Dünyanın En Güzel Bahçeleri

20 Nisan 2020

Doğanın tüm gücünü hissetmeye ne dersiniz? Dünyanın dört bir yanında görsel şölen sunan bahçelere bir yolculuğa davetlisiniz. Büyülü peyzajları, sanat eseri gibi kıymetli olan bitki türleri ile birbirinden değerli olan bahçeler bir vaha gibi. Pattaya’dan Piemonte’ye; Singapur’dan Rio de Janeiro’ya içinizi umut ve bahar enerjisiyle dolduracak bahçeler…

Butchart Gardens, British Columbia – Kanada

Vancouver Adası’nda, başkent Victoria yakınlarında yer alan The Butchart Gardens, 100 yıldan uzun süredir büyüleyici güzelliğini koruyor. 55 dönüme yayılan bahçeler her mevsim başka bir ambiyansa bürünüyor. Bahar ve yaz aylarında açan sayısız lale, nergis ve sümbüller harika bir renk şöleni sunarken kokuları sizi mest ediyor. Yaz aylarında geceleri aydınlatılan gül bahçeleri, Christmas’da özenle dekore edilen bahçeler masaldan fırlamış gibi.

Biltmore Gardens & Grounds, North Carolina – ABD 

1895 yılında tamamlanan ve 250 odasıyla George Vanderbilt’a ait olan Biltmore Şatosu tüm görkemiyle bugün de ayakta. Şatonun bahçeleri ise bir sanat eseri gibi. Bünyesinde Gül Bahçesi, İtalyan Bahçesi gibi farklı bölümleri kapsayan bu büyük bahçede sayısız bitkinin yarattığı renk cümbüşüne tanık olabilirsiniz.

Jardim Botânico, Rio de Janeiro – Brezilya

1808 yılında kurulan ve toplam 137 hektara yayılan Jardim Botanico hem bahçeleri hem de barındırdığı sanatsal, arkeolojik yapılarıyla şehrin fantastik denecek duraklarından. 54 dönüme yayılan botanik bahçede Brezilya ve dünyadan gelen 6000 üzerinde bitki türü yer alıyor. Nadir görülen bitki koleksiyonlarının yanı sıra 140 farklı kuş türünün evi olan bahçede dolaşırken maymunlara, minik marmosetlere de rastlarsanız şaşırmayın! Bahçenin en çok fotoğraflanan Royal Palms Bulvarı ise yolun iki tarafına sıralanan yüksek palmiye ağaçlarla dolu.

The Gardens of Eyrignac Manor, Dordogne – Fransa

Fransa’nın en güzel bahçeleri sınıfında yer alan The Gardens of Eyrignac Manor, 17. yüzyılda inşa edilen bir malikâne etrafında yaratılan ve 18. yüzyıldan beri hikâyesini devam ettiren bahçelerden oluşuyor. Tek kelimeyle “muhteşem” bir ambiyansı olan ve 500 dönüme yayılan bahçeler 7 ana bahçeden oluşuyor. İtalyan Bahçeleri, Malikâne ve Fransız Bahçesi, Capucine’nin Bahçeleri, Beyaz Bahçe, Çiçek Çayırları, Mutfak Bahçesi ve meyvelerin yetiştiği Kaynaklar Bahçesi.

Nong Nooch Tropical Botanical Garden, Pattaya – Tayland

Pattaya’nın sembollerinden biri haline gelen Nong Nooch Tropical Botanical Garden girişinde daha çok tema parka gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Biraz daha ilerlediğinizde ise sizi temalara göre ayrılan bahçeler bekliyor. Botanik bahçede dolaşmak dünya turuna çıkmak gibi hissettiriyor. 17.yüzyılı yansıtan Fransız Bahçeleri, Avrupa Rönesans Bahçesi, Anıtlar Bahçesi gibi farklı bölümler yer alıyor. Türe özgü ayrılan bahçelerde tropikal palmiye ağaçlarını, kaktüsleri, etli bitkileri, bonsai’leri, orkide fidanlıklarını görebilirsiniz. Ülkenin en büyük orkide koleksiyonunun olduğu orkide bahçesi ise 670’den fazla yerli ve melez orkide türünü barındırıyor.

Giardini Botanici Villa Taranto, Piemonte- İtalya

1931’de İskoç Kaptan McEacharn’ın emekleriyle yaratılan Giardini Botanici Villa Taranto Mart-Ekim aylarında bir doğa festivaline dönüşüyor. 16 hektar alana yayılan bahçelerde dünyanın dört bir yanından gelen ağaç ve bitki türleri yer alıyor. İngiliz stilinde tasarlanan bahçeler renk zenginliği, koku zenginliği ile gerçeküstü bir his uyandırıyor. Nadir görülen tropikal bitki örnekleriyle bahçeyi soluksuz gezeceğinize şüphe yok.

Montreal Botanical Gardens, Québec – Kanada

1036 yılında ünlü Kanadalı botanikçi Frère Marie-Victorin tarafından kurulan Montreal Botanical Gardens, şehirde bir vaha yaratıyor! 185 dönüm alana yayılan bahçede yaklaşık 20.000 bitki türü bulunuyor. Özel bahçeleri, bitki koleksiyonları, tropikal bitkiler, nadir bitki türleri botanik bahçenin farklı bölümlerinde yer alıyor.

Powerscourt Gardens, Enniskerry – İrlanda

Wicklow County’de yer alan Powerscourt Gardens, 1731 yılında tasarlanmış ve bugün 47 dönüme yayılan bir cennet. National Geographic tarafından “Dünyanın En İyi 10 Bahçesi” listesine seçilen Powerscourt Gardens bahçeleri geniş manzaralı terasları, heykelleri ve süs gölleriyle dönem filmlerini aratmıyor. The Walled Gardens, The Italian Garden, The Dolphin Pond, The Japanese Gardens, Pets Cemetery ve Pepperpot Tower gibi farklı bölümlerden oluşan bahçede 200’den farklı ağaç, bitki türü bulunuyor.

Singapore Botanical Gardens, Singapur

1859 yılında kurulan Singapur Botanik Bahçeleri, kullanılmayan bir plantasyon alanından 60 dönüme yayılan farklı bahçe ve bölümlerden oluşan bir cennete dönüştürüldü. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girerek bu listedeki ilk ve tek tropikal botanik bahçe olma özelliğine sahip. Saatler, hatta günlerce gezilecek zenginliğe sahip bahçenin onlarca farklı alanı var. Kuğu Gölü, Orkide Bahçesi gibi merak uyandıran alanlar arasında elbette en ünlü yer orkidelerin yetiştiği bahçe.

Jardin de Versailles, Versailles – Fransa

Tarihin en ünlü ve peyzajıyla beğeni kazanan bahçesi Versailles Bahçeleri, Fransız tarzı peyzajın mükemmel bir örneği. Versailles Sarayı’nın görkeminin gölgesinde kalmayan bu kusursuz bahçeler André Le Notre tarafından tasarlanan su kanalları ve çeşmelerle zenginleştirilmiş. Toplamda 800 hektar olan, bunun 300 hektarında bitki ve ağaçların yer aldığı bahçede 372 heykel, 600 çeşme var.

Şimdilik #EvdeKalTürkiyem #EvdenKeşfet #ŞimdiHayalEtSonraSeyahatEt
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.