsiniz. Uçsuz bucaksız bir maviliğin ortasında, hafifçe yüzünüzü okşayan bir rüzgara karşı durduğunuz bu yer bir hayal veya rüya değil. Šipan Adası; hareketli meydanı, manzarası, leziz tatlar sunan restoranları ve gece hayatıyla sizi cezbediyor.

Losinj

Doğası, güzel plajları ve adalarıyla yaz aylarında turist akınına uğrayan Hırvatistan’da hala sakinliği bulabileceğiniz gizli hazineler varlığını korumaya devam ediyor. Ülkenin batı tarafında yer alan Losinj, nereye bakması gerektiğini bilen gezginler için yaz aylarının en tatlı sığınaklarından. Yüksek hava kalitesi, çam ormanları, dünya standartlarındaki SPA’sı ve turkuaz suların çarpıcı güzelliğiyle listenize eklemek isteyeceğiniz adalardan biri. Zadar şehrinden feribota binerek, Losinj’e gidebilirsiniz.

Mljet

Hırvatistan’ın en güneyinde yer alan Mljet; iç kısımlardaki iki güzel tuzlu su gölü ve yemyeşil bitki örtüsünün bulunduğu Ulusal Park’ı ile tanınıyor. Parkın girişi olan Pomena, Dubrovnik’e katamaranla sadece 80 dakika uzaklıkta. Mljet adası ormana doğru giden birçok gizli yolu keşfetmek, yüzmek ve ada üzerindeki gözden uzak sahillerinde güneşlenip, bisiklet sürmek ve kano ile gezmek için mükemmel yerlerden biri. Efsanelerde anlatılan Odysseus Mağarası da bu adada yer alıyor. Rivayete göre Tanrıça Kalypso aşkından Odysseus’u bu mağarada tam 7 yıl tutsak olarak tutmuştur.

Obonjan

Tamamen glamping için ayrılmış pastoral bir adacık olan Obonjan’a Šibenik’ten özel servis tekneleri ile hizmet veriliyor. Adriyatik Denizi’nin el değmemiş manzaraları ile çevrelenen ada, kalabalıktan uzaklaşıp rahatlamak ve doğayla iç içe olmak için harika bir ortam. Sadece yetişkinlerin gelebildiği bir ada olmasıyla da dikkat çeken adada geçirdiğiniz günler boyunca  koyları keşfedebilir, yoga derslerine katılabilir, müziğin ve eğlencenin tadını çıkarabilir ya da bir ağacın gölgesine uzanıp yılın tüm yorgunluğundan arınabilirsiniz.

Kornati adaları

Bölgedeki diğer herhangi bir ulaşım şekliyle kıyaslanamayacak şekilde Kornati Ulusal Parkı’nın bozulmamış sularını keşfetmek için yelkencilik mutlak bir zorunluluk. Adriyatik kıyılarının güzel manzaralı adaları arasında 1 numara olan Kornati adaları, birbirinden güzel kumsalları ve balıkçı kasabaları ile kesinlikle görülmeye değer.

Sveti Klement

Sveti Klement, yemyeşil Akdeniz bitki örtüsünden tenha çakıllı plajlara uzanan engebeli patikaları ile gerçek bir doğaya dönüş kaçamaklarından biri. Çam ormanlarıyla kaplı adacıklardan ve yatçıların yüzmek ve uyumak için demir attıkları korunaklı koyların en büyüğü olan Sveti Klement, göz kamaştıran berrak suları ve muhteşem lezzetleri ile kesinlikle keşfe değer!

Pag

Uçuk pembe tepeleri, herhangi bir çöl kadar sessiz ve büyülü manzaraları ile Pag, yeşil eğimli Dalmaçya adaları arasında kuşkusuz en benzersiz olan yerlerden biri. Hırvatistan’ın en büyük ellinci adası olan Pag, en uzun kıyı şeritlerinden de birine sahip. Bu Kuzey Dalmaçya Adası efsanevi Hideout Festivali ve birçok diğer yaz etkinliğinin yapıldığı Zrce sahili sayesinde aynı zamanda Hırvatistan’ın parti adası olarak da biliniyor. Yaz boyunca Zrće plajındaki elektronik müzik festivallerine katılabilir veya ada halkının kendine özgü el yapımı dantel ve koyun peynirlerinde satın alabilirsiniz.

Veliki Brijun

Elizabeth Taylor’dan Richard Burton’a, Sophia Loren’den çok sayıda yabancı politikacı ve kraliyet ailesi mensuplarına kadar pek çok ünlü ismin gözde tatil rotalarının başını çeken Veliki Brijun, Dalmaçya kıyılarının tartışmasız en çekici adalarından. Veliki Brijun, berrak denizi ile kesinlikle atlanmaması gereken bir nokta.

Rab

Gösterişten uzak tatil rotalarından biri olan Rab; sahilde uzun yürüyüşler yapmak ve denizin tadını çıkarmak için en keyifli adalardan bir diğeri. Plaj tatili ve doğa yürüyüşü için ideal koşullara ek olarak ada; farklı dönemlerdeki tarihi eserleri barındırmasından dolayı da misafirlerine zengin bir gezi programı sunuyor. 1175 yılında inşa edilen göz kamaştırıcı tarihi eserlerden biri olan Aziz Antonius Katedrali de adada mutlaka görülmesi gereken yerden. Katedral paha biçilmez dini eserler barındırmasından dolayı da oldukça popüler.

 

Hırvatistan’da Size Özel Seyahat Programı İçin:
Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.