2019’da Mutlaka Görmeniz Gereken 15 Yer

15 Ocak 2019

atelier des lumieres paris

Dünyadaki güzel ve keşfedilmeyi bekleyen yeni yerleri, yeni mekânları tanıtmak amacıyla 50 yıl önce kurulan Time Out şehir rehberi bu kez “Şu anda dünyada yapılacak en iyi 50 şey” listesini yayınladı. İçerisinde Türkiye’den bir sosyal ve kültürel merkez olarak tasarlanan Bomontiada’nın da yer aldığı listede dünya şehirlerine yayılan 10 Corso Como, Japon avangart sanatçı Yayoi Kusama’nın çalışmalarını sergileyen Yayoi Kusama Müzesi, Marakeş’te yer alan Yves Saint Laurent Müzesi, Paris’in ilk dijital sanat müzesi Atelier des Lumières, Gaudi harikası Casa Vicens ve çok daha fazlası yer alıyor. Biz de bu liste içerisinden en iyi 15 yeri sizin için derledik…

Bomontiada, İstanbul / Türkiye

bomontiada

Terkedilmiş bir bira fabrikasından multidisipliner bir mekan yaratan Bomontiada, içerisinde kültürel faaliyetler, gösterimler, konserler, yemek festivalleri gibi yaratıcı etkinliklerin gerçekleştiği ve gurme mekanlar sunan çoklu yaşam merkezi aslında. İstanbul’un en kozmopolit noktasında, birçok beklentiye cevap veriyor.

Montenegro Express / Sırbistan & Karadağ

montenegro express

Sovyet döneminde yapıldığı günden beri neredeyse orijinal yapısını koruyan Montenegro Express dünyanın en nostaljik tren yolculuklarından birini yaşatıyor. Geçtiğimiz yıl seferlerine yeniden başlayan tren yolculuğu Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dan Adriyatik’e kadar Karadağ’a uzanıyor. Yolculuk boyunca 435 köprü ve 254 tünelden geçilen bu masalsı yolculuğu deneyimleyebilirsiniz.

Rainbow Village, Taichung Şehri / Tayvan 

Rainbow Village, Taichung

Tayvan’da 1940’lı, 50’li yıllarda ulusalcı askerlerin yaşadığı Taichung Şehri, 2010 yılında hükümet tarafından yıkıma uğramış. Bunun ardından burada yaşamaya devam eden tek yerli olan Huang Yung-fu farklı bir protesto olarak yaşadığı yerin her köşesini yavaş yavaş rengârenk boyamaya başlamış. Bulduğu her yüzeye duvar resimleri çizen Huang Yung-fu zamanında yıkım kararı alınan bölgeyi korunmaya alınan kültürel bir alan haline getirmeyi başarmış. Ülkenin en turistik yerlerinden biri haline gelen ve artık Rainbow Village olarak anılan köye gitmek isterseniz sabah erken saatleri tercih etmenizi öneririz.

Atacama Çölü / Şili

atacama desert stargazing

Başka bir gezegendeymiş hissi veren Şili’nin doğal güzelliği Atacama Çölü… Gayzerlerin deniz seviyesinden yaklaşık 4270 metre yükseğe fışkırmasıyla oluşan El Tatio Gayzeri, tuz gölü üzerinde dolaşan flamingolar, çöl üzerinde yapılan safariler gerçek bir maceraya davet ediyor. Mars Keşif Aracı’nın ilk olarak test edildiği Atacama “başka bir gezegen” benzetmesini fazlasıyla hak ediyor. Doğal büyüsüyle birlikte son yıllarda astro turizmin de gözde destinasyonlarından biri. Hubble’dan on kat daha güçlü bir teleskopla dünyanın en büyük kara merkezli gözlemevi olan ALMA’yı ziyaret etmek de büyük bir motivasyon kaynağı!

L’Atelier des Lumières, Paris / Fransa

L’Atelier des Lumières, Paris

Paris’in ilk dijital sanat müzesi olarak açılan L’Atelier des Lumières 3.300 metrekarelik dev bir alana yayılıyor. Yaklaşık 20 yıl boş kaldıktan sonra dijital müze için yenilenen metruk bina bugün ise ünlü sanatçıların eserlerini dev projeksiyonlar eşliğinde sanatseverlerle buluşturuyor.

Yayoi Kusama Museum, Tokyo / Japonya

Yayoi Kusama Museum

Japon avangart sanatçı Yayoi Kusama’nın renkli dünyasına açılan Yayoi Kusama Museum, puantiyeli rengârenk alanları, dev enstalasyonları ve sonsuzluk odalarıyla sanatseverlere yepyeni bir deneyim sunuyor. Renklerin, desenlerin ve çizgilerin en görkemli haliyle tanışacağınız 5 katlı müzeye bilet bulmak her zaman kolay olmuyor. Kapıdan bilet satışının olmadığı müzeye giriş için web sitesinden bilet satın almanız gerekli.

10 Corso Como, Milano / İtalya

10 Corso Como Milano

Dünyanın en büyük alışveriş şehirlerinden biri olan Milano’da önemli olan şık ve stil sahibi yerleri bulabilmek. 10 Corso Como stil, tasarım, yaratıcılık adına dair ne varsa tek çatı altında toplamayı başarıyor. Eski bir depodan dönüştürülen bu çok katlı merkezde tasarım markalarının ürünlerinden sanat kitaplarına kadar yüzlerce farklı ürünü bulabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli sergilerin yer verildiği 10 Corso Como şık kafesiyle tüm beklentileri tamamlıyor. Milano’dan sonra Tokyo, Seul ve New York’ta da şubelerinin açıldığını belirtelim.

Uluru-Kata Tjuta National Park, Uluru / Avustralya

Bruce Munro Uluru

Avustralya’nın monolitik kırmızı kayalarıyla kaplı coğrafyasında, dünyanın kutsal yerlerinden biri kabul edilen Uluru’da renkli ampullerin ortasında olduğunuzu bir hayal edin! Bruce Munro’nın güneş enerjisiyle çalışan, bölgeye özgü yarattığı sanat eseri The Field of Light, Avatar filminden bir sahne gibi doğanın kucağında duruyor. Uluru-Kata Tjuta National Park’ta yer alan eseri gün doğumunda veya günbatımında ziyaret edebilirsiniz. Tabi isterseniz helikopter ile havadan izleme şansınız da var. Enstalasyon 2020 yılı sonuna kadar Uluru’da kalacak.

Eden Project, Cornwall / İngiltere

Eden Project, Cornwall

Dünyanın en büyük serası olarak bilinen Eden Project bünyesinde 2000 tropikal bitki ve Akdeniz bitki türlerine ev sahipliği yapıyor. Her geçen yıl yeni bitki türlerinin eklendiği dev sera, yağmur ormanları biyomu ve Akdeniz biyomunu içeren iki bölümden oluşuyor. Yükseklik korkunuz yoksa yağmur ormanlarındaki köprüde yürüyüş yapıp bu heyecan verici deneyimi yaşayabilirsiniz. Björk, Massive Attack gibi iddialı konserlere de ev sahipliği yapan Eden Project heykel, resim gibi sanat etkinliklerine de kapılarını açıyor.

Future World, Singapur

Future World, Singapur

Singapur’da yer alan Marina Bay Sands başlı başlına göz alıcı bir proje, büyüleyici bir mimari. Bu muhteşemliğin içerisinde bilim ve sanatı buluşturan projenin adı ise Future World. ArtScience Museum’ın tek kalıcı sergisi olan Future World, Japon teknoloji-sanat ekibi teamLab’in LED ışıklar eşliğindeki 4D dünyasına davet ediyor. 6 metre yükseklikten dökülen dijital çiçekler, dokundukça dağılan kelebekler, kiraz çiçekleri ve çok daha fazlası geleceğin dünyasında!

Casa Vicens, Barcelona / İspanya

Casa Vicens, Barcelona

Barcelona demek Gaudí demek! Gaudí ve Barcelona denince akla ilk gelenler Sagrada Familia ve Casa Mila olsa da sizi sanatçının daha az bilinen cevheriyle tanıştıralım: Casa Vicens. Ünlü mimarın şehirdeki ilk büyük çalışmalarından biri olan Casa Vicens, Sagrada Familia ve Park Güell gibi en ünlü binalarında kullanacağı teknikleri, dekoratif motifleri ve sembolleri kullandığı ve deneyimlediği projesi. 2017 yılında ziyarete açılan bina Unesco Dünya Mirası listesinde!

Zeitz MOCAA, Cape Town / Güney Afrika

Zeitz MOCAA

2018 ArchDaily Yılın Yapı Ödülleri’nde ‘Kültürel Mimari’ dalında ödül alan Zeitz MOCAA (Zeitz Museum of Contemporary Art Africa), Cape Town’un popüler yaşam merkezi V&A Waterfront’ta yer alıyor. Dünyanın en büyük çağdaş Afrika sanatı müzesi olan Zeitz MOCAA, bir zamanlar şehrin en yüksek binası olan tarihi tahıl ambarından dönüştürülmüş. 80 galeriye yayılan 9 katlı müze mimarisinden koleksiyonuna büyüleyici detaylarla dolu.

House of Yes, New York / ABD

House of Yes, New York

New York gece hayatının her zaman şaşırtıcı olduğu ve sürprizlerle dolu olduğunu bilsek de her seferinde daha da iddialı bir projeyle karşılaşmaya devam ediyoruz. Bu kez, kendini “tuhaf, yabani ve olağanüstü” olarak tanımlayan House of Yes ile gündemde New York… Eklektik etkinlikler ve muhteşem dans partileri ile çarpıcı performansların gerçekleştiği gece kulübü Brooklyn’in Bushwick mahallesinde konumlanıyor. 

Yves Saint Laurent Museum, Marakeş / Fas

Yves Saint Laurent Museum

Sanat, tasarım, moda ve doğanın buluştuğu Marakeş, Yves Saint Laurent Museum ile yeni bir dünyaya kapılarını açıyor. 1980’de Fransız modacı Yves Saint Laurent, Fransız ressam Jacques Majorelle’in yarattığı bahçelerin yanındaki arsanın satılarak otele dönüştürüleceğini öğrendiğinde burayı satın alarak aslında “kurtarmış.”  Müzede, couture koleksiyonundan çizimlerine kadar ünlü tasarımcının 40 senelik kariyeri sergileniyor.

Meow Wolf Art Complex, Santa Fe / ABD

Meow Wolf Art Complex

Başka bir dünya içinde bambaşka dünyalar sunan, matruşka oyuncaklarını andıran bir eğlence kompleksi Meow Wolf, geleneklerin ve çağdaşlığın buluştuğu Santa Fe şehrini farklı bir noktaya taşıyor. Santa Fe’nin sanayi bölgesinde alçakgönüllü bir binanın içine gizlenen Meow Wolf gizli geçitleri, büyülü dünyalara açılan kapıları ve büyüleyici sanat sergileri ile fantastik bir dünya yaratıyor. Labirenti andıran binada kendi yolunuzu bulmak sizin elinizde.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.