Avrupa’daki UNESCO Kültürel Dünya Mirası Alanları

03 Ağustos 2023

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Dünya Mirası Yolculukları, UNESCO tarafından tanınan olağanüstü kültürel mirası Avrupa genelinde sürdürülebilir turizm gelişimini destekleyen bir seyahat platformunda sergiliyor. İnsanlık tarihi üzerinde büyük bir etkisi olan Avrupa kültürünün zengin mirası, modern dünyayı sayısız şekilde şekillendirerek, herkesin görmesi ve deneyimlemesi için halen büyük bir özveriyle korunuyor.

Avrupa Birliği tarafından desteklenerek, National Geographic ile ortaklaşa yürütülen projelerden biri olan Avrupa’nın Dünya Mirası alanları, geçmişin destansı hikayelerini büyüleyici bir şekilde anlatırken, Avrupa Birliği genelindeki bazıları ikonik, bazıları daha az bilinen 34 UNESCO bölgesini de öne çıkarıyor. Bu yerler, Avrupa tarih ve kültürünün hikayelerini dört miras temasının merceği üzerinden ziyaretçileri ile paylaşırken Avrupa’nın Antik, Romantik, Kraliyet ve Yeraltı Dünya Miraslarını keşfedilmek üzere gözler önüne sererek, sürdürülebilir turizme de katkı sağlıyor.

UNESCO’nun Avrupa Birliği’ndeki Dünya Mirası alanlarını siz de yeni ve heyecan verici bir bakış açısıyla değerlendirerek yeniden keşfetmeye ne dersiniz?

Avrupa’nın Romantik Dünya Mirasları

Avrupa’nın güzelliği her zaman aşka ilham vermiştir. İster balayı çiftlerinin kalplerinde, ister ünlü sanat eserlerinde yer alıyor olsun, kıtada pitoresk kasabalardan büyüleyici kilise ve antik tapınaklara kadar pek çok yerde romantizm unsuruna rastlayabilirsiniz.

18.yüzyılın sonlarında duygu ve hayal gücünü kucaklayarak; dünya çapında edebiyat, müzik, sanat ve mimariyi etkileyen bir hareket olan romantizmin doğum yeri olan Avrupa’yı bir kez de Romantik Dünya Mirasları ile keşfetmeye ne dersiniz?

Kraliyet Avrupası Dünya Mirasları

Güç kavramı Avrupa kraliyeti için birçok farklı şekilde sergileniyordu. Zenginliklerini büyük saraylarda, güçlerini heybetli kalelerde göstermeyi tercih eden Avrupa kraliyeti için park ve bahçeler de prestijlerini gözler önüne sermeleri açısından ayrı bir öneme sahip.

Çekya‘dan İtalya‘ya; Portekiz‘den Danimarka‘ya; Fransa‘dan Almanya‘ya; İspanya‘dan İsveç ve Birleşik Krallık‘a kadar uzanan Avrupa’nın göz kamaştırıcı kraliyet dünya miraslarının en güzel örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa’nın Antik Dünya Mirasları

Teknolojik gelişmelerin hızına yetişmekte zorlandığımız böylesi bir dönemde, zaman zaman bizden önce gelenlerin dehasına aslında çok şey borçlu olduğumuzu hatırlamak kolay olmayabilir. Oysa binlerce yıl önce en parlak fikirleri ile insanlık tarihinin kaderini değiştiren dehaları, farkında olalım ya da olmayalım aslında yaratıcılıkları ile her zaman bizlerle birlikte.

Tıp, matematik, tiyatro, tarım ve kentsel tasarım gibi alanlarda büyük ilerlemeler kaydeden Antik Avrupa; özellikle eski uygarlıkların yaratıcılığının birer kanıtı olarak halen dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Almanya‘dan Yunanistan‘a; İtalya‘dan İspanya‘ya; Fransa‘dan Bulgaristan ve Hırvatistan’a kadar uzanan Avrupa’nın antik dünya miraslarına buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa’nın Yeraltı Dünya Mirasları

Orta Çağ’ı süsleyen altından devrimleri kutlamak için kullanılan şarap ve modern çağı ateşleyen kömüre kadar pek çok kaynak, yüzeyin derinliklerinde gerçekleşen zorlu ve tehlikeli emek sonucunda ortaya çıkmasaydı, bugün pek çok şey olmayacaktı. Gözden ve çoğu zaman akıllardan uzak olan tünel, mağara, maden ve mahzenler, Avrupa’nın inşasına yardım eden insanların yaşamları hakkında birbirinden etkileyici hikayelerle dolu.

Almanya‘dan Macaristan‘a; Slovakya‘dan Polonya‘ya; Fransa‘dan Belçika ve İsveç‘e kadar uzanan Yeraltı Dünya Mirası‘nın Avrupa‘daki keşfedilmeyi bekleyen en güzel noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.