2020’nin Popüler Seyahat Destinasyonları

23 Ocak 2020

Dünya sizi bekliyor! Peki, sizin bu yıl ilk rotanız neresi olacak? 2020 yılı ile birlikte bu sene dünya üzerinde nereleri görmek istediğinizi düşünmenin zamanı geldi. Sınırsız bir keşif için önünüzde koca bir sene var. Sizin için dünyanın dört bir yanından bambaşka kültürler, bambaşka coğrafi özelliklerle dolu bir liste oluşturduk. Eko turizmden macera seyahatlerine, gurme gezilerden kültürel seyahatlere 2020’nin popüler seyahat destinasyonları…

Mostar, Bosna Hersek

Sanki bizden bir şehirmiş hissi veren, geçmişi Osmanlı’ya uzanan, büyük yaralar bırakan savaşın izlerini silmeye çalışan Mostar… Son yıllarda gezginlerin radarına giren Bosna Hersek’in bu pitoresk şehri küçük olsa da mutlaka görülmeye değer. Bosna-Hersek Savaşı’nın bitmesiyle yıkılan tarihi yapıların yeniden inşa edilmesi bu şehri eski güzel günlerine kavuşturdu. Barışın 25.yılının kutlanacağı toprakları nu yıl ziyaret etmenizi öneririz.

Puebla, Meksika

1531’de İspanyollar tarafından inşa edilen Meksika’nın en büyük dördüncü şehri Puebla’nın seyahat rotalarında daha sık yer alması 2016 yılında açılan Barok Müzesi’yle denk düşüyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehir merkezi 17. ve 18. yüzyılda inşa edilen Barok binalarla dolu. Mexico City’nin baş döndüren hareketliliği ve karmaşasından sonra size tarihsel bir dinginlik vaat eden Puebla’da sömürge mimarisi ve kültürünü her detayda hissedeceksiniz.

Grönland, Danimarka

Atlas Okyanusu’nda, Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olan Grönland sanıyoruz saf doğayı görebileceğiniz nadir adreslerden! Az nüfuslu bölgelere yapılan geziler, sürdürülebilir turizmin gezginler arasında yayılmasıyla bu doğal güzelliği gezmek artık daha kolay. Dünyanın en büyük adası olan Grönland’in çarpıcı doğal güzelliğini, büyüleyici manzaralarını, tabiatın etkisiyle oluşan kültürünü deneyimlemek için gemi seyahatleri favorimiz!

Marche, İtalya

İtalya’nın az bilinen hazinelerinden birini bu yıl keşfetmek ister misiniz? Ülkenin gözde bölgeleri Emilia-Romagna, Toskana ve Umbria ile çevrili olan Marche henüz kitle turizmi tarafından fark edilmediği için lokal deneyimlerle dolu. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan, Orta Çağ’dan kalma tepe köyleri ve çakıl plajlarıyla aradığınız her şeyi bir arada barındırıyor. Rönesans’ın önemli ressamlarından Raffaello Sanzio’nun doğum yeri olması ve sanatçının ölümünün 500.yılı olması bu yıl Marche Bölgesi’ni daha da çekici kılıyor.

Guizhou Eyaleti, Çin

Çin’in güneydoğusunda konumlanan Guizhou Eyaleti kontrastları içinde barındırarak sizi şaşırtmayı başarıyor. Eyaletin merkezi Guiyang özellikle son yıllarda Apple, Huawei gibi teknoloji devlerinin bilgi işlem binalarına ev sahipliği yaparken şehri de büyük bir veri merkezine dönüştürmüş durumda. Gökdelenleri ve modern binalarıyla sizi hayrete düşüren Guiyang’a zıt olan doğudaki yerel köyler ise günün telaşsız yaşandığı, yerlilerin 6.yüzyıldan beri devam ettirdikleri tekstil gelenekleriyle biliniyor.

Washington, ABD

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nda kadın ve erkeklere eşit oy hakkı tanıyan “19. Değişiklik” in 100.yılında Washington adeta insan hakları adına yapılan önemli değişikliklere odaklanıyor. Şehrin ikonik müzelerinde düzenlenen özel sergiler ile birlikte Washington’un tadını çıkarmak için seyahatinizi bahar aylarına denk getirin. Böylelikle 20 Mart – 12 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan Cherry Blossom Festival ile kiraz çiçeklerinin şehri güzelleştirmesine tanık olabilirsiniz.

Galway, İrlanda 

İrlanda’nın Batı kıyılarının yıldızı Galway bu yıl seçildi! Ülkenin bohem çocuğu olarak bilinen Galway tasarımcı ve sanatçıların beslendiği, ilham aldığı bir hazine. Küçük bir şehir olmasına rağmen her zaman yeni bir şey sunabilen Galway’in dar sokaklarında dolaşırken tarihi binalar, küçük dükkânlar, keyifli kafeler ve kitapçılar ilginizi çekecek. Unutmadan, Galway’in gurme şehirler arasında hızla yükseldiğini duymayan kaldı mı?

Kochi, Hindistan

Umman Denizi’ne bakan ve Kerala Bölgesi’nin en büyük şehri olan Kochi sömürge mimarisi ve sanat trendleriyle size farklı bakış açıları sunan, şaşırtıcı bir destinasyon. Yüzyıllar boyu Arap, Hollanda, İngiliz, Çin ve Portekiz yönetimi altında olan ve bu farklı kültürlerden izlerle şekillenen Kochi, bienallere ev sahipliği yaparak sanatsal zenginliğini de ortaya koymaktan çekinmiyor. Kerala’nın dünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan havaalanı Cochin Havalimanı ile farklı ve benzersiz olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Göbeklitepe, Türkiye

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin önemi ve gizemi aslında sınırları aşıyor. Şanlıurfa merkezinden 30 dakika uzaklıkta ortaya çıkarılan Göbeklitepe insanlık tarihinde bugüne kadar bilinen gerçekleri ters yüz ederek sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli antik kentlerinden biri oldu. 12 bin yıl önce inşa edilen tapınakların bulunması ile tarihe yeni bir yön veren Göbeklitepe’nin gizemi ise henüz çözülebilmiş değil. Günümüze kadar binlerce yıl bu denli iyi korunabilmiş olmasının sebebi ise inşasından bin yıl sonra tonlarca toprak ve çakmaktaşıyla üzeri örtülerek saklanması!

Mendoza, Arjantin

Arjantin’in batısında yer alan Mendoza için “Arjantin’in Gururu” desek yeridir. And Dağları tarafından çevrili olan ülkenin dördüncü büyük şehri aynı zamanda dünyanın en iyi “Malbec” şaraplarının üretildiği hazinesi. Maipú, Lujan de Cuyo ve Uco Valley olarak 3 şarap bölgesinden oluşan Mendoza’nın benzersiz olması elverişli ikliminden geliyor. Karlı And dağlarıyla çevrili tek katlı şarap evleri ünlü şarapları tatmanız için sizi çağırıyor.

Salzburg, Avusturya

Avusturya’nın müzik şehri Salzburg’u bu yıl ayrıcalıklı kılan Salzburg Festivali’nin 100.yılının kutlanacak olması! 1920 yılında ilk düzenlendiği zaman sınırlı sayıda performansın yer aldığı festival yıllar içerisinde büyüyerek dünyanın önde gelen müzik festivalleri arasına girdi. Sadece bir müzik festivali değil aynı zamanda bir tarihsel yolculuk olarak okuyacağımız Salzburg Festivali 100.yılında 44 gün boyunca şehri müzikle buluşturacak.

Guatemala

Maya Uygarlığı’nın kalbine, Orta Amerika’daki merkezi Guatemala’ya yapacağınız yolculuk geçmiş ve bugün arasında yapılacak en hızlı yolculuk olacak! Maya kültürünün kalbi olarak kabul edilen Guatemala’da uygarlığa ait düzinelerce tarihi alan var. Maya torunlarının nüfusun yarısından fazlasını oluşturduğu Guatemala Orta Amerika’da yerli kültürel çoğunluğa sahip tek ülke aynı zamanda. Maya Biosphere Reserve sınırları içerisinde, yağmur ormanları altında, lazer teknolojisi ile tespit edilen insan yapımı Maya kalıntılarının Maya arkeolojisi için “dönüm noktası” kabul edildiğini biliyor muydunuz?

Rabat, Fas

Fas seyahatlerinde geri plana atılan ama bize göre artık başrolde olması gereken şehir: Rabat. Atlantik kıyısında yer alan Fas’ın başkenti aynı zamanda UNESCO listesinde yer alıyor. Belirgin bir Avrupa etkisinde olan Rabat beklediğinizde çok daha renkli bir şehir. Arapça, İngilizce ve Fransızca dillerinin hâkim olduğu yerel yaşamı, temiz sokakları, hareketli yaşamı sizi şaşırtmayı başaracak! 2019 yılında gerçekleşen Rabat Bienali sayesinde dünyanın ilgisini çekmeyi başarmış görünüyor.

Siargao Island, Filipinler

Filipinler’in gizli adası Siargao “yeryüzündeki cennet” tanımını en çok hak eden yerlerden birisi! Bunca zaman geri planda kalan Siargao Adası için şimdi “parlama zamanı” diyebiliriz. Özellikle sörf tutkunlarının rağbet gösterdiği ada dünyanın en yeni sörf merkezlerinden biri. Gözyaşı şeklini andıran adanın sörf noktaları dışında masmavi lagünleri, sakin plajları ve tropikal manzaraları size romantik ve doğayla iç içe bir seyahat vaat ediyor.

Kanada Arktik Adaları

Kuzey Amerika kıtasının kuzey tarafından Grönland’a kadar uzanan Kanada Arktik Adaları dünyanın uçsuz bucaksız olduğunu ve tabiatın her şeyden güçlü olduğunu bir kez daha gösteriyor. Ulaşılmaz olana ulaşmanın hazzını yaşatan Arktik gemi seyahatlerine katılarak el değmemiş binlerce ada topluluğu arasında unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Derin fiyortlar, heybetli buzullar, karla kaplı sıra dağlar, balinalar, deniz kuşu kolonileri, kutup tilkileri, kurtlar ile doğanın en saf ve vahşi hayatıyla tanışın!

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.