Her Bütçeye Uygun Kayak Merkezleri Rehberi

03 Ocak 2020

Kayak sezonu geldi çattı… Peki, siz hangi karlı tepelerde, hangi pürüzsüz pistlerde kaymak istiyorsunuz? En iyi aile kayak merkezlerinden kayak sonrası eğlencenin devam ettiği parti adreslere, uygun fiyatlı kayak otellerinden lüks ve ışıltının eksik olmadığı kayak merkezlerinisizler için hazırladık. Her beklenti ve bütçeye uygun Avrupa’nın kayak merkezleri…

Bütçe Dostu Avrupa Kayak Merkezleri

Les Menuires, France

Les Trois Vallées’de kayak tatili yapmanın en uygun bütçeli alternatifi olarak Les Menuires’i gösterebiliriz. Courchevel ve Méribel ile birlikte aynı kayak alanını paylaşması büyük bir avantaj. Cazibe ve ışıltıya daha az odaklı olması beraberinde uygun fiyatlı otel bulma seçeneğini getiriyor. Apres-ski eğlenceleri kasabada pek alışılmış olmasa da arkadaş grubunuzla gittiğinizde kendi eğlencenizi yaratabilir veya komşu kasabaların yüksek tempolu eğlencelerine katılabilirsiniz. Tüm seviyelere uygun pistlere sahip bir kayak bölgesinde olması da burayı cazip kılıyor.

Poiana-Brasov, Romanya

Bir kış destinasyonu olarak masalsı bir havası olan Poiana-Brasov belki bugüne kadar kayak merkezi olarak aklınıza hiç gelmedi ancak bu yazıdan sonra kesinlikle sizin de radarınıza girecek. Çam ağaçlarının arasına serpilen ahşap evleriyle tam bir kar küresi pozunu andıran kayak merkezi aynı zamanda Avrupa’da pistlere doyup uygun fiyat ödeyerek ayrılacağınız bir adres. Ağaçlarla kaplı 20 km uzunluğundaki pistleri beyaz yüzeyin tadını çıkarmaya oldukça müsait.

Livigno, İtalya

İtalya’da kayak tatili denince akla ilk olarak Dolomitiler gelse de, siz rotanızı İsviçre sınırındaki Livigno’ya çevirin. Ulaşımı ve yüksek rakımıyla “Küçük Tibet” olarak anılan Livigno’nun toplamda 115 km uzunluğunda pistleri yeni başlayanlar ve orta seviye kayakçılar için uygun. Yüksekteki konumu sayesinde Kasım sonu itibariyle kayağa elverişli olan pistlerde kar kalınlığı Nisan sonuna kadar etkin bir seviyede kalıyor. Eğlence ve dinlence arasında iyi bir denge yakalayan bu sevimli kayak kasabasında Kuzey İtalyan lezzetlerini de hayli uygun fiyata bulabilirsiniz.

Söll, Avusturya

Tirol Bölgesi’nde, Kitzbühel’in gölgesinde kalan Söll, bu gölgede kalmanın faydasını uygun fiyatlı imkanları ve sakinliğiyle gösteriyor. Avusturya’nın en büyük ikinci kayak bölgesinde yer alan Söll, 90 lifti ve 280 km uzunluğundaki pist kullanımıyla da küçük bir yer olmadığını kanıtlıyor. Çoğunlukla başlangıç orta seviye kayakçılara uygun pistleri olsa da ileri seviye için zorlayıcı birkaç pisti var. Çocuklu aileler için de elverişli pistlere sahip.

Bansko, Bulgaristan

Bulgaristan’ın önde gelen kayak merkezi Bansko, ülkedeki en fazla kar yağış alan bölgesi olarak da kayak severlerin dikkatini çekiyor. Pirin dağının eteklerinde yer alan Bansko, son 10 yılda büyük bir ivme kazanarak Avrupa’nın da tercih edilen kayak merkezleri arasına girdi. Doğu Avrupa’nın en çekici ve popüler kış sporları merkezlerinden biri olan Bansko’nun 900- 2600 metre arasında değişen yükseklikteki pistleri, kayak sonrası eğlence kültürü, güneşli havası ve uygun bütçesiyle tercih sebebi. Bansko’nun farklı ziyaretçilerinin olmasının bir nedeni de her seviyeye uygun pistlere sahip olması!

Avrupa’nın Lüks Kayak Merkezleri

Courchevel 1850, Fransa

Dünyanın en büyük bağlantılı kayak bölgesi olan Les Trois Vallees’in en doğusundaki tatil bölgesi olan Courchevel 1850 ışıltılı bir kayak tatili için ilk adres. “Kış sporlarının St. Tropez’i” olarak anılan kayak merkezine geldiğinizde neden bu yakıştırmayı aldığını da daha iyi anlıyor insan. 5 yıldızlı lüks otelleri, Michelin yıldızlı restoranları, lüks butikleriyle dünya jet-set’inin kış aylarındaki buluşma noktalarından biri. Dünyanın en büyük kayak merkezi olan Les 3 Vallées’in bir parçası olması sayesinde Courchevel, 600 km uzunluğundaki bağlantılı yamaçlara, 321 piste ve 169 adet yüksek hızlı gondol ve lift erişim sağlıyor.

St Moritz, İsviçre

Güney Alplerde, pitoresk Engadine Vadisi’nde konumlanan St. Moritz dünyanın en eski kış sporları merkezi olsa da asaleti ve zarif dağ kasabası kültürüyle daha çok ön planda. Şık otelleri, gurme restoranları ve spa merkezleriyle kraliyet üyelerinin ve dünyaca ünlü iş insanlarının, sanatçıların Alplerdeki sığınağı. Geleneksel Alp kasabasından çok küçük bir şehri andıran mimarisi sizi şaşırtmasın! Efsaneye dönüşen güzel havası, yılın 320 gününden fazla güneş almasıyla “şampanya iklimi” benzetmesini sonuna kadar hak ediyor. Toplam 350 km uzunluğundaki pistlerine 58 lift ile erişim sağlanıyor. Pistler özellikle orta seviye kayakçılar için oldukça elverişli.

Lech, Avusturya

Avusturya’nın en gözde kayak merkezlerinden biri olan Lech geleneksel cazibesi, Zürs ve St. Anton ile bağlantılı pistleri, kar kalitesi ve kasaba hayatıyla hem arkadaş grupları hem de aileler için karşı konulamaz bir kış destinasyonu. Çikolata kutularını andıran bu sevimli Alp köyünün pistleri toplam 280 km uzunluğunda. Özellikle başlangıç ve orta seviye kayakçılar için uygun pistleri olan Lech’e gitmeyi düşünen porfesyonel kayakçıysayız cazip off-pist seçenekleri ve heli-skiing sizi tatmin edecektir. Rafine bir yaşam kültürü olan Lech’de après-ski aktiviteleri de eksik kalmıyor!

Val Thorens, Fransa

Trois Vallées’nin assolisti lüks anlayışını doruğa taşımış olan Courchevel, ancak Val Thorens son 5 yılda yeni açılan son derece şık ve lüks tasarım otelleri ve de gurme restoranları ile vadinin yeni gözdesi.”Kayak dünyasının Mekke’si” olarak bilinen Val Thorens her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor. Fransız Alplerinin yıldızı Les Trois Vallées bölgesinde Courchevel ve Méribel bağlantılı olan Val Thorens son yıllarda hızla yükselişte. Birbiri ardına açılan şık tasarımlı otelleri, iddialı restoranları, après-ski partileri sayesinde “artık bu yarışta ben de varım” diyor. 150 km uzunluğundaki pistleri özellikler başlangıç, orta ve iyi seviye kayakçılar için uygun. Diğer kayak merkezleriyle bağlantıları sayesinde toplamda 600 km’lik bir pist alanı sunuyor.

Zermatt, İsviçre

Sadece bir kayak merkezi olarak düşünemeyeceğiniz kadar zengin bir İsviçre rüyası Zermatt… Mattehorn Dağı yamacında, eşsiz bir konumda yer alan Zermatt her seviye kayakçının, dağcıların, doğaseverlerin dört mevsim uğrak durağı. Motorlu araç trafiğine kapalı olan şık vadi kasabası, kartpostalı andıran mimarisi Zermatt’ı her zaman cazip kılıyor. Şık otelleri, Michelin yıldızlı restoranları, dünyaca ünlü pistleri ile geleneksel Alp kültürünün tüm öğelerini barındırıyor. 38 zirve işe çevrili kayak merkezinin 200 km uzunluğunda pistleri var. Yine de daha fazla macera arayan bir kayak severseniz, İtalya sınırlarındaki Cervinia bağlantısı ile bu bölgenin 160 km uzunluğundaki pistlerini de deneyimleyebilirsiniz. Zermatt derin bir vadide yer aldığı için köydeki otellerden pistlere ulaşım biraz zaman alıyor.

Kaynak: Jabiroo

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.