İtalya’nın En Güzel 11 Adası

14 Haziran 2022

Kültürel ve doğal güzellikleri düşünecek olursak dünyanın en zengin ülkelerinden birinin İtalya olduğunda hem fikir olabiliriz! Bu zengin ülkenin hazinelerinden biri de beyaz kumlu plajları ve dramatik volkanlarıyla büyüleyici manzaralara sahip güzel adalar koleksiyonu. Sizin için seçtiğimiz İtalyan adalarında büyüleyici kasabaları ve arkeolojik simge yapıları keşfedebilir, muhteşem yiyecek ve şaraplarla kendinizi şımartabilir veya günlerinizi yüzerek, şnorkelle dalış yaparak, kristallerle kaplı koylarda tüplü dalış yaparak geçirebilirsiniz.

Sardinya’dan Capri’ye, Sicilya’dan Procida’ya, Elba’dan Pantelleria’ya İtalya’nın en güzel 11 Adası…

Sardinya

Yalnızca İtalya’nın değil Akdeniz’in de popüler adası Sardinya doğası, tarihi kalıntıları, plajları, gece hayatı ve mutfak kültürüyle içinizdeki seyahat etme arzusunu uyandırıyor. Akdeniz’in ikinci büyük adası olan Sardinya iklimi ve doğası sayesinde yılın 6 ayı seyahat severlerin ilgisiyle enerjisini yukarılara taşıyor. Turkuaz ve zümrüt rengi suları, altın sarısı kumları, harika bir deniz-güneş deneyimi sunan koylarıyla tam bir yaz destinasyonu olan Sardinya aynı zamanda tarihi güzellikleriyle de aslında plaj tatili olmaktan fazlasını sunuyor.  Sardinya’nın en büyük özelliği, her beklentiye cevap verecek zenginlikte olması. Doğaseverleri de, damak tadına düşkünleri de, tarih meraklılarını da, eğlence arayanları da kucaklayabilen adada isterseniz izole kalabilir isterseniz kalabalığa karışabilirsiniz.

İtalya’nın en güzel manzaralarına sahip ada yaklaşık 24.000 km2 bir alana sahip. Bu büyük adanın birden çok merkezi ve görmenizi tavsiye edeceğimiz şehir, kasabaları bulunuyor. Adanın ana merkezleri Cagliari, Sassari, Alghero, Nuoro, Olbia-Tempio. Lüks yatları, resortleri, zengin yaşamı ile Porto Cervo; gece hayatı ile Cagliari; kaldırım taşlı sokaklarını renklendiren restoranları ve butikleriyle Alghero ve adanın dört bir yanında karşınıza çıkan şahane plajları görülmeye değer.

Capri

Capri Adası, Akdeniz’in iltimas geçtiği doğasının içinde yer alan villaları, Antik Roma’dan kalan patikaları, dünyaca ünlü kayalıkları ve mağaralarıyla zengin bir görünüme sahip. Işıl ışıl sokaklarından zarif butiklere doğru salınırken kendinizi güzel bir hikâyenin kahramanı gibi hissediyorsunuz. Uçsuz bucaksız bir maviliğin ortasında, hafifçe yüzünüzü okşayan bir rüzgâra karşı durduğunuz bu yer bir hayal veya rüya değil. Capri Adası; hareketli meydanı, manzarası, leziz tatlar sunan restoranları ve gece hayatıyla sizi cezbediyor. Meşhur Faraglioni kayaları, La Grotta Azzurra ve Ana Capri’nin sevimli butikleri ile kafeleri Capri’yi daha da çekici kılıyor.

Sicilya

İtalya’nın en büyük adası olan Sicilya, Akdeniz’in sunduğu tüm nimetleri kendi sınırları içerisinde toplayarak sizi her köşesinde şaşırtmayı başarıyor. Güzel mimarisi, dağları, plajları, parkları ve kasabalarıyla bir kitabın sayfalarını çevirir gibi heyecanlı ve sürprizli bir adadan bahsediyoruz. Palermo‘nun Barok mimarisine hayran kalıp, lokal pazarlarında taptaze tatlar bulabilirsiniz. Taormina ve Cefalu’da ise denizin tadını çıkarabilirsiniz. Barok stilin uyumu ve birliği adına dünyada benzersiz bir mimari panorama sunan Noto‘yu da gezmeyi unutmayın.

Procida

İtalya’nın mütevazı ve küçük bölgesi Campania’nın 3 başrol oyuncusu Napoli, Procida Adası ve Ischia Adası. Napoli’den söz açıldığında aklınıza Amalfi kıyılarının dünyaca ünlü kasabaları gelse de biz size huzur ve dinginlik adası Procida’dan bahsetmek istiyoruz. Procida Adası’nı gördükten sonra, bu zamana kadar “gizli cennet” olarak tasvir edilen birçok yerin pek de “gizli” olmadığına karar verebilirsiniz. Napoli’den 45 dakikalık bir deniz yolculuğuyla ulaşacağınız Procida pastel tonlarda boyanan renkli evleri, küçük kumsalları ve özgün yaşantısıyla şehirden kaçışın en cazip hali!

Ischia İtalya

Ischia

Capri manzaralı Ischia güzel manzaraları ve kaplıcaları ile İtalya’nın popüler destinasyonlarından. Napoli Körfezi’nin güzel manzaralı adaları arasında 1 numara olan Ischia, Capri’den daha az popüler olmasının karşılığını size yaşattığı sükûnetle veriyor. Restoran, bar ve butiklerle canlanan Ischia’da;  Aragonese Kalesi, güzel kumsallarıyla bilinen Venture to Forio ve balıkçı kasabası Sant’Angelo keşfedilmeyi bekliyor.

Elba

Toskana’ya bağlı olan Elba adası, Sicilya ve Sardunya’dan sonra İtalya’nın en büyük 3. adası. Ünlü Fransız imparatoru Napolyon Bonapart’ın bir zamanlar sürgüne gönderildiği İtalya’nın Elba Adası, Napolyon’un izinden gitmek isteyenleri bekliyor. Denizi ve doğa güzelliği ile ön plana çıkan adada Napolyon’un konakladığı binaları görmek de mümkün. Göz kamaştıran berrak suları, yemyeşil zeytinlikleri, bağları ve muhteşem İtalyan lezzetleri ile Toscana’nın incisi olan bu adada tüplü dalış yaparak su altı tarihi kalıntılarını keşfe çıkabilirsiniz.

La Maddalena

Kayalıklardan ve granitten oluşan arazi olarak bilinen cennet gibi bir ada La Maddalena; aynı zamanda Maddalena takımadasının da en büyüğü. Pürüzlü kıyı çizgisi, kumsalı, zümrüt yeşili sularıyla İtalya kıyısında bir adadan ziyade tropik bir Tahiti deneyimi yaşatıyor. La Maddelena’dan bir gemiyle mercan rengi plajlara sahip olan Isola Budelli ve Spargi’ye gidebilirsiniz.

Salina

Oscar ödüllü, 1994 yapımı Il Positano’yu izlediyseniz şuan bahsedeceğimiz ada kulağınıza aşina gelebilir. Sicilya Adası’na bağlı Aeolian takımadalarının tartışmasız en çekici adası Salina… Giorgio Armani, Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın evlerinin bulunduğu Salina komşusu Panarea Adası gibi lüks yatların uğrak yeri olmaması sayesinde daha bakir ve çekici. Sarp dağları, zeytin ve limon bahçeleri, incir ağaçları, üzüm bağları ve küçük köyleriyle bir romanın sayfalarında geziyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Favignana

Kelebek şeklindeki Favignana, Egadi Adaları arasında en popüler olanı. Cala Rossa, Karayip mavisi sularıyla atlanmaması gereken bir nokta. Sivri kıyı şeridi ve bu şeridin üzerinde dantel gibi işlenmiş küçük koylarıyla ciddi bir plaj yelpazesine sahip.

Pantelleria

İtalya’da sıra dışı ve herkesin radarında olmayan bir adaya gitmek istiyorsanız haritada hiç yer aramayın: Sizin aradığınız ada Pantelleria! Kartpostal gibi duran manzaraları ile bilinen ada Sicilya ile Tunus arasında konumlanıyor. Gölleri, lagünleri, kaplıcaları ve şarap imalathaneleri ile ünlü Pantelleria Adası huzur, doğa ve sakinlik arayanlar için ideal. Giorgio Armani’nin de burada bir villası olduğunu ekleyelim.

San Domino

Tremiti takımadasının en geniş ve ıssız iki adasından biri olan San Domino (diğeri San Nicola) “araçsız ada” olarak biliniyor. Çok küçük olduğu için tüm adayı iki saatte dolaşılabilirsiniz. Keşfedilmeyi bekleyen düzinelerce huzurlu koyu, ayrıca dalış yapılabilecek sualtı mağaraları ve denizi çevreleyen çam ağacı ormanlarıyla sessizlik ve huzur arayanlar için cennet gibi.

İtalya’da size özel seyahat programı için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.