Bu Sezon Seyahatlerinizi Renklendirecek En Güzel Kış Festivalleri

22 Kasım 2017

Havalar soğuduğunda eve kapanmak zorunda değilsiniz! Bizce düşen sıcaklıklar, ilk kar yağışı seyahat etme arzunuza engel olamaz! Aksine, yeni bir motivasyon kaynağı olarak bile görebiliriz. Kış soğuğunu eğlenceye çevirmenin en keyifli yolu ise kış festivallerini takip etmek. 

Buzdan yapılan heykellerden tutun da açık hava aktivitelerine kadar farklı içeriklerde festivaller herkese hitap ediyor. Belçika’dan Çin’e; Norveç’ten Hollanda’ya; İsveç’ten Japonya’ya; Slovenya’dan Kanada’ya eğlenceli, renkli kış festivalleri için valizinizi hazırlamaya başlayın…

Edinburgh’s Hogmanay, İskoçya

Dünyanın en ünlü Yılbaşı festivallerinden biri olan Hogmanay, 31 Aralık günü Edinburgh’da 140.000 üzerinde katılımla rekorları zorluyor. Her yıl düzenlenen festival boyunca cezbedici sokak partileri, konserler ve kutlamalar hız kesmiyor. Şehir merkezine doğru yapılan Meşale yürüyüşü, Gardens’da düzenlenen geleneksel Yılbaşı konseri, havai fişek gösterileri çok güzel görüntüler oluşturuyor.

Rise Festival, Fransa

Kayak severlerin çok iyi bildiği Les Deux Alps, Fransa’da kayak sporuyla ilgilenenlerin her kış sezonu buluştuğu nokta aslında. Ancak, Les Deux Alps sadece pistleri ve otelleriyle ünlü değil. Bağımsız kayak&snowboard müzik festivali olarak düzenlenen Rise Festival, soğuk havada sıcacık bir atmosferin asıl nedeni! 222 km uzunluğundaki pistleri, Avrupa’nın en büyük kayılabilir buzulu, etkisi günlerce süren unutulmaz partileriyle 3000 metre yükseklikte dolu dolu bir 7 gün yaşanıyor. Festival 16-23 Aralık 2017’de düzenlenecek.

Ice Music Festival Geilo, Norveç

“Bu soğukların bir anlamı olmalı” diyen Norveçliler için hem müzik hem eğlence odaklı Ice Music Festival Geilo bu yıl 31 Ocak-4 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşecek. Sadece içine gireceğiniz igloo değil tüm müzik aletlerinin buzdan yapıldığını bir hayal edin! Bu yaratıcı festival, Hallingskarvet Platosu yakınında, Norveç’teki Geilo dağ bölgesinde yer alan festival, her yılın ilk dolunayında gerçekleşiyor. Her yıl buzun kalitesine göre üretilen enstrümanlar da değişiyor.

Sapporo Snow Festival, Japonya

Dünyanın en büyük ve etkileyici buz festivallerinin başında gelen Sapporo Kar Festivali 60 yılı aşkın süredir Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido bölgesinin başkenti Sapporo’da düzenleniyor. Bu geleneksel kar festivali her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçi çekiyor. Şehrin üç noktasında Odori Park, Tsudome ve Susukino’da sergilenen dev heykeller arasında Japon mitolojisinden ve çizgi filmlerinden karakterler de bulunuyor. Festivali bu yıl 5-11Şubat2018 tarihlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam Light Festival, Hollanda

Light Festival, Amsterdam seyahatinizi fazlasıyla renklendirecek özelliklere sahip. Şehrin tarihi merkezi 30 Kasım 2017’den 21 Ocak 2018’e kadar dekoratif şekilde ışıklandırılacak ve birçok eğlenceli etkinliğe ev sahipliği yapacak. Tekneyle çizilen kanal rotası ve yürüyüş rotası boyunca sanat merkezleri, galeriler, müzeler, dükkanlar ve restoranlar bu festivale ışıl ışıl şekilde eşlik ediyor olacak. Çocukların ve her yaştan ziyaretçinin düşünüldüğü festivalde çekeceğiniz fotoğraflara hazır olun.

Snow & Ice Sculpture Festival, Belçika

Snow & Ice Sculpture Festival belçika

Belçika’ya kış mevsiminin geldiğinizi büyüleyici Noel pazarlarından, ışıltılı süslemelerinden ve tabi ki Buz ve Kar Heykeli Festivali’nden anlayabilirsiniz. Her yıl, dünyanın birçok noktasından gelen sanatçılar Belçika’nın kartpostalı andıran kasabalarından bir tanesini harikalar diyarına çeviriyor. Birbirinden etkileyici heykeller bu yıl, masalsı Bruges sokaklarında sergilenecek. Disneyland Paris’in 25.yılı anısına Disney, Pixar, Marvel ve Star Wars’un en sevilen kahramanları ile sihirli bir dünyaya davetlisiniz! 7 Ocak 2018’e kadar festival devam ediyor.

Quebec Winter Carnival, Kanada

Quebec Winter Carnival Kanada

Soğuk havanın ve karın hakkını veren şehirlerinden başında Quebec geliyor. Kanada’nın en önemli merkezlerinden biri olan Quebec City 1894 yılından beri Quebec Kış Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki en ünlü karnavallar listesinde Rio ve New Orleans’tan sonra yer alan Quebec Kış Karnavalı süresince buzdan saraylar, ışık gösterileri, yürüyen kardan adamlar rengarenk görüntüler oluşturuyor. Kardan heykel yapma, kano ve köpek kızağı yarışları ile hareketli görüntülere sahne alıyor. Festival bu sene 26 Ocak – 11 Şubat 2018 tarihlerinde yapılıyor.

Harbin International Snow and Ice Festival, Çin

Harbin International Snow and Ice Festival Çin

Dünyanın en büyük buz ve kar festivali Harbin Kar ve Buz Festivali bu yıl 34.kez düzenleniyor. Dünyanın önemli yapıtlarının da dahil olduğu heykeller, binalar, kaydıraklar, şatolar lazer teknolojileriyle, en eski buz oyma teknikleriyle rengarenk görüntüler sunuyor. Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Harbin’de düzenlenen festivalin açılışı ise muazzam oluyor. Sun Island, Zhaolin Park ve Ice&Snow Amusement World noktalarına yayılan festival 5 Ocak 2018’de başlıyor ve Şubat’ın son günlerine dek devam ediyor.

Up Helly Aa, Lerwick, İskoçya

Up Helly Aa, Lerwick İskoçya

İskoçya’nın en kuzeyinde yer alan Lerwick kenti 130 yılı aşkın bir süredir ateş festivalini kutluyor. Tarihi Vikingler’e dayanan festival gündüz saatlerinde başlasa da asıl kutlamalar hava karardıktan sonra yükselişe geçiyor. Görkemli Viking kostümleri ve meşaleleri ile yürüyüş yapan erkekler, tüm gece boyunca ellerinde meşalelerle, Viking atalarına saygılarını gösteriyorlar. Yakın zamana kadar meşaleleri yalnızca erkeklerin taşımasına izin verilse de bu kural da yavaş yavaş esnetilmeye başlanmış. Festival, Viking kadırgasının ateş çemberine alındıktan sonra yakılmasıyla sona eriyor. Festival, Her yıl Ocak ayının son Salı günü yapılıyor.

Horizon Festival, Andorra

horizon festival andorra

Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olan Andorra’nın kayak merkezi Arinsal, Avrupa’nın göz ardı edilmiş sempatik kayak kasabalarından biri. Bu kez, pistlerinden ve resortlerin bahsetmek yerine bu karlarla kaplı küçük dünyada düzenlenen müzik festivali radarımızda! Undergroung elektronik müzik festivali Horizon, hem kayak severleri hem de müzik severleri buluşturuyor.
Not: 2018 festival tarihi henüz açıklanmadı.

Ljubljana Dragon Carnival, Slovenya

Ljubljana Dragon Carnival Slovenya

Her yıl, Batı kiliselerinde Büyük Perhiz’in (Lent) ilk günü olan Kül Çarşambası’nın arifesi olarak kutlanan Shrove’u takip eden hafta sonu kutlanan ejderha festivali Ljubljana eski şehir merkezinde gerçekleşiyor. Dans, kukla gösterileri, kostüm ve maskeli geçit töreni ile şehir renkleniyor. Shrovetide Karnavalı olarak da bilinen festival ülkenin kültürel değerlerini yaşatmaya devam ediyor. Festival, Şubat ayında düzenleniyor.

Bavarian IceFest, ABD

Bavarian IceFest abd

Seattle’ın 2 saat uzaklığındaki Leavenworth kasabası, kulağa herhangi bir Amerikan kasabası gibi gelebilir. Ancak, bu kasabaya geldiğinizde Alman Bavyera Eyaleti’nde seyahate çıkmış gibi hissetmeniz mümkün. Bavyera ruhunu hisseden Leavenworth’de her yıl Bavarian IceFest düzenleniyor. Karda kızak yarışları, kartopu atışları, havai fişek gösterilerinin yanı sıra çarpıcı buz heykelleri ve canlı müzik performansları da yapılıyor. Festival, bu yıl 13-14 Ocak 2018 tarihinde düzenlenecek.

Kiruna Snow Festival – İsveç

Avrupa’nın en büyük kar festivali Kiruna, şanına yakışır şekilde Eskimolar diyarı Laponya’da düzenleniyor. Karlar ülkesinde dillere destan ‘Kuzey Işıkları’nın eşliğinde kar festivali keyfi için şimdilik en yakın adres burası. Ne var ki süresi benzerlerine göre bir hayli kısa. Bu kış 24-28 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin en ilgi çekici noktalarından birisi şüphesiz Eskimoların diyarı “Laponya’da” dillere destan kuzey ışıkları altında gerçekleşmesi. Festival atlama gösterileri, kızak yarışları, ren geyiği yarışları gibi eğlenceler de sunuyor.

Momentum Ski Festival, İsviçre

En iyi Alp etkinliklerinden biri olan Momentum Kayak Festivali, City Ski Şampiyonaları, Alp İş Forumu ve çeşitli après ski etkinlikleriyle kayak merkezini bir eğlence merkezine dönüştürüyor. İsviçre’nin ünlü kayak bölgesi Verbier’i 4 günlüğüne bir festival havasına büründüren Momentum boyunca canlı müzik, komedi gösterileri ve gece hayatı ile dolu yoğun bir program sizi bekliyor. Festival bu sene 1-4 Şubat 2018 tarihinde yapılacak

St. Paul Winter Carnival, ABD

St. Paul Winter Carnival aBD

Amerika Birleşik Devletleri’nin en soğuk şehirlerinden biri olan St. Paul, Minnesota Eyaleti’nde kış festivallerine doğal ambiyans yaratan bir güzellikte. Ülkenin en eski ve büyük kış festivallerinden biri olan St. Paul Winter Carnival özellikle dev buzdan kalesi ile ünlü. Festival bu yıl, 25 Ocak-10 Şubat 2018 tarihlerinde gerçekleşecek.

Kaynak: Jabiroo

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.