Ara Tatilde Çocuklarla İstanbul’u Keşfedin!

16 Kasım 2021

Ara tatili İstanbul’da geçirecek aileler için, her semtinde ayrı bir güzellikle karşılaşabileceğiniz İstanbul’un çocuklarla birlikte gezilebilecek en keyifli rotalarını hazırladık. Tarih, sanat, keşif ve eğlence dolu İstanbul’u ara tatilde çocuklarınızla birlikte keşfetmeye ne dersiniz?

Tema parklar, akvaryumlar, müzeler, tarihi yerler ve birbirinden güzel atölye çalışmaları ile Kasım ara tatilinde İstanbul çocuklar için yine dopdolu.

İşte çocuklarınızla birlikte İstanbul’da gezip, keşfedebileceğiniz başlıca yerler…

İstanbul’un Tarihi Yerleri

Tarihi Yarımada

İstanbul’un kalbi Tarihi Yarımada’da gezip göreceğiniz yerlerin sayısı oldukça fazla olduğu için gezinizi birkaç güne yayabilir veya seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Topkapı Sarayı ve sarayın dış surları içerisinde olan Çinili Köşk, Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Kilisesi, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Yerabatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Fener – Balat

Farklı inanış ve kültürlerin yıllarca bir arada yaşadığı Fener ve Balat semtleri, şehrin en güzel kültür mozaiğini oluşturuyor. Bir yanda eski bir Rum semti olan Fener, diğer yanda ise Fener’in hemen yanı başındaki Musevi mahallesi Balat… Zengin tarihi mirası ile hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken bu iki semt, İstanbul’da gezilip, keşfedilecek yerlerin başında geliyor. Ayvansaray, Cibali, Fener ve Balat mahallelerini gezerken kiliseler, sinagoglar, camiler, okullar ve renkli sokaklar sizleri bekliyor.

İstanbul’da Kültür Sanat

AKM Çocuk Sanat Merkezi

348 m2 alana sahip AKM Çocuk Sanat Merkezi‘nde 4 – 6 yaş arası çocuklar için özel olarak tasarlanmış dört sınıf ve bir ortak etkinlik alanı bulunuyor. Ortak alandaki amfi, çocukların sosyal ve sanatsal etkinliklerle buluşmasını sağlarken, akustik olarak konfor şartları birbirini rahatsız etmeyecek dört sınıf birimi, birbirinden bağımsız görsel ve işitsel sanatlara hizmet verebilecek şekilde, akıllı tahtalar ile de desteklenerek düzenlenmiş. Eski ve yeni çağrışımının bu mekanda da hissedilmesine özen gösterilmiş. Kasım ara tatil döneminde 12 Kasım – 29 Aralık tarihleri arasında Çocuklar için Bale Atölyesi, 17 Kasım’da Çocuklar için Resim Atölyesi, 19 Kasım’da Ritim ve Müzik Atölyesi, 20 Kasım’da da Geleceğin Karagözcüleri programları var. Detaylı bilgi ve programa buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın 40’ı aşkın ülkedeki antikacı ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, bu ara tatilde ailece gidilebilecek en keyifli adreslerden bir tanesi. Dünya tarihini eğlenceli bir yolla öğreten müzede; çocukların kendi oyuncaklarını yapma ve boyama imkanlarının yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları da bulunuyor. Bu keyifli atölyelerden biri de 18 Kasım’da gerçekleştirilecek Renklerin Dansı Sanat Atölyesi. Müze gezisiyle başlayacak atölye çalışmasında; çocuklar ve aileler müzede sergilenen farklı dönemler ve ülkelere ait oyuncak kostümlerini inceledikten sonra Rus asıllı Fransız ressam, tekstil ve moda tasarımcısı Sonia Delaunay‘ın eserlerini yakından tanıma fırsatı bularak, sanatçıdan alacakları ilhamla kendi yaratıcı çalışmalarını üretecekler. Renklerin Dansı Sanat Atölyesi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı Ailesi’ne ait Atlı Köşk’te yer alan Sakıp Sabancı Müzesi, zengin bir hat ve resim koleksiyonunu bünyesinde barındırmasının yanı sıra çocuklar için düzenlenen atölye programlarıyla da oldukça ilgi çekici. “Dün bugün İstanbul” sergisinden hareketle 6 – 12 yaş arası çocuklar için düzenlenen Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Öğrenme Programları, kasım ayındaki ara tatili sanatla dolu geçirmek isteyenler için çok keyifli. Müzede; 6 – 12 yaş arası çocuklar için 17 Kasım’da Çevrimiçi Rehberli Müze Turu, 6 – 8 yaş arası çocuklar için de 20 Kasım’da Konuşan Tekerler atölyeleri bulunuyor. Detaylı bilgi ve programlara buradan ulaşabilirsiniz.

Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından 2005 yılında açılan Pera Müzesi‘nde vakfa ait üç özel koleksiyonun sergilendiği müze katları, çok amaçlı sergi salonları, oditoryum ve eğitim odaları bulunuyor. Yaklaşık 16 yıldır İstanbul’da sanata öncülük eden müze; koleksiyonları kadar 4 – 6 ve 7 – 12 yaş gruplarına yönelik düzenlenen çocuk atölyeleriyle de oldukça ilgi çekici. 16 – 21 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek ara tatil atölyelerinde katılımcılar Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar, Kahve Molası, Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergilerinden ilhamla yapacakları resim ve tasarım çalışmaları ile yaratıcılıklarını ortaya çıkarma imkanı bulacaklar. Detaylı bilgi ve program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, hem modern ve çağdaş sanat sergilerini görmek hem de keyifli vakit geçirmek isteyenler için en ideal yerlerden biri. 15 – 19 Kasım tarihleri arasında çocuklara sanat dolu bir program sunan İstanbul Modern; 11.00 – 12.00 saatleri arasında 4 – 7 yaş grubu çocuklara; 14.00 – 15.00 saatlerinde ise 8 – 12 yaş grubu çocuklara yönelik düzenlediği atölye çalışmaları ile dopdolu. Detaylı bilgi ve program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Deniz Müzesi

Türkiye’nin denizcilik alanındaki en büyük müzesi olan Deniz Müzesi, sahip olduğu koleksiyon ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alıyor. Beşiktaş İskele’nin bitişiğinde konumlanan müzede 20 binden fazla eser sergilenirken; sergi salonları, çocuk odaları ve sanat galerileri ile ziyaretçilerine dolu dolu bir müze deneyimi yaşatıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi

Haliç kıyısında konumlanan Rahmi Koç Müzesi; denizcilik, havacılık, karayolu ulaşımı, iletişim, bilimsel aletler, makineler, model ve oyuncaklar gibi pek çok alanı kapsayan bölümleriyle ziyaretçileri geçmişten günümüze uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Çevirmeli telefonlar, klasik otomobiller ve uçak modelleri gibi pek çok objenin yer aldığı müzede; 3 – 14 yaş arası çocuklar için hafta sonu eğitim atölyeleri de düzenleniyor. Müzede yer alan Atatürk Koleksiyonu ise tek kelimeyle harika. 16 – 19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek çevrim içi ve yüz yüze öğrenim programları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Rahmi Koç Müzesi’nde ayrıca “Dünya Bebekleri Sergisi” ile oyuncak bebeklerin Antik Çağ’dan günümüze uzanan yolculuğu da özel bir oyuncak bebek seçkisi ile sunuluyor.

Barış Manço Müzesi

Türkiye ve dünyada sanatçı duruşu ve ürettikleriyle unutulmaz olan Barış Manço’nun evi günümüzde müze olarak yaşamaya devam ediyor. Müzede; Barış Manço’nun farklı ülkelerden topladığı cam eşyalar, aldığı ödüller, giysi ve yemek odaları ile kışlık ve yazlık bahçeler yer alıyor. Yetişkinlerde nostalji, çocuklarda merak uyandıran Barış Manço Müzesi bu ara tatilde de mutlaka listenizde olması gereken yerlerden.

Madame Tussauds

Bal mumu heykelleriyle ünlü bir müze olan Madame Tussauds; sanat, spor, siyaset ve tarih dünyasından 60’a yakın ismi bünyesinde barındırıyor. Müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yapabilir, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızlarıyla tanışabilirsiniz.

Miniatürk

Haliç kıyısında birbirinden değerli mimari yapıların maketlerinin yer aldığı Miniatürk çocuklarla birlikte İstanbul’da gezilecek en keyifli adreslerden. Antik Çağ’dan Roma ve Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiren Miniatürk, tarihte yolculuğa yolculuğa çıkmak isteyen çocukları ağırlamayı bekliyor. Ülkemiz topraklarındaki egemenliği boyunca izini bırakmış kültürlerden geriye kalan zengin mimarilerin maketleri ile kısa bir Türkiye turu atabileceğiniz Miniatürk’te çocuğunuzla birlikte keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Museum of Illusions – İllüzyon Müzesi

Büyüleyici illüzyonların yer aldığı, dünyanın büyük ilgi gören markalarından Museum of Illusions – İllüzyon Müzesi; aklınızı başınızdan alacak optik illüzyonları, hologramları ve sıra dışı sergileri ile ziyaretçilerine fantastik bir dünyanın kapılarını açıyor. İstanbul’un her iki yakasında da hizmet veren İllüzyon Müzesi’nde doyasıya eğlenebilir, çektireceğiniz fotoğraflarla anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Çocuklarınızın kendini özgür hissedeceği bu müzede Infinity Room, Tepetaklak Ev, Ames Odası ve Vortex Tüneli gibi birçok illüzyonu mutlaka deneyimlemelisiniz. İllüzyon Müzesi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sonbahar Tatil Şenliği

Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki YBY etkinlik alanında 13 – 21 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Sonbahar Tatil Şenliği kapsamında çocuklar birbirinden renkli gösteriler, danslar ve atölye programları ile ara tatilin tadını doyasıya çıkarma fırsatı buluyor. Sonbahar Tatil Şenliği ile ilgili detaylı bilgi ve program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Taş Kağıt Makas Atölyesi

Taş Kağıt Makas, bu ara tatilde BKM etkinlikleri kapsamında hem 4 – 6 ve 7 – 9 yaş arası çocuklara yönelik atölyelerle, hem de ebeveynlere yönelik seminerler ile 13 – 21 Kasım tarihlerinde Maslak Uniq’te yer alıyor. Çocuklar için yaratıcı drama, sanat terapisi, kukla atölyesi, felsefe atölyesi, geri dönüşüm atölyesi ve çocuk tiyatrosu gibi birbirinden keyifli etkinlikler planlanmış. Yetişkinlere yönelik gerçekleşecek seminerlerde ise konusunun uzman isimleri Prof. Dr. Mehmet Sungur, Dr. Özgür Bolat ve Uzm. Dr. Kerem Dündar konuşmacılar arasında yer alıyor. Detaylı bilgi ve program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Akvaryumlar ve Eğlence Merkezleri

Sea Life

Forum İstanbul içerisinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük akvaryumu olan Sea Life Akvaryum, 15 binden fazla sualtı canlısı ve tematik alanlarıyla görülmeye değer. Akvaryumda görecekleriniz yalnızca balıklardan ibaret değil. Beslenme saatine denk gelirseniz köpekbalıklarının beslenmelerini izleyebilir, sualtı dünyasına özel küçük bir alışveriş yapabilir, dalgıçların sualtında yapmış oldukları gösterileri izleyebilir ya da köpekbalıkları ile dalabilirsiniz. Sea Life Akvaryum ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Akvaryum

Barındırdığı 17 bin deniz canlısı, gezi güzergahı, yağmur ormanı ve yeni nesil teknolojileriyle oldukça iddialı yerlerden biri olan İstanbul Akvaryum; dünyanın en büyük tematik akvaryumlarından bir tanesi. Temaya özel ses ve ışıklandırma sistemleri sayesinde görsel ve işitsel bir deneyim sunan İstanbul Akvaryum, ara tatili değerlendirmek için gidebileceğiniz en doğru yerlerden. İstanbul Akvaryum ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi

Anadolu yakasındaki Emaar AVM içerisinde yer alan; 200 türden 20 binin üzerinde deniz canlısı ve amfibiye ev sahipliği yapan Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde unutulmaz anlar yaşayıp, eğlencenin tadını çıkaracağınız bir keşif sizi bekliyor. Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde eşsiz bir deneyime hazır olun!

ViaSea Akvaryum

Dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu ViaSea, binlerce deniz altı canlısını bir arada gözlemleyebileceğiniz büyüleyici yerlerden bir tanesi. 12 binin üzerindeki deniz canlısı ve 47 farklı temadan oluşan sergileri ile ViaSea Akvaryum’da eğlenceli ve eğitici saatler geçireceğiniz garanti.

Legoland Discovery Centre

Forum İstanbul içerisinde yer alan bir diğer çekim merkezi ise Legoland Discovery Centre. Çocuklar Legoland’de Lego yapım uzmanlarından uygulamalı derslerle kendi modellerini oluşturabilir ya da Miniland’e giderek Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Sultanahmet Camii ve Ayasofya gibi hem İstanbul’un hem de dünyanın simgesi haline gelmiş pek çok yapının Lego parçalarından yapılmış hallerini görebilirler. Legoland Discovery Centre ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi

Birbirinden özel eğlence üniteleriyle donatılmış, Eyüpsultan’daki 120 bin m2’lik alan üzerinde bulunan İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi, ara tatilde sınırsız eğlence için en keyifli adreslerden. Yerli Disneyland olarak da bilinen Türkiye’nin ilk tema park konseptine sahip İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi’nde; 3 saniyede 110 km hıza ulaşan dünyanın en iyi 4’üncü roller coaster’ı “Nefeskesen”, 50 metreden adrenalin dolu iniş yaşatan “Adalet Kulesi”, macera severlerin ilgi odağı “Viking”, efsanevi “King Kong” ve 20 milyon dolarlık yatırımla 4 bin metrekarelik bir alana kurulan, İstanbul’un fethini insansı robotlarla anlatan “Fatih’in Rüyası” parkın en sevilen üniteleri arasında yer alıyor.

Çocuklarınızla birlikte size özel gezi programı için:
travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.