Maldivler COVID-19 Tedbirleri Hakkında Merak Ettikleriniz

03 Ağustos 2021

Maldivler’e gitmeden önce otel rezervasyonu gerekiyor mu? 

Evet. Turistik bir tesiste konfirme edilmiş bir rezervasyonunuz olması gerekiyor.  Transit aktarmalar dışında Maldivler’de seyahatiniz boyunca tek bir otelde kalmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca kapıda alacağınız turist vizesi için onaylanmış otel rezervasyonunuzu göstermeniz gerekecektir.

Vizesiz giriş kalktı mı, kurallar değişti mi?

Daha önce de olduğu gibi varışta ücretsiz sunulan 30 günlük turist vizesi devam etmektedir. Giriş için sunulması gereken belgeler;

 • Otel Rezervasyon Belgesi
 • Uçak Biletleri
 • İngilizce Negatif Covid-19 Test sonucu raporu (İsim-Soy İsim – pasaporttaki gibi, Pasaport Numarası, Testin yapıldığı tarih, Testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi, Test Tipi – PCR ve sonucu mutlaka evrak üzerinde yazmalıdır.)
 • Doldurulmuş Sağlık Beyan Formu Barkodu (dönüşte de doldurulması gerekmektedir.

Sağlık Beyan Formu nasıl doldurulur? 

Sağlık Beyan Formu (HDF) uçuşunuzdan 24 saat önce ve Maldivler’den ayrılmadan önce mutlaka doldurulacaktır. Online olarak doldurulması gereken bu forma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde formu doldururken test sonucunu PDF formatında bu linke yüklemeniz gerekecektir. Doldurma işlemini tamamladıktan sonra sistem size bir barkod verecektir. Pasaport kontrolde bu barkodu okutmanız gerekmektedir. Kontrol esnasında barkodun geçerlilik süresinin dolmadığından emin olunuz.

Maldivler’e gitmeden önce COVID-19 Testi yaptırmalı mıyım?

Maldivler’e varış yapacak misafirlerin (1 yaşından itibaren) en fazla 96 saat önce PCR testi için örnek vermesi gerekmektedir. Test sonucunda mutlaka testin yapıldığı tarih, Pasaport Numarası, testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi, Test Tipi – PCR ve sonucu belirtilmelidir. Ülkeye giriş esnasında İngilizce negatif Covid-19 Test sonucu ibrazı gerekir.

Maldivler’e varışımda COVID-19 Testi yaptırmalı mıyım?

Hayır. Sadece COVID-19 semptomları gösteren, ateşi 38 derecenin üzerinde olan, öksürük, hapşırık gibi şikayetleri olan yolcular ek ücret karşılığında COVID-19 Testi için yönlendirilecektir. Ancak bazı oteller varışta ücretsiz PCR testi yapmaktadır ve test sonuçları gelene kadar misafirlerin odalarından ayrılmamalarını talep etmektedir.

Otelime varmadan önce hangi kontroller yapılacak?

Tüm turistlere ateş kontrolü yapılacaktır. Ayrıca Maldivler Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testi için seçilebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda bu test ücretsiz olarak yapılabilir.

 Maldivler Sağlık Yetkililerinin rastgele seçtiği PCR testi adayları bu test için herhangi bir ödeme yapmalı mı?

Hayır, rasgele yapılan bu seçim için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

 Tatilime başlamadan önce 14 günlük karantina süresi gerekli midir?

Hayır, COVID-19 belirtileri göstermeyen turistler için seyahat başlangıcından önce herhangi bir karantina kuralı bulunmamaktadır.

Maske takmalı mıyım?

Evet. Tüm turistler havalimanında, otele yapılacak transfer süresince ve tüm ortak olanlarda maske takmak zorundadır.

Havaalanında izlenmesi gereken sosyal mesafe kurallarını nasıl takip edeceğim?

Tüm sosyal mesafe kuralları yolcu terminallerinde mesafe bilgileri ile açıkça işaretlenmiştir. Havaalanı genelinde el dezenfektanları ve hijyen tesisleri bulunmaktadır.

Otelime nasıl gideceğim?

Bu süreçte herhangi bir değişiklik olmamıştır. Havalimanı yetkilimiz yolcuları yönlendirmektedir.

Otelimde sağlık hizmeti veriliyor mu?

Evet, tüm turistik tesisler ek ücret karşılığında sağlık tesislerine ulaşım imkanı, kişisel koruyucu ekipmanları sağlamaktadır. Ayrıca otel bünyesinde 24 görevli bir doktor bulunmaktadır.

Tatil sürem boyunca farklı bir adayı ziyaret edebilir miyim?

Hayır, Turistler yeni bir karara kadar başka bir adayı ya da başkent Male adasını ziyaret edemezler. İki farklı otelde konaklamak isteyen misafirler için ayrıca belirli kurallar belirlenmiştir.

Transit uçağım sebebiyle Male’de kalmam gerekirse ne olacak?

Rezervasyon yetkilinizin, seyahatiniz öncesinde transit konaklamanız için gerekli ayarlamaları yapması gerekir. Sağlık Koruma Ajansı tarafında yetkilendirilmiş transit otellerden birini kullanabilirsiniz.

Maldivler’den ayrılmadan önce COVID-19 testi yaptırmalı mıyım?

1 Haziran 2021 itibariyle Türkiye’ye dönüşlerde en az 14 gün önce 2 doz aşı işlemi tamamlanmış olan yolcuların ve/veya son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirmiş olan yolculardın Türkiye’ye dönüşlerinde PCRT testi ibrazı zorunlu değildir. Mutlaka bu iki şartın kanıtı olan resmi belgeleri ülkeye girişte sunmaları gerekir.

Aşı olmamış ya da Covid-19 geçirmemiş yolcular için dönüşte en geç 72 saat önce yapılmış PCR Testi zorunlu tutulmuştur. Dönüş gününden önce mutlaka test yaptırmak gerekiyor. Her otel ek ücret karşılığında test hizmeti sunuyor. Seyahat başlamadan önce mutlaka otele bilgi vermek gerekmektedir. Fiyatlar otelden otele değişiklik gösterir.

Dönüşte yaptıracağım Covid-19 testim pozitif çıkarsa ne olacak?

Otelinizde yaptıracağınız Covid-19 testinizin pozitif çıkması durumunda ülke kuralları gereği 14 gün karantinaya girmeniz gerekecektir. Sağlık Bakanlığının getirdiği bir kural sebebiyle 2. Bir test olmak isterseniz karantina sürenizin bitmesini beklemeniz gerekir.

Test sonucunuz pozitif geldiğinde kaldığınız otel karantina sürecinizde konaklamanız için bir fiyat teklifi sunacaktır. Eğer kabul etmek istemezseniz devletin belirlediği izolasyon tesislerinden birinde daha uygun fiyatlarda karantina sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Oluşması durumunda hastane masrafları, ekstra transfer ücretleri ve izolasyon tesislerinin bir kısmını karşılayan yerel sigorta seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://allied.mv/insurance-plan/allied-inbound/

Türkiye’ye dönüşte PCR testi gerekli mi? Test dışında yapılması gereken ek bir işlem var mıdır?

1 Haziran 2021 itibariyle Türkiye’ye dönüşlerde en az 14 gün önce 2 doz aşı işlemi tamamlanmış olan yolcuların ve/veya son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirmiş olan yolculardın Türkiye’ye dönüşlerinde PCRT testi ibrazı zorunlu değildir. Mutlaka bu iki şartın kanıtı olan resmi belgeleri ülkeye girişte sunmaları gerekir.

Aşı olmamış ya da Covid-19 geçirmemiş yolcular için dönüşte PCR Testi zorunlu tutulmuştur.

Ayrıca aşağıda link üzerinden Türkiye’ye Giriş Formunu doldurmanız ve verilecek barkodu saklamanız gerekecektir. Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır.

https://register.health.gov.tr/

Güvenli bir tatil deneyimi için ne yapabilirim?

Lütfen seyahatiniz boyunca hijyenin ve el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu hatırlayınız.

Tatilinizin tadını çıkarken güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini sağlamamıza yardımcı olmak için ülkeye gelmeden önce tüm ziyaretçilerin Maldivler’in iletişim/izleme uygulaması “TraceEkee” yi yüklemlerini tavsiye ediyoruz. Bazı oteller bunu zorunlu tutmaktadır.

COVID-19 tedbirleri kapsamında ülkelerin giriş kuralları, ülkelerin resmi mercileri tarafından günlük veya anlık olarak değiştirilebilmektedir.

Seyahat etmek istediğiniz destinasyona ilişkin bilgi ve sorularınız için: travel@julesverne.com.tr

Vize ile ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için: Vize.Bolumu@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.