İçimizde Seyahat Etme Arzusu Uyandıracak Dünya’nın En İyi Şehirleri

20 Temmuz 2023

Dünyada keşfedecek yüzlerce rota, tarihi şehir ve inanılmaz dedirten doğal güzellikler var. Dünyaca ünlü seyahat dergisi Travel + Leisure tarafından düzenlenen “Dünyanın En İyileri” anketi ile; şehirlerin görülecek yerlerine, önemli rotalarına, kültürüne, mutfağına, insanlarının güler yüzlü iletişimine ve alışveriş olanaklarına göre derecelendirilerek “Dünyanın En İyi Şehirleri” belirlendi.

Dünyanın en iyisi ödüllerinde bu yıl listenin ilk sırasında üst üste iki yıl birinciliği kimseye kaptırmayan Oaxaca yer aldı.

Avrupa’nın en iyi şehirleri ödüllerinde ise İstanbul bu yıl zirveyi kimseye bırakmayarak listenin 1. sırasında yer alırken, Avrupa’nın popüler şehirleri Floransa, Roma ve Lizbon’u geride bırakarak “Dünyanın En İyi Şehirleri” listesinde de 8. sırada yer aldı.

İçimizde Seyahat Etme Arzusu Uyandıracak Dünyanın En İyi Şehirleri…

1. Oaxaca, Meksika (Skor: 93.53)

Dünyadaki en iyi şehirler listesinde üst üste iki yıl listenin birinci sırasında yer alan Oaxaca, tarihi ve kültürel zenginlikleri, mutfağı ve doğasıyla her açıdan görülmeye ve deneyimlemeye değer bolca seçenek sunuyor. Meksika’nın güneybatısında bulunan Oaxaca; rengarenk sokakları, dopdolu çarşıları, görkemli barok kiliseleri, gelişmiş otelleri ve Old Town bölgesiyle oldukça etkileyici.

2. Udaipur, Hindistan (Skor: 93.33)

Listenin zirvesine yerleşmeye çalışan Udaipur, Doğu’nun Venedik’i ve Hindistan’ın “Göller Şehri” olarak biliniyor. Masmavi gölü ile Pichola kıyısındaki yeşil tepelerin tam ortasında yer alan Udaipur, göl üzerindeki küçük adacıkları ve üzerlerinde yükselen mermer saraylarıyla ziyaretçilerini unutamayacakları bir yolculuğa davet ediyor. Otantik bir karaktere sahip olan Bijay Niwas Palace, Udaipur City Palace ve Crystal Gallery, Jagdish Tapınağı, Picjola Gölü’nde yapacağınız tekne turu ve gölün üzerinde yer alan mimari eser Jag Mandir, Ortaçağ şövalyelerinin yaşayan şehri Udaipur’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

3. Kyoto, Japonya (Skor: 92.06) – WBA Hall of Fame Ödülü Sahibi

Muhteşem tapınaklarıyla binlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Kyoto, toplamda 8 bölgeden oluşuyor. Kyoto; Tokyo ve Osaka’nın tam tersine gelenek ve kültürle dolu. Parkları, bahçeleri, geyikleri, geyşaları ve tapınaklarıyla dikkat çeken bu şehir, Japon kültürünün en yoğun yaşandığı yer olarak biliniyor. Geleneksel Japon mimarisi evleri ve fotoğraf karesini andıran bahçeleriyle bir tanıtım belgeselini andıran Kyoto; Budist tapınaklarından kraliyet ailesine ait villalara, anıtlardan mabetlere kadar ülke tarihinin ilham kaynağı olmuş. Yüzden fazla tarihi eseri ile UNESCO Dünya Mirası Alanı olan şehirde; Altın Köşk olarak da bilinen Kinkaku-ji; Gümüş Köşk Gingaku-ji, Kraliyet Sarayı, Sannenzaka’daki geleneksel kasaba evleri ve Sanjusangendo Tapınağı görülmesi gereken mimari eserlerin başında geliyor.

4. Ubud, Endonezya (Skor:91.73)

Spiritüalizme bulanmış, renk renk bungalovların ormanların arasından sürpriz bir şekilde karşınıza çıktığı, tütsü kokusunun eksik olmadığı, hayranlık uyandıran tapınakları ile Bali Adası “ne ararsan O’sun” öğretisinin yeryüzündeki adası. Romantizm, içe dönüş, meditasyon, inanç, doğa, sanat, spor, kültür, eğlence hepsi bu adada mevcut. Adanın mistik, yemyeşil tarlalarla bezenmiş kasabası Ubud ise gerçek olamayacak kadar güzel bir doğaya sahip. Pirinç tarlaları ile görsel şöleni en üst seviyeye taşıyan kasaba gökkuşağına bulanmış gibi. Bali’nin diğer bölgelerine göre daha bohem, daha sakin, daha yeşil ve çok daha etkileyici olan Ubud, yemyeşil ormanların arasında içinden nehirler geçen cennetten bir parça görünümünde.

5. San Miguel de Allende, Meksika (Skor: 91.19)

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, rengarenk kemerli mimarisi, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla çok şirin bir köy görüntüsü taşıyan San Miguel de Allende; büyük sanatçı nüfusu, sanat ve gastronomi etkinlikleri ile bambaşka bir dünya sunuyor. Geçen yılın ikincisi ve 2021’in galibi olan bu dünya mirası şehir, Neo- Gotik mimarisi ile kendinizi Meksika’dan çok İspanya’da gibi hissettirirken, Arnavut kaldırımlı sokakları ve sanat galerilerine dönüştürülmüş kolonyel evleri ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatil vadediyor.

thy mexico city

6. Mexico City, Meksika (Skor: 90.55)

Aztekler tarafından kurulan dünyanın en büyük, en yoğun nüfuslu metropollerinden biri olan Mexico City, bu kategorinin ilk 10’unda yer alıyor. Muhteşem plajları ve gelişmiş turizm olanaklarının yanı sıra binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de milyonlarca insanı kendine çeken Mexico City; Aztekler, Mayalar, Olmekler, Zapotekler ve Toktekler gibi birçok gizemli medeniyete ev sahipliği yapmış. Kültürel karşıtlıkları benimseme ve önemli bir çatışma olmadan bir arada yaşamalarını sağlama yeteneğine sahip olan bu şehirde eski ve yeni uyum içerisinde varlıklarını sürdürüyor. Buraya geldiğinizde ülkenin her köşesinde devasa Aztek tapınakları, Maya mabetleri ve Teotihuacan piramitleri ile karşılaşabilir, uluslararası müzik festivalleri ve binlerce kişilik partilerde doyasıya eğlenebilirsiniz.

7. Tokyo, Japonya (Skor: 90.30)

Kyoto ilk beşte yer alırken kayıtsızca oturmak Tokyo’nun doğasına sığmaz. Japonya’nın enerjik başkenti Tokyo, sayısız modern ve modaya uygun mağazaya, her türden harika gurme restoranlara ve sayısız turistik yerlere ev sahipliği yapan eşsiz şehirlerden biri. Japonya’nın başkenti olmasının ve kalabalık nüfusunun yanında ekonomi ve kültür merkezi olarak da anılan Tokyo, aynı zamanda Japonya tarihinin ve geleneksel Japonya sanatlarının doğum yeri. İmparatorluk Sarayı’ndan Sensoji Tapınağı ve Ulusal Müze’ye kadar şehirde gezilecek çok yer, keşfedilecek çok şey var. Tokyo Uluslararası Akvaryumu, Ueno Parkı ve Hama Rikyu Bahçeleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

8. İstanbul, Türkiye (Skor: 90.23)

Bu yıl aynı zamanda Avrupa’nın en iyi şehri seçilen Türkiye’nin kültür ve stil başkenti İstanbul; kültürlerin, dinlerin ve insanların iç içe geçerek harmanlandığı büyüleyici şehirlerden. Binlerce yıllık tarihi, birçok uygarlığa ev sahipliği yapması, savaşlara, buluşlara ve dönüm noktalarına şahit olması İstanbul’u adeta bir cazine merkezi haline getirmekte. İstanbul Tarihi Yarımadası barındığı mimari, dini ve kültürel değerlerle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan “Arkeolojik Park, Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan “Süleymaniye Koruma Alanı”, Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan “Zeyrek Koruma Alanı ve “Tarihi Surlar Koruma Alanı” ile listede.

9. Bangkok, Tayland (Skor: 89.99)

Tay dilinde “Melekler Şehri” anlamına gelen Bangkok; renkli yaşantısı, kültürel durakları ve eğlence merkezleri ile turistik cazibesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Tayland’ın başkentliğini yapan bu Uzakdoğu şehrinin her köşesi, tapınaklarla ve ilginç yapıdaki tarihi eserlerle dolu. Sanatı ve eğlenceyi bir arada yaşatan ve günün 24 saati ritmini korumayı başaran Bangkok gizemli bir nehrin kenarına dizilmiş yükselen gökdelenleri, her köşe başında karşınıza çıkan görkemli tapınakları, rengarenk tropik çiçekleri ve her kesimden insanın doldurduğu “uyumayan” sokakları ile kesinlikle keşfe değer.

10. Mumbai, Hindistan (Skor: 89.79)

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Mumbai, Modern Hindistan’ın dinamizmi ve kaosunu özümseyen sembol şehir. Uyumsuzlukların en uyumlu şehri Mumbai, ülkenin kültür, sanat ve ticaret başkenti olsa da beraberinde getirdiği kalabalığı, trafiği ve gürültüsü ile insanı hayrete düşürebiliyor. Gezginlerin uğrak mekanı Leopold Cafe ve Gateway of India, Mumbai günlüklerinizde mutlaka olmalı!

11. Chiang Mai, Tayland (Skor: 89.49)

Tayland’ın kültür başkenti Chiang Mai, 2021 ve 2022’de ilk 10’a girdikten sonra bu yıl sıralamada biraz gerilemesine rağmen seyahatseverlerin halen “Tayland’daki favori şehri” olmaya devam ediyor. Antik Lanna Krallığı’nın eski başkenti olan, 1296 yılında kurulan Chiang Mai; 300’den fazla tapınağın sunduğu mimari şöleni, her bir toprak parçasından can bulan bitkileri, tüm dünyaya rüştünü ispat eden mutfağı ve son yıllarda sayısı artan lüks otelleriyle bambaşka bir deneyim vadediyor! Orkide ve kelebek bahçeleri, bambu rafting aktiviteleri, fil safarileri ile oldukça zengin antiviteler sunan 700 yıllık şehir; kültürel zenginliği, sıcak havası, zengin yemekleri, sıcak kanlı halkı ile kesinlikle keşfe değer!

12. Floransa, İtalya (Skor: 89.48) – WBA Hall of Fame Ödülü Sahibi

Dünyanın en görkemli şehirlerinden biri olan Floransa; sanat galerileri, müzeleri, Arno kıyısındaki romantik yürüyüş yolu, şık butikleri, lezzetleriyle dudak uçuklatan restoranları ve kafeleriyle mimariden gastronomiye, tasarımdan alışverişe gerçek bir cennet. Tarihi ve kültürel dokusu kadar yumuşak coğrafi özellikleriyle de insanı sarıp sarmalayan Floransa’yı doyasıya yaşamak için Duomo Katedrali’nin görkemli mimarisini dolaşmalı, Uffizi Galerisi’ndeki eserleri incelemeli, Rönenans heykelleriyle dolu San Miniato al Monte Kilisesi’ne tırmanmalı ve Santa Croce’nin dar ve tarihi sokaklarında yürüyüşler yapmalısınız.

13. Luang Prabang, Laos (Skor: 89.44)

Geçen yıl listeye giremeyen Güneydoğu Asya’nın karayla çevrili tek ülkesi Laos, 2023’te 13. sırada yer alıyor. Su, Laos’ta şaşırtıcı bir şekilde hayatın bir parçası niteliğinde. Ülkenin en büyük su kaynağı olan Mekong Nehri etrafında kurulan hayatlar ise bunun en güzel örneği. Nehir kıyısına kurulan köy ve kasabaları, ülkeye yadigar kalan Fransız sömürge mimarisinin izlerini taşıyan saray ve tapınakları öyle kendine özgü ki bunu biraz da zorlu coğrafi yapısına borçlu. Maneviyatı ve renkleriyle farklı bir mozaik olan Luang Prabang; tapınaklar ve heykellerle anılan Vientiane ile 7 milyonluk bir ülkenin bildiğimiz dünyaya benzemeyen hayatını tanımak büyük bir tecrübe.

14. Marakeş, Fas (Skor: 89.24)

Afrika’nın ilk kültür başkenti seçilen Fas’ın ikonik şehirlerinden biri olan Marakeş, bu yıl sıralamaya giren tek Afrika şehri oldu. Marakeş; doğu ritimleri ve mistisizmiyle sizi hemen etkisi altına alırken, Riyad denilen avlulu evleri, tarihi şehir bölümü ve modern hayata adapte olan yeni şehir bölümüyle tüm duyguları bir arada yaşatmayı başarıyor. Eski bir imparatorluk başkenti olan Marakeş’te İslam mimarisinin en güzel örneklerini görebilir; Yahudi Mahallesi’nde Yahudi kültürünün zenginliğini keşfedebilir, Majorelle Bahçeleri ve Bahia Sarayı gibi ikonik yerleri gezebilir, Souq Semmarine ve Souq El Kebir ile geleneksel alışverişin keyfini yaşayabilirsiniz.

15. Roma, İtalya (Skor: 88.91)

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden birisinin kurulduğu İtalya’nın başkenti Roma, tarihin şekillendiği en önemli şehirler arasında yer alıyor. Roma İmparatorluğu’nun merkezi olduğu günden beri ihtişamından ödün vermeyen Roma şehir planlaması ve manzarasıyla tartışmasız Avrupa’nın seyre doyulmayan en güzel kentlerinden. Ortaçağ, Barok ve Rönesans’ın izleri tüm meydanlarında ve sokaklarında hissediliyor. Çeşmeleri, sokakları, kiliseleri ve hemen her sokakta bulunan tarih kokan yapılarıyla göz kamaştıran Roma’da tarihe tanıklık edebileceğiniz başlıca yapılar arasında Kolezyum, Roma Forumu, İspanyol Merdivenleri, Vatikan ve Trevi Çeşmesi yer alıyor.  Yerel Roma hayatını yaşamak için Campo de’ Fiori’ye gitmeli; dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’ı ziyaret ederek San Pietro Kilisesi’ni ve Malta Şövalyeleri Bahçesini görmelisiniz.

16. Mérida, Meksika (Skor: 88.81)

Maya Uygarlığı’ndan miras kalan gelenekleri ve kültürü ile zengin bir şehir olan Merida, Meksika’daki en popüler turistik yerlerden. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan arkeolojik ve doğal yaşam alanları ile tarihi yerleşim yerlerine sahip olan bu şehir, M.Ö 2600’e kadar uzanan zengin tarihi ile de göz kamaştırıcı. Meksika’nın Yucatan eyaletinin en büyük şehri ve başkenti olan Merida, hem Koloni zamanlarından hem de Maya döneminden kalan birçok tarihi merkeze ev sahipliği yapıyor. Merida’da gezilecek yerler listesinin başında Merida Maya Dünya Müzesi, Merida Katedrali, Montejo Evi Müzesi, Yedi Bebek Tapınağı ve Poniente Ekoloji Parkı bulunuyor.

kamboçya

17. Siem Reap, Kamboçya (Skor: 88.80)

Kamboçya’nın kendine has tılsımlı havasına daha da anlam katan Siem Reap her bütçeye uygun restoran ve konaklama seçenekleriyle renkli bir şehir. Birçok insan Angkor Wat tapınağı için gitse de burada yerel pazarlar, alışveriş dükkanları, Tonle Sap Gölü üzerindeki yüzen evleri ve diğer birçok tapınak da kesinlikle görülmeye değer!

18. Singapur (Skor: 88.78)

Hareketli lokantaları, alışveriş merkezleri ve canlı gece hayatı ile ünlü Singapur, son iki yıldır dünyanın en iyi şehirleri listesinde yer alamamasının ardından bu yıl 18. sırada yer alıyor. Hem bağımsız bir devlet, hem de bir metropol şehir olarak ziyaretçilerine eşsiz ve güneşe doyacakları bir macera serisi sunan Singapur, gezilecek yerler bakımından Uzak Doğu’nun kuşkusuz en zengin yerlerinden bir tanesi. Çin, Malay ve Hint halkının sorunsuz bir şekilde beraber yaşadığı bu tek şehirli ülke, bu özelliği sayesinde, tüm zevklere hitap eden renkli bir cazibe merkezi olmayı başarmış. Singapur, son derece temiz, düzenli ve en önemlisi gelişmiş bir ülke. Ülkenin özellikle turistler açısından güvenli sayıldığını da belirtmekte fayda var.  Ekvatoral iklim kuşağında bulunan Singapur yılın 12 ayı sıcak ve nemli. Ancak Kasım-Ocak ayları arasında yaşanan Muson Dönemi’ne hazırlıklı olmak gerekiyor.

19. Charleston, Amerika Birleşik Devletleri (Skor: 88.63)

Güney Karolina’nın mücevheri Charleston, Atlas Okyanusu’na dökülen dört nehrin birleştiği yarımadaların üstünde yer alıyor. Charleston; güzel bir şekilde restore edilmiş evleri, kiliseleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ve gizli bahçeleri ile güneyin en iyi korunmuş şehirlerinden biri.

20. Lizbon, Portekiz (Skor: 88.62)

Portekiz’in en popüler şehirleri arasında yer alan Lizbon biraz zaman geçirdikten sonra “Neden burada yaşamıyorum” dedirtecek kadar sıcakkanlı şehirlerden biri. Kendine özgü kodlarını koruyan semtleri, bir sembol haline gelen tramvayları, yenilikçi ve yaratıcı yeme içme mekanları ile Lizbon, yılın her dönemi gezmek için oldukça ideal. Kentin tarihi sokaklarında kaybolmak, eski yapıları görmek ve geleneksel Fado müziğini dinlemek, hakiki bir Lizbon atmosferi solumak için yapmanız gerekenlerden.

santa fe new mexico

21. Santa Fe, Amerika Birleşik Devletleri (Skor: 88.47)

1607 yılında İspanyollar tarafından kurulan Santa Fe, 2023 listesine giren iki Amerikan merkezinden biri. 2019’dan beri dünyanın en iyi şehirleri arasında yer almasa da, eşsiz kerpiç mimarisi, yeniliğe açık mutfak kültürü ve bugün dünyanın parmakla gösterilen sanat zenginliğiyle mutlaka rotanızda olması gereken yerlerden.

22. Hobart, Avustralya (Skor: 88.44)

Listeye yeni giren Tazmanya’nın başkenti Hobart, geçtiğimiz beş yılda listede yer almadı. Ancak Avustralya açıklarındaki bir adada, Auckland’ın muadili olarak gösterilen fantastik bir şehir destinasyonu olarak kabul edilen Hobart; çok iyi korunan tarihi mimarisi, müzeleri, sanat ve eğlenceyle dolu kültürel yaşamı, festivalleri, dünyaca ünlü şarapları ve güzel plajları ile keşfetmeye değer!

23. Guadalajara, Meksika (Skor: 88.13)

Meksika’nın Jalisco eyaletinin en büyük şehri olan Guadalajara; torta ahogada (soslu sandviç) ve birria ile dolu tacos dahil olmak üzere inanılmaz sokak yemekleriyle seyahatseverleri kendine çekiyor.

24. Porto, Portekiz (Skor: 88.09)

Portekiz’in Lizbon’dan sonra ikinci büyük kenti olan Porto, ülkenin kuzeyindeki Douro Nehri’nin Atlas okyanusuna açılan kıyısında yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Porto; boğazı andıran Rio Douro Nehri, martı sesleri ve bol yokuşlu, dar sokakları ile Türk misafirlerine İstanbul’u anımsatıyor. Renkleriyle gözleri üzerine çeken desenli vitraylarla süslenen taş binaları, Porto şarabı ve tarihi binalarıyla Porto; tarih ve sanat derslerinin canlı bir örneği. Tarihi eserleri, kulağınızı okşayan çan sesleri ve pitoresk nehir manzarasıyla romantizmi yaşatıyor.

osaka

25. Osaka, Japonya (Skor: 88.05)

Japonya’nın üçüncü büyük kenti Osaka, otoyolları ve gökdelenlerle çevrili kanyonu andıran caddeleriyle belki Japonya’nın en güzel şehri unvanına sahip olamayacak ama Michelin yıldızlı restoranları, yerel yemek kültürü, birinci sınıf müzeleriyle hiç de iddiasını yitirmiş değil. Osaka, sadece göreceğiniz değil deneyimleyeceğiniz şehir olmayı size bunu dayatmadan başarıyor.

 

Travel + Leisure tarafından yayınlanan “Dünya’nın En İyi 25 Şehri” içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Size özel seyahat planlaması ve sorularınız için:
Travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.