Avrupa’nın Göz Kamaştıran Noel Pazarları

16 Ekim 2019

Avrupa’nın en renkli, ışıltılı zamanları başlıyor. Yeni yıl gelmeden haftalar öncesinde kurulan Noel pazarları Avrupa’nın şehir ve kasabalarını birer kış karnavalına çeviriyor. Ahşap dağ kulübeleriyle donatılan şehir meydanları, Noel süslemeleriyle kartpostalları anımsatıyor. Renkli tezgâhlar arasında dolaşıp Noel’in gelenekselleşen lezzetlerini tatmanın tam zamanı! Fransa’dan Almanya’ya, Avusturya’dan İsviçre’ye Avrupa’nın göz kamaştıran Noel pazarları…

Prag, Çek Cumhuriyeti

Her yıl, “Avrupa’nın En Güzel Noel Pazarları” listesinde yer alan Prag, tarihi atmosferiyle Noel zamanını gerçek bir peri masalına dönüştürüyor. Old Town, Republic Square, Wenceslas Square, Peace Square gibi şehrin önemli meydanlarında kurulan her Noel pazarı geleneksel şekilde dekore ediliyor. Otantik Çek hediyelik eşyaları, Noel’e özel hazırlanan kurabiyeler, yiyecekler standları süslüyor.
Ne zaman? 30 Kasım 2019 – 05 Ocak 2020

Strasbourg, Fransa

Filmlerdeki gibi bir Noel pazarı deneyimi yaşamak istiyorsanız gitmeniz gereken sayılı yerlerden biri elbette Strasbourg. Şehrin tarihi dokusu sanki yılın bu özel dönemiyle uyumlu olsun diye inşa edilmiş gibi… 1570 yılından beri devam eden Noel Pazarı geleneği bu şehrin kodlarına işlemiş. Katedral çevresine kurulan pazar 300’ün üzerinde ahşap kulübeyle ışıl ışıl parlıyor. Alsace bölgesine özgü hediyelik eşyalar, Alsace mutfağından lezzetler sizi bekliyor. Place Kléber’de kurulan Noel ağacının ışıklandırması ise tam bir görsel şölen!
Ne zaman? 22 Kasım – 25 Aralık 2019

Leipzig, Almanya

Almanya’nın en eski ikinci Noel pazarı olan Leipzig Christmas Market’ın tarihi 1458 yılına uzanıyor. Martplatz’da kurulan Noel pazarı 250’den fazla parıltılı tezgâhı ile farklı birçok seçenek sunuyor. Alman hediyelik eşyaları, el yapımı ürünler, Alman sokak lezzetleri soğuk havada içinizi ısıtıyor. Augustusplatz meydanında kurulan ve 38 metre yükseklikteki Noel ağacını da mutlaka görün!
Ne zaman? 26 Kasım – 23 Aralık 2019

Budapeşte, Macaristan

Noel ruhu Budapeşte’nin tarihi bölgesini etkisi altına alıyor. Budapeşte’nin büyük ve görkemli kilisesi St Stephen’s Basilica önünde kurulan Noel pazarı ve 10 dakika mesafedeki Vörösmarty Noel pazarı şehri festival havasına sokuyor. Macar geleneklerini yansıtan hediyelik eşyaların arasında Macar mutfağının spesiyalleri olan Flodni keki, burger çeşitleri, silindiri andıran baca keki kokuları sizi mest edecek.
Ne zaman? 22 Kasım 2019-01 Ocak 2020 (Christmas Fair at Basilica) / 8 Kasım 2019 – 01 Ocak 2020 (Christmas Market Vörösmarty)

Basel, İsviçre

İsviçre’nin en güzel ve büyük Noel pazarını arıyorsanız Basel’e gitmelisiniz. Köklü bir Noel geleneği olan Basel, süslemeleriyle her yıl ziyareti hak ediyor. Noel pazarları bir yana şehrin dükkânları ve binaları öyle güzel süsleniyor ki sokakları terk etmek istemiyorsunuz. Barfüsserplatz Meydanı ve Münsterplatz Meydanı’nda kurulan Noel pazarları Avrupa’nın en güzel Noel pazarları listesinde. Münsterplatz’da kurulan büyüleyici Noel ağacı, ünlü dekoratör Johann Wanner dokunuşları taşıyor.
Ne zaman? 28 Kasım – 23 Aralık 2019

Poznan, Polonya

Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olan Poznan aynı zamanda Büyük Polonya’nın da tarihi başkenti. Bu siyasi gücünü mimarisine de yansıtan şehrin tarihi merkezi tarihi binalarla çevrili. Old Market Square’de kurulan Noel Pazarı Arnavut kaldırımlı caddeler arasında zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissettiriyor.
Ne zaman? 17 Kasım – 22 Aralık 2019

Lille, Fransa

Kuzey Fransa’nın güzel şehri Lille, Belçika sınırında yer almasıyla iki kültürün izlerini taşıyor. Son yıllarda seyahat dergileri ve bloglarında adına sıkça rastladığımız Lille, Noel zamanı geldiğinde sizi kış masalına davet ediyor. Place Rihour Meydanı’nda kurulan Lille Noel Pazarı 80’den fazla ahşap kulübesinde hediyelik eşyalar, Noel süsleri ve Noel tatlarına yer veriyor. Fransız, Belçika ve Kanada mutfağından Noel’e özel tatları denemeyi de ihmal etmeyin. Dönme dolaba binip, şehri tepeden seyredebilirsiniz.
Ne zaman? 22 Kasım – 29 Aralık 2019

Tallinn, Estonya

Masalsı dokunuşlarla, Tallinn Town Hall Medyanı’nda kurulan Noel pazarı, şehri bir peri masalına dönüştürüyor. Tallinn Noel Pazarı’nın en etkileyici öznesi ise meydandaki Noel ağacı. 1441 yılında belediye binasının önünde kurulan Noel ağacı Avrupa’nın meydanda kurulan ilk Noel ağacı olma özelliğini taşıyor. Tallinn Noel Pazarı’na geldiğinizde 7’den 70’e herkes için bir eğlence olduğunu görebilirsiniz.
Ne zaman? 16 Kasım 2019 – 07 Ocak 2020

Viyana, Avusturya

Avrupa’da sayısız Noel pazarı gezmek gibi bir hayaliniz varsa Viyana’ya gitmelisiniz. Şehir sanki Noel’i kutlamak için yaratılmış gibi. Ondan fazla Noel pazarı olan şehirde dolaşırken kış masalında gibi hissedeceksiniz. Birbirinden güzel meydanlar ve saray bahçeleri Noel ışıkları ve ahşap Noel kulübeleriyle süsleniyor. Çocuklar ve yetişkinler için düzenlenen aktiviteler, Avusturya lezzetleri ile Viyana Noel Pazarı deneyiminiz unutulmazlar arasında yerini alacak. Schloss Schönbrunn, Christkindlmarkt Rathausplatz, Weihnachtsmarkt Karlsplatz, Altwiener Christkindlmarkt Viyana Noel pazarları listenizde olmalı.
Ne zaman? 15 Kaısm – 24 Aralık 2019
NOT: Viyana’da kurulan Noel pazarlarının tarihleri değişiklik gösteriyor.

Göteborg (Gothenburg), İsveç

Göteborg’un uzun kış aylarına renk katan Göteborg Noel Pazarları soğuk havayı unutturan sıcacık bir döneme işaret ediyor. Eski İskandinav geleneklerinin de hatırlandığı Noel pazarı İsveç ruhunu yansıtıyor. Liseberg Amusement Park’ta kurulan ve İsveç’in en büyük Noel pazarı Disney World’ü anımsatıyor. Noel tezgâhları, ışıklandırılan oyuncaklar harika bir görüntü sunuyor. Göteborg’un en eski binalarından olan Kronhusjul çevresinde kurulan Noel Pazarı, Haga Noel Pazarı da görülmeli.
Ne zaman? 15 Kasım – 30 Aralık 2019

Size özel Noel pazarları seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 179

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.