Seyahatlerinize İlham Verecek Dünyanın En Renkli Rotaları

22 Ağustos 2023

Dünyanın dört bir yanı gökkuşağı gibi renkli yerlerle dolu. Göz kamaştırıcı köylerden doğanın boyadığı manzaralara kadar, rengarenk gökkuşağı destinasyonları seyahatlerinize renk katmayı garanti ediyor…

Marakeş’ten Procida’ya, Kyoto’dan Peru’ya, Havana’dan Ubud’a bu inanılmaz yerlerde kendinizi canlı tonlara ve göz kamaştırıcı renklere bırakın!

Procida, İtalya

Napoli’den feribotla kolaylıkla ulaşılan, Tiren Denizi üzerindeki en karakteristik ada – hatta adacık Procida… Pastel boyalarla boyanmış bir resim gibi duran ada dünyanın en renkli yerlerinden biri. Kendine has ada mimarisini tamamlayan cephesi renkli pitoresk evleri size neşe saçıyor. 1994 yılında çekilen Il Positano filminden hatırlayacağımız Procida’yı gezmek için 3 tekerlikli minibüs taksilere binmek bu adanın geleneklerinden.

Jardin Majorelle, Marakeş, Fas

Seslerin birbirine karıştığı, Medina Pazarı’nın kaosunun çekici bir hal aldığı, nereye varacağını bilmediğiniz labirenti andıran sokaklarında kaybolma hissi uyandıran Marakeş katman katman renkler içerisinde. Şehrin birçok köşesi yeni bir renk barındırıyor. Bir de Jardin Majorelle var ki renklerin canlılığı başınızı döndürecek türden! Fransız ressam Jacques Majorelle’in yarattığı bir vaha olan Jardin Majorelle, yaratıcısından sonra uzun yıllar kendi haline terk edilmiş ve bir otele dönüştürülmekten Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé sayesinde kurtarılmış. Büyük bir ilham kaynağı olmuş bu cennet köşesindeki renkler gözlerinizi kamaştırıyor.

Symi, Yunanistan

Denizin üzerinden sakin sakin Symi karasına yaklaşırken “şu anın fotoğrafını zihnime saklamalıyım” düşüncesi sarıyor. Rodos’un kuzeyinde yer alan ve On İki Ada’ya bağlı olan Symi, Türkiye’ye yakınlığıyla da en çok ziyaret edilen Yunan Adaları’ndan. Nasıl olmasın? Turkuaz sularla çevrilen ve selvi ağaçlarıyla kuşatılmış ada pastel renklerdeki birkaç katlı geleneksel Yunan evleriyle kusursuz bir tabloyu anımsatıyor. Minik limanları ve sempatik balıkçı köyleriyle bir romandan fırlayan sayfalar gibi.

Arashiyama Bamboo Forest, Kyoto, Japonya

Kyoto’nun cenneti Arashiyama Bamboo Forest… Gökyüzüne uzanan 5-10 hatta 20 metreye kadar yükselen bambu ağaçlarıyla kaplı orman size doğanın mucizelerini hatırlatıyor. 200 metre uzunluğundaki yürüyüş yolunda yürürken bambu gövdelerinin arasından sızan gün ışığı muazzam bir manzara yaratıyor. Metrelerce yükselen yeşil bambuları takip ettiğinizde masmavi gökyüzünün görüş açınıza girmesi bambaşka bir deneyim!

Havana, Küba

Rengini insanlarından alan Havana, bir film platosu kadar gerçeküstü bir his uyandırıyor. Dünyanın geneline kıyasla seçilen farklı yaşam kodları, Latin kültürünün sönmeyen enerjisi, İspanyol koloni mimarisi binaları, Art-Deco evleri, Belle Epoque köşkleri bu şehri özellikli kılıyor. Bakımsız kalan binaların rastgele boyanmış dış cepheleri, uyumsuzluğun şaşırtıcı bir şekilde bir uyum yarattğı benzersiz evleri, sokaklardan geçen eski Amerikan arabaları bu şehrin tamamlayıcı parçaları.

Vinicunca, Cusco, Peru

Peru’nun Cusco bölgesindeki Andes’te yer alan Vinicunca ya da Montaña de Siete Colores (Yedi Renk Dağ) olarak da adlandırılan Rainbow Mountains “Gökkuşağı Dağları” dünyanın doğal harikalarından biri. ⁠ Bu doğal güzelliğin sebebi, Vinicunca bölgesindeki karların erimesi ile beraber toprak aşınmaya başlarken farklı mineral tabakalarının dağ boyunca katman halinde açığa çıkması. Gökkuşağı Dağı, tektonik kırılmalar sonucu 7 değişik maden ve minarelin bir araya gelmesiyle oluşmuş. ⁠Deniz seviyesinden 5 bin 200 metre yükseklikteki dağa ulaşmak için Cusco’dan üç saatlik bir araba yolculuğu, göz atmaya gitmek için yaklaşık 9 kilometre kadar yürüyüş yapmak gerekiyor! ⁠Rainbow Mountain seyahati için hava şartlarının deneyiminizde büyük bir fark yarattığını belirtmek gerek. Seyahatinizi yağmur veya kar olmadığı zamanlarda planlamanızı ve Gökkuşağı Dağı’na ziyaretinizi sabah veya akşam saatlerinde, güneş doğduktan hemen sonra veya gün batımından hemen önce yapmanızı öneririz. ⁠Dağın muhteşem manzarasıyla buluşmak oldukça zorlu bir yoldan geçiyor ama sizce de buna değmez mi?⁠

Cinque Terre, İtalya

İtalya’nın kuzeybatı sahillerinde dağlar ve deniz arasındaki yamaç ve vadilere kurulan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Cinque Terre yani “5 Toprak”; beş pitoresk köye verilen ad. Ligurya sahillerinde, dağ eteklerine kurulan bu 5 köy sizi gerçek dünyadan alıp bir masal dünyasına götürüyor. La Spezia’dan sola doğru RiomaggioreManarolaCornigliaVernazza ve Monterosso al Mare olarak sıralanan köyler kesinlikle keşfe değer! Coğrafik yapısı sebebiyle ulaşımın zor olduğu köyleri denize yakın bir konumdan geçen tren yolculuğu ile keşfetmek en güzeli. Dar sokakları, yeşil panjurlu evleri ile günün her saati farklı bir manzara sunan köyler kartpostal gibi…

Ubud, Bali, Endonezya

Spiritüalizme bulanmış, renk renk bungalowların ormanların arasından sürpriz bir şekilde karşınıza çıktığı, tütsü kokusunun eksik olmadığı, hayranlık uyandıran tapınakları ile Bali Adası “ne ararsan O’sun” öğretisinin yeryüzündeki adası. Romantizm, içe dönüş, meditasyon, inanç, doğa, sanat, spor, kültür, eğlence hepsi bu adada mevcut. Adanın mistik, yemyeşil tarlalarla bezenmiş kasabası Ubud ise gerçek olamayacak kadar güzel bir doğaya sahip. Pirinç tarlaları ile görsel şöleni en üst seviyeye taşıyan kasaba gökkuşağına bulanmış gibi.

Roussillon, Fransa

Ünlü Fransız sanatçılar Jean Cocteau ve Pierre Ambrogiani’ye ilham olmuş Roussillon’u gördüğünüzde “neden ilham veren” bir yer olduğunu anlıyorsunuz. Plateau de Vaucluse’un güney ucunda bulunan Roussillon, Provence Bölgesi’nin hazinelerinden biri. “Fransa’nın En Güzel Köyleri” listesinde yer alan kasaba toprak tonlarında boyanan evleriyle bir suluboya tablosunu anımsatıyor.

Seven Coloured Earths, Chamarel, Mauritius

Hint Okyanusu üzerinde yer alan Mauritius; birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyası ile ziyaretçilerine büyüleyici bir dünyanın kapılarını açıyor. Bir jeoloji mucizesi olarak kabul edilen, tropikal yağmur ormanlarının ortasında bir dizi renkli kum tepesinden oluşan Mauritius’taki Charamel yakınlarındaki Seven Coloured Earths’ün volkanik kayaların ayrışması sonucu oluştuğuna inanılıyor. Menekşe ve kırmızıdan sarı ve maviye kadar değişen renk şeritlerini görebileceğiniz rota özellikle gün doğumunda bir başka güzel oluyor. 100 metre yüksekte bulunan Chamarel Şelalesi’nin büyüleyici güzelliğine şahit olarak, suyun düşüşünü izleyebilirsiniz. Volkanik kayaçların oluşturduğu kırmızı, kahverengi ve mor renkli tepeleri görmeden dönmemelisiniz.

Júzcar, İspanya

Sevilla’nın yaklaşık iki saat güneyinde bulunan bu küçük Endülüs kasabasının hikâyesi ilginç… 2011 yılında Şirinler filminin tanıtım çalışmaları için tüm kasabanın maviye boyanmasıyla Şirinler Köyü’ne dönüştürülmüş. Film yapımcıları tanıtımdan sonra köy evlerini orijinal beyaz rengine geri boyayacağı taahhüdünü verse de kasaba halkı mavi rengiyle kalması yönünde oy kullanmış.

Chiang Mai, Tayland

Kuzey Tayland’ın parlayan yıldızı olan Chiang Mai tapınakları, renkli sokaklarıyla gerçekten parıldıyor. “Bir milyon pirinç tarlasının ülkesi” anlamına gelen eski Lanna Krallığı’nın merkezi kurulduğu 1296 yılına uzanan tapınaklarıyla renk paletinden bir seçki sunuyor gibi. Yaklaşık 300 tapınağının mistik ve görsel etkisi kadar hareketli ve canlı gece pazarı, sokak yemekleri sizi Doğu’nun Lunaparkı’na davet ediyor.

Boracay, Filipinler

Mavinin her tonuna sahip bir okyanus kıyısı, beyaz kumlarla kaplı sahil, yemyeşil palmiyelerle örtülü tepeler… Filipinler’in popüler adası Boracay bir oyuncak gibi görünüyor, haklısınız. Doğanın renkleri öyle güzel bir harmoni oluşturuyor ki gün doğumu ve gün batımında bu güzel manzaraların tadını çıkarmak özel bir deneyime dönüşüyor.

Dünyanın En Renkli Destinasyonlarında Size Özel Seyahat Programı için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.