Ali Canip Olgunlu İle Anadolu’nun Derin Nefesi (9 Haziran – 11 Haziran 2017)

25 Mayıs 2017

Doğanın kalbine yaz geldi.. Temiz hava, bol oksijen.. Soluduğunuz derin nefesin ve doğanın insan ruhuna “en yakın geldiği”, yaşanmışlıkların, tarih ve kültürün iç içe geçtiği Anadolu’yu ve Doğu Karadeniz’i Erzurum’dan Bayburt’a, Baksi Müzesi’nden Ayder Yaylası’na, Sümela Manastırı’ndan Trabzon Ayasofya Müzesi’ne kadar Ali Canip Olgunlu’nun masalsı anlatımıyla yaşamaya hazır olun! 

doğu karadeniz

Doğanın en saf ve belki de en görkemli hali Karadeniz’in yaylalarında saklı. Yeşilin onlarca tonu olduğuna şahit olduğunuz Karadeniz Dağları, yaylalarında huzuru ve temiz havayı bulduğunuz yayla evleri, olabildiğince iyi kalpli ve misafirperver insanları ile doğal bir mucizeye tanıklık ediyor. Her sabah tertemiz havayı ciğerlerinize alarak başladığınız gününüz, yemyeşil yaylalar, kır çiçekleri arasında, bölgenin tarih ve kültürünü keşfederek geçiyor. Yemyeşil yaylalar, şelaleler, berrak bir gökyüzü ve eşi benzeri bulunmayan büyüleyici manzaraları ile Karadeniz’i Ali Canip Olgunlu’nun masalsı anlatımıyla yaşamaya hazır mısınız?  

doğu karadeniz

 PROGRAM

1.       GÜN İSTANBUL –ERZURUM – BAYBURT

Siz değerli misafirlerimiz ile Sabiha Gökçen Havaalanı’nda 06:00 da buluşmamızın ardından TK7222 sefer sayılı uçuş ile saat 07:30‘ da Erzurum’a hareket ediyoruz.Erzurum’a varışımızın ardından bizi bekleyen özel aracımız ile şehir gezimize başlıyoruz. İlk durağımız hakkında rivayetlerin bulunduğu yapım tarihi kesin olmayan  Çifte Minareli Medrese’dir. Medrese gezimizin ardından şehrin göz bebeklerini gezmeye devam ediyoruz. Göreceğimiz eserler; Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi ve Erzurum Kongre Binası’dır.Öğle yemeğimizi Erzurum’un meşhur Cağ Kebabı ile Koç Kebap’ta alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından aracımız ile Bayburt yolu üzerinden Baksı’ye ulaşıyoruz.Baksı Konuk Evi’ne yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından burada bulunan  Baksi Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kuruludur. Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir.Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen  Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Müze gezimizin ardından akşam yemeğimizi alıyoruz.

erzurum üç kümbetler

Konaklamamız Baksı Konuk Evi’dedir.

BAKSI MÜZESİ | Konuk Evi

Baksı MüzesiDoğu Karadeniz’de yeni ve farklı bir cazibe alanı oluşturan, Anadolu’ya, çağdaş sanata, geleneksel zanaate, kadının emeğine, Türkiye’ye katkı: Baksı Müzesi

Baksı müze

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kurulu… Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıradışı müze çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, içiçe yer veriyor.
Sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konuk evleri ile 30 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi Bayburt doğumlu sanatçı ve eğitimci Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi.

baksı müze

     2.GÜN BAYBURT- İSPİR- OVİT DAĞI- AYDER 

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından özel aracımız ile İspir üzerinden yeşil ile maviye yolculuğumuz başlıyor. İlk durağımız 2640 metre rakımda Erzurum (İspir) ile Rize (İkizdere) arasında bir dağdır. Kışın yaşanan yoğun kar yağışı nedeni ile kapanan bağlantıya çözüm olarak dünyanın 4. Büyük tüneli olacak Ovit Dağı Tüneli projesi başlatıldı. Bu proje için ilk adım ll. Abdülhamit döneminde atılmıştır. Öğle yemeğimiz için Genesis Otel’de mangalımız yanıyor ve etlerimiz pişiyor olacaktır. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra 1400 m. rakıma sahip bu Hemşin Yaylası, sahip olduğu doğal güzellikleri ile Doğu Karadeniz‟in en büyüleyici bölgeleri arasında yer almaktadır. Bol yağışlı ve nemli havası nedeniyle çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayder Yaylası, tarif edilemez bir renk cümbüşü içindeki muhteşem ormanları, anıt ağaçları ile misafirlerini binlerce çeşit kır çiçeği ile ağırlar.

ayder

Konaklama ve akşam yemeğimiz Kaçkar Resort Otel’de

Kaçkar Resort Otel http://www.kackarresorthotel.com/tr 

kaçkar

kaçkar3.GÜN AYDER- TRABZON-İSTANBUL 

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından bir mimari harika olan Sümela Manastırı’na hareket ediyoruz. M.S. 4. YY’da Atina’dan gelen iki keşiş tarafından temelleri atılan manastır deniz seviyesinden 1300m yüksekte Kara Dağ’ın yalçın yamacına inşa edilmiştir. Tarihi değeri, ihtişamlı mimarisi ve Altındere Milli Parkı doğal güzelliği içerisinde bulunan manastıra 300m orman içi bir patikadan ulaşıyoruz. Ardından Çayeli’nde ünlü Hacı Hüsrev Kurufasulyeci’de tadına doyamayacağınız öğle yemeğimizi alıyoruz.  Öğle yemeğimizi alıyor ve Ali Canip Olgunlu’nun anlatımı eşliğinde özel aracımız ile Atatürk Köşkü’ne ulaşıyoruz. Köşk gezimizin ardından günümüzde camii olarak kullanılan Ayasofya Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.

trabzon ayasofya

sümelaGezimiz sonrası havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz.  İşlemlerin ardından TK7435 sefer sayılı uçuş ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na saat  21.20’da İstanbul‟a hareket ediyoruz.

baksı

Ücret Bilgileri

İki Kişilik Oda’da Kişi Başı Ücret: 1.350 TL

Tek Kişilik Oda’da Konaklama Farkı: 150 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • Baksi Konuk Evi’nde 1 gece konaklama
 • Kaçkar Resort Otel’de 1 gece konaklama
 • 3 Öğle yemeği
 • 2 Akşam yemeği
 • Tüm müze ve ören giris ücretleri
 • TURSAB Seyahat Sigortası
 • Ali Canip Olgunlu tarafından program boyunca aktarılacak olan  “Günün Söyleşileri”

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm kişisel harcamalar
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri

Ali Canip Olgunlu anlatımlarının zengin ve benzersiz içeriği ile tüm seyahatimiz boyunca bizlerle birlikte olacaktır.

Seyahatimiz minimum  20 kişi ile  sınırlandırılmıştır.

Daha detaylı bilgi için:

travel@julesverne.com.tr

0212 266 6363 – 137

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.