Baksı Müzesi’ne Gidiyoruz!

04 Nisan 2019

Rehber Nükhet Everi Erzurum – Baksı Müzesi – Bayburt yolculuğumuzu kaleme aldı…

2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü alan Baksı Müzesi, müzenin kurucusu, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın deyimiyle: “Baksı, gurbete giden ve dönen ya da dönmeyen babalar için, onları bekleyen çocuklar için, yalnızlığını çocuklarına belli etmeyen anneler için, sanatçılar için, zanaatçılar için ve dostlar için dostlarla birlikte üretildi.”

baksı müzesi jules verne travel gezi

Şehrin keşmekeşinden, gündelik hayatın dertlerinden bir nebze de olsa uzaklaşmak, muhteşem bir doğada yenilenmek için yolumuzu Baksı Müzesi’ne çeviriyoruz. Sabahları Çoruh Nehri’nin ve vadinin nefes kesen manzarasına uyanmak, geceleri pırıl pırıl bir gökyüzünün altında huzur bulmak, ateşin etrafında doğaya teslim olmak, sanatla iç içe birkaç gün geçirmek, kısacası kendimize doğru bir yolculuğa çıkmak için Baksı Müzesi’ne gidiyoruz.

üç kümbetler erzurum

İlk gün sabah uçağıyla Erzurum’a uçuyor ve aracımızla merkeze geldikten sonra yürüyerek Erzurum’u geziyoruz. Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese, Ulu Camii, Üç Kümbetler, Lala Mustafapaşa Camii, Yakutiye Medresesi, Rüstempaşa Kervansarayı (Taş Han) göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeğimizin ardından Bayburt Bayraktar Köyü’nde yer alan Baksı Müzesi’ne gidiyoruz. Akşam yemeğimizi Baksı Müzesi’nin muhteşem ortamında alıp, ardından bir Baksı Müzesi klasiği olan terasta yakılan ateş etrafında oturup sohbet ediyoruz.

baksı

İkinci güne muhteşem bir doğa içerisinde sabah kahvaltımızla başlıyoruz. Ardından Huykesen Ağacı ve köy ziyareti yapıyoruz. Burada yörenin hikâyeleri, Şaman Kültürü ve pek çok sürpriz bilgi bizi bekliyor olacak. Geziden sonra Baksı Müzesi’ne dönüyor ve 2014 Avrupa Konseyi ödüllü Müzenin tanıtım filmini izliyoruz. Emre Zeytinoğlu’nun dediği gibi, “Baksı Müzesi, yalnızca kendisine doğru bir yolculuğa çıkanların ve aynı zamanda da geçip gidenlerin müzesidir.”

Müzeyi ve müzenin sahip olduğu koleksiyonların yer aldığı, günümüz sanatının örnekleri ile birlikte birçok tanınmış sanatçının sergilerinin düzenlendiği Depo-Müze’yi gezdikten sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrasında Bayraktar Köyü’nde doğan, sanatçı-akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile sanat ve Baksı üzerine sohbet ediyoruz. Akşam yemeğimizi Bayburt mutfağına özel yemekler eşliğinde Baksı’da alıyoruz.

narman peri bacaları

Üçüncü ve son günümüzde sabah kahvaltımızın ardından Baksı Müzesi’ne veda ediyor ve Bayburt’a doğru yola çıkıyoruz. İlgi çekici bir programa hazır olun! Bir mağara, bir yeraltı şehri ve zengin bir Bayburt şehir turu sizi gün sonunda müthiş izlenimlerle donatacak, bundan emin olabilirsiniz. Bayburt Kalesi’nden şehri ve Çoruh Nehri’ni izlemek, Bayburt’ta nehir kenarında bir çay içmek, şehrin çarşılarını dolaşıp ölmeye yüz tutan zanaatlarla tanışmak sizi büyüleyecek.

Hayatta hiç unutamayacağımız bir deneyim yaşamak için Erzurum-Baksı Müzesi – Bayburt gezisinde buluşalım!

Doğu Anadolu’nun Gizli Hazineleri: Erzurum & Bayburt & Baksı Müzesi

 10 Mayıs – 12 Mayıs

Detaylı program bilgisi ve rezervasyon için tıklayın!

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.