İtalya’nın En Güzel 10 Adası

12 Ocak 2021

Kültürel ve doğal güzellikleri düşünecek olursak dünyanın en zengin ülkelerinden birinin İtalya olduğunda hem fikir olabiliriz! Bu zengin ülkenin hazinelerinden biri de beyaz kumlu plajları ve dramatik volkanlarıyla büyüleyici manzaralara sahip güzel adalar koleksiyonu.

Sizin için seçtiğimiz İtalyan adalarında büyüleyici kasabaları ve arkeolojik simge yapıları keşfedebilir, muhteşem yiyecek ve şaraplarla kendinizi şımartabilir veya günlerinizi yüzerek, şnorkelle dalış yaparak, kristallerle kaplı koylarda tüplü dalış yaparak geçirebilirsiniz.

Sardinya’dan Capri’ye, Sicilya’dan Procida’ya, Elba’dan Pantelleria’ya İtalya’nın en güzel 10 Adası…

Sardinya

Yalnızca İtalya’nın değil Akdeniz’in de popüler adası Sardinya; doğası, tarihi kalıntıları, plajları, gece hayatı ve mutfak kültürüyle içinizdeki seyahat etme arzusunu uyandırıyor. Sardinya, iklimi ve doğası sayesinde yılın 6 ayı seyahat severlerin ilgisiyle enerjisini yukarılara taşıyor.

 Lüks yatları, resort otelleri, zengin yaşamı ile Porto Cervo; gece hayatı ile Cagliari; kaldırım taşlı sokaklarını renklendiren restoranları ve butikleriyle Alghero gezilmeli. Tabi bir de adanın dört bir yanında karşınıza çıkan şahane plajları görülmeye değer.

Capri

Capri Adası, Akdeniz’in iltimas geçtiği doğasının içinde yer alan villaları, Antik Roma’dan kalan patikaları, dünyaca ünlü kayalıkları ve mağaralarıyla zengin bir görünüme sahip.

Işıl ışıl sokaklarından zarif butiklere doğru salınırken kendinizi güzel bir hikâyenin kahramanı gibi hissediyorsunuz. Uçsuz bucaksız bir maviliğin ortasında, hafifçe yüzünüzü okşayan bir rüzgâra karşı durduğunuz bu yer bir hayal veya rüya değil.

Sicilya

İtalya’nın en büyük adası olan Sicilya, Akdeniz’in sunduğu tüm nimetleri kendi sınırları içerisinde toplayarak sizi her köşesinde şaşırtmayı başarıyor. Güzel mimarisi, dağları, plajları, parkları ve kasabalarıyla bir kitabın sayfalarını çevirir gibi heyecanlı ve sürprizli bir adadan bahsediyoruz.

Palermo’nun Barok mimarisine hayran kalıp, lokal pazarlarında taptaze tatlar bulabilirsiniz. Taormina ve Cefalu’da ise denizin tadını çıkarabilirsiniz. Barok stilin uyumu ve birliği adına dünyada benzersiz bir mimari panorama sunan Noto’yu da gezmeyi unutmayın.

Procida

İtalya’nın mütevazı ve küçük bölgesi Campania’nın 3 başrol oyuncusu Napoli, Procida Adası ve Ischia Adası. Napoli’den söz açıldığında aklınıza Amalfi kıyılarının dünyaca ünlü kasabaları gelse de biz size huzur ve dinginlik adası Procida’dan bahsetmek istiyoruz.

Procida Adası’nı gördükten sonra, bu zamana kadar “gizli cennet” olarak tasvir edilen birçok yerin pek de “gizli” olmadığına karar verebilirsiniz. Napoli’den 45 dakikalık bir deniz yolculuğuyla ulaşacağınız Procida pastel tonlarda boyanan renkli evleri, küçük kumsalları ve özgün yaşantısıyla şehirden kaçışın en cazip hali!

Elba

Toskana Takımadaları’nın en büyük adası olan Elba, hareketli şehir hayatından bir molaya ihtiyaç duyduğunuzda güzel bir sığınak oluyor. Napolyon’un 1800’lü yıllarda Fransa’dan sürgün edildiği yer olarak tarihe adını yazdıran Elba, bugün sahilini dolduran canlı barları ve birbirinden güzel meydanlarıyla tanınıyor.

Altın kumlu plajlarında, marinalarında ve Etrüsk kasabalarında zamanınızı doyasıya geçirebilirsiniz.

La Maddalena

Kayalıklardan ve granitten oluşan arazi olarak bilinen cennet gibi bir ada La Maddalena; aynı zamanda Maddalena takımadasının da en büyüğü.

Pürüzlü kıyı çizgisi, kumsalı, zümrüt yeşili sularıyla İtalya kıyısında bir adadan ziyade tropik bir Tahiti deneyimi yaşatıyor. La Maddelena’dan bir gemiyle mercan rengi plajlara sahip olan Isola Budelli ve Spargi’ye gidebilirsiniz.

San Domino

Tremiti takımadasının en geniş ve ıssız iki adasından biri olan San Domino (diğeri San Nicola) “araçsız ada” olarak biliniyor. Çok küçük olduğu için tüm adayı iki saatte dolaşılabilirsiniz.

Keşfedilmeyi bekleyen düzinelerce huzurlu koyu, ayrıca dalış yapılabilecek sualtı mağaraları ve denizi çevreleyen çam ağacı ormanlarıyla sessizlik ve huzur arayanlar için cennet gibi.

Ischia

Capri manzaralı Ischia güzel manzaraları ve kaplıcaları ile İtalya’nın popüler destinasyonlarından. Napoli Körfezi’nin güzel manzaralı adaları arasında 1 numara olan Ischia, Capri’den daha az popüler olmasının karşılığını size yaşattığı sükûnetle veriyor.

Restoran, bar ve butiklerle canlanan Ischia’da;  Aragonese Kalesi, güzel kumsallarıyla bilinen Venture to Forio ve balıkçı kasabası Sant’Angelo keşfedilmeyi bekliyor.

Favignana

Kelebek şeklindeki Favignana, Egadi Adaları arasında en popüler olanı. Cala Rossa, Karayip mavisi sularıyla atlanmaması gereken bir nokta.

Sivri kıyı şeridi ve bu şeridin üzerinde dantel gibi işlenmiş küçük koylarıyla ciddi bir plaj yelpazesine sahip.

Pantelleria

İtalya’da sıra dışı ve herkesin radarında olmayan bir adaya gitmek istiyorsanız haritada hiç yer aramayın: Sizin aradığınız ada Pantelleria!

Kartpostal gibi duran manzaraları ile bilinen ada Sicilya ile Tunus arasında konumlanıyor. Gölleri, lagünleri, kaplıcaları ve şarap imalathaneleri ile ünlü Pantelleria Adası huzur, doğa ve sakinlik arayanlar için ideal. Giorgio Armani’nin de burada bir villası olduğunu ekleyelim.

Gelecek Seyahat Planlamalarınız İçin

Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

    *Doldurulması zorunlu alanlar

    Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

    Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Aydınlatma Metni için Tıklayınız.