Bu Yıl Kaçırmak İstemeyeceğiniz İçinizi Isıtacak Kış Festivalleri

29 Kasım 2022

Festival denilince aklınıza sadece bahar ya da yaz ayları geliyorsa çok yanılıyorsunuz. Çünkü kışın da evden çıkıp yollara düşmenize değecek, dışarıdaki soğuk havaya inat içinizi ısıtacak rengarenk bir festival dönemi başlıyor. Noel pazarlarının ışıltısı tamamlandığında sahneye çıkacak olan kış festivalleri ile rüya gibi bir yolculuk sizleri bekliyor.

Buzdan yapılan heykeller, kar, müzik ve ışık festivalleri ile dolu muhteşem bir yıla hazırsanız bavulunuzu şimdiden hazırlamaya başlayabilirsiniz.

2022 Aralık ve 2023’ün kaçırmak istemeyeceğiniz birbirinden keyifli kış festivalleri…

Noel Pazarları

Aralık ayı ile birlikte birer birer açılmaya başlayan Noel pazarları, Avrupa’da olmak için yılın şüphesiz en büyülü zamanlarından. Avrupa’nın en güzel zamanlarından Advent döneminde, kıtanın en küçük şehrinden en büyük şehrine kadar binlerce Noel pazarı kuruluyor. Buram buram zencefil ve tarçın kokusunu hissedip, ışıl ışıl sokaklarında dolaşacağınız büyülü bir ortamın içinde bulunmak için rotanızı Avrupa’nın birbirinden keyifli Noel pazarlarına çevirmenizin tam zamanı. Macaristan’dan İsviçre’ye, Fransa’dan Avusturya’ya, Romanya’dan Almanya’ya; Portekiz’den Belçika’ya; İtalya’dan İskoçya’ya; Hollanda’dan Estonya’ya; Çek Cumhuriyeti’nden Birleşik Krallık’a uzanan, yeni yıl ruhunu yaşayabileceğiniz birbirinden özel Noel pazarlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Işık Festivali

Her mevsim muhteşem güzelliklere sahne olan Amsterdam’da insana kışı bile sevdiren bir organizasyon var, Işık Festivali. Dünyanın farklı noktalarından sanatçıların festivale özel ürettikleri işlerini şehre yayan festival, odağına aldığı ışık sanatı ile tüm kenti aydınlatırken, ziyaretçilerine büyüleyici bir görsel şölen yaşatıyor. Işık sanatı ve ışık sanatçılarının gelişimini teşvik etmeyi hedefleyen Amsterdam Işık Festivali’nde bu sene farklı temalarda 25 ışık heykeli yer alacak. Amsterdam seyahatinizi Aralık – Ocak gibi gerçekleştirmeyi planlıyorsanız kesinlikle bu festivali kaçırmamalısınız.

Ne Zaman: 01 Aralık 2022 – 22 Ocak 2023

Harbin Uluslararası Buz ve Kar Heykel Festivali

Çin’in en soğuk eyaletlerinden Heilongjang’ın başkenti Harbin’de düzenlenen Uluslararası Buz ve Kar Heykel Festivali; kar ve buzdan oluşan heykel, bina, kaydırak ve şatoları ile dev bir kış şölenine dönüşüyor. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen festival, kar ve buzdan inşa edilmiş dört farklı tema park üzerine kurulu. Buzdan yapılmış devasa heykellerle süslenen festivale giderken en sıcak giysilerinizi giymeyi unutmayın!

Ne Zaman: 23 Aralık 2022 – 28 Şubat 2023

Tromso Uluslararası Film Festivali

Norveç’i ziyaret etmek için herkes yaz aylarını beklerken siz kuralları yıkın ve beyazlar altında ayrı bir güzellik kazanan bu ülkeyi kış mevsiminde ziyaret edin. Hele bir de Kuzey Kutup Dairesi’ne yakınlığını büyük bir avantaja dönüştüren Tromso’daki karanlık kutup gecelerine inat, şehir merkezinin kalbini açık havada gösterilen filmlerle ısıtan Uluslararası Film Festivali’ne denk gelirseniz değmeyin keyfinize! Yılın bu döneminde gündüz saatlerinin çok kısa olmasından dolayı kısa film, belgesel ve bağımsız film gösterimleri günün büyük bir bölümünde açık havada gösteriliyor.

Ne Zaman: 16 – 22 Ocak 2023

Grindelwald Dünya Kar Festivali

Her yıl dünyanın dört bir yanından buza hayat vermek için gelen buz heykeltraşlarını ağırlayan, İsviçre Alpleri’nin en büyük dünya kar festivali, Grindelwald kasabasını bir masal şehrine çeviriyor. Karlar eriyene kadar adeta bir açık hava müzesi görevi gören Grindelwald, buz sanatçıları tarafından yaratılan buz heykelleri ile sizi gerçekten fantastik bir yolculuğa götürüyor.

Ne Zaman: 16 – 21 Ocak 2023

Up Helly Aa

Dünyanın en ilginç festivallerinden biri olan Up Helly Aa’da içinizdeki Viking’i ortaya çıkarmaya hazır mısınız? Vikingler’in Norveç’ten İskoçya topraklarına girişlerinin bir nevi kutlaması niteliğini taşıyan bu festival, her yıl Ocak ayının son salı günü Shetland Takımadaları’nın ada limanı Lerwick’de gerçekleştiriliyor. Gündüz çeşitli geçit törenleri ve mekan ziyaretleriyle başlayan seremoniler; festival için özel olarak yapılan gerçek boyutlarda bir Viking gemisinin akşam meşalelerle ateşe verilerek, denize indirilmesi ile sona eriyor.

Ne Zaman: 31 Ocak 2023

Taos Kış Şarap Festivali

Kaliteli şaraplar, lezzetli yemekler ve olmazsa olmazı kayak denildiğinde akla ilk gelen etkinliklerden biri Taos Kış Şarap Festivali. Tadı damağınızda kalacak birbirinden lezzetli şarap ve yemeklerin ahenkli uyumuna şahit olabileceğiniz festival, New Mexico’daki Sangre de Cristo Dağları’nın eteğinde yer alan Taos’da gerçekleştiriliyor. 4 gün süren festival, Taos Kayak Vadisi’ndeki en iyi restoranda 150’den fazla şarap ve yemeği öne çıkaran büyük bir tadım etkinliği ile sona eriyor.

Ne Zaman: 26 – 29 Ocak 2023

Sapporo Kar Festivali

Bu yıl 73. kez düzenlenecek olan Sapporo Kar Festivali, kış mevsiminde hayal edilebilecek en fantastik festivallerin başında geliyor. Japonya’nın en büyük kış festivallerinden olan festival ortalama 2 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Şehrin üç farklı alanında devam eden festivalde etkileyici buz heykellerini görmek mümkün. Devasa heykeller kadar daha küçük ölçekli, ince işlenmiş heykeller de dikkat çekiyor. Heykeller kadar festivalde düzenlenen konserler ve etkinlikler de heyecan katıyor. Japonya’nın beşinci büyük kenti olan Sapporo, Amerika’yı andıran şehir düzeniyle de ayrıca keşfetmeye değer.

Ne Zaman: 04 – 11 Şubat 2023

Carnival / Mardi Gras

“Hayatta mutlaka görülmesi gereken yerler” listesi gibi “festivaller listesi” yapacak olsaydık New Orleans’daki Mardi Gras bu listenin hiç kuşkusuz birinci sırasında yer alırdı. Hristiyanların 40 gün boyunca alkol, tatlı ve hayvansal gıdalar yemedikleri büyük perhiz öncesinde gerçekleştirdikleri bu karnaval; müzik, yemek ve çılgın sokak partileriyle katılımcıları fantastik bir kurgunun içine çekiyor.

Ne Zaman: 21 Şubat 2023

VinterJazz

“Kışın şöyle hoş bir müzik festivali olsa da gitsek!” diyorsanız Danimarka’da düzenlenen Vinterjazz Festivali tam size göre. Her yıl şubat ayında organize edilen festival; yaklaşık 100 mekanda gerçekleştirilen 450’den fazla performans ile müziğe doymayı garanti ediyor.

Ne Zaman: 02 – 26 Şubat 2023

Reykjavik Kış Işık Festivali

Avrupa’nın en soğuk noktalarından biri olsa da kış mevsiminde Reykjavik’e gitmek için sebebiniz çok! Bu sebeplerden biri de dünyanın pek çok noktasından gelen sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen, İzlanda’nın kasvetli kışlarını aydınlatan Reykjavik Kış Işık Festivali. Reykjavik seyahatinizi Aralık – Ocak gibi gerçekleştirmeyi planlıyorsanız kesinlikle bu festivali kaçırmamalısınız. Şanslı gününüzdeyseniz Kuzey Işıkları’nı da görebilirsiniz.

Ne Zaman: 03 – 06 Şubat 2023

Quebec Kış Karnavalı

Kış mevsimi Kanadalılar için kısa bir heyecan değil, uzun süren bir şölen tadında karşılanıyor. Durum böyle olunca dünyanın en havalı kış festivallerinden birinin de bu ülkede gerçekleşmesi sürpriz değil! Kardan adam sembolüyle bilinen Quebec Kış Karnavalı, kardan adam maskotu Bonhomme ile şehre adeta enerji yüklüyor. Buzdan heykeller, buz kanoları ve geçit törenleri ile soğuğa aldırış etmeden şehrin en güzel köşelerinin tadını çıkarın.

Ne Zaman: 03 – 12 Şubat 2023

Buz Müzik Festivali

Norveç’in Finse Köyü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen Buz Müzik Festivali, diğer müzik festivallerinden oldukça farklı. Tamamen buz ve kardan yapılan enstrümanların yer aldığı fantastik bir müzik festivali için sizi Norveç’teki Buz Müzik Festivali’ne alalım. Doğa ve müzik ilişkisinde yeni keşifler vaat eden festival 4 gün boyunca caz, pop ve folk müziğinin en iyilerini Finse’in pürüzsüz pistlerinin ortasında ağırlıyor. Eğer hem kayak tutkunu hem de müzik tutkunuysanız bu festivali kaçırmayın!

Ne Zaman: 01 – 04 Şubat 2023

Fête du Citron

Lyon şehrini 4 akşam boyunca ışıklandıran Fête du Citron, bir masala sizi davet ediyor. Kış turistleri arasında popüler hale gelen festival, mis gibi narenciye kokusuyla tüm kenti dolduran Menton kasabasında gerçekleştiriliyor. Tamamen limondan yapılmış dev heykellerle kutlanan bu festival, farklı bir tema üzerinde hazırlanan gösterileriyle sizi gerçeklik algısından uzaklaştırıyor. Şehrin tarihi binaları, meydanları ve anıtları hava karardıktan sonra video, lazer, LED ve ses gösterileriyle hareketleniyor.

Ne Zaman: 11 – 26 Şubat 2023

Busójárás

Yüzlerce yıldır kışın sonunu ve baharın başlangıcını müjdeleyen Busójárás, ziyaretçilerini şarap, müzik ve canavar maskeleriyle dolu eğlenceli bir kış sonu festivaline davet ediyor.  Yaklaşık 1 hafta süren festival, Macaristan’ın güneyindeki Mohács kasabasında gerçekleştiriliyor. Šokci halkı için bir yaşam kutlaması, kışa veda ve bahara merhaba demenin bir yolu olan bu festival, 2009 yılında UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Ne Zaman: 16 -21 Şubat 2023

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.