Dünyanın Lezzetle Anılan Şehirleri

21 Eylül 2017

gurme-sehirler

Sadece kusursuz lezzetleri tatmak amacıyla seyahate çıkmak oldukça heyecan verici olabilir! Gittiğiniz destinasyonların kültürlerini, alışkanlıklarını, hikayelerini ve güncel yaşamlarını öğrenebilmenin en güzel ve lezzetli yolu mutfaklarından geçiyor. Peki ya dünya lezzetleriyle dolu olan, seyahat edilesi şehirler hangileri dersiniz? Londra’dan Toronto’ya; Tokyo’dan Charleston’a; Paris’ten Hong Kong’a lezzetli yemekleriyle nam salmış şehirler…

Londra, İngiltere

Londra yemek kültürü deyince aklınıza önce dünya mutfağı gelmeli. Çok farklı kültüre ev sahipliği yapması nedeniyle kültürel zenginlik aynı zamanda mutfağa da yansımış. Eğer dünya mutfakları konusunda ilginiz ve merakınız varsa bu şehir tam size göre. Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinde olan, Michelin yıldızlarını gururla taşıyan, kulaktan kulağa yayılan gizli gurme restoranlarıyla Londra gökkuşağı kadar renkli.

Modern meyhane olarak açılan Türk restoranı Yosma; İngiliz mutfağının süper starı olarak bilinen The Ledbury; Meksika mutfağının ünlü adresi El Pastór; Tayland mutfağı severlerin buluşma noktası Smoking Goat; İtalyan tatlar durağı Luca;  İngiliz gelenekselliğiyle dans eden modern lezzetler geçidi The Clove Club ve daha fazlası Londra’da…

Charleston, ABD

Amerikan İç Savaşı’nda önemli rol oynayan Charleston, ABD’nin tarihi değeriyle öne çıkan şehri. Geçmişin anısı dışında özellikle Southern Food Movement’ın başladığı gurme rotasıyla da anılmaya başlanan Charleston, Amerikalılar tarafından düzenlenen “en iyi yemek” ve “yaşanılacak en iyi şehir” seçimlerinde ilk sırada yer almaya başladı. Bu şehre geldiğinizde bilmelisiniz ki ” kötü yemek imkansız!”

Şehirdeki şefler yeniliğe açık, tutkulu ve lokal malzemeleri en iyi şekilde kullanarak unutulmaz lezzetler yaratıyorlar. Küçük bir şehir olsa yüzölçümüne göre iddialı şık restoranlardan, lokal duraklardan geçilmiyor. Farklı mutfak kültürlerinden birçok alternatif bulacağınız şehirde Japon mutfağı için 2 Nixons, İtalyan tatları için Le Farfalle; barbekü klasiği için Rodney Scott’s BBQ, Amerikan mutfağı için Husk bizim listemizde.

Paris, Fransa

Paris şehri için yer gök yemek, sanat ve tarih diyebiliriz. Her köşesinden ruhunu hissedebildiğiniz bistrolar, saklı şarap barları, tarihi pastaneler fışkırıyor. Şehrin iddialı adreslerinden Meurice, Philippe Starck imzalı muhteşem saray dekorasyonu, kristal avizeleri ve deniz ürünleri ağırlıklı menüsü ile dikkat çekiyor.

Paris’in en ünlü, en önemli ve en itibarlı lokantalarından biri de L’Arpege. Geleneksel Fransız mutfağına ait dillere destan et yemeklerini mutlaka denemeniz gereken Septime de Paris’in iddialı gurme duraklarından. Sevimli, küçük bir restoran olsa da sunduğu lokal Fransız tatlarıyla bilinen Vivant; şehirden biraz uzak olsa da gidilmeye değer olan L’Entredgeu, geleneksel bistro anlayışına sahip Paul Berte de listenizde olmalı.

San Sebastian, İspanya

Bask Bölgesi mutfağı, tazelik ilkesi üzerine kurulu “Yöresel” bir mutfak. Yöresel mutfağın temel özelliklerine sadık kalmanın yanı sıra komşu Fransa’nın mutfak tekniklerinden de yararlanıyorlar tabii. San Sebastian’daki Michelin yıldızlı restoran sayısı dünyanın başka hiçbir şehrinde yok!

Bu birbirinden iddialı restoranlar içinde başı çeken ise modern Bask mutfağı lezzeti sunan “Arzak”. Yeni Bask Mutfağı denilen dünyanın en revaçtaki mutfak akımını yaratmış ünlü şeflerden Martin Berasategui’nin aynı isimli restoranı da denenmeli. Yine ünü sınırları aşan Mugaritz de en iyi restoranlar arasında. Klasik Bask tatları arıyorsanız Kaskazuri güzel bir öneri olacaktır.

Floransa, İtalya

Toskana’nın incisi, İtalyan gözbebeği Floransa Arno kıyısına kurulmuş zarif şehir planlaması, sanat ve edebiyatın yaşayan en güzel tanığı, mimarı zarafetin en güzel örneği… Tabi bir de İtalyan mutfağının en iyilerini barındıran bir gurme cenneti. Floransa’da güzel yemeğe ve kaliteli şaraba doymak garanti!

Üç Michelin yıldızına sahip Enoteca Pinchiorri Restoranı, gelato (İtalyan dondurması) ustası Grom, şehrin en ünlüsü Cibreo, deniz mahsulleri ve balık yemekleriyle bilinen Da Stefano; en leziz atıştırmalıkların adresi Osteria Santo Spirit bizim favorilerimizden.

Tokyo, Japonya

Baş döndürücü bir hızı olan Tokyo öyle geniş bir alana yayılıyor ki bu şehri hakkıyla gezebilmek için zamanı yoğun geçirmelisiniz. Herkesin sürekli hareket içerisinde olduğu bu devasa metropol dünyanın en başarılı mutfak kültürüne sahip yerlerinden biri. Dünyada en fazla Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapan Tokyo’da gastronomik deneyimler yaşamak son derece olağan.

Doğadan ilham alınarak hazırlanan sıra dışı yemeklerine borçlu olan Narisawa; mevsimlere göre değişen tadım menülerin adresi, yaratıcı Japon restoranı Nihonryori RyuGin şehrin en önemli gurme adresleri. Ayrıca,  tempura restoranı olan Ten Ichi Ginza;  yepyeni pişirme teknikleri ve marinasyon yöntemleri ile tanınan Quintessence; sadece 4 masalı geleneksel Japon lezzetlerini sunan Takazawa; romantik ve yüksek kalite bir yemek deneyimi sunan Ishikawa; yaratıcı Japon mutfağının en doğru adresi Kanda gurme listesinde üst sıralarda bulunuyor.

New York, ABD

Bir şehirde her damak tadına uygun lezzeti bulmak mümkün mü? Evet her metropolde mümkündür ama New York bu konuda da yine şaşırtıyor… Sanki tüm dünya mutfakları New York’tan yayılmış gibi her yemeğin en farklı ve lezizini bu şehrin sokaklarında bulabilirsiniz. Böyle zengin seçenek içerisinde restoran önerisinde bulunmak oldukça güç. O yüzden son ayların popüler yerlerinden seçim yapmak istedik.

Pizza severlerin yeni heyecanı Emily West Village; Meksika mutfağının son durağı Atla; Akdeniz mutfağına odaklanan küçük tabaklarıyla ve gün boyu keyif yapılacak konseptiyle Fairfax; Kore stili ızgara yemeklerin yeri Cote; şık konsepti ve deniz mahsulleriyle The Pool; yemeği görsel şova dönüştüren The Grill lokallerin radarında.

Toronto, Kanada

Yılda 16 milyon turistin ziyaret ettiği bir şehir asla kötü olamaz! Kanada’nın popüler şehri Toronto farklı beklenti ve zevklere cevap veren; Avrupa’nın, Amerika’nın ve Asya’nın en güzel özelliklerini sentezleşmiş bir rüyalar alemi. Yeme-içme dünyasında sonsuz seçenek sunan şehir bu anlamda Montreal’in gölgesinde kalsa da aslında tam bir hazine.

Lokal malzemelerle en iyiyi yaratan Montgomery’s; Fransız geleneği etkisindeki La Banane; bir Toronto klasiği Harry’s Charbroiled Dining Lounge; gerçek gurmelerin kaçırmayacağı Cajun mutfağı adresi Southern Accent listenizde olmalı.

Hong Kong, Çin

Asya’nın dünya kenti Hong Kong gerçek bir kontrastlar şehri. Karmaşanın bile belli bir düzeni olduğu Hong Kong yenilenmeye, büyümeye devam ederken beraberinde getirdiği çeşitliliği tabi ki mutfak kültürüne de yansıyor. Her şey “çok” bu şehirde. Gökdelenler, ulaşım ağı, nüfusu, sanat yerleri, alışveriş adresleri…

Bu kadar seçenek içerisinde tabi ki mutfağında da sayısız alternatif sizi bekliyor. Asya ve Batı mutfaklarının harmanlandığı Michelin yıldızlı Duddell’s; Kanton mutfağının en iyisi Tung Po; en leziz burger’ı yiyeceğiniz Beef & Liberty; deniz mahsullerinde iddialı Fish School; yerel malzemelere odaklanan tadım menüsüyle ünlenen Tate Dining Room & Bar şehrin heyecan veren restoranları.

Daha detaylı bilgi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.