Kış Tatilinde Lapland’e Gitmeniz İçin 12 Neden!

02 Kasım 2023

Finlandiya, İsveç, Norveç ve hatta Rusya’nın topraklarının dahil olduğu aslında Avrupa’nın çatısı olarak bilinen Laponya (Lapland) tam bir rüyalar alemi gibi…  Uçsuz bucaksız, güneşin altında bir kristal tarlası gibi parlayan karla kaplı ormanlar, bembeyaz buz tutmuş göller, geceleri gökyüzünde dans eden rengarenk ışıklar ve yıldızlar…

Noel ve yılbaşının büyüsünü sadece birkaç haftaya değil, tüm bir yıla yayan Lapland; masalsı aktiviteleri ve doğa harikaları ile göz kamaştırırken, sizi yılın en renkli dönemini daha da renklendirmeye davet ediyor.

Kuzey ışıklarını görmek, husky safarisi yapmak, lokal köylerde yavaş hayatı deneyimlemek, Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla macera, Buzkıran gemisiyle yolculuk, donmuş nehirde balık tutmak, buzlu suda yüzmek Lapland’de yaşayabileceğiniz büyülü, efsanevi, canlı, neşeli ve eğlenceli deneyimlerden sadece bazıları…

Bir düşünün, hayatınızda kaç kere Husky safarisine katılıp, cam bir Igloo’da yatağınızda yatarken Kuzey ışıklarını seyredebilirsiniz?

Ne Zaman Gidilir?

Kış tatili için en keyifli dönem Ekim – Nisan ayları arasında. Lapland’e bu dönemde giderseniz hem bembeyaz kar örtüsünü hem de Aurora Borealis’i kaçırmamış olursunuz!

Unutulmaz Bir Lapland Gezisi İçin 12 Öneri

Aurora Borealis Turu (Kuzey Işıkları)

Lapland’e akın edilmesinin asıl sebebi bir mucize: Aurora Borealis yani Kuzey Işıkları!

Dünyadan neredeyse 150 milyon km uzaklıkta güneş yüzeyinde meydana gelen doğa olayı, uzay boşluğundaki yolculuğunun ardından dünyaya ulaştığında bu şahane manyetik dalgaları gökyüzüne yansıtıyor. Güneşin yüzeyinde oluşan dev patlamalar 3-4 gün sonra dünyaya yaklaşıyor ve manyetik partiküller dünyanın yoğun manyetik çekimine sahip kutup bölgelerinde toplanıyor. Aurora Borealis’e tanık olmak mutlaka herkesin yaşaması gereken muhteşem bir deneyim!

Lapland bölgesi bu deneyimi yaşamak için Dünya üzerindeki en iyi yerlerden biri! Kuzey Işıkları Finlandiya Laponya’sında yılda 200’den fazla gece görülüyor! Masallardaki gibi bembeyaz karlarla kaplı kütük evinizde veya cam çatılı igloo odanızda bu doğa olayına tanıklık etmek kesinlikle unutulmaz bir deneyim olacak! Aurora Hunting turunda sıcağı koruyan özel termal kıyafetler giyerek atların çektiği kızaklara binerek karla kaplı ormanlara giriyorsunuz. Atların nal sesleri ve doğa manzarası eşliğinde yapılan yolculuk bile muhteşem bir deneyim.

Büyülü Polar Gecesi Deneyimi

Başka hiçbir yerdekine benzemeyen büyülü Polar gecesi, uzak kuzeyde, Arctic Circle’ın hemen üstünde, gün boyu devam ederken, Laponya’da ne kadar uzağa gittiğinize bağlı olarak yaklaşık iki ay sürebiliyor. Alacakaranlıkta Kuzey Işıkları’nın çarpıcı kırmızımsı ve mor tonlarını yıldızlarla kaplı gökyüzünde ay ışığında gözlemlemek kesinlikle keşfe değer!

Noel Baba Köyü (Santa Claus Village)

Rovaniemi’ye birkaç kilometre uzaklıkta konumlanan Santa Claus Village, Noel Baba ile ilgili duyduğunuz tüm hikâyelerin gerçeğe dönüşmüş hali! Bir eğlence parkı gibi olan Santa Claus Village’a geldiğinizde küçük müzeyi gezebilir, Noel Baba Ana Postanesi’nden posta gönderebilir, kar motorlarına binebilir, husky’leri görebilir, Elf’lerin çiftliğini ziyaret edebilirsiniz!

İgloo’da Konaklamak

Lapland seyahatinizde “mutlaka yapılacaklar listesi”nde olması gereken bir deneyim! Bir cam küreyi andıran igloo’lar gökyüzünü seyredebilmeniz için cam tavandan oluşuyor. Metrekare olarak geleneksel odalardan daha küçük olsa da konforunuzdan ödün vermiyorsunuz. Kuzey stilini yansıtan sade tasarımı ile hava karardığında gökyüzündeki yıldızlar ve Kuzey Işıkları ile baş başa kalıyorsunuz. Dışarısı -20 derece iken bile yattığınız yerden yıldızlara bakıp hayal kurmak muhteşem değil mi?

Ren Geyiği Safarisi

Çevre ve doğa dostu bir tatil etkinliği olan Ren Geyiği safarisi aslında yerel halk Sami’lerin seyahat etme yöntemi… Ren geyiği eğitim ve yetiştirme çiftliğinde başlayan turda ilk olarak profesyonel rehberler, ren geyiklerini sürmek için neler yapmanız gerektiğini anlatıyor. Sürüş eğitiminden sonra ren geyiklerinin çekeceği kızaklara oturarak Finlandiya’nın karlarla kaplı ormanları arasında muhteşem bir doğa gezisine çıkıyorsunuz. Turunuz bittikten sonra Sami rehberinizle beraber büyük bir çadırın içinde ısınıp, dinleniyorsunuz. Ortada yanan ateşte pancake yapıp, lezzetli berry çayı içebilirsiniz. Ren geyiklerinin büyüsüne kapılıp Finlandiya’nın kuzeyini keşfedeceğiniz bu tur hayatınızda yaşayacağınız en ilginç deneyimlerden biri olacak.

Ren Geyiği Çiftliği Ziyareti ve Sami Yerel Halkı ile Buluşma

Lapland’in yerel halkı olan Samiler tarafından karşılanıp, Sami kültürü ile Ren geyiklerinin yetiştirilmesi hakkında bilgi almaya ne dersiniz? Utsjoki Belediyesi’nin Sami köyleri yavaşlayıp, doğal olarak nefes alabileceğiniz ve doğanın sunduğu enfes lezzetleri tadabileceğiniz doğal bir ortam sunuyor. “Sessizlik” ve “yerel” Utsjoki’de farklı bir anlam taşıyor. Sami kültürünü tanıdıktan sonra Ren geyikleri tarafından çekilen kızakları sürme tekniğini öğrenip, sonrasında bu kızaklarla ufak bir gezinti yapabilirsiniz.

Sibirya Kurdu Safarisi (Husky Turu)

Kuzey Kutbu hayvanları olarak bilinen Husky cinsi köpeklerle geçireceğiniz saatler hayatınızın unutulmaz deneyimlerinden biri olacak. Lapland’in karlarla kaplı doğasında, Husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla yapacağınız yolculuk, Husky çiftliğinde geçireceğiniz keyifli zamanlar bu kış masalının olmazsa olmazı! Sibirya kurdu eğitim ve yetiştirme çiftliğinde başlayan turda ilk olarak profesyonel rehberinizden kızakları nasıl kontrol edeceğinize dair bilgileri alıp, kızaklara binerek Finlandiya’nın karlarla kaplı ormanları arasında muhteşem bir doğa gezisine çıkacaksınız. Turun son noktasına geldiğiniz zaman sıcak çikolata içip şöminede keyif yaparken Lapland hakkında ilginç hikayeler dinleyip, Sibirya kurtları ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olacaksınız. Dünyada çok az yerde gerçekleştirebileceğiniz bu ilginç tur sayesinde anlatacak eğlenceli ve farklı bir hikayeniz olacak.

Sampo Buzkıran Gezisi

Finlandiya’nın en çok sevilen aktivitelerinden biri de Kemi Kasabası’ndan hareket eden buzkıran gemisi ile Bothnia Körfezi’ne açılmak. Sampo Buzkıran Gemisi ile Avrupa’nın en geniş buzulunun bulunduğu sularda dolaşabilir; özel kıyafetler giyerek Bothnia Körfezi’nde buzlar arasında yüzebilirsiniz.

Kar Motosikleti Sürüşü

Lapland’in beyaza bürünen doğasında adrenalin dolu bir aktivite yaşamak istiyorsanız kar motosikletlerine atlayıp ormanlar içerisinde sürüş keyfini yaşamalısınız. Lapland’in vahşi doğasında geleneksel bir ulaşım aracı olan kar motosikletleri ile sürüş deneyimi aynı zamanda karlarla kaplı ağaçlı yollar arasında tabiatı keşfetmenin en heyecan dolu aktivitesi.

Buzda Balık Tutma

Finlandiya’nın kuzeyinde Laponya bölgesinde binden fazla göl bulunuyor. Yılın çoğu zamanı buzlarla kaplı olan bu göllerde yaşayan balıkların tadı da oldukça güzel. Yerli halkın en büyük hobilerinden biri olan buzda balık avı turu sayesinde buz tutmuş bir gölde buzu kırıp nasıl balık tutulacağını öğrenebilirsiniz. “Kar yiyen balığın tadı lezzetli olur” derler. Bu sözün doğru olup olmadığını öğrenmek tutacağınız balıklara bağlı. Profesyonel rehberler ve özel buz oltaları sayesinde zorlanmadan balıkları yakalamaya başlayacaksınız. Finlandiya’nın balıklarının boyutları büyük, bu yüzden yakaladıktan sonra sıkıca çekmeyi unutmayın. 2 saatlik balık tutma turunda sonra yakaladığınız balıkları “kendin pişir kendin ye” bölümünde pişirip tadına bakabilirsiniz.

Kayak Keyfi

İki tepenin eteklerine inşa edilen Saariselkä Kayak Merkezi, karlarla kaplı bir coğrafyada pek de şaşırtmıyor aslında. Tüm seviyelere uygun pistleri bulunan kayak merkezinde Alp ve İskandinav kayak unsurlarını birleştiren bir kayak tekniği olan ve kayak ayakkabılarının sadece ucunun kayağa sabitlendiği ve topuk bölgesinin serbest kaldığı telemark kayak da yapabilirsiniz.

Sami Museum Siida – Finlandiya

Inari Bölgesi’nin kalbi olan Siida, aynı zamanda Sami kültürü için de bir merkez noktası. Sami Müzesi de hem Samilerin ulusal müzesi hem de Finlandiya kültürü için değerli bir kültür merkezi. Finli Samilerin kültürünü, yaşam tarzlarını anlatan koleksiyon ise merak uyandırıcı. Samilerin ulaşım araçlarından günlük yaşam ritüellerine, kıyafetlerinden inançlarına kadar birçok detayı bu müzede bulabilirsiniz.

 

Size Özel Lapland Programı ve Rezervasyon İçin:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.