Buz ve Ateş Ülkesi İzlanda’da Rüya Gibi Seyahat Deneyimi

05 Eylül 2023

İzlanda kaplıcaları, volkanları, şelaleleri, fiyortları ve buzulları ile gezginlerin ve doğa tutkunlarının “mutlaka gidilecekler” listesinde hep ilk sıralarda yer alıyor!  Bir yanda Atlas Okyanusu’nun kıyısına sarkan devasa buzulları diğer yanda yerin bin kat derininden yüzeye püsküren kaynak suları… “Buz ve Ateş Ülkesi”nin hikâyesi bu eşsiz doğal olaylarını aynı kara parçasında barındırmasında gizli.

Lav ovalarındaki buz kubbeleri ve krater gölleriyle adeta bir doğa harikasını andıran İzlanda, göz kamaştıran doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Avrupa seyahatlerinin en popüler rotalarından biri olan ülkede neredeyse her gün yaşanmayı bekleyen bir macera var. Kaplıcalar, volkanlar, şelaleler, fiyortlar ve buzulları keşfederek geçireceğiniz İzlanda seyahati sonrasında yeniden doğmuş gibi hissedeceğiniz kesin!

Tüm gezginlerin ve doğa fotoğrafçılarının “gezilecekler listesi”nde ilk sıralarda yerini alan İzlanda’ya hangi dönem giderseniz gidin sizi farklı bir doğal olayı bekliyor. Balina turizmi, gökkuşağı sezonu, Kuzey Işıkları… Yılın her dönemi sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde yer alan İzlanda için ışığın ve karanlığın ülkesi tanımlaması da yapılıyor. Böyle söylenmesinin nedeni ise; yaklaşık 24 saat güneş ışığının olduğu uzun yaz günlerinin yalnızca birkaç saatlik kasvetli gün ışığının olduğu kısa kış günleri ile dengelenmesidir.

İzlanda’daki soğuk hava ve kutup atmosferi her ne kadar birçok insan için havuza girmek için ideal koşullar oluşturmuyor gibi görünse de, aslında en beklenmedik yerlerdeki sıcak yüzme havuzları ve gizli lagünleri ile ziyaretçilerini şaşırtmayı fazlasıyla başarıyor.

Ülkedeki hızla büyüyen en popüler aktivitelerden bir diğeri de soğuk terapi uygulamaları. Birçok yüzme havuzundaki soğuk küvetler aracılığıyla yapılan bu terapi yöntemi; havuz ziyaretiniz sırasında temizleyici sıcak buharın keyfini çıkarabileceğiniz en popüler uygulamalardan yalnızca bir tanesi.

Özenle korunan aktif volkanları, siyah kumlardan oluşan plajları, kimsenin geçmediği karlarla kaplı yolları ve buzdan mağaraları ile yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan İzlanda’nın işte daha önce duymadığınız başlıca özellikleri…

Kuzey Işıkları ve Doğal Buz Mağaraları

Kış Harikalar Diyarı Seyahat Programı; Blue Lagoon ve başkentten İzlanda’nın en iyi Vatnajökull buzul bölgesi ile tanınan çarpıcı güneydoğu yakasına kadar uzanan bir alanı kapsarken, Avrupa’nın en büyük 2. buzuluna ev sahipliği yapan Glacier Lagoon gibi İzlanda’nın önemli noktalarını keşfetmenizi sağlar.

Volkanik Patlama Deneyimi

İzlanda’nın “Ateş ve Buz” ülkesi olarak adlandırılmasının en önemli sebeplerinden biri volkanik olarak oldukça aktif bir ülke olması. İzlanda’da tipik olarak her iki yılda bir volkanik patlama oluyor. İzlanda’da çok sayıda patlama olmasına rağmen patlamalar genellikle seyahat etmenin zor olabileceği engebeli dağlık bölgelerde veya bazen de buzulların altında gerçekleştiği için deneyimlemek her zaman mümkün olamayabiliyor.

Volkanik patlama deneyimi tabii ki “hayatta bir kez yaşanacak” bir deneyim. Örneğin Mart 2021’de Reykjanes yarımadasındaki başkent Reykjavik’e sadece 30 km uzaklıkta Geldingadalir’de yaşanan patlama, geniş bir lav nehrinde yavaşça akan huzurlu bir lav patlaması şeklinde yaşandığı için bir çok gezgin tarafından trekking, helikopter turları  gibi birbirinden keyifli aktivitelerle izlenebildi.

Ayrıca bölgedeki turlara katılarak binlerce yıl önce eski yanardağ patlamalarında oluşan devasa lav mağaralarını ziyaret edebilir, her patlamadan sonra manzaranın nasıl değişerek dev lav alanları ve muazzam lav mağaraları bıraktığını görebilirsiniz.

Büyülü Buz Mağaraları

İzlanda’daki buz mağaraları eşsizdir ve İzlanda’ya seyahat edenlerin mutlaka yaşaması gereken deneyimlerden biridir.  İzlanda’da hem Langjökull hem de Vatnajökull buzulları üzerinde çok sayıda doğal kristal buz mağarası bulunuyor. Ayrıca Langjökull buzulundaki devasa insan yapımı buz tünelini ziyaret etmenizi öneririz, bu unutulmayacak bir deneyim olacaktır.

Jeotermal Havuzlar

Yeraltındaki jeotermal aktivite nedeniyle doğal sıcak su kaynaklarına sahip olan İzlanda’nın birincil enerji kullanımının yüzde 66’sını jeotermal kaynaklar oluşturuyor. Bunların en ünlüsü ise Reykjavik’ten çok da uzak olmayan Reykjanes Yarımadası’ndaki bir lav alanında bulunan Blue Lagoon. Jeotermal olarak ısıtılan bu sular, son zamanlarda lüks kaplıca ortamlarında da artan bir oranda kullanılıyor. Ülkede jeotermal enerjiden yararlanmanın ortaya çıkışından bu yana, halka açık banyo geleneği yerel kültürde derinden kök salmış. Her yaş ve meslekten yerel halk bu nedenle halka açık yüzme havuzlarından bazılarını hem sağlık hem de sosyal amaçlarla kullanır.

İzlanda’da mutlaka görülmesi gereken, mavi sularıyla beyaz kar manzaralarına eşlik eden Blue Lagoon, yaz kış 38 derece suya sahip. Jeotermal Güç Santralinin atık sularının toplandığı bir göl iken bölge halkının bu suların iyileştirici gücü olduğuna inanmasıyla tesisleşen Blue Lagoon, dışarıda hava – derecelerdeyken içerisinde hem ısınacağınız hem de eşsiz İzlanda coğrafyasını izleyeceğiniz bir deneyim sunuyor. Karla kaplı zamanlarda bile ziyaretçi akınına uğrayan Blue Lagoon’un termal zengin suyu gençleştirip güzelleştiriyor.

Reykjavik

Bir balıkçı köyü olarak kurulan, saflığını kaybetmeden hızla Avrupa’nın modern şehirler listesine giren Reykjavik kesinlikle görülmeye değer! Öncelikle kar yağdığında tam bir kartpostala dönüşen şehir manzarası için bu yolculuğa değer. İkinci olarak az yerleşimi sayesinde kış gecelerinde fazla ışığın olmaması Kuzey Işıklarını görebilmeniz için harika bir ortam hazırlıyor. Hava soğuk olsa da sizi ısıtacak kaplıcaları ise karla kaplı manzarada sıcacık sularda keyif yapma şansı veriyor. Şubat ayında gerçekleşen Işık Festivali ise karlar ülkesine çok yakışıyor.

Vahşi Batı

Westfjords’un engebeli kıyı şeridine kadar uzanan vahşi dağ arazisini kapsayan İzlanda’nın bu daha az seyahat edilen bölgesi; doğal kaplıcaları, nefes kesen okyanus manzaraları ve inanılmaz yürüyüş, bisiklet ve sürüş rotalarını deneyimlemek için daha sessiz bir yol sunar.

Kuzeybatı İzlanda’da yer alan Westfjords; uçsuz bucaksız kıyıları, dudak uçuklatan uçurumları, büyüleyici balıkçı köyleri ve çok sayıda yürüyüş parkurları ile kesinlikle keşfedilmesi gereken destinasyonlardan.  Küresel seyahat otoritesi Lonely Planet tarafından 2022’de dünyada ziyaret edilecek en iyi bölgelerden biri olarak gösterilen Batı Fiyortları; Grönland’ın doğu sahillerinin karşısındaki şirin köyleri, muhteşem manzaraları ve epik İzlanda tarihi ile ziyaretçilerine unutamayacakları bir tatil vadediyor.

Geceyarısı Güneşi Macerası

Geceyarısı güneş macerası; ülkenin en lüks otel ve villalarından bazılarının tadını çıkarırken, yılın en iyi zamanında ülkenin sırlarını keşfetmenize de olanak tanır. Güzergah; yürüyüş, kano ve dağ bisikletinden hoşlanan aktif gezginler için oldukça ideal.

Sürdürülebilirlik

Çevre konularında dünyanın en yüksek performans gösteren ikinci ülkesi olarak bilinen İzlanda’daki elektrik üretiminin yüzde 99’undan fazlası ve toplam enerji üretiminin yüzde 80’i hidroelektrik ve jeotermal enerjiden gelir. Bu nedenle konferans salonları ve oteller doğal olarak çevre dostudur.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.