Dünyanın En Etkileyici 24 Tren Yolculuğu

11 Ocak 2024

Dünyayı farklı bir perspektiften keşfetmenin eşsiz yollarından birini sunan trenler, iki destinasyon arasında geçen yolculuğun en tadında, en “anı uzatan ”ve hayallere daldıran ulaşım araçlarından bir tanesi. Hem nostaljik hem de konforlu yönleriyle seyahat etmeyi keyifli hale getiren tren yolculukları, dünyanın dört yanına yayılan genişletilmiş seferleri ile yepyeni maceraları da beraberinde getiriyor.

İşte zamanı durdurup anın tadını çıkarabileceğiniz dünyanın en inanılmaz 24 tren yolculuğu…

The Reunification Express, Vietnam

Başlangıç: Ho Chi Minh
Bitiş: 
Hanoi
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 1726 km
Süre: 2 gün

Güneydoğu Asya’nın sevilen demiryollarından biri olan The Reunification Express, ziyaretçilerine dünyanın en epik gece yolculuklarından birini sunuyor. Tren, tarihi şehirlerinin yanı sıra göz kamaştırıcı sahil şeridinin yanından hızla ilerlerken, Vietnam’ın ikonik ikiz metropollerine gitmenin  daha büyüleyici bir yolu düşünülemez. Bu masal gibi tren yolculuğunun gezginlere unutulmaz manzaralar ve kültürel bir keşif  vaat ettiğini de ayrıca belirtelim.

Glacier Express, İsviçre

Başlangıç: St. Moritz
Bitiş:
Zermatt
Kalkışlar: Günlük (sezonda)
Mesafe: 290 km
Süre: 8 Saat

Rüya gibi bir yolculuğa hazır olun! İsviçre’nin en büyüleyici iki dağ merkezi Zermatt ve St. Moritz’i birbirine bağlayan Glacier Express, “Dünyanın en yavaş ekspresi” unvanına sahip. İsviçre Alpleri’nin çarpıcı manzarasının tadını çıkarmanın en rahatlatıcı yolu olan bu keyifli tren yolculuğu, Zermatt’tan başlayarak Brig, Andermatt, Oberalprass, Chur ve Albula üzerinden St. Moritz’e ulaşıyor. 2045 metre yükseklikteki Oberalp geçişi dahil olmak üzere panoramik vagonunuzda İsviçre’nin nefes kesici buzul, dağ ve nehir manzaralarını seyredebilirsiniz.

Venice Simplon-Orient-Express, İngiltere, Fransa, İsviçre ve İtalya

Başlangıç: Londra
Bitiş:
Venedik
Kalkışlar: 6 Ayda bir ile 6 kez
Mesafe: 2090 km
Süre: 2 Gün

Dünyanın en ünlü ve efsaneye dönüşen tren yolculuğu Orient Express, Belmond tarafından işletilmeye başlandığından beri eski Altın Çağı’na geri dönüş yaşıyor. Zarif bir stille dekore edilen vagonlar ve özel kompartımanlar size eski zamanın romantizmini anımsatıyor. İtalyan Dolomit Dağları’ndan, İsviçre Alpleri’nden geçip Londra’ya ulaşan trende sizi büyüleyecek olan tek şey elbette manzaralar değil! Adeta 5 yıldızlı bir otel kadar lüks olan bu tren yolculuğu boyunca en rahat kompartımanlarda kalabilir, Avrupa mutfağının en önemli lezzetlerini tadabilirsiniz.

The Bergensbanen, Norveç

Başlangıç: Oslo
Bitiş:
Bergen
Kalkışlar: Günde 4 kez
Mesafe: 496 km
Süre: 6 saat 30 dakika

Avrupa’nın en göz alıcı demiryolu maceralarından biri olan ancak Norveç dışında pek de bilinmeyen rüya gibi bir yolculuk sizleri bekliyor. Bu etkileyici tren yolculuğu, İskandinav ülkesinin doğal güzelliklerinin geniş bir yelpazesini kapsıyor. Kanyonlara tırmanma, nehirleri geçme, dağ yamaçlarında tünel kazma ve çorak buz manzaralarını aşma deneyimi, bu bilinmeyen hazineyi keşfetmek isteyen gezginlere unutulmaz bir demiryolu deneyimi sunuyor.

The Rocky Mountaineer, Kanada

Başlangıç: Vancouver
Bitiş:
Banff
Kalkışlar: Haftada iki kez
Mesafe: 957 km
Süre: 37 saat

19.yüzyıl demiryolu mirasıyla öne çıkan bu tren yolculuğu, ziyaretçilerine vahşi Rocky Dağları’nın nefes kesici manzaralarını keşfetmenin ötesinde bir deneyim sunuyor. Bu tren yolculuğu ile Kanada’nın eşsiz dağ manzaralarını sinematik bir perspektiften görmekle kalmayıp, aynı zamanda baş döndürücü köprülerden mantığa meydan okuyan tünellere kadar uzanan mühendislik harikalarını keşfetme şansına da sahip olabilirsiniz.

The California Zephyr, USA

Başlangıç: Chicago
Bitiş:
San Francisco
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 3924 km
Süre: 52 saat 40 dakika

ABD’nin en iyi tren yolculuklarından biri olan The California Zephyr, Kuzey Amerika kıtasının doğal güzelliklerini keşfetmek için çok keyifli. Orta Batı’dan Batı Kıyısına üç gün süren bu klasik yolculuk; çayırları, çölleri, Rocky Dağları’nı ve Sierra Nevada’yı aşarak muazzam bir manzara çeşitliliği sunuyor. California Zephyr, doğa severler ve tren tutkunlarına unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

The Lake Titicaca Train, Peru

Başlangıç: Puno
Bitiş:
Cuzco
Kalkışlar: Haftada 3 kez
Mesafe: 388 km
Süre: 10 saat

Puno’dan Cuzco’ya kadar uzanan bu demiryolu, Titicaca Gölü kıyılarından Antik İnka İmparatorluğu’nun kalbine doğru epik bir yolculuk sunuyor. And Dağları’nın karla kaplı zirveleri ve derin vadileri arasından geçen bu tren, Peru ovalarında melon şapkalı lama çiftçileri, uzak kasaba ve köylerin pitoresk manzaraları eşliğinde ilerliyor. Bu yavaş ancak etkileyici yolculuk, Peru’nun zengin kültürünü ve mükemmel doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen gezginler için unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

The Bernina Express, İsviçre & İtalya

Başlangıç: Chur
Bitiş:
Tirano
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 96 mil (156 km)
Süre: 4 Saat 30 dakika

Bernina Ekspresi, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiş bir bölgede, Alpler’in arasından kıvrılarak İsviçre’nin muhteşem doğasını ve şehirlerini keşfedebileceğiniz için büyüleyici bir rota. İsviçre’nin küçük bir kasabası olan Chur’dan başlayıp Alp Dağları’nın arasından süzülerek, İtalya’nın Torino şehrine kadar muhteşem bir güzergahta ve doğayla iç içe bir yolculuk imkanı sunan Bernina Ekspresi ile büyüleyici bir yolculuğa çıkmaya şimdiden hazır olun.

Nova Gorica to Jesenice, Slovenya

Başlangıç: Nova Gorica
Bitiş:
Jesenice
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 89 km
Süre: 2 Saat

Bohinj Demiryolu, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi. İtalya – Slovenya sınırındaki bu demiryolu, modern seyahat normlarını unutturuyor. Nova Gorica’dan başlayan bu yolculuk, Soča Nehri boyunca dağ kasabalarını ve köylerini aşarak Bohinj Gölü’nün muazzam Alp manzaralarına ulaşıyor. Dünyaca ünlü Bled Gölü’nü geçip Jesenice’ye varana kadar Slovenya’nın dağlık bölgelerindeki bu tren serüveni, sıradışı ve etkileyici bir keşif vaat ediyor.

Cannes to Menton, Fransa

Başlangıç: Cannes
Bitiş:
Menton
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 55 km
Süre: 1 Saat 20 dakika

Fransa’nın Akdeniz kıyılarındaki bu yavaş tren yolculuğu, seyahat rüyalarının gerçek olduğu bir an. Cannes, Antibes ve Monaco gibi ihtişamlı kasabaların göz kamaştırıcı manzaralarını ziyaretçilerinin beğenisine sunan bu tren yolculuğu, bir tarafından ışıl ışıl deniz, diğer tarafında ise Fransız Rivierası ile kesinlikle görülmeye değer. Kısa yolculuk boyunca sokak pazarlarını keşfetmek, tarihi atmosferi solumak ve lüksün tadını çıkarmak için trenden inme binme şansınızın olması unutulmaz bir gün geçirmenizin de kapılarını aralıyor.

The Beijing-to-Lhasa Express, Çin

Başlangıç: Beijing
Bitiş:
Lhasa
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 3750 km
Süre: 40 saat

The Beijing-to-Lhasa Express, Pekin’in fütüristik dokusundan imparatorluk harikalarına, kentsel Çin’in neon ışıklarından Tibet platosunun doğal güzelliklerine kadar uzanan unutulmaz bir yolculuk sunuyor. Bu keyifli tren yolculuğuna dua bayrakları sallanan ve karla kaplı dağlarla süslü sınırsız mavi gökyüzü gibi manzaralar eşlik ediyor. Varış noktasında ise eflatun cüppeli keşişlerin sıcak karşılaması, bu benzersiz tren yolculuğunu tamamlayan en güzel detaylarından biri.

The TranzAlpine, Yeni Zelanda

Başlangıç: Christchurch
Bitiş:
Greymouth
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 223 km
Süre: 4 saat 30 dakika

Yeni Zelanda’nın Christchurch ve Greymouth şehirleri arasında yolculuk eden TranzAlpine, Yeni Zelanda’nın muhteşem manzaralarına şahit olmanızı sağlarken, Güney Alpler/Ka Tiritiri o te Moona’nın dingin güzelliği karşısında size keyifli bir yolculuk deneyimi sunuyor. Ülkeyi birbirine bağlayan üç ana tren hattından biri olan adayı yaklaşık dört saat içinde geçerek, bol miktarda doğal güzelliği kucaklamak için hazır olun.

Tazara Railway, Tanzanya ve Zambiya

Başlangıç: Darüsselam
Bitiş:
Kapiri Mposhi
Kalkışlar: Haftada 2 kez
Mesafe: 1860 km
Süre: 46 saat

Dünyada ender rastlanan bir deneyim sunan Tazara Railway, ziyaretçilerine koltuklarından kalkmadan büyük av hayvanlarını gözlemleme şansı sunuyor. Ancak gerçek vurgu; bu iki günlük tren yolculuğunda günlük hayatı pencereden izleme ve beklenmedik duraklamalarda ortaya çıkan kargaşa ve kaosun tadını çıkarma şansında yatıyor.

The Serra Verde Express, Brezilya

Başlangıç: Curitiba
Bitiş:
Morretes, Parana
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 68 km
Süre: 3 saat 30 dakika

Brezilya’nın büyüleyici Serra Verde Ekspresi, mimari açıdan cesur Curitina kentinden başlayarak yemyeşil Parana eyaletindeki Morretes’e ulaşan muazzam bir tren yolculuğu. Yarım günlük bu serüven, tropikal yağmur ormanlarıyla kaplı dramatik dağ geçitlerinden geçerken kanyonları, sivri dağ zirvelerini ve yemyeşil ovaları içine alıyor. 1800’lerin sonlarına kadar uzanan küçük istasyonlardan geçerken, tarihle iç içe geçmiş büyüleyici bir yolculuğa hazır olun!

The Hokkaidō Shinkansen, Japonya

Başlangıç: Tokyo
Bitiş:
Hakodate
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 824 km
Süre: 4 saat

Japonya’nın ikonik hızlı trenlerinden biri olan Hokkaidō Shinkansen, başkent Tokyo’dan güneydeki liman şehri Hakodate’ya kadar uzanan hızlı tren deneyimi ile misafirlerini büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Yolculuk sadece manzarayla da sınırlı değil. Güler yüzlü personel, lezzetli yemek arabaları ve geleneksel Japon misafirperverliğiyle unutulmaz bir tren yolculuğuna hazır olun.

The Sunset Limited, USA

Başlangıç: New Orleans
Bitiş:
Los Angeles
Kalkışlar: Haftada 3 kez
Mesafe: 3211 km
Süre: 2 gün

The Sunset Limited, doğudan batıya uzanan Amerikan demiryolu serüveninin zirvesini sunuyor. New Orleans’ın canlı barlarından Pasifik Okyanusu’nun huzur veren dalgalarına kadar uzanan bu kıyıdan kıyıya uzanan yolculuk, Amerika’yı baştan başa keşfetmenin rahat ve keyifli bir deneyim vaat ediyor. Sunset Limited ile Louisiana’nın bataklıklarından Houston’ın gökyüzüne, Teksas ve Arizona çöllerinden Kaliforniya tepelerine kadar Amerika’nın çeşitli manzaralarını keşfetmek oldukça keyifli.

The Caledonian Sleeper, Birleşik Krallık

Başlangıç: Londra (Euston)
Bitiş:
Fort William
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 819 km
Süre: 13 saat 30 dakika

The Caledonian Sleeper ile Londra’nın isli banliyö ve betonla kaplı kalabalık çıkmaz sokaklarından İskoç Dağlık Bölgesi’nin serin ve yükselen manzaralarına geçiş yapabileceğiniz büyüleyici bir yolculuk sizleri bekliyor! Bir gece süren tren yolculuğu yaklaşık 13 saat 30 dakika sürüyor. Tren, maksimum konforla, beş yıldızlı otellere rakip süitleri ve birbirinden lezzetli yemekleri ile misafirlerine muhteşem bir yolculuk deneyimi yaşatıyor.

Mombasa to Nairobi, Kenya

Başlangıç: Mombasa
Bitiş:
Nairobi
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 579 km
Süre: 5 saat 10 dakika

Nairobi – Mombasa demiryolu rotası, Afrika’nın efsanevi güzergahlarından biri olarak biliniyor. Yenilenmiş istasyonlar ve Kenya savanasına uzanan yeni hatlarla modernize edilen bu eski demiryolu, Mombasa’dan kalkıp Klimanjaro’nun gölgesinden geçerek Büyülü Rift Vadisi’nin zirvesine ulaşan trenlerin etkileyici yolculuğunu sunmaya devam ediyor. Bu büyülü tren serüveni, Afrika’nın çeşitliliğini ve doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen gezginler için unutulmaz bir deneyim.

Colombo to Badulla, Sri Lanka

Başlangıç: Colombo
Bitiş:
Badulla
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 292 km
Süre: 9 – 10 saat

Sri Lanka’nın çarpıcı doğasını keşfetmek isteyen gezginler için Colombo to Badulla, tren meraklıları için bir ziyafetten çok daha fazlası. Colombo’nun deniz seviyesindeki bahçelerden başlayarak Hill Country’deki çay tarlalarına uzanan bu demiryolu serüveni, yeşilin çeşitliliğini gözler önüne seriyor. Ormanlar, çeltik tarlaları, palmiye ağaçları, dağlar, vadiler ve milli parklar arasında yavaşça ilerleyen bu tren, dünyanın en güzel manzaralarını keşfetme fırsatı sunuyor. Bu sakin yolculuk, insan yerleşimlerinin benzersiz dokusu ve Sri Lanka’nın nefes kesen doğal güzelliklerini keşfetmenin de en mükemmel yollarından biri.

Tangier to Marrakesh, Morocco

Başlangıç: Tanca
Bitiş:
Marakeş
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 580 km
Süre: 5 saat 15 dakika

Fas’ın başkenti Marakeş’e yapılan demiryolu yolculuğu, Dhemaa El Fna’nın canlı atmosferinden Jardin Majorelle’in sakin renklerine kadar zengin bir çeşitlilik sunuyor. Medersa Ben Youssef’in tarihi ihtişamından çılgın ara sokakların yoğunluğuna kadar uzanan bu demiryolu serüveni, Fas’ın çekici ve çeşitli dokusunu keşfetmenin eşsiz yollarından da biri.

Alexandria to Aswan, Mısır

Başlangıç: İskenderiye
Bitiş:
Aswan
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 1100 km
Süre: 16 saat

İskenderiye’den Aswan’a yapılan bu büyüleyici tren yolculuğu, Mısır’ın demiryolu ağının sunduğu manzaralarla birlikte, tarihi zenginliklere doğrudan temas etme fırsatı sunuyor. Nil Nehri’nin kıyısındaki duraklarda karaya çıkıp imparator kalıntılarını da keşfetme şansı veren bu seyahat, Mısır’ın zengin tarihi ve kültürünü keşfetmek isteyen gezginler için benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

The Darjeeling Toy Train, Hindistan

Başlangıç: Yeni Jalpaiguri
Bitiş:
Darjeeling
Kalkışlar: Günlük
Mesafe: 88.5 km
Süre: 7 – 8 saat

Yedi ya da sekiz saatlik rüya gibi bir yolculuk deneyimi vaat eden The Darjeeling Toy Train; Bengal düzlüklerinden Darjeeling’e kadar uzanan büyüleyici destinasyonlara doğru adeta uçan bir halının üzerinde gibi gidiyor! Hindistan’ın en iyi bilinen lüks treni olmasının dışında, klasik Hint dekorasyonu ve stiliyle de göz kamaştıran The Darjeeling Toy Train, misafirlerini bir büyünün içindeymiş gibi hissettirirken, uğradığı noktalardaki en çarpıcı deneyimleri yaşamanız için de geniş zamanlı aralıklar sunuyor.

Bangkok to Singapur, Tayland, Malezya ve Singapur

Başlangıç: Bangkok
Bitiş:
Singapur
Kalkışlar: Haftalık
Mesafe: 1900 km
Süre: 3 Gün

Bangkok’tan Singapur’a uzanan bu demiryolu serüveni, üç farklı ülkenin zengin kültür, başkent ve eşsiz manzaralarını keşfetme fırsatı sunuyor. Üç günlük hızlı bir yolculukla tamamlanabilen bu rota, Malay Yarımadası’nın capcanlı güzelliklerini içeriyor.

The Ghan, Avustralya

Başlangıç: Adelaide
Bitiş:
Darwin
Kalkışlar: Haftada iki kez
Mesafe: 2979 km
Süre: 54 Saat

Avustralya’yı keşfe çıkmış kaşiflerin ayak izlerini takip edebileceğiniz bir yolculuğa ne dersiniz? Kıtaya has coğrafya, iklim ve ekosistemi sayesinde gezegenin en sıra dışı karalarından biri olan Avustralya’nın kırsalı görülmeye değer bir manzara sunuyor. Bu eşsiz manzarayı deneyimlemenin en sakin, lüks ve keyifli yollarından biri Ghan Treni ile yolculuk. Darwin’den yola çıkan tren, Adelaide’nin kuzeyine, kıtanın kırmızı toprakları üzerinden giderken toplam 3.128 km’lik bir yolculuk yapıyor.

 

Detaylı bilgi ve size özel seyahat programı için:
travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.