Doğa Dostu Tatil Önerileri

05 Haziran 2017

Ekoturizm, yeşil turizm, sürdürülebilir turizm ya da kısaca doğa dostu seyahatler doğanın gücüne bizi geri döndürüyor. Doğayı keşfetmek, onu bozmamak ve saygı göstermek eko-turizmin temel inancı!

Doğanın deneyimi üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilir ekolojik değerlere sahip olan oteller, özel evler kocaman resort otellerin etkisini gölgede bırakıyor. Ağaç evlerde konaklayıp, yemyeşil yamaçlarda, dere kenarında yürüyüş yapmak sınırsız yeme – içmenin dahil olduğu tatillerin çok adım ötesine geçti. Doğanın deneyimi üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilir ekolojik değerlere sahip olan ekoturizm için seçenekler oldukça çok. Ekolojik değerleri modern tasarımla buluşturan oteller ise ekoturizmde bir adım öne çıkıyor.

İşte doğayla temas edebileceğiniz, doğa dostu tatil önerilerimiz:

Sanctuary Olonana, Maasai Mara Reserve – Kenya

sanctuary_olonana

Kenya’nın en ünlü oyun rezervi olan Masai Mara’nın kalbinde, Mara Nehri’nin özel bir noktasında yer alan Sanctuary Olonana, ödüllü bir lüks çadır kampı. Ecotourism Kenya tarafından 2015 yılında “Afrika’nın Önde Gelen Eko-Lodge”u ödülünü alan kamp 14 çadır odadan oluşuyor. Çevreye duyarlı ve modern imkanlar sunan çadır kampından çıkıp safariye katılmak fantastik!

Galapagos, Ekvador

bobby

Popülerliğini koruyan Güney Amerika’daki Galapagos Adaları çevrecilerin en çok sevdikleri yerlerden biri. Büyük bir özenle korunan Galapagos Adaları içerisinde kendine özgü birçok biyolojik türü barındırıyor.Galapagos, şimdiye kadar izlediğiniz tüm doğa belgesellerinin gerçeğe dönüştüğü bir takımadalar zinciri. Korkunun, kaçmanın olmadığı, tüm canlıların bir arada barış içinde yaşadığı ve karşılaştıkları insanlardan bile çekinmediği, Darwin’in ünlü evrim teorisine şekil verdiği, Dünya’nın bozulmamış son eko-sistemlerinden biri.

Tierra Patagonia Hotel- Şili

tierra patagonia

Doğa içinde konaklamak sizin için en büyük öncelikse Şili’deki tercihiniz mutlaka Torres del Paine Ulusal Parkı’nın hemen sınırında konumlanan Tierra Patagonia Hotel olmalı. Cazú Zegers Arquitectura mimarlık ofisinin ellerinden çıkan otel, doğal malzemelerden yapılmış, modern bir yükselti görünümünde. Bildiğiniz otel görünümlerini unutun! Tierra Patagonia Hotel’in mimarisi doğayla bütünleşik bir ev tasarımını andırıyor. Otelin dış cephesinin kaplandığı Lenga ağacı, And Dağları’na özgü ve Şili’den dünyaya ihraç ediliyor. Bu ağacın en büyük özelliği ise zamanla renk değiştirmesi. Bu sayede otel bir süre sonra sonra doğada rüzgârla şekil almış bir tepecik gibi görünecek. Otelin çevresinde gezilecek, görülecek o kadar şey var ki… Sarmiento Gölü’nün diğer yakasında tüm heybetiyle yükselen Paine Masifi bunlardan ilki. İçerisinde 60 pumaya, guanakolara ve gri Patagonya tilkisi gibi hayvanların yer aldığı Torres del Paine Milli Parkı ise her mevsim eşsiz manzaralara sahip.

Aman-i-Khás, Rajasthan – Hindistan 

Aman_i_KhasRanthambore Milli Parkı’nın eşiğindeki bir vahşi yaşam kampı olan Aman-i-Khas, doğanın kucağında konfor ve kusursuz misafirperverliği ile ünlü. Vahşi yaşamı ve doğal güzelliği koruma altına alınan milli park bitişiğindeki bu lüks kamp otelinin sadece 10 adet çadır odası bulunuyor. Mughal stilini anımsatan kampın SPA’sı geleneksel tedavileri, Reiki terapileri ile biliniyor.

Norden Camp – Labrang / Tibet

norden_campNational Geographic, Conde Nast Traveller, New York Times gibi seyahat ve basının önde gelen kuruluşları tarafından onay alan The Norden Camp, Tibet kültürünü doğanın kalbinde tanımak için bir fırsat sunuyor. Tibet Platosu’nda yer alan bu lüks kamp 11 hektarlık bir alana yayılıyor. Kış aylarında göçebelerin otlatma alanı olan bölgedeki kamp Mayıs-Ekim aylarında açık oluyor. Birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Norden Camp çadırları yerel mobilyalar, antika parçalar, keçe yünleriyle dekore edilmiş. 

Tierra Atacama Hotel & Spa-Şili

tierra_atacama

Tierra Atacama Hotel and Spa, Kuzey Şili’de San Pedro de Atacama‘nın kenarında konumlanıyor. Tierra Atacama mimarisi, iç tasarımı ve bahçeleri ile de adından sıkça söz ettiriyor. Şili’nin önde gelen yaratıcı yetenekleri tarafından tasarlanan otel, yerel malzemeler ile el yapımı mobilya ve aksesuarları kullanarak, mümkün olduğunca otantik bir görünme sahip olmaya özen göstermiş. Atacama Çölü’ndün ihtişamına karşı sonsuzluk havuzunun tadını çıkarmak büyük keyif. Otelin konumu sıra dışı bir tatil yapmak için de ideal. Dünyanın en kurak bölgesi olarak bilinen ‘Atacama Çölü’ gezinizin en önemli kısmı olabilir. Çölün Moon Valley isimli kısmı ise sizi oldukça şaşırtacak çünkü burası dünya üzerinde Ay’ın yüzeyine ve hava yapısına en fazla benzeyen yer. En güzel gün batımı da yine burada gerçekleşiyor. Adaya düşen meteorların sergilendiği Meteor Müzesi de gezilmeye değer. Bu meteorların bazılarının 4,5 milyar yaşında olduğu söyleniyor.

Sal Salis, Avustralya 

Sal_salis

Cape Range Ulusal Parkı kum tepelerinin sahil kısmında kurulan safari kampı Sal Salis Ningaloo Reef çevre dostu lüks safari kampı olarak doğaseverlerin ilgisini çekiyor. Batı Avustralya’nın en güzel ulusal parkı içerisinde olmanın avantajını kullanan kampın 10 lüks çadırı deniz veya çalılara bakıyor. 500’ün üzerinde renkli balık türü ve 250 mercan türüne ev sahipliği yapan resif keşfi yapmak bile oldukça heyecan verici. Doğal ve dönüştürülebilir malzemelerin, güneş enerjisinin kullanıldığı kamp bambaşka bir macera.

Ion Luxury Adventure Hotel-İzlanda

ion Luxury hotel

Reykavik’e yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta olan Ion Luxury Adventure Hotel, magmanın yüzeye ulaştığı ovalar, puslu bir göl, sıcak su kaynakları ve doğanın ortasında kaybolmuş, izole bir otel. Ion Luxury Adventure Hotel, modern ve minimalist bir yapısı ile lavların oluşturduğu sarp bir arazinin ortasında yükseliyor.

ion_luxuryDünyanın en ilginç ve en iyi barları arasında yer alan “Kuzey ışıkları bar” adı verdikleri barı bile bu oteli ziyaret etmeniz için yeterli bir sebep. Benzersiz bir doğanın ortasındaki otelin Spa bölümünde yorucu ve stresli şehir hayatının izlerini silebilir ve yeniden doğmuş hissini yaşayabilirsiniz. Thingvellir Ulusal Parkı ve ünlü Geysir kaplıcalarına yakın olan otel, rafting, buz yürüyüşü ve Silfra Yarığı’na dalışa kadar pek aktivite için ideal konumda.

Fogo Island Inn – Kanada

fogo_inn

Kanada’da Newfoundland adasında, bölgede yaşayanlarının yarısının turizmle ilgilenmesine neden olan Fogo Island Inn, çarpıcı bir tasarım harikası! Bölgesel Kritisizm olarak adlandırılan otel mimarisinde bölgesel bilinç, yerel üretim detayları ön plana çıkıyor. Ahşap kazıklar üzerine inşa edilen 29 odalı otelin odalarını yerel sanatçıların dekore etmiş. Otelde bir restoran, bir sanat galerisi, bir sinema ve bir Spa bulunuyor. Boydan boya cam kaplı odanızdan izlediğiniz deniz manzarası sanki size okyanus üzerinde yolculuğa çıkmışsınız hissini veriyor. Adanın Brimstone burnuna gelenleri “Düz dünyanın sonuna geliyorsunuz. Bir adım daha, sonuncusu olacaktır” yazılı bir pano karşılıyor. Profesyonel bir rehberin bulunmadığı Fogo Island’da sizi yerel halk karşılıyor. Balıkçılarla denize açılacak, sanatçılarla el işi sanatları öğrenecek, şeflerin hazırladığı leziz yemekleri tadacaksınız. Daha ne olsun!

Treehotel – Harads, İsveç

Bu konuda hiç şüpheniz olmasın ki, dünyadaki başka hiçbir konaklama seçeneği İsveç’in Harads kasabasında yer alan bu mimari harikası ağaç odaları kadar çevresiyle bütünleşmiş olamaz. Özenle korunan doğanın ortasında bir yaşam alanı sunan Tree Hotel tasarımı, manzarası ve ambiyansıyla unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazır. Ormanlık alanda, ağaçlar arasına yerleştirilen kapsül ev ve küçük kulübelerden oluşan otel odaları İskandinav stilde dekore edilmiş.

Explora Rapa Nui- Easter İsland

explora_rapa_nuiDünyanın en gizemli adası olarak kabul edilen Easter Island ( Paskalya Adası), araştırmacıların yüzyıllardır süren çalışmalarına rağmen sırlarını saklamaya devam ediyor. Siz de bu gizemli adayı keşfetmek için vakit kaybetmeyin. Şili-Easter Island’da bulunan Explora Rapa Nui, volkanik taş ve ahşap gibi doğal malzemeler kullanılarak tasarlanmış olan 30 odası ile dünyanın en pahalı otellerinden biri sayılıyor. Te Miro Oone’da bir tepede yer alan, Pasifik manzaralı Explora Rapa Nui, inşa edilirken adanın bitki örtüsü ve doğal yapısının korunmasına son derece özen gösterilmiş. Otelin etkileyici mimarisine çam ve yerel taş peyzajı çok yakışmış. Otelin şarap turlarına katılabilir ve dört bir yanı kimin yaptığı henüz bilinmeyen dev insan heykelleriyle dolu olan ada civarını gezebilirsiniz.

Sanctuary Nile Cruise | Nil Nehri, Mısır

Medeniyete yön veren Mısır’da, doğanın bir armağanı olan Nil Nehri’nin üzerinde, bir cruise’da doğanın güzelliklerini sunan Sanctuary Nile Cruise doğayla dost arıtma sistemleri mevcut. Ayrıca teknedeki tüm atıklar profesyonel bir geri dönüşüm prosedürüne tabii tutuluyor.

Longitude 131°-Avustralya

Longtitude

Ölmeden önce mutlaka konaklamanız gereken otellerden biri burası. Hiçbir yerde yaşayamayacağınız bir kamp deneyimini Avustralya’daki dünya mirasları arasında olan Uluru-Kata Ulusal Parkı yolunda yer alan Longitude 131°’de yaşayabilirsiniz. Timsah, kanguru, barramundi gibi hayvanlarının lezzetini deneyebilir, Aborjin kültürünü yansıtan geleneksel müzikler ve yerel danslar eşliğinde eğlenebilirsiniz. Longitude 131°’in lüks 15 çadırında konaklamak size lüks şartlar içinde kamp tecrübesi yaşatıyor. Her bir çadır çöl kumuna zarar vermeden çubukların üzerine kurulmuş. Güneş enerjisi kullanan çadırların nefes kesen bir manzarası olduğunu da ekleyelim. Ayers Rock(Uluru) üzerinden gün doğumunun ve batımının eşsiz manzarası ise sizi büyüleyecek olan başka bir detay. Yıldızların altında bölgenin özel şaraplarıyla kendinizi şımartabilir ya da tatil köyünün doğa turlarında yer alabilirsiniz.

Kazdağları, Türkiye

Ülkemizde ise Dünya’nın oksijen bakımından en zengin 3 yerinden biri olan Kaz Dağları, uzun yürüyüşlerinize akan derelerin sesinin eşlik ettiği bir masal diyarı. Kazdağları’nın eteğinde bulunan Yeşilyurt Köyü, adı gibi yemyeşil ve huzur veren bir köy. Türkiye’nin en iyi butik otellerinden olan Çetmihan, doğanın tüm güzelliklerinin barındığı Yeşilyurt Köyü’nde bulunuyor. Kaz Dağları’nın bir diğer özel noktası olan Adatepe Köyü ise hem tarihi hem eşsiz doğası hem de birçok aktiviteye elverişli konumu ile keyifli bir dinlence yeri. “Yavaş yaşam” felsefesinin tam anlamıyla deneyimleyebileceğiz Adatepe Köyü’nde aslına uygun olarak restore edilmiş üç adet taş Rum evinden oluşan Ida Blue, adını bahçesinde yetişen doğal bitkilerden alan dokuz odası ile ekolojik tatil severleri bekliyor.

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.