Avrupa’nın Romantik Dünya Mirasları

03 Ağustos 2023

Avrupa’nın güzelliği her zaman aşka ilham vermiştir. İster balayı çiftlerinin kalplerinde, ister ünlü sanat eserlerinde yer alıyor olsun, kıtada pitoresk kasabalardan büyüleyici kilise ve antik tapınaklara kadar pek çok yerde romantizm unsuruna rastlayabilirsiniz.

18.yüzyılın sonlarında duygu ve hayal gücünü kucaklayarak; dünya çapında edebiyat, müzik, sanat ve mimariyi etkileyen bir hareket olan romantizmin doğum yeri olan Avrupa’yı bir kez de Romantik Dünya Mirasları ile keşfetmeye ne dersiniz?

Tüm zamanların en ünlü aşk hikayelerinden bazılarının geçtiği Dünya Mirası alanlarına romantik bir yolculuk yaparak kendi unutulmaz aşk hikayenizi yaratırken, yüzyıllardır insanlara ilham veren destinasyonları keşfetmek keyifli olmaz mı?

Mont-Saint-Michel ve Körfezi, Fransa

Mont-Saint-Michel ve Körfezi, dudak uçuklatan doğal ortamı ve olağanüstü mimari mirasıyla, Fransa’nın Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış, herhangi bir ziyaretin kesinlikle odak noktası olması gereken yerlerinden. Bu kompleks, UNESCO tarafından desteklenen olağanüstü evrensel değerlerin de adeta bir örneği niteliğinde. Tepesinde yerçekimine meydan okuyan bir Orta Çağ manastırının bulunduğu ve doğal güzelliklerle dolu bir körfez manzarasını misafirleri ile paylaşan bu büyülü ada kesinlikle görülmeye değer. Adayı çevreleyen koyda binlerce kuş ve bitki türüne ev sahipliği yapan doğal bir koruma alanı bulunduğunu da ayrıca hatırlatalım.

San Gimignano Tarihi Merkezi, İtalya

İtalya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan San Gimignano, 11 ve 13. yüzyıllardan kalma asma sıraları, pişmiş toprak çatılar ve müstahkem kulelerle kaplı inişli çıkışlı tepeleriyle göz kamaştırıyor. Orta Çağ’da hacılar için önemli bir dinlenme noktası olan San Gimignano, çevresindeki yeşil Toskana tarım arazisinden yükselen Orta Çağ surları ile misafirlerine rüya gibi bir tatil vadediyor. Kasabada dolaşıp, kule merdivenlerini çıktıktan sonra şehrin tarihi hakkında bilgi edinebilir, bölgenin ünlü beyaz şarabı Vernaccia di San Gimignano’nun tadına bakabilirsiniz

Bruges Tarihi Merkezi, Belçika

Yürüyerek keşfetmek için oldukça ideal bir konuma sahip olan Bruges, iyi korunmuş romantik Orta Çağ şehirlerinden bir tanesi. Aşıksanız ya da havada bir aşk kokusu varsa Minnewaterpark’taki Aşk Gölü kesinlikle olmanız gereken yerlerden. Bruges’in altın çağı her ne kadar yoğun bir ticaret limanı olduğu 12 ile 15. yüzyıllar arasında geçse de, dünyanın en güzel kültür merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Gotik mimariye sahip ve erken dönem Flaman ressamlarına ev sahipliği yapan bu şehir, kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden.

Vilnius Tarihi Merkezi, Litvanya

13. yüzyıldan 18. yüzyılın sonuna kadar Litvanya Büyük Dükalığı’nın siyasi merkezi olan Vilnius, doğu Avrupa’nın kültürel ve mimari gelişimi üzerinde derin bir etkiye sahip. Tarihi merkez, zaman içinde iyi korunmuş olan Gotik, Rönesans, Barok ve Klasik tarzdaki binalarıyla da göz kamaştırır. Aynı zamanda Baltık tarihinin en büyük aşk hikayelerinden birine ev sahipliği yapan bu romantik Avrupa şehri, keşif dolu büyüleyici bir seyahat için sizleri bekliyor. Vilnius’un bu eski kenti; Gotik, Rönesans, Barok ve klasik binaların çarpıcı koleksiyonunu görmek açısından da oldukça ideal.

Yukarı Orta Ren Vadisi, Almanya

Orta Çağ Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kalbi konumunda olan Yukarı Orta Ren Vadisi, Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi. Nehrin hafif kıvrımlı bir bölümünde 67 kilometre boyunca uzanan bölgeyi, Bingen’den başlayarak tüm rota boyunca uzanan panoramik manzaralar eşliğinde tekne, araba, bisiklet veya yaya olarak dolaşabilirsiniz. Romantik Ren Vadisi’nde keyifli bir yolculuk yaparak; kültür, gastronomi ve eşsiz şarapları ile hem göze hem de damaklara hitap eden nefes kesen doğayı, etkileyici kaleleri ve bir dizi büyüleyici nehir kıyısı kasabasını keşfedin.

Lednice – Valtice Kültürel Manzarası, Çekya

12. yüzyıldan kalma güçlü bir sınır kalesinin arazisine yayılan Lednice, aynı zamanda romantik bir kalenin, pitoresk bir köyün ve geniş bahçelerin de evi konumunda. Bölge, bisikletçiler arasında oldukça popüler olup, gölleri ve bakımlı çimlerinin yanından geçen romantik bahçeleri ile de göz kamaştırıcı. Slovakya ve Avusturya sınırlarına yakın Çek kırsalında saraylar arasında uzanan bu büyülü bahçelerde kendinizi kaybetmeye hazır mısınız?

Wachau Kültürel Manzarası, Avusturya

Wachau; Melk ve Krems arasındaki Tuna Vadisi’nin bir uzantısı olup, dikkate değer ölçüde korunan romantik Orta Çağ manzarasını misafirleri ile paylaşan görülmeye değer yerleşim yerlerinden biri. Yüzyıllardır romantik efsanelere ilham kaynağı olan Wachau, aynı zamanda Orta Çağ günlerinden kalma aşk ve kalp kırıklığı hikayeleri ile dolu. Nehir kıyısındaki köyleri aracılığıyla Wachau’nun doğal cennetini keşfedebilir; kaleler, görkemli manastırlar ve büyüleyici şarap imalathanelerini gezebilirsiniz.

Pafos (Paphos), Kıbrıs

Kıbrıs’ın zengin, romantik liman kentlerinden biri olan Pafos, M.Ö 12. yüzyıldan Roma dönemi ve Orta Çağ’a kadar uzanan kalıntıları ile seyahat severlere büyüleyici bir tatilin kapısını açıyor. Antik çağlara ve Yunan mitolojisine ilgi duyan gezginlerin çoğu zaman ilk adresi olan bu büyüleyici liman kenti, Yunan Aşk Tanrıçası Afrodit’in efsanevi doğum yeri ve onu takip eden kültürel kalıntılarını yakından inceme fırsatı sunması açısından da oldukça ideal.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Romantik Avrupa Dünya Miraslarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Size özel seyahat planlaması ve sorularınız için:
Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.