Devir Artık YAVAŞLIK DEVRİ: Dünyanın En Güzel Cittaslow Şehirleri

11 Nisan 2022

Sabah güne gözünüzü açtığınız andan itibaren gün içinde kaç defa gerçek anlamda “durma” fırsatınız oluyor? Bu sorunun cevabını düşünmeye bile takatiniz yoksa, muhtemelen zihninizi ve bedeninizi hayatın olağan akışına bırakıp biraz “yavaşlama”nın vakti gelmiş demektir!

1999’da kurulan ve büyük şehirlerdeki kaotik, endüstriyel ve hızlı yaşamın tersine daha yavaş, lokal ve sürdürülebilir bir yaşam modelini savunan CittaSlow (Sakin Şehir) hareketi, işte tam da böyle şehirleri bulup, bu şehirlerin daha da iyileşmesine katkıda bulunuyor. Siz de bu yaz biraz yavaşlayıp hayatı daha kaliteli yaşamak istiyorsanız sizler için derlediğimiz  dünyanın en keyifli sakin şehirlere bakmadan tatil planınızı yapmayın:

Asolo, İtalya

İtalya’nın en güzel eski şehir merkezlerinden biri olan, Veneto bölgesinin kıymetlisi Asolo Avrupa’nın gizli kalmış, mücevher kasabalarından biri.Asolo’nun tarihi 12.yüzyıla kadar uzanıyor. Antik surlar içerisinde kalan kasabanın her köşesinden bin yıllık bir tarihin izlerini görebiliyor olmak oldukça etkileyici değil mi? ⁣ “Marca Trevigiana’nın incisi” olan Asolo bir ovaya bakan tepe üzerinde, tahmin edeceğiniz üzere eşsiz manzaralar sunuyor. İngiliz şair Robert Browning, İlahi tiyatro oyuncusu Eleonora Duse, besteci Gian Francesco Malipiero, İngiliz yazar ve gezgin Freya Stark olmak üzere birçok sanatçıya ilham veren Asolo aynı zamanda Venedik’ten sadece 80 km uzaklıkta.

Sonoma ABD

Sonoma, ABD

San Francisco’nun kuzeyinde bulunan bu şirin kent için “Amerika’daki İtalya” demek çok da abartılı olmaz. Kaliforniya eyaletinin en önemli şarap ve peynir üretim merkezlerinden olan Sonoma, bu anlamda Toskana’nın okyanus ötesindeki kardeşi gibi! 12 binlik nüfusu ve kendine özgü mimarisi ile klasik Amerikan yaşam stilinden çok uzak bir yaşamın sürdüğü Sonoma, özellikle rafine lezzetlere ve sessizliğe düşkün gezginler için çok uygun.

ars en re fransa

Loix, Fransa

Fransa’nın güneybatısında Biskay Körfezi’ne nazır duran gerçek bir “Dolce Vita” kenti olan Loix, Akdeniz kültürünü iliklerinize kadar hissettiren pazarları, tertemiz plajları ve taş sokakları ile hakkında yapılan “Ada içinde ada” yakıştırmasını sonuna kadar hak ediyor.

Amalfi, İtalya

İtalya’nın en muhteşem sahil manzaralarını deneyimleyebileceğiniz Amalfi sahili Napoliten şarkılar, etrafınızı saran limon ağaçlarının iç açan kokusu ve denizden esen ılık rüzgarlarla buluşturacak sizi. Falez kayalıkları üzerine kurulmuş Güney İtalya’nın en el değmemiş, en dinlendirici bölgelerinde Salerno‘dan başlayarak Sorrento‘da tamamlanan yaklaşık 75 kilometrelik rota tam bir yaz masalı vaat ediyor!

Ulvik, Norveç

Nüfusu sadece 1200 olan bu minik kasaba Norveç’in iç kesimlerinden fiyortlara açılan bölgede bulunuyor. Özellikle kampçılar için son derece önemli bir merkez olan Ulvik dağlarla çevrili bir çanakta kalan gölün etrafına kurulmuş masalsı bir kasaba. Ulvik’in en güzel yanlarından biri de burada her şey kasabada üretilen yerel hammaddelerle hazırlanıyor.

Lekeitio İspanya

Lekeitio, İspanya

İspanya’nın Bask Bölgesi’nde bulunan Lekeitio, Bilbao ve San Sebastian kentlerine sadece birer saatlik mesafede bulunuyor. Uzun ve tertemiz sahil şeridi; büyüleyici gotik mimarisi ve rengarenk restoranları ile ilgi gören Lekeitio özellikle sakin sakin balık tutmak isteyenlerin çok seveceği bir sakin şehir.

San Vincenzo İtalya

San Vincenzo, İtalya

Toskana’nın bu muhteşem sahil kasabasında mavi bayraklı nefis plajlar; doğa gezileri yapmaya imkan tanıyan ormanlar ve muhteşem şaraphaneler görmek mümkün. Özellikle su sporlarına meraklıysanız yaz aylarında Toskana’ya yolunuz düştüğünde San Vincenzo’yu mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Pijao Kolombiya

Pijao, Kolombiya

Pijao yani diğer adıyla Coyaima Natagaima Kolombiya’nın güneyindeki yüksek kesimlerde bulunan sempatik bir şehir. Aslen bir tarım kenti olan Pijao’da yüksek kaliteli mısır, pamuk ve patates üretiliyor. Orta Amerika yerlilerinden kalan kültürel mirası ve İspanyol kolonilerinin etkisi ile rengarenk bir yerleşim olan Pijao, Latin Amerika’ya yolu düşenlere tavsiyemiz.

Sedgefield Güney Afrika

Sedgefield, Güney Afrika

Afrika’daki ilk CittaSlow olan Sedgefield, yavaşlığı ve sakinliğinin yanı sıra belgeselleri aratmayan bakir doğasıyla da gönülleri fethediyor. Ormanlar, saklı göller, okyanus kıyısında duran el değmemiş plajları ile her türlü doğa sporunun merkezi olan Sedgefield yerel değerlerini korumasıyla da öne çıkıyor.

Dünyanın En Keyifli Sakin Şehirlerinde Size Özel Seyahat Programı İçin:

Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.